Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή pots.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάλι θα έλεγα αν έχουν οι μαγνήτες σου ατ απαραίτητα καλώδια να το κάνεις ένα σπλιτάρισμα.Ναι δε πρόκειται να ακουστεί σα μονός.Αν είναι όμως καλός ο μαγνήτης θα πάρεις ένα αξιοπρεπή ήχο που θα μπορει να χρησιμοποιηθεί, ειδικά στα καθαρά.Δε θα είναι ήχο καλού μονού μαγνήτη αλλά θα βοηθάει.

 

Εξαρτάται απο τους μαγνήτες.Εχω ακουσει μαγνήτες που να σπλιτάρουν και απλώς να πέφτει η ένταση του ήχου και να αδυνατίζει το σήμα (σκατά εν συντομία), άλλους που δίνουν έναν ωραίο ήχο (πχ seymour duncan, PRS ) και (μονο) έναν που ακουγόταν ίδιος μονός!(Ηaeussell Huber Dolphin Custom Set)

 

To wiring της κιθάρας σου είναι λίγο περίεργο.Απο ότι βλέπω σου δίνει ήδη κάποιους split ήχους....οπότε η μόνη αλλαγή που μπορεις να κάνεις είναι να σπλιταρει στις θέσεις 1 και 5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οκ, απλά αναρωτιόμουν αν λόγω του περίεργου wiring που λες χρειάζετσι να αλλάξει και ο επιλογέας. Δε με πειράζει που το κοιλ ταπ θα επηρέαζε μόνο τις θέσεις 1 και 5.

η κιθάρα φοράει JB στη γέφυρα και Jazz στο λαιμο οπότε ελπίζω σα μονοί να ακουγονται decent..

 

που μπορώ να την πάω για να γινουν ολα αυτά και τι τιμές παίζουν πανω κατω? (να ξέρω τι να περιμένω)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα φοράει JB στη γέφυρα και Jazz στο λαιμο οπότε ελπίζω σα μονοί να ακουγονται decent..

 

Εχουν τα αναλογα καλωδια οι μαγνητες σου για να κανουν coil split? Αν εχουν μονο δυο δεν γινεται... Sorry αν επαναλαμβανομαι αλλα δεν εχω χρονο να ψαξω αν οντως ειναι ετσι.

 

που μπορώ να την πάω για να γινουν ολα αυτά και τι τιμές παίζουν πανω κατω? (να ξέρω τι να περιμένω)

 

DIY (= Do It Yourself)  Ενα κολλητηρι θες και λιγη εμπειρια... (και προσοχη  ;) )

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά (σύμφωνα με το schematic που εχω λινκαρει στο 1 ποστ) έχουν 4 καλώδια, αφού άλλωστε σε μερικές απο τις θέσεις του επιλογέα παίζουν σπλιταρισμένοι.

 

κολλητήρι έχω, εμπειρία πού φυτρώνει να πάω να μαζέψω λίγη?  ;D ;D

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά (σύμφωνα με το schematic που εχω λινκαρει στο 1 ποστ) έχουν 4 καλώδια, αφού άλλωστε σε μερικές απο τις θέσεις του επιλογέα παίζουν σπλιταρισμένοι.

 

ωραια!

 

κολλητήρι έχω, εμπειρία πού φυτρώνει να πάω να μαζέψω λίγη?  ;D ;D

 

κανε προπονηση με τα παλια... 

 

ΟΚ, δε θελει και phD... 

 

Απλα προσοχη στα πιο ευαισθητα καλωδιακια και οχι υπερβολικη θερμανση.

Επισης, φροντισε να κανουν καλη επαφη οι αγωγοι πριν την κολληση.

Το καλαι δεν ειναι και ο καλυτερος αγωγος για το σημα σου...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα προσοχη στα πιο ευαισθητα καλωδιακια και οχι υπερβολικη θερμανση.

Επισης, φροντισε να κανουν καλη επαφη οι αγωγοι πριν την κολληση.

Το καλαι δεν ειναι και ο καλυτερος αγωγος για το σημα σου...

 

Σωστά.....

α) Καλή μηχανική επαφή πρώτα απ΄όλα

β) Καλό κολητήρι (αν σκοπεύεις να το κρατήσεις Weller 25-40W.......μονόδρομος)

γ) Καλό καλάι (π.χ. Cookson 1mm, μη πας για WBT και ασήμια, τζάμπα λεφτά)

δ) Σταθερές και γρήγορες κινήσεις. Ακουμπάμε το κολητήρι 1-2 δεύτερα, ακουμπάμε επάνω στην ένωση το καλάι, λειώνει, τραβάμε καλάι, αφήνουμε 1-2 δεύτερα τη μύτη να απλώσει το καλάι, τραβάμε).

ε) Για την πιθανή πατάτα (σίγουρη), πάρε και χαλκό αποκόλλησης.

 

Καλές δημιουργίες

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεχάσω.

Για καθαρές δουλειές πάρε και τα θερμοσυστελλόμενα σου.

Ρώτα. Θα σου πουν στο μαγαζί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ξεχάσω.

Για καθαρές δουλειές πάρε και τα θερμοσυστελλόμενα σου.

Ρώτα. Θα σου πουν στο μαγαζί.

 

Τα Θερμοσυστελλομενα αφαιρουν mojo απο vintage κιθαρες....    :o  ;D :o  ;D :o ;D

 

Σ' αυτες τις μοντερνες ομως ειναι μια χαρα!...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα Θερμοσυστελλομενα αφαιρουν mojo απο vintage κιθαρες....    :o  ;D :o  ;D :o ;D

Δεν έχεις και πολύ άδικο.....

 

Εγώ (ειδικά στα καλώδια ρευμάτων) φτιάχνω τις δικές μου "κάλτσες"/καλύψεις καλωδίων από τρίχες μάγου Απάτσι που είχα αγοράσει σε ένα σταυροδρόμι στην έρημο της Αριζόνα με αντάλλαγμα την ψυχή μου.

 

Από τότε η κιθάρα μου, το μπάσσο μου και το αντικολλητικό τηγάνι μου έχουν that rattlesnake oil bite που άλλοι περνάνε την ζωή τους για να το βρουν.

 

Αν μάλιστα μάθω και άλλο ένα τραγούδι πέρα από την εισαγωγή του Smoke on the water................... τη βάψατε. 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου