Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α μην το ξεχάσω, όποιος ξαναγράψει ότι τα ORBEA είναι από Κίνα - Ταιβάν - Ζανζιβάρη - Μογγολία κλπ θα έρθω με το ORBEA μου και θα του το κοπανήσω στο κεφάλι (και είναι και carbon-δεν θα πάθει και τίποτα) μέχρι να μάθει να τραγουδάει το Smoke on the water στα ΒΑΣΚΙΚΑ.

Φίλε μου, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο γιατί όντως είναι από Κίνα και λοιπά ασιατικά κράτη οι φτηνές σειρές των μεγάλων εταιριών. Και το Trek που έχω (ούτε 5 κατοστάρικα σε τιμή) είναι κατασκευασμένο στην Taiwan, ξέρω όμως ότι τα ακριβά μοντέλα της (ειδικά τα carbon ) κατασκευάζονται εξ' ολοκλήρου στις ΗΠΑ.

 

Το ίδιο και τα Orbea. Σχεδιασμός και γενικότερα engineering στην Ισπανία και και κατασκευή σε χώρες με φτηνά εργατικά. Δεν είναι ντροπή, είναι σαν να περιμένεις να πάρεις με 300 ευρώ αμερικάνικη Fender, δεν γίνεται... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

.....και για την Orbea , ακομη  και  η ΄σημαια΄ της ,το Orca ,ειναι  Κινεζικο.

Αυτο φυσικα  δεν λεει τιποτα ......  το 90%  των σκελετων πλεον ,ολων των εταιρειων , κατασκευαζεται εκει

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι τόσο γιατί όντως είναι από Κίνα και λοιπά ασιατικά κράτη οι φτηνές σειρές των μεγάλων εταιριών. Και το Trek που έχω (ούτε 5 κατοστάρικα σε τιμή) είναι κατασκευασμένο στην Taiwan, ξέρω όμως ότι τα ακριβά μοντέλα της (ειδικά τα carbon ) κατασκευάζονται εξ' ολοκλήρου στις ΗΠΑ.

 

Το ίδιο και τα Orbea. Σχεδιασμός και γενικότερα engineering στην Ισπανία και και κατασκευή σε χώρες με φτηνά εργατικά. Δεν είναι ντροπή, είναι σαν να περιμένεις να πάρεις με 300 ευρώ αμερικάνικη Fender, δεν γίνεται... ;)

 

Φίλε Alchemist, δεν αγχώνομαι, αστειεύομαι (καλά δεν τρέχει και τίποτα, μην τρελαθούμε, για ποδήλατα μιλάμε...ούτε μετοχές έχω στην ORBEA).

Το 90% των σκελετών ποδηλάτων παράγεται από την Giant, τον μεγαλύτερο κατασκευαστή ποδηλάτων στον κόσμο, αλλά από κει και πέρα ΥΠΑΡΧΟΥΝ και κάποιες εταιρείες που έχουν τμήματα R&D, επενδύουν σε τεχνογνωσία, έχουν ιστορία πίσω τους και ΝΑΙ σχεδιάζουν και κατασκευάζουν καλούπια και σκελετούς / πιρούνια / ντίζες / τιμόνια και συναρμολογούν τα υπόλοιπα περιφερειακά.

 

Η ORBEA είναι μια από αυτές τις εταιρείες, με έδρα στην καρδιά των Πυρηναίων. Όσο για την Orca, δεν σε έχουν πληροφορήσει καλά, δες τα βιντεάκια στο site για το R&D τμήμα, για την παραγωγή των καλουπιών και την διαδικασία διάστρωσης του carbon ΣΤΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ της ORBEA.

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Each size is conceived without losing the characteristics that Orbea guarantees thanks to SSN (Size Specific Nerve) technology, developed and patented   by the company from Mallabia.

 

 

Αμα δεν γραφει , την σημερον ημερα ,  και με ΜΕΓΑΛΑ γραμματα στην πρωτη σελιδα  Made in Spain ............

 

...να θυμηθω να σου στειλω το site του Κινεζικου εργοστασιου που τα φτιαχνει.....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ξέρουμε τίποτα για τα electra bikes? Το Αmsterdam Classic μου άρεσε πολύ... :-[ 

 

Ξέρουμε σε τι τιμές κυμαίνονται? Επίσης οι 3 ταχύτητες μάλλον δε θα με πολυβολέψουν, ε? Πφφφ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Each size is conceived without losing the characteristics that Orbea guarantees thanks to SSN (Size Specific Nerve) technology, developed and patented   by the company from Mallabia.

Αμα δεν γραφει , την σημερον ημερα ,  και με ΜΕΓΑΛΑ γραμματα στην πρωτη σελιδα  Made in Spain ............

...να θυμηθω να σου στειλω το site του Κινεζικου εργοστασιου που τα φτιαχνει.....

 

 

Φίλτατε ή δεν τα γράφεις καλά ή δεν τα έψαξες καλά....

Για ενημέρωσή σου όπως και των υπολοίπων πάρε και μια πληροφορία από το wikipedia:

 

Mallabia is a town and municipality located in the province of Biscay, in the autonomous community of Basque Country, northern Spain.

 

ΑΣΧΕΤΕ....

 

Ααα να μην ξεχάσω, οι σκελετοί επάνω γράφουν με ωραιότατα γράμματα "MADE IN SPAIN"

Θύμισέ μου να σου στείλω καμμιά 10αρια φωτογραφίες από τα μοντέλλα ORBEA δικού μου και φίλων μου....

Επισκέψου το επίσημο site θα μάθεις πολλά.

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε , δεν χρειαζετε να ψαξω πολυ και πολυ καλα τα γραφω , απλως  το

¨ο κοσμος τοχει τουμπανο και εμεις κρυφο καμαρι¨ δεν εχει μαλλον ακουστει στα αυτια της αντιπροσωπιας , η οποια για ενα ακατανοητο λογο επιμενει να παραμυθιαζει τον κοσμο παρα το κραξιμο που εχει εισπραξει κατα καιρους

Το made in Spain στο ποδηλατο σου εχει την ιδια λογικη με το made in Greece tης Ideal  , αφου η συναρμολογηση γινετε στην Ισπανια , εχει το δικαιωμα ο κατασκευαστης να το γραψει  . Εμεις ομως μιλαμε για το που κατασκευαζετε ο

ΣΚΕΛΕΤΟΣ !!  για το οποιο η Orbea επιμελως δεν αναφερει τιποτα (εκτος απο...

When a frame arrives at the Orbea laboratory.....αληθεια , απο που ??)

Ανακεφαλαιωνοντας να σου πω οτι οι σκελετοι που ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ να φτιαχνονται  σε USA, Γαλλια , Γερμανια, Καναδα κλπ μετριουνται στα δακτυλα του ενος χεριου ......ειναι πολλα τα λεφτα Αρη

Απο προσωπικο παραδειγμα ο  4ετιας σκελετος Trek made in Usa που αγορασα

περιπου 1000€  την επομενη χρονια  εκανε ....450€ made in Taiwan  ....οσο και

αν ψαξαμε ....διαφορα δεν βρηκαμε .....

Συμπερασμα ... τα ποδηλατα εξακολουθουν να ειναι το ιδιο καλα , οι εταιρειες κανουν την δουλεια τους , οι αντιπροσωποι τα κονομανε  , αλλα ρε παιδια  προς

Θεου !!!!  οχι αλλο παραμυθιασμα ......

 

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν ανεβεις σε ενα De Kerf  χρωμολη Reynold  5ετιας και πριν  ......τοτε θα δεις και εσυ το φως σου .....(αντε και Rocy mountain ...αν και αυτα στην Ασια πια..)

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταματώ εδώ, δεν πρόκειται να καταλήξουμε πουθενά, είδη παραφέρθηκα και έγραψα σε ύφος που δεν έπρεπε.

Κράτα την γνώμη σου και κρατώ την δική μου.

Απλά το συγκεκριμένο θέμα το είχα ψάξει αρκετά, γιαυτό και γράφω σε απόλυτο ύφος (ήταν πολλά τα λεφτά που επένδυσα και ήθελα να είμαι σίγουρος - ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ).

 

ΤΕΛΟΣ

 

(καλές βόλτες σε όλους τους podilatistas, και ας έχουν ποδήλατο με σκελετό made in kazakstan)

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου