Προς το περιεχόμενο

Βραβεία ΑΡΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

simboy

καλά κάνουν και σε βρίσκουν να διαφωνείς εκφράσεις όπως "σκατά στα μούτρα τους" εσύ το λες πιο lite "ξενέρωσα", "προσβλητικό τίτλο",

πιο κάτω λες τα "ρεζίλια της οργάνωσης"

ο δικό σου τρόπος και ο δικός μου τρόπος έκφρασης *σε όποιον αρέσει

αν δεν σου αρέσει ζήτα από τους συνονιστές delete διότι προσβάλεσε ως μέλος :lol:

 

Ο καθένας με τα όνειρα του αγαπητέ simboy :lol:

στο να ήσουνα καλεσμένος ή να κατάφερνες να ήσουνα στο βήμα.

Πάντως σου εύχομαι κάθε επιτυχία στις προσδοκίες σου.

και εμείς εδώ στο forum θα ήμαστε μην ανησηχείς :lol:

θα κάνουμε τις αλεπούδες.

 

πέρα από πλάκες έχω στην δισκοθήκη μου και Σαββόπουλο και Αλεξίου και

Πλέσσα το ότι σέβομαι την μουσική τους πορεία στο παρελθον δεν σημαίνει

ότι πρέπει να ταυτίζομαι και να συμφωνώ με τις επιλογές που έχουν τώρα.

Θα μπορούσαν να επιβληθούν και να αγωνιστούν για την πορεία του ελληνικού τραγουδιού και να μην παίρνουν μέρος σε τέτοιες φιεστες.

Αν αντιδρούσαν κάποια μεγάλα ονόματα με συνεντεύξεις στα mme

κάτι θα άλλαζε στην δισκογραφία και στα φαινόμενα τύπου fame story,

και ίσως να ξαναγύρναγαν τραγούδια που αντέχουν στο χρόνο, γιατί δυστυχώς σπάνια ακούμε νεα τραγούδια με διαχρονική υπόσταση.

 

Χαίρομαι που δεν είδα στα Αρίων, Σωκράτη Μάλαμα, Νικο Παπάζογλου, Θανάση Παπακωνσταντίνου, Αλκίνοος Ιωαννίδη, Γιάννη Αγγελάκα, Διάφανα Κρίνα, Ψαραντώνη, Υπόγεια Ρεύματα και πολλούς άλλους

 

σβάρνα παίρνει όλους τους συμμετέχοντες αυτής τις φιέστας

καλός ο Πλέσσας, ο Σαββόπουλος και η Αλεξίου αλλά δεν θα του φιλίσουμε

και το χέρι, σεβασμός σε καλλιτεχνες που αγαπάμε θα ήταν ένα ταρακούνημα για να δραστηριοποιηθουν και όχι το γλύψιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και βεβαια τους σεβόμαστε.Ειδικά τον Πλέσσα που τον εχουν κατακλέψει διαφοροι Θεοφάνους και Φοίβοι κι εχουν πλουτίσει

Επισης η μουσική δεν ειναι μονο μία.

Τα σκουπίδια που βραβεύουνε δεν ειναι καλή μουσική.

Ειναι φασόν των δισκογραφικών με στοχο το εύκολο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς σας εξοργίζει τόσο πολύ με τα βραβεία;

Παιδιά... δεν είμαστε χθεσινοί!!!

Την κατάσταση των πραγμάτων στην Ελληνική μουσική, τη γνωρίζουμε χρόνια τώρα, ετσι δεν είναι;

Μπροστά από τον Χίτλερ έκαναν παρέλαση τα στρατεύματά του, και μετά έδινε παράσημα στους "άξιους" αξιωματικούς του. Ήταν αυτό χειρότερο από τον πόλεμο που γινόταν σε όλο τον κόσμο παράλληλα;;;

Θέλω να πω πως τα βραβεία από μόνα τους δεν είναι κακός θεσμός.

Το "μέτωπο" βρίσκεται αλλού :wink:

Make a married woman laugh and youre halfway there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, από πότε τα βραβεία Αρίων είναι θεσμός; Και από πότε είναι και βραβεία; :?

 

Αλήθεια για ποιο λόγο υπάρχουν οι θεσμοί και για ποιόν τα βραβεία; Ας ρωτήσουμε αυτούς που τα επινόησαν. :wink:

 

Το πρόβλημά σας ίσως να είναι οι έννοιες "βραβείο" και "θεσμός". Τα βραβεία Αρίων αποτελούν μια απλή έκφραση των παραπάνω και κακώς ασχολείστε με τόσο μικρά πράγματα.

 

...και η μπάλα παίρνει όλο το κουκλοθέατρο.

 

Υγ.1 Simboy μέσα στο μυαλό μου είσαι ρε φίλε! Και τι δεν θα έδινα για να είμαι καλεσμένος στα βραβεία. Βλέπεις όμως "άδικα" δεν με επέλεξαν και τώρα τους την λέω μέσα από το noiz.gr. :twisted:

Υγ.2 Γεωργίου speaking! 8)

 

Φιλικά πάντα!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μιά δημοκρατική χώρα όπως είναι η Ελλάδα είναι κριμα μιά τέχνη όπως

η μουσική να αντιμετωπίζεται τόσο φασιστικά.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η μουσική είναι μία είτε λέγεται ροκ,είτε

δημοτικό είτε λαικό.Δεν προσπάθω να επιβάλλω την άποψη μου και ταυτόχρονα δέχομαι τις απόψεις καί τα γούστα των συνανθρώπων μου,

γιατί κάπως έτσι είναι η πραγματική δημοκρατία.

Χωρίς να συμφωνώ ή να διαφωνώ με τα βραβεία "Αρίων",Δέν μπορώ με τίποτα να δεχτώ ισοπεδωτικές κριτικές και συμπεριφορές ,οχι μονο για τους μεγάλους καλλιτέχνες και δημιουργους,που τόσο εύκολα ρίξατε στην

πυρά,αλλά και για όλους τους υπόλοιπους λαικούς "μικρούς" καλλιτέχνες,

πού είχαν την τύχη να είναι καλοί σε αύτό που αντιπροσωπεύουν.

Μήν ξεχνάτε ότι κάτι τέτοιες συμπεριφορές οδήγησαν κάποτε το ρεμπέτικο,

στην απαγόρευση και στο περιθώριο.

 

Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν,απλά οι σκέψεις μου....

 

Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dr_Akoz, η δημοκρατία λειτουργεί μόνο όταν οι πολίτες σέβονται το νόμο και παράλληλα είναι ενημερωμένοι για τις επιλογές που τους είναι διαθέσιμες. Τα τηλεοπτικά κανάλια, πολύ μεθοδικά, στερούν τον τηλεθεατή από τη δυνατότητα διεξοδικής ενημέρωσης, προβάλλοντάς του μόνο εκείνες τις επιλογές από τις οποίες κερδίζουν χρήματα (τα ίδια τα κανάλια ή οι θυγατρικές δισκογραφικές τους).

 

Αυτή η διαδικασία "εκλεκτικής" ενημέρωσης (η οποία παίζει όλο το χρόνο, όχι μόνο τη βραδυά των βραβείων), δημιουργεί εμπόδια στη λειτουργία της δημοκρατίας, διότι αναιρεί τον δεύτερο από τους παράγοντες που ανέφερα.

 

Σωστά εντοπίζεις ότι υπάρχει ένα έλλειμα δημοκρατίας σε αυτή την υπόθεση, αλλά το αποδίδεις εκεί που δεν ανήκει: σε εκείνους που επιχειρούν να ασκήσουν κριτική. Μπορεί η κριτική που ασκούμε να είναι υπερβολική μερικές φορές, κακόηχη κάποιες άλλες, αλλά .... ε, πως να το κάνουμε, όταν σε κοροϊδεύουν, ενοχλείσαι και αντιδράς κάπως περίεργα.

 

Με δύο λόγια, υπάρχει μουσική στην Ελλάδα που ΔΕΝ εκπροσωπείται από τις συνήθεις τηλεοπτικές διαδικασίες, που ΔΕΝ ανταμοίβεται από τα βραβεία Αρίων, που ΔΕΝ ζητά την έγκριση των μεγάλων δισκογραφικών εταιρειών σαν άλλοθι για να υπάρχει. Τουλάχιστον έτσι ελπίζω...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι κανείς θεωρεί το ροκ ή το δημοτικό καλύτερο

απο το λαικό τραγούδι.Δεν έχουμε τέτοιες παρωπίδες,εγω τουλάχιστον.

Γιατί μήπως βραβεύτηκε κανένα νεο λαικό τραγούδι της προκοπής

και μας διέφυγε?Και τι σχέση εχει το ρεμπέτικο και το περιθώριο?

Ισα-ισα η μουσική που βραβεύεται ειναι εντονα προβεβλημένη απο τα μέσα.

Η ''άλλη'' απουσιάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν άνθρωποι που γουστάρουν να τραγουδούν και να βλέπουν τον κόσμο να ανεβαίνει στα τραπέζια...

Υπάρχουν μπάντες που πραγματικά πιστεύουν πως μπορεί να υπάρξει ποπ σκηνη στην Ελλάδα.

Υπάρχουν μουσικοί που εκτιμούν τη δουλειά τους και το να παίζουν δίπλα σε ¨μεγάλα ονόματα ¨ το θεωρούν καταξίωση.

 

Όλοι αυτοί ξέρουν πολύ καλά πως αυτό που κινεί τον κόσμο της μουσικής είναι οι πωλήσεις. Και αγωνίζονται να τις μεγιστοποιήσουν ώστε μια μέρα να μη χρειάζεται να εξηγούν στον τάδε διευθυντή εταιρίας ή δημοσιογράφο, ή μουσικό παραγωγό τα δικά τους αυτονόητα...

 

Δεν χρειάζεται να καταλαβαίνουμε όλοι στο ίδιο βαθμό κάποια πράγματα...

Εξάλλου πόσοι απο εδω μέσα δραστηριοποιούνται επαγγελματικά στο χώρο της μουσικής ?

Αυτοί που το κάνουν όμως ίσως αντιλαμβάνονται πως εφηβικές υπεραπλουστεύσεις για κάτι που μπορεί να τους βοηθήσει να διευρύνουν το κοινό τους, όπως τα χαζοβραβεία Αρίων, είναι εκτός θέματος.....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου πόσοι απο εδω μέσα δραστηριοποιούνται επαγγελματικά στο χώρο της μουσικής ?

 

Από τη Στατιστική Υπηρεσία του Noiz (ΣΥΝ):

 

Ο μουσικός και το εισόδημα

 

Γιατί είναι ντροπή να παίζεις λαϊκά;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι αυτοί ξέρουν πολύ καλά πως αυτό που κινεί τον κόσμο της μουσικής είναι οι πωλήσεις.

 

Αυτό που κινεί τη μουσική ηταν ανέκαθεν και πρώτα απο όλα

η έμπνευση και το ταλέντο.Η καλλιτεχνική ευαισθησία.Η δημιουργία.

Δυστυχώς όμως εχουμε φτάσει στο σημείο αυτά να τα θεωρούμε

κουλτουριάρικα, ξεπερασμένα και αφελή.

 

Κανένας μουσικός δεν φχαριστιέται να παίζει σε ένα κοινό

που ξεσαλώνει πάνω σε τραπέζια.Ναι,το κάνει για να ζήσει

και δεν είναι ντροπή.

Μπορώ να δεχτώ οτι αυτό το είδος τραγουδιών είναι η βάση της δισκογραφίας.

Αλλά όχι να λέμε τους εκπροσώπους τους μεγάλους καλλιτέχνες.

 

Εντάξει , ίσως δώσαμε μεγάλη έκταση στα χαζοβραβεία Αρίων,λοιπόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου