Προς το περιεχόμενο

Βραβεία ΑΡΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου άρεσαν πάρα πολύ γιατι μέσα σε ενα λεπτό μεταφέρθηκα απο την Αθήνα στην ΟΥΓΚΑΝΤΑ :lol:

Τι ταξιδιωτικά γραφεία & αηδίες!ΑΡΙΩΝ & πάλι ΑΡΙΩΝ :lol:

Ε,ρε γλέντια :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλοι αυτοί ξέρουν πολύ καλά πως αυτό που κινεί τον κόσμο της μουσικής είναι οι πωλήσεις.

 

Αυτό που κινεί τη μουσική ηταν ανέκαθεν και πρώτα απο όλα

η έμπνευση και το ταλέντο.Η καλλιτεχνική ευαισθησία.Η δημιουργία.

Δυστυχώς όμως εχουμε φτάσει στο σημείο αυτά να τα θεωρούμε

κουλτουριάρικα' date=' ξεπερασμένα και αφελή.

 

Κανένας μουσικός δεν φχαριστιέται να παίζει σε ένα κοινό

που ξεσαλώνει πάνω σε τραπέζια.Ναι,το κάνει για να ζήσει

και δεν είναι ντροπή.

Μπορώ να δεχτώ οτι αυτό το είδος τραγουδιών είναι η βάση της δισκογραφίας.

Αλλά όχι να λέμε τους εκπροσώπους τους μεγάλους καλλιτέχνες.

 

Εντάξει , ίσως δώσαμε μεγάλη έκταση στα χαζοβραβεία Αρίων,λοιπόν.[/quote']

 

Συγνώμη για τον κυνισμό μου, αλλά η έμπνευση, το ταλέντο, η καλλιτεχνική ευαισθησία και η δημιουργία αν δεν μπορούν να πουλήσουν δεν έχουν μέλλον.

Και ναί, πολλοί "λαικοί" είναι μεγάλοι καλλιτέχνες. Και ο όγκος της δουλειάς του λαικού ή λαικοπόπ ή σκυλοπόπ είναι πολύ παραπάνω απο τη βάση της δισκογραφίας. Είναι η πηγή εσόδων που θα δημιουργήσει το κεφάλαιο για να υποστηριχθούν πχ οι Ντομένικα, ή οι Μίκρο.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simboy

καλά κάνουν και σε βρίσκουν να διαφωνείς εκφράσεις όπως "σκατά στα μούτρα τους" εσύ το λες πιο lite "ξενέρωσα"' date=' "προσβλητικό τίτλο",

πιο κάτω λες τα "ρεζίλια της οργάνωσης"

ο δικό σου τρόπος και ο δικός μου τρόπος έκφρασης *σε όποιον αρέσει

αν δεν σου αρέσει ζήτα από τους συνονιστές delete διότι προσβάλεσε ως μέλος :lol:

 

Ο καθένας με τα όνειρα του αγαπητέ simboy :lol:

στο να ήσουνα καλεσμένος ή να κατάφερνες να ήσουνα στο βήμα.

Πάντως σου εύχομαι κάθε επιτυχία στις προσδοκίες σου.

και εμείς εδώ στο forum θα ήμαστε μην ανησηχείς :lol:

θα κάνουμε τις αλεπούδες.

 

.[/quote']

 

 

Δυο προσβολές "επιθέσεις" στο ίδιο μήνυμα με "γελάκια κοροϊδευτικά" και θες να πιστέψω τώρα ότι δεν είσαι κλασσική περίπτωση κομπλεξικού μουσικού που επειδή δεν έκανε τίποτα τα βάζει με όσους πετυχαίνουν ? ......

no comments .......

Αν σε πρόσβαλα κάνε και εσύ το ίδιο που παροτρύνεις να κάνω εγώ με τα δικά σου μηνύματα

Αν θεωρείς πως το σκατά στα μούτρα είναι το ίδιο με το "ξενέρωσα"

Τότε να μη πω ότι με ξενέρωσες με τον τρόπο που σ'αρέσει εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τα έχουμε ξαναπεράσει ΟΛΑ ΑΥΤΑ με τα γούστα περί μουσικής,"μουσικής βιομηχανίας" κ.τ.λ.

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΤΣΑΚΩΝΟΜΑΣΤΕ & ΝΑ ΧΑΛΑΜΕ ΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ!!

 

Περι ορέξεως κολοκυθόπιτα & έτσι κι αλλοιώς ΟΤΙ & ΝΑ ΠΟΥΜΕ η κατάσταση ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simboy

Tώρα να υποθέσω ότι μου την είπες !!!!!:lol:

φιλάκια πολλά και μην ντρέπεσαι για τις επιλόγες σου

το μέλλον δεν ξέρεις τι σου επιφιλάσει, γιατί όχι ίσως και βραβεία αρίων :lol:

 

σου εύχομαι να πάρεις όσα βραβεία επιθυμείς και άσε εμάς τους κομπλεξικούς να ζηλεύουμε και να τρώμε τα λυσικά μας που δεν

τα καταφέραμε. :lol:

 

* μια υπενθύμιση εγώ σχολίασα τα Βραβεία Αρίων,

μπορούσες να κάνεις το ίδιο και να εκφράσεις τις δικές σου απόψεις, χωρίς

να λογοκρίνεις τις τραγική έκφραση "σκατά στα μούτρα τους"

 

κλείνοντας σου λέω να μην ξενερώνεις από τις "κακιές γλώσσες που

μπορεί να ακούς τώρα ή στο μέλλον από αριστερά ή δεξιά σου και να επικεντρώνεσαι στον εαυτό σου και στους στόχους σου"

:lol: (έκφραση της Δ. Βανδή) :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simboy

... γιατί όχι ίσως και βραβεία αρίων :lol:

 

σου εύχομαι να πάρεις όσα βραβεία επιθυμείς .... :lol:

 

κλείνοντας σου λέω να μην ξενερώνεις από τις "κακιές γλώσσες που

μπορεί να ακούς τώρα ή στο μέλλον από αριστερά ή δεξιά σου και να επικεντρώνεσαι στον εαυτό σου και στους στόχους σου"

:lol: (έκφραση της Δ. Βανδή) :lol:

 

Εχεις βρει τον τρόπο να ειρωνεύεσαι τους άλλους και να τους θεωρείς χαμηλού επιπέδου αν υπερασπίσουν κάτι που εσύ θεωρείς υποδεέστερο των δικών σου πιστεύω

 

Εύχομαι να πετύχεις και εσύ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Εύχομαι να πας μπροστά :lol: :lol: :lol: :lol:

Εύχομαι τέλος να μην σε πειράζουν οι ειρωνείες των άλλων :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Αυτό ήταν το μήνυμά σου εν'ολίγοις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγνώμη για τον κυνισμό μου' date=' αλλά η έμπνευση, το ταλέντο, η καλλιτεχνική ευαισθησία και η δημιουργία αν δεν μπορούν να πουλήσουν δεν έχουν μέλλον.

Και ναί, πολλοί "λαικοί" είναι μεγάλοι καλλιτέχνες. Και ο όγκος της δουλειάς του λαικού ή λαικοπόπ ή σκυλοπόπ είναι πολύ παραπάνω απο τη βάση της δισκογραφίας. Είναι η πηγή εσόδων που θα δημιουργήσει το κεφάλαιο για να υποστηριχθούν πχ οι Ντομένικα, ή οι Μίκρο.[/quote']

 

 

 

 

Αυτή η άποψη ακούγεται λογική, αλλά κατά τη γνώμη μου είναι παραπλανητική και μάλλον αυτοακυρώνεται. Το ότι η πηγή των εσόδων της δισκογραφίας είναι οι λεγόμενοι "λαικοπόπ" και "σκυλοπόπ" δεν προκύπτει από την ποιότητα των παραγωγών τους (όχι πως υποστήριξες κάτι τέτοιο). Είναι επιλογή του επικρατούντος δισκογραφικού κυκλώματος (το οποίο και διοργανώνει τα Αρίων, έτσι δεν είναι; ). Οι -πάλι λεγόμενοι- "ποιοτικοί", με εξαίρεση κάποιους που κάνουν σχετικά μεγάλες πωλήσεις, "ανήκουν" σε μιά εταιρεία πιο πολύ για να ανεβάζουν το πρεστίζ της, όντας συχνά ακόμη και ζημιογόνοι προς αυτή. Γιατί δεν πουλάνε όμως; Γιατί η εταιρεία προωθεί -ως σύστημα, δεν αναφέρομαι μεμονωμένα σε μια εταιρεία- το "λαικοπόπ" σαν τη σύγχρονη μουσική κουλτούρα. Αυτό εννοώ ως αυτοακύρωση: Δεν μπορούμε να λέμε "Μην πυροβολείτε την Παπαρίζου πχ, αυτή δίνει λεφτά στην εταιρεία για να μπορείτε να ακούτε εσείς οι "ψαγμένοι" τον τάδε", για τον απλό λόγο ότι οι υψηλές πωλήσεις της δεν είναι επιλογή του κοινού. Είναι της εταιρείας. Αυτές είναι το πρόβλημα, όχι ο τραγουδιστής. Στη θέση του θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος, που θα έλεγε τα ίδια ακριβώς τραγούδια. ¶ρα, δεν δίνει αυτός λεφτά στον "ποιοτικό", τα τραγούδια που λέει το κάνουν. Γνώμη μου, πάντα... :)

 

 

By the way, όντως μερικοί λαικοί είναι ΜΕΓΑΛΟΙ καλλιτέχνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η άποψη ακούγεται λογική' date=' αλλά κατά τη γνώμη μου είναι παραπλανητική και μάλλον αυτοακυρώνεται. Το ότι η πηγή των εσόδων της δισκογραφίας είναι οι λεγόμενοι "λαικοπόπ" και "σκυλοπόπ" δεν προκύπτει από την ποιότητα των παραγωγών τους (όχι πως υποστήριξες κάτι τέτοιο). Είναι επιλογή του επικρατούντος δισκογραφικού κυκλώματος (το οποίο και διοργανώνει τα Αρίων, έτσι δεν είναι; ). Οι -πάλι λεγόμενοι- "ποιοτικοί", με εξαίρεση κάποιους που κάνουν σχετικά μεγάλες πωλήσεις, "ανήκουν" σε μιά εταιρεία πιο πολύ για να ανεβάζουν το πρεστίζ της, όντας συχνά ακόμη και ζημιογόνοι προς αυτή. Γιατί δεν πουλάνε όμως; Γιατί η εταιρεία προωθεί -ως σύστημα, δεν αναφέρομαι μεμονωμένα σε μια εταιρεία- το "λαικοπόπ" σαν τη σύγχρονη μουσική κουλτούρα. Αυτό εννοώ ως αυτοακύρωση: Δεν μπορούμε να λέμε "Μην πυροβολείτε την Παπαρίζου πχ, αυτή δίνει λεφτά στην εταιρεία για να μπορείτε να ακούτε εσείς οι "ψαγμένοι" τον τάδε", για τον απλό λόγο ότι οι υψηλές πωλήσεις της δεν είναι επιλογή του κοινού. Είναι της εταιρείας. Αυτές είναι το πρόβλημα, όχι ο τραγουδιστής. Στη θέση του θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος, που θα έλεγε τα ίδια ακριβώς τραγούδια. ¶ρα, δεν δίνει αυτός λεφτά στον "ποιοτικό", τα τραγούδια που λέει το κάνουν. Γνώμη μου, πάντα... :)

 

 

By the way, όντως μερικοί λαικοί είναι ΜΕΓΑΛΟΙ καλλιτέχνες...[/quote']

 

Όσες φορές και να διαβάσω το post σου, δεν βλέπω γιατί ήμουν παραπλανητηκός, ούτε βλέπω να διαφωνούμε.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν το εξέφρασα σωστά. Δεν είπα ότι είσαι παραπλάνητικός, είπα ότι η άποψη αυτή είναι (και η οποία "παίζει" γενικότερα σαν επιχείρημα), γιατί είναι λογικοφανής, αλλά κατά τη γνώμη μου όμως λάθος, άρα παραπλανητική. Απλώς εννοούσα ότι δεν χρειάζεται να υπερασπιζόμαστε κάποιον "καλλιτέχνη" που δεν εκτιμούμε (όχι απλώς δεν μας αρέσει), με το επιχείρημα ότι είναι η οικονομική βάση για να μπορούν να κυκλοφορήσουν """"""ποιοτικές"""""", μη εμπορικές παραγωγές. Για τον απλό λόγο ότι δεν είναι αυτός η βάση, στη θέση του θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε. Αυτός απλά είναι το εκτελεστικό όργανο. Οπότε, αν δεν τον εκτιμάς, δεν του χρωστάς τίποτα για να τον υπερασπιστείς. Χωρίς να είμαι υπέρ των ακραίων και απαξιωτικών εκφράσεων, εννοείται. Και φυσικά, καμία διάθεση αντιπαράθεσης μαζί σου, το "παραπλανητική" δεν πήγαινε στις προθέσεις σου, αλλά στο σκεπτικό, that's all...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου