Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή pots.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πολύ ωραία βιντεάκια! thx bloody

τα δείχνουν όλα τόσο απλά κ ωραία που άρχισα να σκεφτομαι να την κάνω μόνος μου τη δουλεια..

(αν και το να βάλω χέρι στην μοναδική και τόσο καλή μου κιθάρα είναι δύσκολη απόφαση  ::) )

αν τα λεφτά για τη δουλειά είναι λίγα σχετικά, θα προτιμήσω να την κάνει κάποιος ειδικός

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λογαριθμικά είναι αυτά που έχουν την πιο ομαλή λειτουργία όταν πρόκειται για εφαρμογές ήχου (όπως σε ενισχυτές, αλλά και σε κιθάρες) και για αυτό προτιμούνται.

Τα γραμμικά pots, επιφέρουν δραματικές αλλαγές στον ήχο με μικρή κίνηση.

 

Δε κατάλαβα αυτό που είπες..

μου φαίνεται περίεργο το γραμμικό να επιφέρει δραματικές αλλαγές με μικρή κίνηση.. όπως το φαντάζομαι εγώ θα έπρεπε να φέρνει απότομες αλλαγές μόνο αν το περιστρέψεις απότομα..

 

δηλαδή σε όλες τις κιθάρες χρησιμοποιούν λογαριθμικά?

 

προσπαθώ να καταλάβω αν η κιθάρα μου έχει λογαριθμικά ποτς τα οποία φαίνονται να λειτουργούν σαν on/off και άρα το πρόβλημα λύνεται με γραμμικά ποτς, ή

η κιθάρα μου έχει λογαριθμικά ποτς που είναι κακοφτιαγμένα και άρα δεν είναι αντιπροσωπευτικά των λογαριθμικών και άρα απλώς πρεπει να τα αλλάξω με καινούρια καλής ποιοτητας λογαριθμικά

 

ευχαριστώ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κατάλαβα αυτό που είπες..

μου φαίνεται περίεργο το γραμμικό να επιφέρει δραματικές αλλαγές με μικρή κίνηση.. όπως το φαντάζομαι εγώ θα έπρεπε να φέρνει απότομες αλλαγές μόνο αν το περιστρέψεις απότομα..

 

...Psychologists also say that our sense of hearing is roughly logarithmic (see under sones below). In other words, they think that you have to increase the sound intensity by the same factor to have the same increase in loudness. Whether you agree or not is up to you, because this is a rather subjective question...

 

http://www.phys.unsw.edu.au/jw/dBNoFlash.html#log

 

Πιο απλά: το αυτί μας αντιλαμβάνεται τις αλλαγές στην ένταση του ήχου λογαριθμικά. Για αυτό στις audio εφαρμογές τα volume pots, είναι λογαριθμικά και όχι γραμμικά.

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ένταση του ήχου το καταλαβαίνω, όμως ισχύει το ίδιο και για την αντίληψη των συχνοτήτων? δηλαδή στην πράξη το tone pot χρειάζεται να είναι κι αυτό λογαριθμικό? η χρήση γραμμικού ποτενσιομετρου για να επιλέγει ποια περιοχή συχνοτήτων δε θα κοβεται (αλήθεια, έτσι δε λειτουργεί στην ουσία?) δε θα θεωρούνταν "σωστή" για την ακοή μας?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνοντας σε ένα διάλλειμμα-γεμάτο-τύψεις από το διάβασμα, βρήκα μερικά αρθρα που με βοήθησαν και έλυσαν πολλές από τις απορίες μου σχετικά με τα ποτενσιόμετρα και τη χρήση τους.

Ίσως βοηθήσουν και κανέναν άλλο, οπότε τα βάζω εδώ για όποιον έχει χρόνο και όρεξη να διαβάσει  :)

 

http://www.wdmusic.com/selecting_pots.htm

http://music-electronics-forum.com/showthread.php?t=1049

http://www.geofex.com/Article_Folders/potsecrets/potscret.htm

 

το πρώτο έχει να κάνει με την (μέγιστη) αντίσταση του volume pot

το δευτερο είναι ένα θέμα απο φόρουμ σχετικα με τη χρήση linear ή audio (logarithmic) pot για τη θέση του volume/tone control

το τρίτο είναι ένα μεγάλο άρθρο για τα pots γενικά, ενδιαφέρον έχουν κάποιες καμπύλες και οι επεξηγήσεις που δίνει

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου