Προς το περιεχόμενο

studio microphone


Anonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για studio microphone και έκανα μια βόλτα από τα link του noiz

και είδα το shure ksm44, to akg c 4000 kai solid tube kai τέλος το neumann tlm 103.

Ξέρει κανεις τίποτα γι αυτά τα μικρόφωνα να μου πει καμιά πληροφορία.

και καμιά σύγκριση με το B2 behringer που έχω.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα μια φορα στο studio και οπως ηρθε ετσι εφηγε. Καμια σχεση με αυτα που προσπαθεις να το συγκρινεις. Αν θελεις να αγορασεις μικροφωνο δοκιμασε τα studio projects τα οποια ειναι στην ιδια κατηγορια τιμης με το behringer που εχεις. Σε αλλη κατηγορια τιμης σιγουρα το TLM 103. Αλλα μποριες να ριξεις μια ματια και στα μικροφωνα της RODE (NT1, NTK κλπ.) τα οποια ειναι εξισου καλα.

 

ΣΠΥΡΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πολύ ωραίο μικρόφωνο είναι το Joe Meek. Δεν ξέρω αν θα το βρεις κάπου εύκολα στην Ελλάδα. Έχει μάλιστα bundled και κάποιους προενισχυτές με opto κυκλώματα (και η προενίσχυση είναι εξίσου σημαντική). Σαν πακέτο είναι εξαιρετική λύση με σχετικά (όλα σχετικά είναι) λίγα χρήματα.

 

Τι ψάχνεις όμως; Έχεις μονωμένο χώρο (...της προκοπής :) ) για να βάλεις μέσα πυκνωτικό μικρόφωνο; Τι πρόκειται να ηχογραφήσεις;

 

Από δυναμικά, το SM58 είναι all time classic για φωνές και λίγο όργανα.

 

Χρόνια Πολλά,

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το Behringer B2 pro που έχω, είναι ένα καταπληκτικό μικρόφωνο,και ίσως το καλύτερο value for money, στην αγορά αυτη τη στιγμή. Ειναι πολυ όμοιο ηχοχρωματικά με το TLM 103, προσφέροντας 2 ακόμα πολικά διαγράματα.Και με τα δύο αυτά , θα κάνεις την ίδια δουλειά.

Ενα άλλο εξαιρετικό μικρόφωνο, ειναι το AKG C414,(με 3 πολικά διαγράμματα),αλλά είναι στην κατηγορία τιμής του TLM 103. :?

Μάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ενδιαφέρει για ηχογράφηση φωνής πρώτα και αν γίνεται και για ακουστική κιθάρα.

Θέλω αμεσότητα, ευκρίνια, όγκο, ζεστό ήχο. (οι συχνοτητες μου στη φωνή είναι μπασοτενορος θα έλεγα).

Έχω δοκιμάση sm58 που νομίζω ότι ειναι για live και δεν μου αρεσει για studio kai έχω και το β2 behringer και όλη τη λαμπατη σειρα(προεν-κομπρ.-εκουαλ.) και τα βρίσκω συμπαθητικά δεν εχω δοκιμάση κάτι άλλο και με ενδιαφέρει ένα καλό setup για τη φωνή ώστε να τη γράφω μόνος μου σε

korg d1600 HDR και με ενδιαφέρει ποιότητα σε επίπεδο παραγωγής.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου