Προς το περιεχόμενο

Αμοιβή εκτελωνιστή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά παιδιά !

 

Βέβαια το θέμα ή και τα θέμαυτα περί εκτελωνισμού έχουν συζητηθεί ποιλλάκις.

Θα ήθελα να με συγψωρέσετε,αν και πάλι επαναφέρω το θέμα στο προσκήνιο.

Η απορία μου είναι αν "χωράει" στα παρακάτω που θα γράψω κάτι,κι εννοώ ότι αν είναι δυνατό να αποφευχθεί η ΑΜΟΙΒΗ - την οποία καλά καλά δεν κατάλαβα,δηλαδή το λόγω ύπαρξής της.

 

Πριν απί μέρες πήρε από Αμερική ένα KORG TR-R (Trinity Rack),σε πολύ καλή τιμή θεωρώ.Μαζί (!!!) με τα μεταφορικά 220 Ευρώ.

 

Τώρα έλαβα ένα χαρτί από την FedEx που λέει :

 

Πρακτορειακά 0,00

Δασμοί /  ΦΠΑ Τελωνείου 40,00

Δ.Ε.Τ.Ε. 0,00

Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00

Ε.Ε.Π.Α. 0,00

Άλλα τέλη παρ/κά 0,00

Έξοδα αεροδρομίου 12,00

ΑΜΟΙΒΗ 79,79

Μεταφορά 0,00

-----------------------------------

ΣΥΝΟΛΟ 133,79

 

Έτσι η υπόθεση ανέβηκε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Κι λέω χίλιες φορές να το έπαιρνα από εδώ.Αλλά ... την πάτησα άγρια !!!

 

Αναφέρω και πάλι αυτό που έγραψα και στην αρχή,υπάρχει κανένας τρόπος να φλιτώσω αυτή την αμοιβή του τελωνειακού ;

Καλά,οι τελωνειακοί δεν πληρώνονται ;Δεν έχουν κάποιο μισθό ; Παίρνουν και κάποια επιπλέον αμοιβή ;

 

Αν ξέρει κάποιος,παρακαλώ και ευπρόσδεκτο κάθε σχετικό σχόλιο και πληροφορία.

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα είναι η FedEx, όχι το τελωνείο. Οι τύποι είναι άθλιοι και χρεώνουν ό,τι τους κατέβει και μάλιστα τελείως αυθαίρετα.

Μόνο USPS για αποστολή από Αμερική, είναι ο σιγουρότερος τρόπος να μη σε σκίσουν χωρίς λόγο...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανόν να μπορείς να πας στο αεροδρόμιο να παραλάβεις τα χαρτιά απο την FedEx και να πας κάνεις τον εκτελωνισμό μόνος σου.

Το έκανα κάποτε και μου πήρε 2-3 ώρες και περίπου 20 υπογραφές ... αλλα μπορεί να μη σου στοιχίσει και πολύ φτηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σοφά και ο λαός μας λέει αν δεν έχεις παντρέψει παιδί, χτίσει σπίτι και εκτελωνίσει προιόν δεν έχεις δει τίποτα στην ζωή σου, θα σου πω και γω οτι τουλάχιστον για το τελευταίο έχει γίνει λίγο πιο εύκολο το πράμα.

Ξεκίνα για αεροδρόμιο την Δευτέρα πρωί πρωί (νομίζω 8 ανοίγουν, να είσαι εκεί) γιατί είναι κοροιδία τα λεφτά που σου ζητάνε. Εμένα μου πήρε να εκτελωνίζω warmoth πράματα 1 ωρίτσα και τα μισά λεφτά.

 

Αν είσαι ιδιώτης σε περνάνε πιο γρήγορα. Αλλά σε προειδοποιώ, έχεις να αλλάξει περίπου 10 φορές γραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη αλλά την επόμενη φορά διάβασε φίλε μου τα ανάλογα θέματα. Κρίμα τόση συσσωρευμένη γνώση και να πηγαίνει στράφι....Το θέμα εκτελωνισμός,αμερική κτλ γεμίζει εγκυκλοπαίδεια με τα όσα έχουν γραφεί εδώ μέσα. Από εδώ και στο εξής μόνο EMS για αμερική σαν τρόπο λήψης όχι UPS,Fedex κτλ. Τουλάχιστον για να γλυτώσεις μέρος του ποσού πήγαινε στο αεροδρόμιο από δευτέρα όπως γράφτηκε πιο πάνω. ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με USPS (αμερικανικο ταχυδρομειο) θα πληρωσεις εξοδα τελωνειου αλλα οχι αμοιβη εκτελωνιστη αφου το αναλαμβανουν τα ΕΛΤΑ. Εσυ θα παραλαβεις το δεμα σου απο το ταχυδρομειο και θα πληρωσεις εκει τα εξοδα.

 

Με εταιρειες courier πρεπει να κανονισεις οτι δεν επιθυμεις εκτελωνισμο απο αυτους και οτι θα τον κανεις μονο σου. Καλο ειναι να εισαι εκει 08:00 για να μην εχει πολυ κοσμο. Τρεις φορες το εκανα και τελειωσα σε 40-50 λεπτα. Δεν ειχα ιδεα τι επρεπε να κανω αλλα απο τη στιγμη που αρχιζεις ο καθε υπαλληλος σε στελνει στο επομενο γραφειο οποτε ειναι μια ευκολη διαδικασια.

 

Με USPS συμφερει γιατι δε χρειαζεται να αναλαβεις τον εκτελωνισμο. Επισης μια φορα το δεμα ηρθε κατευθειαν στο ταχυδρομειο χωρις να περασει απο τελωνειο. Συμβαινουν και αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τύποι είναι ελεύθεροι επαγγελματίες και έτσι πληρώνονται πάντα απο τον εισαγωγέα...

θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια που έφερα μια kramer απο music-yo, ακολούθησα το δρόμο που σου προτείνουν τα υπόλοιπα παιδια , δηλαδη του ιδιωτικού εκτελωνισμού...

Πράγματι πολλά γραφεία, πολλή χαρτούρα αλλά και γρήγορο ξέμπλεγμα στις ουρές, επειδή οι εκτελωνιστές που συνήθως εκτελωνίζουν μεγαλα φορτία δεν σε θέλουν στα πόδια τους ...μάλιστα θυμάμαι πως κάποιος απο αυτούς  μου είχε πατήσει και κάτι σφραγίδες σε ένα χαρτί ....χωρίς αμοιβή εννοείται...

Επίσης ξεκαθάρισε όταν πας με το καλό για την παραλαβή, πως η αμοιβή που εσύ θεωρείς εκτελωνιστική δεν είναι παρα τα έξοδα handling της courier..είχα πληρώσει και κάνα 50αρι εκεί εκτός απο φόρους και τα λοιπα στο τελωνείο....

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι η FedEx, όχι το τελωνείο. Οι τύποι είναι άθλιοι και χρεώνουν ό,τι τους κατέβει και μάλιστα τελείως αυθαίρετα.

Μόνο USPS για αποστολή από Αμερική, είναι ο σιγουρότερος τρόπος να μη σε σκίσουν χωρίς λόγο...

 

Την πατησα κι εγω προσφατα με την UPS!!Οτι ερθει με τα αμερικανικα ταχυδρομεια (USPS) εν εχει προβλημα οντως..θελει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ προσοχη η συναλλαγη με αμερικανικα μαγαζια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αδέρφια... είναι σκανδαλώδες το ότι αυτοί οι υπάνθρωποι οι εκτελωνιστές θέλουν να... να... (δεν μπορώ να το ξεστομίσω) να.. πληρώνονται.. για το ότι κάνουν μία εργασία... τα τομάρια...

 

Αλλά το χειρότερο είναι ότι με αυτή τη κτηνώδη απαίτησή τους, σαμποτάρουν την αγνή προσπάθεια συμπατριωτών τους να φέρουν όργανα από τις Η.Π.Α., ενώ όλοι οι υπόλοιποι τα αγοράζουν από την Ευρώπη (οι μαλάκες). Είναι πραγματικά ντροπή.

 

Μάλιστα, και φίλοι μου αυτή είναι η σταγόνα που υπερβαίνει τα νοητά όρια της ανθρώπινης αγανάκτησης, τώρα θα πρέπει ο αγνός αγοραστής να δαπανήσει τον υπερ-πολύτιμο χρόνο του για να (άκουσον-άκουσον) εκτελωνίσει μόνος του (έλεος) το πολυπόθητο όργανο, την ίδια ώρα που θα μπορούσε ήδη να έχει αρχίσει να συνθέτει το νέο του αριστούργημα.

 

Άλλα τέτοια είναι η Ελλάδα - βάζει τους καλλιτέχνες να ιδρώνουν στους βρώμικους διαδρόμους των τελωνείων για μερικά ψωροευρώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου