Προς το περιεχόμενο

Σκληροί δίσκοι και αύξηση επιδόσεων σε προγράμματα μουσικής τεχνολο


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Όλα μα ΟΛΑ τα RAID reviews στο internet λένε το αντίθετο ... μήπως να τα διάβαζες λίγο καλύτερα ?

 

Μια ερώτηση ... έχεις χρησιμοποιήσει είτε στο σπίτι σου είτε στο studio σκέτο raid-0 ? (όχι mirroring, jbod κλπκλπ)

... και δεν είδες καμιά διαφορά ταχύτητας ?  ::)

 

/nEwBiE  8)

 

Σε παραγωγικό μηχάνημα δεν το έκανα ποτέ γιατί δεν μου αρέσει να ρισκάρω.

 

Σε δοκιμαστικό περιβάλλον στη δουλειά μου όμως το έκανα και μάλισα εξαντλώντας ότι benchmarking δυνατότητα είχα μέχρι που σκαρφιζόμουν διάφορα άλλα κόλπά για να κάνω hammering προκειμένου να φτάσω ένα στήσημο στα άκρα του. Γιατί απλά θέλω να δώ ώς πού μπορεί να φτάσει.

 

Τα reviews δεν μου λένε τίποτα σε αυτά τα θέματα μια που το πρώτο που κοιτάω είναι τα specs του κατασκευαστή. Αν δεν υπάρχουν απλά δεν το προτιμώ.

Ενίοτε έχω ασχοληθεί με scsi και οπτικά συστήματα που τα benchmarks πλισιάζουν πολύ αυτά που λέει ο κατασκευαστής.

 

Με IDE έχω παίξει μόνο με mirroring γιατί δεν βρήκα κάποιον controller που να μήν είναι hostraid για να πειραματιστώ. Αλλά το ide είναι πριονοτή η απόδωσή του πιάνωντας το εύρος μόνο στιγμιαία ενώ η μέση ταχύτητα διαμεταγωγής είναι κάπου λίγο πιο κάτω από τη μέση. Με τους SATA αυτό διορθώθηκε κατα πολύ το πριόνι και επίσησ προτέθηκε η δυνατότητα για hot plugging καθώς κα ιμερικά από τα καλά του scsi. Απλά τον κώδικα του hot plugging δεν τον έχουν οι onboard controllers εκτός από τα ακριβά επώνυμα μηχανήματα ( IBM, HP, SUN, DELL ).

 

Μια ιστορική αναδρομή για τον geopapas, το raid 0 φτιάχτηκε για να αθροιστεί η χωρητικότητα για να υπάρχει προσωρινός χώρος αποθήκευεσης για τις εφαρμογές που φτιάχουν μεγάλα και πολλά ενδιάμεσα αρχεία και με επιλογή του διαχειρηστή αυτά δεν σβύνονται. Ενα τέτποιο παράδειγμα είναι η Oracle και η επιλογή της να μην σβύνονται τα transactions μετα την ολοκλήρση της.

 

Αν θές περισσότερο εύρος από αυτό του μεμονομένου δίσκου, πάς σε άλλες λύσεις που είναι δυσπρόσιτες. αν και εδώ που τα λέμε SATA II και να μήν καλύπτει την περίπτωση μουσικού pc λίγο δύσκολο. Θα πρέπει να γράψει κανείς τη συμφωνική τις Βιέννης πολυκάναλα το κάθε όργανο μεμονομένα + 10-15 overhead για να μπουκώσει.

 

Αυτάάαάά

 

Καλό βράδυ σε όλους και όλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μου επιτρέπεται θα δηλώσω την εμπειρία μου χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση με κανένα.Έχω κάνει raid 0  με 2 ζευγάρια των 500 GB Sata II το οποίο το δούλεψα με το Cubase αρκετούς μήνες και μπορώ να πώ ότι δεν είχα καμμία διαφορά στην ταχύτητα όπως περίμενα γι αυτό και το πέταξα το Raid και έχω software Backup τώρα ,βέβαια never trust a pretty pc γιατί τώρα μου χτυπήσαν και οι 4 σκληροί ταυτόχρονα???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εδώ που τα λέμε SATA II και να μήν καλύπτει την περίπτωση μουσικού pc λίγο δύσκολο.

 

Έλα ντε.

 

βέβαια never trust a pretty pc γιατί τώρα μου χτυπήσαν και οι 4 σκληροί ταυτόχρονα???????

 

Gremlins%201-703817.jpg

 

jesussavesP2Jtn.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...βέβαια never trust a pretty pc γιατί τώρα μου χτυπήσαν και οι 4 σκληροί ταυτόχρονα ???????

 

:o :o ... Χριστέ μου !!! ...  :o :o

 

Τι μάρκα ήταν οι δίσκοι ?

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, υπάρχει περίπτωση να έφταιγαν οι δίσκοι;

 

Όταν μιλάμε για ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ απώλεια τεσσάρων δίσκων, σίγουρα το πρόβλημα δεν βρίσκεται στους δίσκους με πιθανότερη εκδοχή την τροφοδοσία.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, υπάρχει περίπτωση να έφταιγαν οι δίσκοι;

 

Όταν μιλάμε για ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ απώλεια τεσσάρων δίσκων, σίγουρα το πρόβλημα δεν βρίσκεται στους δίσκους με πιθανότερη εκδοχή την τροφοδοσία.

 

Σωστό ... αλλά πάλι μήπως καμιά περίεργη παρτίδα ? ... κανένα σφάλμα Παραγωγής ? ... κάποια ελλειπής διαδικασία ελέγχου ?  ::)

 

/nEwBIE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ειλικρινά δεν ξέρω πως έγινε αυτό με τους 4 δίσκους απλά άνοιξα το PC και δεν έπαιρνε μπρός με τίποτα.Οι δίσκοι δεν αναγνωρίζονται σε άλλα PC ,ζητάνε format και στο recovery φαίνεται να χωριστήκαν σε 2 partition.Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη ενδεχομένως Virus ή κάπιο παιχνίδι με το ρεύμα.Οι δίσκοι ήταν Samsung Sata II 500GB .Αν χρειαστεί κάποιος βοήθεια πάντως για recover μπορώ να βοηθήσω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου