Προς το περιεχόμενο

Ash η Alder?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παρε το ελαφρυτερο και τ ομορφοτερο ;)

 

ιδικα αφου ειναι μπασο!

 

Xμμμμμ.... Μήπως για τα μπάσα ισχύει το αντίθετο από ότι στις κιθάρες;

 

Αντιγράφω από το site της Warmoth:

 

"Generally speaking, the heavier woods sustain well and have a bright and articulate sound which are all good attributes for a bass guitar. Extra light weight woods, while a great complement for a bad back, can sound indistinct or muddy especially with humbucking pickups. Medium weight woods fall in the middle and are the traditional preference."

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τα 2 ξύλα δεν έχουν περιπου ίδιο βάρος?

Ακομα δεν καταλαβα τις διαφορές τους.... :)

 

να σου το πω διαφορετικα..αν ειχαν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο βαρος,το ιδιο σετ απ,την ιδια γεφυρα & τους ιδιους μαγνητες θα ακουγονταν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο  ανεξαρτητα απο το απο τι ξυλο ηταν φτιαγμενα τα σωματα τους...;)

 

τα πολυ βαρια μπασα δεν μου αρεσουν καθοτι πριμαρουν πολυ,το καλυτερο μπασο που εχω ακουσει ποτε μου (το εχω στην κατοχη μου ευτυχως υστερα απο ψαξιμο ...δεκαετιων) ειναι ελαφρυ προς μεσαιο στο βαρος ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ειναι πιο βαρύ?

 

αυτο μονο ο ΘΕΟΣ το ξερει (δεν υπαρχει κανονας,υπαρχει alder βαρυτερο απο το ash & ash βαρυτερο απο το alder)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το οτι ειναι πιο ακριβο δεν σημαινει κατι ε?

 

Το Ash κατα κανόνα έχει ποιο όμορφα νερά από το alder γι αυτό και χρησιμοποιείτε περισσότερο σε see through χρώματα και γι αυτό μερικές φορές είναι και ποιο ακριβό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου