Προς το περιεχόμενο

yamaha s900 Tι λέτε? μήπως καλύτερα korg pa-500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Θέλω να αγοράσω καινούργιο arranger είδα το yamaha psr s900 το οποίο Δεν το έχω δει και στην πραγματικότητα αλλά τα δείγματα που άκουσα στο internet με εντυπωσίασαν.

Απο την άλλη είναι ακριβούτσικο και δεν ξέρω αν αξίζει. πάνω από 1600 με παζάρια.

  Εγώ δεν το θέλω να παίζω σε κέντρα άλλα για την πάρτι μου και για να παράγω και να ηχογραφώ σε ικανοποιητική ποιότητα και χωρίς πολύ κόπο χαβαλέ τραγουδάκια και ίσως τραγουδάκια που προορίζονται να συγκινήσουν κάνα πιπίνι. Επίσης δεν με ενδιαφέρει να παράγω περίεργους ήχους. είμαι υπέρ των κλασσικών.

    Υπάρχει και το korg PA-500 που το βρίσκεις και σε καλή τιμή στα 1000 και κάτι περίπου. Είναι και συγκριτικά πολύ καλή τιμή αν δούμε τις τιμές στο εξωτερικό. από την άλλη φοβάμαι και την αξιοπιστία της korg. ειδικά με την touch screen.

    Τι λέτε παιδια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικό τα Yamaha είναι "τα καλύτερα" για αυτούς, επειδή παίζουν κυρίως, rock , pop ,ballad κτλ

Τώρα απο την εμπειρία μου,με Korg,roland και yamaha θα σου πω οτι, τα yamaha για rock ειναι τα χειρότερα των χειρότερων.Τα καλύτερα για rock είναι τα Roland.

Το ς900 έχει όντως καλούς ήχους, αλλα χωρις να είμαι σίγουρος πιστεύω πως το pa800 έχει αρκετά καλύτερους...

 

Το ίδιο και styles...

 

Εγω αν έπαιρνα...μάλλον το korg pa500 θα έπαιρνα...

Σκέψου κάτι πολύ σημαντικό (τουλάχιστον για εμένα) το οτι το pa500 ΔΕΝ έχει aftertouch...

 

Πάντως έχει ωραία styles και ήχους,το ίδιο και το s900 αλλα έχω την εντύπωση οτι το ς900 δεν έχει τόσο καλούς ήχους όπως το pa500...

μπορεί να κάνω και λάθος,περίμενε να πάρεις και γνώμη απο κάποιους άλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεν Yamaha που αναφέρεις δεν το έχω ακουστά, το δε Korg δεν πρέπει να το έχει ακούσει κανείς στην Ελλάδα. Πάντως έχω ένα σχόλιο σχετικά με κάτι οπυ είπες φίλε giaourti.

από την άλλη φοβάμαι και την αξιοπιστία της korg. ειδικά με την touch screen.

Ειδικά τα Korg δεν πρέπει να τα φοβάσαι. Τόση ταλαιπωρία τρώνε σε συναυλίες, σκυλάδικα, τουρνέ και σπάνια βλέπεις κάποιο να βγάλει σοβαρο πρόβλημα. Η touch screen είναι ένα θέμα σίγουρα (έχω βιώσει πολύ άσχημο ατύχημα με την οθόνη του Trinity που είχα παλιότερα) αλλά αν δεν το μετακινείς και απλά το έχεις για να παίζεις στο σπίτι, δεν το βλέπω να παθαίνει κάτι.

 

Κατά τα άλλα, διαφωνώ με το συλλογισμό σου φίλε pliktras. Δεν υπάρχει "synth που είναι το πιο καλό για rock" ή άλλο που να είναι καλό για σκυλάδικα. Το κάθε synth μπορεί να αποδώσει καταπληκτικά ή χάλια αναλόγως τον χειριστή. Ένας διαχωρισμός που μπορώ να δεχτώ είναι ότι σε κάποιες κατηγορίες ήχων θα υπάρχουν synths που υπερτερούν ή υστερούν.

 

Π.χ. έχουμε πει αρκετές φορές ότι το Yamaha Motif είναι πολύ καλό σε φυσικούς ήχους. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να χρησιμοποιείται για συγκεκριμένα είδη και ότι δεν μπορείς να παίξεις οτιδήποτε άλλο, κατάλαβες τι θέλω να πω.

 

Επίσης δεν κατάλαβα τον τρόπο με τον οποίο εβγαλες το συμπέρασμα ότι στο εξωτερικό θεωρούν τα Yamaha ως καλύτερα. Από που μπορείς να συμπεράνεις κάτι τέτοιο;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    ...και ίσως τραγουδάκια που προορίζονται να συγκινήσουν κάνα πιπίνι.

 

Να μάθεις κιθάρα...

 

Οι κιθαρίστες συγκινούν πιπίνια απείρως πιο εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεν Yamaha που αναφέρεις δεν το έχω ακουστά, το δε Korg δεν πρέπει να το έχει ακούσει κανείς στην Ελλάδα. Πάντως έχω ένα σχόλιο σχετικά με κάτι οπυ είπες φίλε giaourti.

από την άλλη φοβάμαι και την αξιοπιστία της korg. ειδικά με την touch screen.

Ειδικά τα Korg δεν πρέπει να τα φοβάσαι. Τόση ταλαιπωρία τρώνε σε συναυλίες, σκυλάδικα, τουρνέ και σπάνια βλέπεις κάποιο να βγάλει σοβαρο πρόβλημα. Η touch screen είναι ένα θέμα σίγουρα (έχω βιώσει πολύ άσχημο ατύχημα με την οθόνη του Trinity που είχα παλιότερα) αλλά αν δεν το μετακινείς και απλά το έχεις για να παίζεις στο σπίτι, δεν το βλέπω να παθαίνει κάτι.

 

Κατά τα άλλα, διαφωνώ με το συλλογισμό σου φίλε pliktras. Δεν υπάρχει "synth που είναι το πιο καλό για rock" ή άλλο που να είναι καλό για σκυλάδικα. Το κάθε synth μπορεί να αποδώσει καταπληκτικά ή χάλια αναλόγως τον χειριστή. Ένας διαχωρισμός που μπορώ να δεχτώ είναι ότι σε κάποιες κατηγορίες ήχων θα υπάρχουν synths που υπερτερούν ή υστερούν.

 

Π.χ. έχουμε πει αρκετές φορές ότι το Yamaha Motif είναι πολύ καλό σε φυσικούς ήχους. Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι πρέπει να χρησιμοποιείται για συγκεκριμένα είδη και ότι δεν μπορείς να παίξεις οτιδήποτε άλλο, κατάλαβες τι θέλω να πω.

 

Επίσης δεν κατάλαβα τον τρόπο με τον οποίο εβγαλες το συμπέρασμα ότι στο εξωτερικό θεωρούν τα Yamaha ως καλύτερα. Από που μπορείς να συμπεράνεις κάτι τέτοιο;

 

 

Το συμπέρασμα οτι τα roland πχ είναι καλύτερα για rock, το έβγαλα απο δική μου εμπειρία.

Και αυτό το λέω κυρίως γιατι τα ROCK styles της roland είναι πολύ πιο προσεγμένα απο αυτά της yamaha (που έχει ελάχιστα).Πως να σου δώσω να καταλάβεις...

...γενικά πάντως πίστεψε με τα roland δεν πιάνονται σε rock!

 

Γενικά για εμένα τα καλύτερα professional αρμόνια είναι roland.

Αλλα αυτό δεν μας ενδιαφέρει.

 

 

Όσο για τις χρίσεις των yamaha στο εξωτερικό, το λέω επειδή σε ενα ξένο site (createsongstyles.com)που είμαι (full απο styles)τα polls δείχνουν με ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά τα yamaha μπροστά...

Δεν είπα οτι είναι καλύτερα τα yamaha,ίσα ίσα, που εγω η τελευταία μάρκα που θα κοίταγα θα ήταν η yamaha...

 

Πάντως υπάρχει πραγματικα άπειρο υλικό για yamaha στο internet (Και ειδικά στο createsongstyles.com)σε αντίθεση με roland και korg που έχουν λιγότερο (εννοώ υλικό δημιουργημένο απο χρήστες...)

 

 

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις...

...αν και πολύ αμφιβάλω γιατι το πσοτ το έκανα βιαστικά... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εντάξει πλάκα κάνω. Εχω 2 κιθάρες έτσι κι αλλιώς. Μάλλον προσανατολίζομαι στο yamaha. Τα χαρακτηριστικά του ταιριάζουν περισσότερο σε αυτό που ψάχνω και είναι πιο βολικό στο να δουλέυεις μόνος σου. Μόνο η τσουχτερή τιμή με προβληματίζει σε σχέση με το Korg που στην Αμερική έχουν μόλις 100$ διαφορά.

  Πάντως κατάφερα τον Νάκα να μου το κατεβάσει να το δω. Τα μουσικό όργανο πρέπει να το δεις απο κοντά να το περιεργαστείς και να το γουστάρεις. Πρέπει να έχει αυτό το... κάτι που θα σου κάνει το κλικ!

  Ευχαριστώ πάντως πολύ για την βοήθεια και την διάθεση παιδιά. Οποιεσδήποτε γνώμες και συμβουλές εξακολουθούν να είναι καλοδεχούμενες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε το arranger σου θα πρέπει να το επιλέξεις σύμφωνα με το είδος μουσικής που ασχολείσαι.Αν ασχολείσαι με λαικό πρόγραμμα τότε μόνο korg αν ασχολείσαι με ακουστική μουσική τοτέ η yamaha μάλλον θα σε ικανοποιήσει για την roland δεν εχω να σου πώ τίποτα διότι δεν έχει τύχει να δοκιμάσω κάποιο arranger της.Πάντως εφόσον το θές για ''οικιακή'' χρήση θα βρείς πολλά....... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν πιστεύω πως αν κάποιος θέλει την ταδε μουσική πρέπει να πάρει τήν τάδε μάρκα...

Όλα αν τα φτιάξεις όπως πρέπει κάνουν για όλα τα είδη.

Πάντως κι εγω πιστεύω πως στο λαικό και σκυλάδικο η korg πρέπει να είναι η πρώτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου