Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας που αναφέρθηκε το θέμα της επικινδυνότητας, να σκεφτούμε όλοι την προοπτική, ότι αν φοβόμαστε να κάνουμε κάτι δεν σημαίνει ότι το ίδιο φοβούνται και οι άλλοι. Από ιδία πείρα, μιας που κάθε μέρα χρησιμοποιώ μοτο για μετακίνηση στη δουλειά, κάθε σουκού ποδηλατώ ή χρησιμοποιώ μετρό, ξέρω ότι οι Αθηναίοι οδηγοί (στα Τρίκαλα, την Καρδίτσα και τη Λάρισσα είναι διαφορετικά τα πράγματα) δεν προσέχουν καθόλου τα παπάκια. Έχουν στο μυαλό τους να κοιτάξουν για μοτοσυκλέτα. Τα αυτοκίνητα τα έχουν δεδομένα και τους οδηγούς ποδηλάτου τους κοιτάν σαν ούφο. Γι'αυτό η λύση είναι ποδήλατο πιο συχνά. Να γίνει κτήμα μας. Οι κοινωνικές αντιστάσεις έχουν πιο ρομαντικές καταβολές για τη χρήση του ποδηλάτου. Σκεφτείτε να είχε κάνει το Ρόδα τσάντα και κοπάνα με ποδήλατα ο Δαλιανίδης. Τώρα θα μας έφευγε η ρετσινιά του εξτρεμιστή ποδηλάτη. Οπότε με την πρώτη ευκαιρία πεταλάρισμα.

 

Δυστυχώς το θέμα του στησίματος για σωστή θέση είναι πιο σημαντικό μερικές φορές και από την φυσική κατάσταση.

 

Προβλέπω αγγελία "ανταλλάσεται LP Custom '69 με Cannondale του 2004"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

 

Floyd's Bike. ΕΛάτε στο Μεσολόγγι.. Δεν λέω ότι έχουμε εξαφανίσει τα αυτοκίνητα, αλλά εκεί ο "φλώρος" είναι όποιος δεν έχει ποδήλατο!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάτι που δεν περίμενα, κολλημένους (το λέω φιλικά) κιθαρίστες να ασχολούντε με ποδήλατα....

Και εγώ μια από τα ίδια.

Δύο τα μεγάλα πάθη στη ζωή μου (τα τελευταία χρόνια) κιθάρα και ποδήλατο (ή ποδήλατο και κιθάρα?).

Εκεί πάνε όλα τα λεφτά, + μεγάλα διλήματα:

Να πάρω carbon λαιμό για το ORBEA ή να κοιτάξω για κανα OD ακόμα?

Να σετάρω την κιθάρα ή να κάνω ακτινολόγηση στο ΜΤΒ?

 

(άντε πάμε στο "cyclist-friends" να συνεχίσουμε την κουβέντα)

 

 

 

 

 

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποδήλατο γενικά είναι ωραία, και λέει να το'χεις και να κυκλοφορείς, αλλά απ'την άλλη μια-δυο φορές που το δοκίμασα εδώ πάνω μου βγήκε η πίστη. Παίζει να'χασα 5 κιλά (όχι ότι μου κακόκατσε βέβαια!  ;D) στην ανάβαση από κέντρο μέχρι το σπίτι μου - Θεσσαλονίκη μένω. Κι ειδικά εκεί που μένω είναι όλο ανηφόρες κατηφόρες... Οπότε μάλλον θα προτιμούσα κανένα jocάκι!  ;D  ;D  ;D

 

Πάντως είναι γεγονός πως το ποδήλατο γενικά είναι κόλλημα...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως κοιτάζοντας το super topic άλλο σκέφτηκα. Θα ξεκινήσω τη στατιστική ανάλυση: πόσοι από εδώ μέσα που είχαν-έχουν πηδήλατο έπεσαν θύμα κλοπής;

Στην Θεσσαλονίκη πάντως είναι πολύ διαδεδομένο το σπορ (και της κατοχής ποδηλάτου και της κλοπής). Προφανώς είμαι και εγώ θύμα (δις).Για πείτε, για πείτε...

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ledgendary BMX όταν ήμουν στη 6η Δημοτικού, άγνωστης μάρκας, ακόμα το ψάχνω..

 

buenos-candados.jpg

 

και ένα Clermont χρώματος μπλε, δώρο από χριστουγεννιάτικη κλήρωση. Το δεύτερο μου το κλέψανε μαζί με του ντράμμερ μας έξω από το σχολείο, επειδή το αφήσαμε ξεκλείδωτο, και λόγω βροχής φαίνεται εκείνη τη μέρα.. κάποιος έκανε τη δουλειά του και γύρισε γρήγορα σπίτι.. Δις λοιπόν.. Αλλά ακόμα ανάμεσα από τα SUV των άχρηστων νεόπλουτων μεσολογγιτών τρελαίνομαι να τρέχω..

 

Κολλήστε στην κίνηση ρε!!!

 

 

 

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, σε πρόσφατο επαγγελματικό ταξίδι στην Κω, είχα μια μέρα ελεύθερη και είπα να νοικιάσω κάτι τροχοφόρο χωρίς τζάμια και σκεπή, να φχαριστηθώ βρε αδερφέ. Αφού είδα τις απαράδεκτα ψηλές τιμές που έδιναν τα buggy και τις γουρούνες, και θυμούμενος αυτό το thread, αποφάσισα να νοικιάσω ποδήλατο. Βρήκα ένα ωραίο με αναρτήσεις και δισκόφρενα και το τσίμπησα. Πρέπει να έκανα συνολικά 10 χλμ την ημέρα εκείνη. Είχα καμια 10ετία να κάνω. Ενα έχω να πω. Είδα το Χριστό φαντάρο. Πιαστηκε όλο μου το είναι. Μετά αντί για αυτό το thread, σκεφτόμουνα τις κυρίες που βάζει ο κώστας στα avatar να μου κάνουν μασαζ στο τριχωτό και πονεμένο κορμί μου. Χωρίς τις μπανάνες όμως. Μακριά από μένα αυτές.

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου