Προς το περιεχόμενο

Ash η Alder?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρωτα αυτους που εικονιζονται στις φωτο... ;D (τους γνωριζεις φανταζομαι...) ;)

 

εξω απο πλακα τωρα για ΡΟΚ μονο το P μαμαει και δερνει...κατι ξερει το 90 τα εκατο των ροκ μπασοσαυρων που το χρησιμοποιουν 40 χρονια τωρα με θρησκευτικη ευλαβεια.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες μου αρεσει ο ήχος RHCP, MUSE, OFFSPRING, ARCTIC MONKEYS, OASYS

 

Αν εξαιρέσεις τον flea που παίζει με modulus και jazz και των muse που παίζει με jazz και rickenbacker οι υπόλοιποι παίζουν με Precision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MUSE,

 

παιζει με JAZZ BASS & RICK

 

http://www.bassplayer.com/article/chris-wolstenholme/sep-06/23332

 

 

OFFSPRING,

 

παιζει με IBANEZ

 

 

ARCTIC MONKEYS,

 

παιζει με RICK

 

00008954_bass200.jpg

 

OASIS

 

παιζει με BURNS

 

δηλ.ΚΑΝΕΝΑΣ δεν παιζει με  precission...  ;D

 

(αν και βεβαια στο ηχο που ακους στα cd το τελευταιο που παιζει ρολο ειναι το μπασο μετα τα 300 κιλα compression που ακους.. ;D)

 

καλα οι φωτο που εβαλα των ΘΕΩΝ του πανκ μπασου δεν σε πειθουν..?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το compression.

 

Εμένα πάντως με ενδιαφέρει περισσότερο σε τι ενισχυτή και καμπίνα παίζω μπάσο παρά το ίδιο το μπάσο που θα παίξω...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το compression.

 

Εμένα πάντως με ενδιαφέρει περισσότερο σε τι ενισχυτή και καμπίνα παίζω μπάσο παρά το ίδιο το μπάσο που θα παίξω...

 

Εγώ πάλι είμαι στο άλλο άκρο, με οποιοδήποτε ενισχυτή μπορώ να βγάλω περίπου τον ήχο που θέλω εάν παίζω με το δικό μου bass.

 

Λοιπόν επειδή το κουράζουμε πολύ το θέμα με το τι παίζουν οι άλλοι, οι 2 βασικές διαφορές μεταξύ jazz bass και precision είναι ότι το jazz έχει πολύ λεπτό μπράτσο ενώ το precision ποιο παχύ και το precision έχει 1 split μαγνήτη ενώ το jazz έχει 2. Με το jazz όμως μπορείς να πλησιάσεις κατά 80% τον ήχο του precision χρησιμοποιώντας τον neck μαγνήτη, το οποίο έχει μόνο έναν ήχο μονοδιάστατο ήχο αλλά κάθετε στην μίξη κάθε μπάντας άνετα.

 

Από εκεί και πέρα πήγαινε και δοκίμασε και τα 2 όργανα για να δεις ποιο σου κάθετε καλύτερα στο χέρι και να ανακαλύψεις και μόνος σου τις διαφορές τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το compression.

 

Εμένα πάντως με ενδιαφέρει περισσότερο σε τι ενισχυτή και καμπίνα παίζω μπάσο παρά το ίδιο το μπάσο που θα παίξω...

 

Εγώ πάλι είμαι στο άλλο άκρο, με οποιοδήποτε ενισχυτή μπορώ να βγάλω περίπου τον ήχο που θέλω εάν παίζω με το δικό μου bass.

 

Respect.  8)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου