Προς το περιεχόμενο

Αφαίρεση χρώματος από strat


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσο εύκολο είναι να αφαιρέσει το χρώμα κανείς από μια strat, χωρίς να την καταστρέψει βέβαια, και να την ξαναβάψει με ένα διαφανές νέο χρώμα? Θα ήθελα να κάνω κάτι αντίστοιχο με το Royal Blue που φαίνεται στο site της Warmoth:

http://www.warmoth.com/paint/paint.cfm?fuseaction=trans

Τι κίνδυνοι υπάρχουν για το όργανο??

Αξίζει τον κόπο?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δικιά μου την έτριψα με ειδικό μηχάνημα και μπόλικο γυαλόχαρτο.

Το τρίψιμο με το χέρι δεν ενδείκνυται μιας και θα πάρει μπόλικες ώρες.

Επίσης, τα χρώματα που σε ενδιαφέρουν είναι λίγο δύσκολο να πετύχουν γιατί το χρώμα που έχει βαφτεί η κιθάρα σου έχει ποτίσει το ξύλο σε αρκετά χιλιοστά βάθους. Με λίγα λόγια, όσο και να τρίψεις την κιθάρα σου θα έχει πάντα μια ελαφριά απόχρωση του αρχικού χρώματος.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις post καμιά φώτο να δούμε πώς ήταν πριν και πώς μετά?

Τι είδους εργαλείο χρησιμοποίησες?

Το καλό με τη δική μου είναι ότι έχει το χρώμα Honey Blonde που αφενός είναι ανοικτόχρωμο και αφετέρου (από ότι βλέπω) είναι σαν να το έχουν περάσει στό βάψιμο μόνο ένα χέρι. Φαίνονται δηλαδή λιγάκι τα "νερά" του ξύλου, οπότε ίσως να μην έχει ποτίσει η μπογιά όπως λες και κάτι να μπορέσω να κάνω...

Από την άλλη, είδα και αυτό το site και μου άρεσε πως έκανε ο τύπος την κιθάρα του!

Είναι ωραίο πιστεύω ακόμη και να φαίνεται σκέτο το ξύλο αλλα με κάποιο λούστρο από πάνω...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τη μέθοδο του γυαλόχαρτου ,υπάρχει ένα ειδικό διαβρωτικό μπογιάς που ονομάζεται NitroMorse. Το απλώνεις στο ξύλο και μετά αφαιρείς τη μπογιά με μια σπάτουλα. Επίσης μια άλλη μέθοδος αφαίρεσης μπογιάς είναι με θερμότητα (φλόγιστρο κλπ) θερμαίνεις με μια ταχεία κίνηση τη μπογιά και αυτή φουσκώνει και την αφαιρείς πάλι με σπάτουλα.(θέλει μια σχετική εμπειρία για να μην κάψεις το ξύλο από κάτω)

Στη πράξη και οι τρεις μέθοδοι έχουν τα υπέρ και τα κατά τους και το βαθμό δυσκολίας τους. Η πιο απλή μάλλον είναι η χρήση του nitromorse,αλλά δεν θα τη συνιστούσα αν πρόκειται να βάψεις μετά με διάφανο χρώμα γιατί τα υπολείμματα της προηγούμενης μπογιάς ενδέχεται να ποτίσουν το ξύλο και να το χρωματίσουν μετά τη χρήση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dither το έχεις κάνει εσύ ή κάποιος φίλος σου για να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες? Το Nitromorse που μπορώ να το αγοράσω?

Σε περίπτωση που θέλω να μη βάψω με κάποιο χρώμα αλλά αφήσω σκέτο το ξύλο της κιθάρας, τι βερνίκι-λούστρο πρέπει να χρησιμοποιήσω και που μπορώ να το βρω?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καθόλου photos.

Το μηχάνημα που ανέφερα δεν θυμάμαι πως λέγεται στα ελληνικά. Είναι σαν "τροχός" μόνο που του βάζεις πάνω γυαλόχαρτο. Το τρίψιμο στις γωνίες της κιθάρας γίνεται δυστυχώς, ως επί το πλείστον, με το χέρι.

Βασικά μπλέκεις λίγο άσχημα με κάτι τέτοια θέματα. Το νίτρο που λέει ο dither πράγματι κάνει δουλειά αλλά δεν γνωρίζω σε τι τύπους χρωμάτων μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Μερικά μαγαζιά στο κέντρο της Αθήνας έχουν τα χημικά που χρειάζεσαι και μπορούν να σου πουν κάποια πραγματάκια -με το αζημίωτο βέβαια-.

 

Εναλλακτική επιλογή είναι να πάρεις το ίδιο ακριβώς σώμα (αν υπάρχει) έτοιμο από την Warmoth και να κρατήσεις το original άθικτο.

 

Πέρνα και από κανα χρωματοπωλείο στο μεταξύ. 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dither το έχεις κάνει εσύ ή κάποιος φίλος σου για να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες?Το Nitromorse που μπορώ να το αγοράσω?

 

Ναι. Έχω δοκιμάσει και τις τρεις μεθόδους (Γυαλόχαρτο με τριβείο, Nitromorse , Ζέσταμα) σε διάφορα βαμμένα ξύλα όπως έπιπλα , ηχεία κλπ αλλά όχι σε κιθάρα (γιατί η δικιά μου είναι σα καινούρια) Nitromorse βρίσκεις σε χρωματοπωλεία , στο Praktiker κλπ.

 

Σε περίπτωση που θέλω να μη βάψω με κάποιο χρώμα αλλά αφήσω σκέτο το ξύλο της κιθάρας, τι βερνίκι-λούστρο πρέπει να χρησιμοποιήσω και που μπορώ να το βρω?

Δεν γνωρίζω από βερνίκια κιθάρας καθώς ασχολούμαι μόνο με έπιπλα από χόμπι. Όμως είσαι σίγουρος ότι η κιθάρα σου μπορεί να ξυστεί ,να βαφτεί με βερνίκι και να μην φάινονται 2-3 ή παραπάνω ξύλα ενωμένα ? Στο λέω αυτό γιατί ένας φίλος μου την έχει πατήσει έτσι ... Έξυσε και η κιθάρα ήταν γεμάτη κολλήσεις.Ενδεχομένως να μην μπορείς να βάψεις με διάφανο χρώμα.

 

Εναλλακτική επιλογή είναι να πάρεις το ίδιο ακριβώς σώμα (αν υπάρχει) έτοιμο από την Warmoth και να κρατήσεις το original άθικτο.

 

Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω, αλλά επειδή έχω βάψει αρκετά έπιπλα και ηχεία με λούστρο και επειδή γνωρίζω τη μανούρα που έχει αυτή η διαδικασία (προσεκτικό βάψιμο ,τριψιμο , βάψιμο , τρίψιμο κλπ ) θα πρότεινα τη λύση του toneless, πάρε απλά ένα άλλο σώμα έτοιμο βαμμένο. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ ΣΟΥ ΗΣΥΧΗ!!!!!!!! :lol: :lol:

 

 

Δεν θα σου πρότεινα να την ξύσεις & να την βάψεις για τους παρακάτω λόγους

 

1.έχει ήδη το ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ ΧΡΩΜΑ που φτιάχνει η Fender :wink:

2.είναι οπως & όλες οι Fender (με εξαιρεση κάποια custom shop μοντέλλα) βαμένη με πολυουρεθάνη τόσο ανθεκτική που θα σου φύγει ο τάκος :lol: αν προσπαθήσεις να τη βγάλεις (άσε που μπορεί να μην τα καταφέρεις και τελείως) όλα τα χημικά που μπορούν να "νικήσουν" το φινίρισμα της κιθάρας σου είναι ΤΟΞΙΚΑ :!:

3.οι περισσότερες κιθάρες σαν τη δική σου που έχω δεί αποτελλούνται απο 4-5 κομμάτια ash ενωμένα μεταξύ τους & οι ενώσεις είναι ρετουσαρισμένες ώστε να μη φαίνονται,αν αφαιρέσεις το χρώμα το αισθητικό αποτέλλεσμα θα είναι φτωχο :cry:

 

4.ακόμα και να καταφέρεις να την ξεβάψεις ενα φινίρισμα με νίτρο κοστίζει οσο ενα ετοιμο βαμμενο σωμα...

πάρε με 150-200 ευρω ενα σωμα απο Warmoth να είσαι σίγουρος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με πείσατε ... Θα κρατήσω το χρώμα που έχει, γιατί από ότι καταλαβαίνω μάλλον χθα πάω για μαλλί και θα βγω κουρεμένος! :)

Απλά η επόμενη αγορά κιθάρας θα είναι μάλλον Warmoth για να επιλέξω ακριβώς αυτό που θέλω!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε ξερω εαν θελεις να αναλαβεις το ρισκο να τη κανεις μονο σου τη δουλεια με τους τροπους που προτειναν οι φιλοι μας.

 

Εγω επειδη εμπιστευομαι μονο τους ειδικους θα τη πηγαινα στον Κακανιαρη στα λιοσια.

 

Ο ανθρωπος ειναι μουσικος και βαφεας οργανων. Ειναι ο μονος του οποιου η δουλεια δεν επηρεασε το οργανο.

 

Ως προς την πιστη αναπαραγωγη του χρωματος που θελεις δε θα εχεις προβλημα κανενα

 

αν θελεις θα σου στειλω το τηλεφωνο του

 

νομιζω οτι το κοστος ειναι περιπου 140-160 Ευρω χωρις να ειμαι 100 % σιγουρος

 

ανεμενω νεα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου