Προς το περιεχόμενο

Σκληροί δίσκοι και αύξηση επιδόσεων σε προγράμματα μουσικής τεχνολο


papaki23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν με πείθουν τα επιχειρήματα του nEWBIE. O Illusion τα λέει πολύ πιο σωστά.

 

Σόρυ Newbie, αλλά αυτά που λες δεν παίζουν με τίποτε.

Κατ' αρχήν δεν εννοείς να καταλάβεις ότι οι RAID-0 δεν παρέχουν κανένα επίπεδο ασφάλειας. Κατά δεύτερον, προσπαθείς να μας πείσεις ότι έχεις πέντε σκληρούς δίσκους (στο ίδιο κουτί;) και δεν έχεις κανένα πρόβλημα θορύβου ή υπερθέρμανσης. Κατά τρίτον, έχεις αφαιρέσει και τους ανεμιστήρες από το κουτί; Κατά τέταρτον, όλα αυτά τα μαγικά γίνονται με το υποδειγματικά εμετικό Sil (ούτε καν ένας RAID controller της προκοπής;);

 

Έλεος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο illusion πολύ καλά τα λέει αλλά με τρόπο που ο άλλος δεν καταλαβαίνει ότι το RAID 0 αυξάνει - διπλασιάζει θεωρητικά τις επιδόσεις, χωρίς βέβαια επιπρόσθετη ασφάλεια. Απλά το όριο είναι η  ταχύτητα του interface που ποτέ δεν φτάνει ένας δίσκος από μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει ...

 

Να το case μου : http://www.noiz.gr/index.php?topic=4664.msg64041#msg64041

Να οι δίσκοι μου : disks.jpg

όντως έχω κάνει λάθος ... έχω 2X500 GB και 2Χ750 GB) και έναν ξεχωριστό δίσκο 350GB σπασμένο σε 3 partitions ... 

και να και οι ηχογραφήσεις μου ... : http://www.noiz.gr/index.php?topic=152011.msg192145#msg192145

να και ένα test του υποδειγματικά εμετικού Sil 3114 :  http://www.xbitlabs.com/articles/storage/display/sil-3114_8.html#sect0

;D

... μίλησα εγώ ποτέ για ασφάλεια ? ...  ???

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο illusion πολύ καλά τα λέει αλλά με τρόπο που ο άλλος δεν καταλαβαίνει ότι το RAID 0 αυξάνει - διπλασιάζει θεωρητικά τις επιδόσεις, χωρίς βέβαια επιπρόσθετη ασφάλεια. Απλά το όριο είναι η  ταχύτητα του interface που ποτέ δεν φτάνει ένας δίσκος από μόνος του.

 

Εσύ φίλτατε geopapas δεν καταλαβαίνεις ότι το raid-0 χωρίζει τα δεδομένα στα δύο και τροφοδοτεί 2 δίσκους ταυτόχρονα ... άρα ο κάθε δίσκος δέχεται μισά δεδομένα, άρα τα αποθηκεύει σε μισό χρόνο ... και επειδή δουλεύουν παράλληλα αποθηκεύουν το σύνολο των δεδομένων στο μισό χρόνο .... απ΄ότι αν δούλευε ένας δίσκος .... πάντα θεωρώντας ότι κάθε δίσκος τρέχει με την ίδια ταχύτητα είτε RAID είτε μόνος του ...

 

... πόσο πιο απλά να το πω πια ...  ::)

 

/newBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς προσθέσω και εγώ 2 πραγματάκια για να βγούν ίσως περισσότερα συμπεράσματα για τις δυνατότητες ενός μονού SataII δίσκου.

Δημιούργησα λοιπόν στο cubase 70 κανάλια στα 24bit 96kHz στα οποία έβαλα αντίστοιχης ανάλυσης και διαφορετικό για το κάθε κανάλι, audio περιεχόμενο.

Το cubase λοιπόν έκανε απροβλημάτιστη αναπαραγωγή μέχρι και 66 κανάλια ταυτόχρονα όπου από εκεί και μετά άναβε το κόκκινο στο disk meter χωρίς να ακούγεται όμως εμφανώς κάποιο drop-out εώς και το 70κοστό κανάλι. Οπότε το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι ένας sataII δίσκος μπορεί να αναπαράγει γύρω στα 60 κανάλια ταυτόχρονα στα 24bit 96kHz χωρίς πρόβλημα.

 

Στα 24bit 48kHz το disk meter έφτασε στο 25% αναπαράγωντας τα 70 κανάλια audio, κάτι που σημαίνει ότι σ'αυτή την πολύ διαδεδομένη ανάλυση μπορεί κάποιος να τρέξει πάνω από 100 κανάλια audio χωρίς πρόβλημα.

 

Αυτά προς αξιολόγηση της ανάγκης χρήσης raid καθαρά για λόγους επιδόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή είσαι εκνευρισμένος. Ξαναδιάβασε προσεκτικά το μήνυμά μου.

 

 

Εσύ φίλτατε geopapas δεν καταλαβαίνεις ότι το raid-0 χωρίζει τα δεδομένα στα δύο και τροφοδοτεί 2 δίσκους ταυτόχρονα ... άρα ο κάθε δίσκος δέχεται μισά δεδομένα, άρα τα αποθηκεύει σε μισό χρόνο ... και επειδή δουλεύουν παράλληλα αποθηκεύουν το σύνολο των δεδομένων στο μισό χρόνο .... απ΄ότι αν δούλευε ένας δίσκος .... πάντα θεωρώντας ότι κάθε δίσκος τρέχει με την ίδια ταχύτητα είτε RAID είτε μόνος του ...

 

... πόσο πιο απλά να το πω πια ...  ::)

 

/newBiE  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μιλάμε για επαγγελματική ή ερασιτεχνική χρήση; Αποφασίστε, μου φαίνεται η κουβέντα έχει ξεφύγει...

 

On second thought...ασ'το να πάει ασ'το, ασ'το πονάει ασ'το...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ φίλτατε geopapas δεν καταλαβαίνεις ότι το raid-0 χωρίζει τα δεδομένα στα δύο και τροφοδοτεί 2 δίσκους ταυτόχρονα ... άρα ο κάθε δίσκος δέχεται μισά δεδομένα, άρα τα αποθηκεύει σε μισό χρόνο ... και επειδή δουλεύουν παράλληλα αποθηκεύουν το σύνολο των δεδομένων στο μισό χρόνο .... απ΄ότι αν δούλευε ένας δίσκος .... πάντα θεωρώντας ότι κάθε δίσκος τρέχει με την ίδια ταχύτητα είτε RAID είτε μόνος του ...

 

... πόσο πιο απλά να το πω πια ...  ::)

 

/newBiE  8)

 

Το raid 0 δεν τα γράφει ακριβώς παράλληλα στους δίσκους γιατί δεν ρέουν και παράλληλα τα δεδομένα προς τον controller. Ακόμα και σε αυτούς τους controlers που έχουν δυνατότητα να κάνουν caching ποτέ δεν κάνουν caching των δεδομένων που πρόκειται να εγγραφούν στο δίσκο οπότε φαντάσου μια κάτασταση που λειτουγεί σαν το  frame relay. Πάντα πρέπει να γάψει ο ένας δίσκος την πληροφορία, να φτάσει το error code  ( 0 = success ) για να γίνει η επόμενη εγγραφή.

 

Εγώ δεν το είδα ποτέ να υπερβαίνει την ταχύτητα του ενός μεμονομένου δίσκου παρα μόνο στα storage όπου υπήρχαν πολλαπλά fiber καλώδια και πετύχαινε όντως παραλληλη εγγραφή, αλλά τέτοια συστήματα τα συναντάει κανείς σε εταιρειούλες μικρές τόσες δα όσο ένα περίπτερο ( OTE, Τραπεζες κτλ κτλ ).

 

Οσο για IDE και SATA δίσκους δεν εχω δεί τις επιδώσεις που λές. Αν και μεταξύ μας στο ένα pc που έχω στο studio σε IDE γράφω 16 κανάλια ταυτόχρονα χωρίς προβλημα, απλά στο σπίτι που ασχολούμαι με μειξεις κτλ κτλ επιλέγω το μέγιστο της ταχύτητας και το καλύτερο απο ασφάλεια + το backup.

 

Για να ολοκληρώσω, ένας καλός controller είναι αυτός που κάνει μόνος του το raid και απλά έχει τον οδηγό για να επικοινωνεί με το σύστημα και φυσικά μπορεί να κάνει caching για να δούμε και τη σπιρτάδα που περιμένουμε από έναν τέτοιο controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το raid 0 δεν τα γράφει ακριβώς παράλληλα στους δίσκους γιατί δεν ρέουν και παράλληλα τα δεδομένα προς τον controller. Ακόμα και σε αυτούς τους controlers που έχουν δυνατότητα να κάνουν caching ποτέ δεν κάνουν caching των δεδομένων που πρόκειται να εγγραφούν στο δίσκο οπότε φαντάσου μια κάτασταση που λειτουγεί σαν το  frame relay. Πάντα πρέπει να γάψει ο ένας δίσκος την πληροφορία, να φτάσει το error code  ( 0 = success ) για να γίνει η επόμενη εγγραφή.

 

Δεν έχω κανένα λόγο να διαφωνήσω ...

 

Εγώ δεν το είδα ποτέ να υπερβαίνει την ταχύτητα του ενός μεμονομένου δίσκου παρα μόνο στα storage όπου υπήρχαν πολλαπλά fiber καλώδια και πετύχαινε όντως παραλληλη εγγραφή, αλλά τέτοια συστήματα τα συναντάει κανείς σε εταιρειούλες μικρές τόσες δα όσο ένα περίπτερο ( OTE, Τραπεζες κτλ κτλ ).

...Οσο για IDE και SATA δίσκους δεν εχω δεί τις επιδώσεις που λές....

 

Όλα μα ΟΛΑ τα RAID reviews στο internet λένε το αντίθετο ... μήπως να τα διάβαζες λίγο καλύτερα ?

 

Μια ερώτηση ... έχεις χρησιμοποιήσει είτε στο σπίτι σου είτε στο studio σκέτο raid-0 ? (όχι mirroring, jbod κλπκλπ)

... και δεν είδες καμιά διαφορά ταχύτητας ?  ::)

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

newbie συμφωνούμε

 

Το RAID φτιάχτηκε για ταχύτητα, αξιοπιστία, hot swap και τον συνδυασμό τους. To RAID 0 μόνο για ταχύτητα. Θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόβλημα ώστε να μην υπάρχει βελτίωση με raid 0 έστω και software raid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου