Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σετ απο απλη Σολ σε τυλιχτή Σολ.Πληροφοριες???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Εχω μια Fender Strat Lite Ash και είπα να δοκιμάσω σετ χορδές με τιλιχτή σολ.

Φανταζομαι ότι αυτο που χρειάζετε είναι intonation της Σολ.

Επίσης φαντάζομαι οτί αυξάνετε και λίγο η πίεση στο μπράτσο σε σχέση με απλή Σολ οπότε μάλλον θα χρειαστεί και λίγο ρύθμισμα το μπράτσο...

Σωστα τα παραπάνω???

Υπάρχει κάτι άλλο που χρειάζετε να ριθμίσω και πρέπει να ξέρω???

Ας πούμε τα Pole pieces στους μαγνήτες έχουν διάφορα ύψη με αυτο της Σολ να είναι το πιο ψηλό.Πρέπει να αλλαχτεί το ύψος???

Τεσπα ότι άλλο που πρέπει να ξέρω που δέν το έχω αναφέρει αν μπορείτε δώστε μου τα φώτα σας οι γνώστες.

Α επιπλέον info αν παίζει καποιο ρόλο οι χορδές που της φόραγα για πολύ καιρό μεχρι τώρα ήταν οι Blue Steel 11αρες και τώρα θα μπούν ErnieBall Light Gauge 11αρες.

 

Ευχαριστώ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις το σετ 11αρες τις Ernie Ball που ερχεται με ΤΥΛΙΧΤΗ σολ εχει και πολυ πιο παχια μι 52αρα αντι για 50αρα που εχουν οι DM ,δεδομενου ομως οτι οι Blue Steel ειναι stainless steel & εχουν πολυ πιο μεγαλη ταση απο τις nickel plated EB μαλλον θα ερθεις ισα βαρκα ισα νερα απο πλευρα ρυθμισης μπρατσου (δηλ. δεν θα χρειαστεις ρυθμιση relief) φυσικα θα χρειαστει να ρυθμισεις το intonation  ;)

 

Τους μαγνητες αναλογα με τα γουστα σου θα τους ρυθμισεις αλλα προσωπικα δεν νομιζω να χρειαστει να αλλαξεις κατι,αλλωστε οι στρατ μαγνητες ακομα και σημερα φτιαχνονται οπως το 50 που οι τυλιχτες σολ ηταν το νορμαλ. ;)

 

το υψος των pole pieces ΔΕΝ αλλαζει ετσι κι αλλοιως και εχει σχεση με το radius  της κιθαρας σου και οχι με τον τυπο χορδων.   

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βαλεις το σετ 11αρες τις Ernie Ball που ερχεται με ΤΥΛΙΧΤΗ σολ εχει και πολυ πιο παχια μι 52αρα αντι για 50αρα που εχουν οι DM ,δεδομενου ομως οτι οι Blue Steel ειναι stainless steel & εχουν πολυ πιο μεγαλη ταση απο τις nickel plated EB μαλλον θα ερθεις ισα βαρκα ισα νερα απο πλευρα ρυθμισης μπρατσου (δηλ. δεν θα χρειαστεις ρυθμιση relief) φυσικα θα χρειαστει να ρυθμισεις το intonation  ;)

 

Τους μαγνητες αναλογα με τα γουστα σου θα τους ρυθμισεις αλλα προσωπικα δεν νομιζω να χρειαστει να αλλαξεις κατι,αλλωστε οι στρατ μαγνητες ακομα και σημερα φτιαχνονται οπως το 50 που οι τυλιχτες σολ ηταν το νορμαλ. ;)

 

το υψος των pole pieces ΔΕΝ αλλαζει ετσι κι αλλοιως και εχει σχεση με το radius  της κιθαρας σου και οχι με τον τυπο χορδων.   

 

Thanx!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου