Προς το περιεχόμενο

Ποιο είναι το αντίθετο του DI ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους φίλους noizάδες!

 

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει...

 

Υπάρχει συσκευή η οποία να μετατρέπει ένα balanced σήμα σε unbalanced;

Έστω ότι η έξοδος ενός synth είναι συνδεδεμένη σε ένα DI, και το balanced καλώδιο που φεύγει από το DI συνεχίζει για αρκετά μέτρα (οπότε μαζεύει θόρυβο στη διαδρομή). Στην άλλη άκρη θέλουμε να συνδέσουμε ένα μείκτη που δεν έχει διαθέσιμη balanced είσοδο, αλλά Line. Τι πρέπει να παρεμβληθεί έτσι ώστε να έχουμε τα οφέλη της balanced συνδεσμολογίας με μια line έξοδο;

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Φίλε fanispap διαβάζω την ερώτησή σου ανάποδα.

Δηλαδή... αναφέρεις στο τέλος:

Τι πρέπει να παρεμβληθεί έτσι ώστε να έχουμε τα οφέλη της balanced συνδεσμολογίας με μια line έξοδο;
Να κάνω μιά διόρθωση. Εννοείς line είσοδο και όχι line έξοδο. Σωστά;

 

Από την στιγμή που ο "δέκτης" (κονσόλα) δεν έχει είσοδο balanced δεν μπορείς να έχεις αυτό το όφελος (μηδενισμό θορύβου) και όχι μόνο (διπλασιασμό σήματος). Αυτό διότι, δεν υπάρχει στην είσοδο της κονσόλας το ανάλογο κύκλωμα - εξάρτημα (operational amplifier) που θα κάνει την πράξη για μηδενισμό του θορύβου και παράλληλα διπλασιασμό του σήματος.

 

Θα προσπαθήσω με απλά νούμερα να σου δώσω να καταλάβεις πως λειτουργεί το balanced.

 

Έστω ότι το σήμα σου από την balanced έξοδο (3 pin) είναι (+8Σ) στον θετικό πόλο και (-8Σ) στον αρνητικό πόλο.

Το καλώδιο μεταφέρει το σήμα σου για παράδειγμα (+8Σ) και (-8Σ) αλλά στην διαδρομή μαζεύει και θόρυβο. Έστω ο θόρυβος για παράδειγμα (+3Θ) όπου πάει αναγκαστικά και στους δύο πόλους. Δηλαδή (+3Θ) στον θετικό πόλο και (+3Θ) στον αρνητικό πόλο.

 

Δηλαδή στο καλώδιο μεταφέρονται τα:

[(+8Σ) (+3Θ)] στον θετικό πόλο και

[(-8Σ) (+3Θ)] στον αρνητικό πόλο

 

Η κατάληξη του (balanced) καλωδίου πάει στην balanced είσοδο της κονσόλας.

 

Στην είσοδο της κονσόλας υπάρχει κύκλωμα όπου εκτελεί την παρακάτω πράξη (αφαίρεση).

 

[(+8Σ) (+3Θ)] - [(-8Σ) (+3Θ)] = [(+16Σ) (+0Θ)]

 

Ελπίζω να σου τα είπα καλά και απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μανώλη, ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Αυτό που θέλω είναι ένα μηχάνημα που από τη μια μεριά να έχει balanced είσοδο, να περιέχει τον opamp που αναφέρεις και στην έξοδό του να παίρνεις line σήμα!

 

Μια άλλη διατύπωση του ερωτήματος μου μπορεί να είναι:

 

Πώς μπορώ να συνδέσω μια πηγή line ή instrument με ένα μείκτη που δεν διαθέτει bal εισόδους, όταν βρίσκονται σε σχετικά μεγάλη απόσταση μεταξύ τους, χωρίς να έχω παρεμβολές (=θόρυβο) στο σήμα μου;

 

 

Σχηματικά θέλω κάτι σαν αυτό:

 

πηγή----<DI]===============================================[??>----Μίκτης

 

όπου --- unbalanced

      ===balanced

      [??> αυτό που ψάχνω (αν υπάρχει δηλαδή......)

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας! :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όσο το σήμα είναι balanced δεν μαζεύει θόρυβο αλλά το αντίθετο, τον απορρίπτει, τον βγάζει εκτός φάσης (καταλήγοντας σε balanced σύνδεση βεβαίως).

Όσο για την σύνδεσή σου, δοκίμασε να βάλεις στο τέλος του xlr έναν μεταλικό αντάπτορα θυληκό-θυληκό canon, και βάλε άλλο ένα di, και από εκεί με καρφί-σε-rca για τον μίκτη σου. Νομίζω ότι θα είσαι οκ και ο θόρυβος αν υπάρχει θα φύγει "παίζοντας" με κουμπάκι της γείωσης από τα di.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε fanispap, κατάλαβα τι θέλεις.

Δεν βρήκα κάτι από τα γνωστά σε μένα τουλάχιστον μοντέλα που να κάνει αυτό που θέλεις. Σίγουρα όμως πρέπει να υπάρχει.

Συγνώμη που δεν μπόρεσα να σε βοηθήσω.

 

Μιά ιδέα.

Ίσως καμιά φθηνή (καινούργια) κονσολίτσα με balanced εισόδους, κάνει την δουλειά σου αφού η τιμή αυτού που ζητάς με την τιμή μιάς κονσόλας σαν αυτή που λέω εγώ, μπορεί να είναι πολύ κοντά από πλευράς κόστους.

 

Ερώτηση.

Είσαι σίγουρος ότι η κονσόλα σου δεν έχει είσοδο balanced ?

Δεν είναι απαραίτητο να είναι βύσμα XLR. Κάποιες κονσόλες έχουν balanced είσοδο μορφής καρφί stereo. Δες το αυτό πριν κάνεις κάποια κίνηση.

Συγνώμη και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

<A HREF="http://www.tascam.com/products/la-81;9,25,56,14.html"><u>Tascam LA81</u></a>

το μόνο που γνωρίζω και μάλλον αυτό ζητάς αλλά τσουχτερό στην τιμή...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι καταλαβα τι ζητας , και η φθηνοτερη λυση  ειναι αυτη που προτεινε ο κος χναρακης παραπανω. παιρνεις ενα φθηνο μιξερακι που εχει balanced εισοδο  και καθαρισες . πχ αυτο

http://www.thomann.de/gr/samson_smix_5kanal_kompaktmixer.htm

 

επισης μπορεις να βαλεις αυτο . http://www.thomann.de/gr/millenium_sp3_splitter.htm

 

ειναι ενα σπλιτερακι με balanced εισοδο . εσυ θα χρησιμοποιησεις την μια εξοδο.

βεβαια για το συγκεκριμενο προιον εχω μια επιφυλαξη γιατι ενω στην περιγραφη του thoman γραφει balanced input επανω στο προιον γραφει σκετο input , και δε βλεπω τιποτα μπαταριες τροφοδοσιες κλπ . ισως η εισοδος να μην ειναι balanced και να ειναι απλως λαθος η περιγραφη.

 

παντως σιγουρα θα υπαρχει ενα προιον που κανει αυτο ακριβως που ζητας , εχει δηλαδη μια εισοδο balanced και μια εξοδο οτι ναναι , αλλα δε μπορεσα να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ψάξει για τιμές, αξιοπιστία κλπ

Νομίζω ψάχνεις για κάτι τέτοιο:

 

http://www.dolphinmusic.co.uk/page/shop/flypage/product_id/3503

http://www.tieline.com/Tieline_04/Prosolutions/AC200.html

http://www.sonifex.co.uk/redbox/rblu4_ld.shtml

 

Αν και πιστεύω το πρώτο είναι η λύση που θέλεις και είναι και σχετικά φθηνό ~50€ ;)

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ τους φίλους noizάδες!

 

Θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος να με διαφωτίσει...

 

Υπάρχει συσκευή η οποία να μετατρέπει ένα balanced σήμα σε unbalanced;

Έστω ότι η έξοδος ενός synth είναι συνδεδεμένη σε ένα DI, και το balanced καλώδιο που φεύγει από το DI συνεχίζει για αρκετά μέτρα (οπότε μαζεύει θόρυβο στη διαδρομή). Στην άλλη άκρη θέλουμε να συνδέσουμε ένα μείκτη που δεν έχει διαθέσιμη balanced είσοδο, αλλά Line. Τι πρέπει να παρεμβληθεί έτσι ώστε να έχουμε τα οφέλη της balanced συνδεσμολογίας με μια line έξοδο;

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός!!!

 

Για ποιο λόγο θέλεις να κάνεις κάτι τέτοιο ?

Δεν υπάρχουν άλλες mic είσοδοι στην κονσόλα ?

Για πόσα μέτρα απόσταση μιλάμε ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου