Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

χαχαχα  :)  Να προσεχετε ομως ε !!! Δεν ειστε και 18χρονοι ! Το λεω με ολη μου την καλη διαθεση μην με παρεξηγεις . Ειμαι παλιος μαθητης της γυναικας του της Δωρας. Καλες βολτες σας ευχομαι ε !!!!!! Θα ειναι καταπληκτικα ειμαι σιγουρος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας τη δίνει λίγο η φετινή μόδα με τα ποδήλατα? Δεν ξέρω για Αθήνα αλλά στην επαρχία

γίνεται Ο χαμός. Είναι καλή μόδα βέβαια αλλά δεν γουστάρω to be a part of it... Μου έρχεται

να γράψω με μαρκαδόρο στο σκελετό ''εγώ είχα ποδήλατο απο πρόπερσυ'' :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα. μπιχλα να σου πω την γνωμη μου ? και εμενα μου την δινει η λογικη "πηρα ποδηλατο γιατι εχει ωραιο χραματακι" ή "γιατι παμε κοντρα στο κατεστημενο" ή , ή ή ...

Απο τη στιγμη που κανει την ζωη μου καλυτερη και το περιβαλλον στο οποιο ζω πιο βιοσιμο τοτε ας ειναι... Α και κατι ακομα... Η εμπειρια κια ο βηχας δεν κρυβονται  8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Απ'τη μία κι εμένα μου τη δίνει το θέμα ποδήλατο. Πρώτος (όχι ακριβώς, αλλά τέλος πάντων)) έκανα θέμα εδώ στο νοιζ, πριν 2-3 χρόνια (για τη μάσκα, για όποιον θυμάται), και ο μόνος που ήταν μέσα στο θέμα ήταν ο dkall... ;) Από 'κει και πέρα όμως μου αρέσει που βλέπω κι άλλους ποδηλάτες στη πόλη. Από όταν ήμουν στα βουνά που έλεγα την καλημέρα μου, την λέω ακομη στους ποδηλάτες, και οι πιο πολλοί ανταποκρίνονται! άρα +!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σας τη δίνει λίγο η φετινή μόδα με τα ποδήλατα?

 

Έχω ακούσει οτι σε πoλεις χωρίς μετρό μοσχοπουλάνε τα dahon και μου φαίνεται όντως αστείο, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να χ3σω μια "μόδα" που μόνο καλό κάνει.

 

(το αυτο και για τις βέσπες)

 

Είναι σαν να λες "μου τη σπάει η μόδα τoυ αντικαπνισματος" ;D ;D

 

Και επειδή κσέρεις :

 

http://www.southparkstudios.com/clips/388734/i-have-cynicism#tab=featured

 

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω ακούσει οτι σε πoλεις χωρίς μετρό μοσχοπουλάνε τα dahon και μου φαίνεται όντως αστείο, αλλά δεν μπορώ με τίποτα να χ3σω μια "μόδα" που μόνο καλό κάνει.

Όχι ακριβώς έτσι...

 

Βλέπεις υπάρχει το θέμα της εκπαίδευσης των ποδηλατών! Και το λέω με όλη τη σημασία της λέξης. Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να βγουν στους δρόμους έτσι στα καλά καθούμενα...

 

Επίσης αυτό το "κλείνω το δρόμο γιατί πάω βόλτα με 300 αγνώστους" αν και πολύ όμορφο, έχει και τα αρνητικά του νομίζω. Για τους υπολοίπους.

 

Τέλος να σημειωθεί ότι τουλάχιστον προς τα εκεί που μένω (Γέρακας αλλά προς Βριλήσσια), ο δήμος (Βριλησσίων) έφτιαξε ποδηλατόδρομους (λογικά λόγω της γενικής "μόδας"). Και αν το έκανε καλά, θα ήταν καλό, αλλά έκανε το τεράστιο λάθος να τους κάνει μέρος του πεζοδρομίο (άρα υπερυψομένο) και όχι του δρόμου, με συνέπεια τα αυτοκίνητα να σε γράφουν στα παπάρια τους (και άρα εξαιρετικά επικίνδυνο θα έλεγα). Σε όποια άλλη χώρα έχω βρεθεί με ποδηλατόδρομους, αυτοί είναι μέρος του δρόμου, με διαχωριστική λωρίδα, ή κόνους, ή πασαλάκια, ή κράσπεδο μόνο... Όχι του πεζοδρομίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε όποια άλλη χώρα έχω βρεθεί με ποδηλατόδρομους, αυτοί είναι μέρος του δρόμου, με διαχωριστική λωρίδα, ή κόνους, ή πασαλάκια, ή κράσπεδο μόνο... Όχι του πεζοδρομίου.

 

στο Μαϊάμι και στο Βερολίνο είναι μέρος του πεζοδρομίου

 

το δεύτερο θα μας το επιβεβαιώσει ο γνωστός προβοκάτορας, το πρώτο το υπογράφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν έχω πάει σε καμμία απ'τις δύο που αναφέρεις αλλά Λονδίνο και Seattle που τώρα θυμάμαι είναι όπως τα λέω... :-/

 

Και, τέλος πάντων, μπορεί να εξαρτάται από το πως πηγαίνει κανείς με το ποδήλατο (δηλάδη αν πας βόλτα με την οικογένεια, καλώς είναι εκεί, αλλά για κανονική πορεία με το ποδήλατο, δε γίνεται, είναι πολύ επικίνδυνο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς έτσι...

 

Βλέπεις υπάρχει το θέμα της εκπαίδευσης των ποδηλατών! Και το λέω με όλη τη σημασία της λέξης. Δεν είναι όλοι φτιαγμένοι για να βγουν στους δρόμους έτσι στα καλά καθούμενα...

 

Επίσης αυτό το "κλείνω το δρόμο γιατί πάω βόλτα με 300 αγνώστους" αν και πολύ όμορφο, έχει και τα αρνητικά του νομίζω. Για τους υπολοίπους.

 

Τέλος να σημειωθεί ότι τουλάχιστον προς τα εκεί που μένω (Γέρακας αλλά προς Βριλήσσια), ο δήμος (Βριλησσίων) έφτιαξε ποδηλατόδρομους (λογικά λόγω της γενικής "μόδας"). Και αν το έκανε καλά, θα ήταν καλό, αλλά έκανε το τεράστιο λάθος να τους κάνει μέρος του πεζοδρομίο (άρα υπερυψομένο) και όχι του δρόμου, με συνέπεια τα αυτοκίνητα να σε γράφουν στα παπάρια τους (και άρα εξαιρετικά επικίνδυνο θα έλεγα). Σε όποια άλλη χώρα έχω βρεθεί με ποδηλατόδρομους, αυτοί είναι μέρος του δρόμου, με διαχωριστική λωρίδα, ή κόνους, ή πασαλάκια, ή κράσπεδο μόνο... Όχι του πεζοδρομίου.

 

Έστω οτι είναι σωστά όλα τα παραπάνω... Σε σύγκριση με τα θετικά τι βγάζεις? Το οτι κάτι μπορεί να υλοποιηθεί και καλύτερα, δεν εκλογικεύει τη γκρίνια.

 

Δηλαδή θα ήσουν ικανοποιημένος αν :

- οι ποδηλάτες λάμβαναν οδική αγωγή (ορισμός "αγωγης" pending ;D)

- είχαμε καλύτερους ποδηλατοδρόμους ;D ;D ;D ;D

 

Ε, ντάξει, εγώ χαίρομαι που λιγοι ανθρωποι δείχνουν μια πρόθεση τουλαχιστον να αποσυμφορήσουν το κέντρο και να βελτιώσουν την ποιότητα της ζωής τους.

 

Και λίγο πιο σοβαρα, μεταξυ τοσων εγκληματιων που κυκλοφορουν με αυτοκινητο, ποσο σοβαρο ατυχημα μπορει να κανει ενας κακος ποδηλατης? Το πολύ να πέσει.

 

Κλείνω με τη γνωστη κινέζικη παροιμία : το ποδήλατο είναι σαν το ποδήλατο, δεν ξεχνιέται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου