Προς το περιεχόμενο

Slow Rock Jam in Bm


mehiko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν με βάση τα ακούσματα και τα παιξίματα του φίλου kultura [να μείνουμε ή να φύγουμε;],

 

θα ήθελα να εκφράζονται αρνητικές ή θετικές απόψεις για ένα παίκτη μόνο από άτομα που έχουν να αντιπαραθέσουν παιξίματα και απόψεις πάνω στο παίξιμό τους, παρά από τον οποιονδήποτε.

 

Με όλο τον σεβασμό zaeko.

 

Προσπαθώ να κατανοήσω αυτόν τον σεβασμό... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω χάσει λίγο την μπάλα. Δεν έχω καταλάβει κοινώς τι κρίνουμε εδώ πέρα και γιατί. Αν με βάση τα ακούσματα και τα παιξίματα του φίλου kultura [να μείνουμε ή να φύγουμε;], κρίνω, κατά την προσωπική μου άποψη είναι τελείως αναρμόδιος να κρίνει το παίξιμο του mehiko. Άλλες σχολές, άλλες αντιλήψεις, σε ένα μεγάλο βαθμό άλλο όργανο. Άλλες ώρες μελέτης και για διαφορετικό σκοπό. Το αυτό ισχύει  και για όσους συνηγορούν στην ομοία άποψη.

εδω διαφωνω! οποιοςδιποτε εχει το δικαιωμα να κρινει καποιον κ ιδικα στην μουσικη!

 

Διαβάζω ότι στα γρήγορα δεν υπάρχει μελωδία. Και αυτό ειναι στερεότυπο. Στα γρήγορα δεν υπάρχει μελωδία όταν δεν μπορείς να την αντιληφθείς και μόνο - και δεν μιλάω για ασκήσεις. Μιλάμε πάντα για νότες τοποθετημένες μέσα στο χρόνο. Η σχέση μεταξύ των νοτών "καθορίζει" την ιδιαιτερότητα ή την σπουδαιότητα ή μη της μελωδίας, το ότι έχουμε συνηθίσει σε κάποιες διαφορετικές καταστάσεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει μελωδία. Το αυτό νομίζω κατά την προσωπική μου άποψη ισχύει για το jam του mehiko.

εδω ειμαι μαζι σου! το εχω ξαναπει αυτο κιολας πολλες φορες! το οτι αν κατι ειναι γρηγορο η τεχνικο η συνθετο δεν σημαινει οτι δεν εχει Feeling η μελωδια!

απλος ο "παικτης" θα πρπεει να ειναι πολυ καλος για να μπορεσει να το αποδοσει  μια που ευκολα πεφτεις σε παγιδες!

 

Επίσης πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη, θα ήθελα να εκφράζονται αρνητικές ή θετικές απόψεις για ένα παίκτη [γιατί η μουσική προτίστως είναι παιχνίδι] μόνο από άτομα που έχουν να αντιπαραθέσουν παιξίματα και απόψεις πάνω στο παίξιμό τους, παρά από τον οποιονδήποτε. Νομίζω ότι έτσι είναι πιο εποικοδομητικό. Με όλο τον σεβασμό zaeko.

κατσε καστε τωρα!

δλδ τον Vai κανεις δεν μπορει να του κανει κριτικη?

μην λεμε οτι νανε!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δυσκολία στο να φτιάχνεις μελωδίες στο μυαλό σου. Ίσως φταίει ότι παίζεις τόσο καιρό μόνο γρήγορα...

 

Στο τέλος που το γυρνάς στο γρήγορο στέκει, αλλά πρέπει να βελτιώσεις τα αργά τμήματα, γιατί αυτά δίνουν χαρακτήρα στο κομμάτι...

 

Ειναι σχεδον προσβολη ετσι οπως το θετεις, αλλα το προσπερναω. Θα μπορουσες να πεις απλως οτι δεν σ' αρεσει η συγκεκριμενη μελωδια. Δυο πραγματα μπορω να σκεφτω: ή οι δυο μας δινουμε διαφορετικο ορισμο της μελωδιας, ή δεν μπορεις να παρακολουθησεις την μελωδια μου. Και το δευτερο στο λεω γιατι εγω μπορω να τιν τραγουδησω νοτα-νοτα την συγκεκριμενη μελωδια (το αργο κομματι εννοω). Γενικα εμενα μ' αρεσει η ροη ("Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ'αυτό μένειν" Ηράκλειτος).

Περιμενω να ακουσω κανα δυο δικα σου κομματια για να καταλαβω πως οριζεις την μελωδια.

 

www.myspace.com/m0de0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω φιλε μεχικο με την ταπεινη μου αποψη θα σου ελεγα να δωσεις λιγο περισσοτερη βαση στον χρονο και να 'καθαρισεις' λιγο τη μελωδια, το ξεσπασμα ειναι αρκετα καλο.

φιλικα κωστας

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω φιλε μεχικο με την ταπεινη μου αποψη θα σου ελεγα να δωσεις λιγο περισσοτερη βαση στον χρονο και να 'καθαρισεις' λιγο τη μελωδια, το ξεσπασμα ειναι αρκετα καλο.

φιλικα κωστας

 

Σ' ευχαριστω φιλε!

www.myspace.com/m0de0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν είχα καμία πρόθεση να σε προσβάλλω... Εννοείται ότι σου λέω την προσωπική μου γνώμη, και μακάρι να μπορέσω να ανεβάσω κάνα κομμάτι κι εγώ, αλλά είναι πρακτικά δύσκολο, λόγω έλλειψης εξοπλισμού...

 

Πάντως ένα δείγμα είναι αυτό, το οποίο φυσικά δεν έχει καμία σχέση με το ύφος του δικού σου κομματιού...

 

Ξαναλέω ότι είμαι στην αντίπερα όχθη από αυτήν που είσαι εσύ, αλλά σαν κιθαρίστας πιστεύω ότι έχω δικαίωμα να λέω τη γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή είχα συμφωνήσει με την φράση του kultura αλλά επειδή δεν θέλω να αδικώ κανέναν, έκατσα και ξανάκουσα το κομμάτι πολύ προσεχτικά...

 

Μετά την δεύτερη ακρόαση τείνω να αλλάξω γνώμη...

Πιστεύω ότι πράγματι μπορείς να δημιουργήσεις μελωδικές γραμμές...

απλά η εκτέλεση σου στο αργό μέρος έχει κάποια προβληματάκια που δεν κάνει τις μελωδίες αυτές τόσο ξεκάθαρες με την πρώτη...

Με την δεύτερη ακρόαση όμως πιστεύω οτι κατάλαβα τι ήθελες να πείς...

 

 

Η προτροπή  μου στο τί πρέπει να προσέξεις ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μεχικο μια χαρα τα πας!  για one-take jam ειναι πολυ καλη προσπαθεια! στους παπαδες τα καταφερνεις μια χαρα! στα μελωδικα σημεια θελει λιιιγο προσοχη παραπανω. συμφωνω με αυτο

 

Μετά την δεύτερη ακρόαση τείνω να αλλάξω γνώμη...

Πιστεύω ότι πράγματι μπορείς να δημιουργήσεις μελωδικές γραμμές...

απλά η εκτέλεση σου στο αργό μέρος έχει κάποια προβληματάκια που δεν κάνει τις μελωδίες αυτές τόσο ξεκάθαρες με την πρώτη...

 

τα προβληματακια ειναι μαλλον δεμενες/πιο γλυκες νοτες, λιγο καλυτερο φραζαρισμα (πχ στο 6" - 14" λιγο το χρονο σου προσεξε και μη βιαζεσαι), να αναπνεει σε καποια σημεια (κανε παυσεις αντι για να σερνεις το αριστερο χερι στη ταστιερα)  ... χμμ τι αλλο, τα μπεντς στο 58-1.00 θα ξερεις οτι δεν βγηκαν καλα

 

για το βιμπρατο θα συμφωνησω και με τα 2 παιδια που λενε να το κανεις πιο γλυκο ή πιο έντονο! Το συγκεκριμενο βιμπρατο εδω θυμιζει 60's (προσωπικα) και δεν ταιριαζει με το στυλ.

 

αυτες ειναι οι παρατηρησεις μου, ελπιζω να βοηθουν. Ακουσα πολλες φορες το κομματι. Τα θετικα δεν τα ανεφερα , ελπιζω να ειναι αυτονοητα. Αληθεια ειναι ομως οτι και σε εμένα, στις πρωτες 1-2 ακροασεις , οι ιδεες σου και οι μελωδιες σου δεν μου ηταν αμεσα κατανοητες. Δεν ειναι τοσο καθαρα "σερβιρισμενες" και τα θετικα του παιξιματος σου δεν μου εγιναν αμεσως αντιληπτα. Για να το πω πιο ωμά με σκοπο να γινω κατανοητος, στην αρχη νομιζα οτι απλα έπαιζες μονο παπαδες και δεν εδωσα σημασια. 

 

δυστυχως η προσεκτικη κριτικη απαιτει πολυ ωρα ακροασης και προσεκτικο γραψιμο.

αντε καλα παιξιματα αγαπητε

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω φιλε μεχικο με την ταπεινη μου αποψη θα σου ελεγα να δωσεις λιγο περισσοτερη βαση στον χρονο και να 'καθαρισεις' λιγο τη μελωδια, το ξεσπασμα ειναι αρκετα καλο.

φιλικα κωστας

 

αυτο ακριβώς! πωπω,περιεκτικοτατος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μεχικο μια χαρα τα πας!  για one-take jam ειναι πολυ καλη προσπαθεια! στους παπαδες τα καταφερνεις μια χαρα! στα μελωδικα σημεια θελει λιιιγο προσοχη παραπανω. συμφωνω με αυτο

 

Μετά την δεύτερη ακρόαση τείνω να αλλάξω γνώμη...

Πιστεύω ότι πράγματι μπορείς να δημιουργήσεις μελωδικές γραμμές...

απλά η εκτέλεση σου στο αργό μέρος έχει κάποια προβληματάκια που δεν κάνει τις μελωδίες αυτές τόσο ξεκάθαρες με την πρώτη...

 

τα προβληματακια ειναι μαλλον δεμενες/πιο γλυκες νοτες, λιγο καλυτερο φραζαρισμα (πχ στο 6" - 14" λιγο το χρονο σου προσεξε και μη βιαζεσαι), να αναπνεει σε καποια σημεια (κανε παυσεις αντι για να σερνεις το αριστερο χερι στη ταστιερα)  ... χμμ τι αλλο, τα μπεντς στο 58-1.00 θα ξερεις οτι δεν βγηκαν καλα

 

για το βιμπρατο θα συμφωνησω και με τα 2 παιδια που λενε να το κανεις πιο γλυκο ή πιο έντονο! Το συγκεκριμενο βιμπρατο εδω θυμιζει 60's (προσωπικα) και δεν ταιριαζει με το στυλ.

 

αυτες ειναι οι παρατηρησεις μου, ελπιζω να βοηθουν. Ακουσα πολλες φορες το κομματι. Τα θετικα δεν τα ανεφερα , ελπιζω να ειναι αυτονοητα. Αληθεια ειναι ομως οτι και σε εμένα, στις πρωτες 1-2 ακροασεις , οι ιδεες σου και οι μελωδιες σου δεν μου ηταν αμεσα κατανοητες. Δεν ειναι τοσο καθαρα "σερβιρισμενες" και τα θετικα του παιξιματος σου δεν μου εγιναν αμεσως αντιληπτα. Για να το πω πιο ωμά με σκοπο να γινω κατανοητος, στην αρχη νομιζα οτι απλα έπαιζες μονο παπαδες και δεν εδωσα σημασια. 

 

δυστυχως η προσεκτικη κριτικη απαιτει πολυ ωρα ακροασης και προσεκτικο γραψιμο.

αντε καλα παιξιματα αγαπητε

 

 

 

 

Γενικά, συμφωνώ. ;)

Σ' ευχαριστω!

www.myspace.com/m0de0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου