Προς το περιεχόμενο

Ποδήλατο κανείς;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α) επειδη  απο την φωτο φαινεται η λαθος ρυθμιση  , παρε ενα σαιτ

για την σωστη ρυθμιση  (υψος σελλας , ανοιγμα τιμονιου , κλπ)

https://www.wrenchscience.com/Secure/Fit/Height.aspx?stylecode=M

....γιατι καλο το ποδηλατο αλλα με λαθος ρυθμισεις χαλας μεση και γονατα ...

Έλεος. SETUP και εδώ;  ;D ;D ;D

 

Σε λίγο θα αρχίσουν ιστορίες με κουρδισμένα τιμόνια και custom τρόμπες... :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Α) επειδη  απο την φωτο φαινεται η λαθος ρυθμιση  , παρε ενα σαιτ

για την σωστη ρυθμιση  (υψος σελλας , ανοιγμα τιμονιου , κλπ)

https://www.wrenchscience.com/Secure/Fit/Height.aspx?stylecode=M

....γιατι καλο το ποδηλατο αλλα με λαθος ρυθμισεις χαλας μεση και γονατα ...

 

Τι λάθος έχει;

 

Γ) Τον Αυγουστο στην Βωβουσα για οργωμα των δασικων δρομων  ;D

 

Μέσα!!! ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο που κανει μπαμ , ειναι οτι η σελλα ειναι χαμηλοτερα απο το τιμονι  (εκτος και αν εισαι 1,40 υψος :D)  , σε  ΜΤΒ και ΑΤΒ αυτο

δεν ειναι σωστο ..

Θα ψαξω να βρω οδηγιες ρυθμισης ......

 

Παρε αυτο κατ' αρχην ....

http://www.cyclist.gr/guides.php

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μεγειά Ηλία, ωραίο το χρωματάκι, αν και θα το προτιμούσα CAR. Εγώ γενικώς με car κυκλοφορώ. (<---Πυθία-like δήλωση  :))

Στα Ιοαννινα είστε μάλλον λίγο καλύτερα, αλλά στην Κρήτη κυκλοφόρησα για κάποιους μήνες με ποδήλατο μέχρι που κουράστηκα να κινδυνεύω και άρχισα να το χρησιμοποιώ μόνο για συγκεκριμένες βόλτες. Μετά κάποιος μου το έκλεψε (που να τον πιάσει λάστιχο).

 

 

Το πρωτο που κανει μπαμ , ειναι οτι η σελλα ειναι χαμηλοτερα απο το τιμονι  (εκτος και αν εισαι 1,40 υψος :D)  , σε  ΜΤΒ και ΑΤΒ αυτο

δεν ειναι σωστο ..

Θα ψαξω να βρω οδηγιες ρυθμισης ......

Σε σχέση με το  setup, πράγματι.. επί του παρόντος είναι σεταρισμένο για χαμηλό action του κw%oυ.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα...Πρέπει να κατέβει το τιμόνι (δε ξέρω πόσο περιθώριο έχει για να γίνει αυτό....)? Η σέλα πάντως είναι στο ύψος που με βολεύει.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Εεε ναι , ειναι το γνωστο λαθος  , αλλο το σε "βολευει" και αλλο

το ...σωστο  .  Ξεκινα με  την λογικη , οτι οταν καθεσαι στην σελλα

τα ποδια σου ΔΕΝ πρεπει να φτανουν να πατησουν το εδαφος .

Δηλ. οταν το ενα πενταλ ειναι ωρα 6 πρεπει το ποδι σου να ειναι τεντωμενο οταν ακουμπα η φτερνα (σταματημενος), αρα οταν θα ποδηλατεις  και ο αξονας του πενταλ θα ειναι στο υψος της καμαρας των δακτυλων το ποδι θα ειναι ελαφρα λυγισμενο .

Παμε παρακατω ...  οταν το πενταλ ειναι ωρα 3 ενα νημα της σταθμης πρεπει να περνα απο την λακουβιτσα που ειναι στο πλαι του γονατου και να πεφτει ακριβως στον αξονα του πενταλ (αυτες τις ρυθμισεις θα τις πετυχεις πηγαινοντας την σελλα εμπρος πισω)

Ξεκινα με αυτα που ειναι βασικα και συνεχιζουμε αργοτερα για πιο εξτρεμ ρυθμισεις ....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....Εεε ναι , ειναι το γνωστο λαθος  , αλλο το σε "βολευει" και αλλο

το ...σωστο  .  Ξεκινα με  την λογικη , οτι οταν καθεσαι στην σελλα

τα ποδια σου ΔΕΝ πρεπει να φτανουν να πατησουν το εδαφος .

Δηλ. οταν το ενα πενταλ ειναι ωρα 6 πρεπει το ποδι σου να ειναι τεντωμενο οταν ακουμπα η φτερνα (σταματημενος), αρα οταν θα ποδηλατεις  και ο αξονας του πενταλ θα ειναι στο υψος της καμαρας των δακτυλων το ποδι θα ειναι ελαφρα λυγισμενο .

Παμε παρακατω ...  οταν το πενταλ ειναι ωρα 3 ενα νημα της σταθμης πρεπει να περνα απο την λακουβιτσα που ειναι στο πλαι του γονατου και να πεφτει ακριβως στον αξονα του πενταλ (αυτες τις ρυθμισεις θα τις πετυχεις πηγαινοντας την σελλα εμπρος πισω)

Ξεκινα με αυτα που ειναι βασικα και συνεχιζουμε αργοτερα για πιο εξτρεμ ρυθμισεις ....

 

Σωστά αυτά, αλλά να σημειώσουμε ότι στις fixed bridges οι ρυθμίσεις διαφέρουν λίγο. Εκτός αν έχει EL34 στον τελικό, οπότε λίγη σημασία έχει...

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποδήλατα είδα και χάρικα!!! :) :) :)

Είμαι ερωτευμένος με την ποδηλασία.  ;)

 

Λοιπόν, ο dkall έχει δίκιο σε αυτά που λέει. Το ποδήλατο δεν είναι κάτι τόσο απλό όσο μας έμαθαν να νομίζουμε. Φυσικά και θέλει τις ρυθμίσεις του. Ασχολούμαι με την ποδηλασία εδώ και τέσσερα χρόνια. Έχω μια κούρσα, ένα ΜΤΒ και ένα σπαστό πόλης.  Αλλά η κούρσα με έχει κερδίσει περισσότερο. Το ποδήλατο για εμένα είναι μετακίνηση, βόλτα, παιχνίδι, διασκέδαση αλλά και προπόνηση (κούρσα). Είναι έρωτας μεγάλος. :-* Και είμαι 30 χρόνων, όχι 10. Μόνο στην Ελλάδα επικρατεί η ηλίθια και βλακώδεις άποψη πως το ποδήλατο είναι μόνο για παιδιά.

 

Το ποδήλατο στην Αθήνα δεν είναι πολύ ποιο επικίνδυνο από το να κυκλοφορείς με ένα μικρό μηχανάκι. Είναι θέμα συνήθειας. Παίρνει λίγο καιρό μέχρι να ξεψαρώσει κάποιος. Αλλά ο τρόπος οδήγησης πρέπει να είναι αμυντικός.

 

 

Ένα πράγμα θα σας πω. Κηφισιά – Παγκράτι. Χρόνος = 20λεπτά. (είμαι κουρσάς, τι να κάνω...) ενώ οι ΙΧ-δες έλιωναν στα φανάρια εγώ πέρναγα σφαίρα.... 

 

όλοι ποδήλατα τώρα!!!!!!! ;D ;D

 

dkall πες μου ότι είσαι κουρσάς, μόνο αυτό πες μου, τέλος. (αν και για ΜΤΒ σε κόβω...)  ;)

 

elavd μεγειά το άλογο!! και καλόβολτο!!  ;)

και.......πάντα κράνος φίλε, πάντα κράνος. Καλύτερα να σου χαλάσει το μαλλί, παρά το κεφάλι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου