Προς το περιεχόμενο

Αμοιβή εκτελωνιστή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ θερμά και ειλικρινά για κάθε απάντησή σας !!!

 

Και ... συγνώμη για κάθε ορθογραφικό μου λάθος,μια κι όταν έγραφα το κείμενο,ήμουν τόσο υπό πίεση χρόνου αλλά και του συναισθήματος που δημιουργήθηκε από το έγγραφο που έλαβα από την FedEx.

 

Και πάλι ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!!

 

Noizer's ... εύχομαι καλό Σαββατοκύριακο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλλά το χειρότερο είναι ότι με αυτή τη κτηνώδη απαίτησή τους, σαμποτάρουν την αγνή προσπάθεια συμπατριωτών τους να φέρουν όργανα από τις Η.Π.Α., ενώ όλοι οι υπόλοιποι τα αγοράζουν από την Ευρώπη (οι μαλάκες). Είναι πραγματικά ντροπή.

 

Τη διάχυτη στην υπόλοιπη δημοσίευση ειρωνεία δε βρίσκω λόγο να τη σχολιάσω... μπορεί και να έχεις δίκιο στην τελική- ειλικρινά δεν παίρνω θέση.

 

Αλλά επ'αυτού που παραθέτω, νομίζω ότι αδικείς όλους εμάς που ασχολούμαστε με το ηλεκτρικό μπάσσο. Και αυτό γιατί, όπως υποθέτω γνωρίζεις, στην Ευρώπη πολύ απλά είναι πολύ δύσκολο να βρεις ορισμένα high end αμερικάνικα όργανα. Μάλιστα, πολλά εξ'αυτών τα βλέπαμε πριν 10 χρόνια πολύ σπάνια, από μουσικούς που τα έφερναν στις αποσκευές τους από τις ΗΠΑ.

 

Δε φταίω εγώ που είναι δύσκολο να βρεις π.χ. ken smith στην Ευρώπη (που να πιάσω και πιο περιορισμένης παραγωγής κατασκευαστές). Για Ελλάδα δεν το συζητώ καν, καθώς οι τιμές στα ελάχιστα που βρίσκονται "ξεχασμένα" στο μοναδικό μαγαζί που τα έχω δει είναι εξωφρενικές. Άρα, οι ΗΠΑ είναι μονόδρομος, ειδικά αν θέλεις να έχεις επιλογή...

 

Άρα τι λέω; Ας μην είμαστε απόλυτοι!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αδέρφια... είναι σκανδαλώδες το ότι αυτοί οι υπάνθρωποι οι εκτελωνιστές θέλουν να... να... (δεν μπορώ να το ξεστομίσω) να.. πληρώνονται.. για το ότι κάνουν μία εργασία... τα τομάρια...

 

Αλλά το χειρότερο είναι ότι με αυτή τη κτηνώδη απαίτησή τους, σαμποτάρουν την αγνή προσπάθεια συμπατριωτών τους να φέρουν όργανα από τις Η.Π.Α., ενώ όλοι οι υπόλοιποι τα αγοράζουν από την Ευρώπη (οι μαλάκες). Είναι πραγματικά ντροπή.

 

Μάλιστα, και φίλοι μου αυτή είναι η σταγόνα που υπερβαίνει τα νοητά όρια της ανθρώπινης αγανάκτησης, τώρα θα πρέπει ο αγνός αγοραστής να δαπανήσει τον υπερ-πολύτιμο χρόνο του για να (άκουσον-άκουσον) εκτελωνίσει μόνος του (έλεος) το πολυπόθητο όργανο, την ίδια ώρα που θα μπορούσε ήδη να έχει αρχίσει να συνθέτει το νέο του αριστούργημα.

 

Άλλα τέτοια είναι η Ελλάδα - βάζει τους καλλιτέχνες να ιδρώνουν στους βρώμικους διαδρόμους των τελωνείων για μερικά ψωροευρώ.

 

Πραγματι,η τιμια εργασια του εκτελωνιστη(που αποσκοπει φυσικα στην εξυπηρετηση του κοινωνικου συνολου ΚΑΙ ΜΟΝΟ)πρεπει να αμοιβεται αναλογως των φραπεδων που καταναλωνονται μεσα στα ανηλιαγα γραφεια αεροδρομιων και λιμανιων μεχρι να ολοκληρωθει το τιτανιο εργο συλλογης των απαραιτητων σφραγιδων που θα επιτρεψουν τελικα στον καθενα απο εμας να ικανοποιησει τα ανομολογητα βιτσια του!Εγω για παραδειγμα,ηθελα πριν λιγο καιρο,να αποκτησω το MIDI wind controller WX5 της Yamaha το οποιο δεν πουλιεται ΠΟΥΘΕΝΑ στην Ευρωπη και μαλιστα με τη θηκη του.Αναγκαστηκα τελικα να κινητοποιησω φιλη στην Αμερικη που την ταχυδρομησε (τη θηκη) γιατι το οργανο το αγορασα απο Καναδο συντροφο σαξοφωνιστα που μου το εστειλε ταχυδρομικα..Ακομα εχω τυψεις για την χαμενη αμοιβη του εκτελωνιστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι νομίζω ότι κάποιοι άνθρωποι είναι εκ φύσεως αντιδραστικοί και αρέσκονται

στο να εκφράζουν μια αντίθετη άποψη χωρίς απαραίτητα να  πιστεύουν σε αυτήν με σκοπό να δημιουργήσουν ένα θέμα εκεί που δεν υπάρχει ίσως γιατί δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συγνώμη για την παρέμβαση αλλά το θέμα είναι απλό.

1. Εάν φέρεις κάτι από ΕΕ δεν υπάρχει τελωνείο.

2. Εάν το φέρεις από τρίτη χώρα μπλέκεις με τα Ελληνικά τελωνεία αλλιώς το (3)

3. Λες στον αποστολέα να σου το στείλει "Free Home Delivery".

Σ'αυτή την περίπτωση πληρώνει ο αποστολέας όλα τα έξοδα.

 

Τώρα, γιατί έχω την υποψία ότι πάντα ο αποστολέας εξωτερικού πληρώνει λιγότερα απ'ότι ο παραλήπτης (Έλληνας), μην με ρωτήσει κανένας. Κάποιες αποδείξεις έχω κι εγώ.

Είναι κάτι σαν τη Ελληνική φέτα που στο εξωτερικό ο ξένος την αγοράζει φθηνότερα απ'ότι ο Έλληνας στην Ελλάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο μεγάλος φαύλος κύκλος με αυτές τις μεθόδους αποστολής, είναι όταν θέλετε να παραλάβετε κάτι ακριβό και το οποίο δεν ανήκει σ' εσάς αλλά στο ευρύτερο δημόσιο.

 

Φαντάζεστε να λαμβάνετε τηλεφώνημα ότι πρέπει να κατατεθούν 1532 Ευρώ (φόροι+λοιπά έξοδα) στο λογαριασμό του υποκαταστήματος της Fedex (υπόψην κάποιας κ. Σούλας) χωρίς να έχετε παραστατικά στα χέρια σας να προωθήσετε στο λογιστήριο του δημόσου οργανισμού? Φαντάζεστε να είστε (το πακέτο γράφει το όνομά σας) ανάμεσα σε ένα βραδυκίνητο δημόσιο φορέα και σε μια κ. Λίτσα (άλλη αυτή) την οποία πρέπει να εκπαιδεύσετε από τηλεφώνου να ετοιμάσει και να σας στείλει τα σωστά χαρτιά? Φαντάζεστε μέχρι να πάρετε έγκριση να αλλάζει το ποσό που πρέπει να καταβληθεί λόγω των ημερήσιων τελών φύλαξης?

 

Έχω κληθεί 2-3 φορές να βγάλω τέτοιου είδους φίδι από τρύπα και δεν θέλω να το ξανακάνω. 

 

Σε τέτοια περίπτωση, ο εκτελωνιστής, τα πληρώνει όλα αυτά από την τσέπη του, μου στέλνει το πακέτο μου, τις αποξείξεις γι αυτά που πλήρωσε,  ένα τιμολόγιο για την αμοιβή του (όλα τα χαρτιά ωραία και τακτοποιημένα σε ένα φάκελο... τον οποίο με χαρά προωθώ προς πληρωμή).  Και πληρώνεται (για όλα μαζί) στο τέλος του μήνα. Μη μου πείτε ότι δεν αξίζει τα 50-70 ευρώ που χρεώνει?

 

Κατά τα άλλα, όταν αγοράζω προσωπικά ψιλοπράγματα.... πράγματι αποφεύγω τη Fedex/UPS κλπ και αναζητώ τις....ταχυμεταφορές.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα δεν μπορώ να καταλάβω με τις ιδιωτικές courier. πως γίνεται η fedex/ups/dhl κτλ κτλ να χρεώνει την υπηρεσία εκτελωνισμού 70-170 ευρώ και παράλληλα να χρειάζεται 30 εξουσιοδοτήσεις, φωτοαντίγραφα ταυτότητας κτλ ενώ τα ΕΛΤΑ με 5.5 ευρώ σου κάνουν την ίδια δουλειά αυτόματα και χωρίς κανένα χαρτί! ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτές που προανέφερες σου εγγυούνται την ασφαλή παραλαβή του προϊόντος, χωρίς ζημιές κλπ;

Δεν ξέρω απλά υποθέτω διότι ήταν (και είναι) και σε μένα απορία για αρκετό καιρό..

 

Βέβαια θα μου πεις αυτό δεν έχει να κάνει με τα τέλη εκτελωνισμού κλπ... :-\

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτές που προανέφερες σου εγγυούνται την ασφαλή παραλαβή του προϊόντος, χωρίς ζημιές κλπ;

 

Ίσα ίσα η USPS είναι πολύ ποιο έμπιστη σε θέματα ασφαλείας αλλά και πιο γρήγορη στις αποζημιώσεις! Τουλάχιστον από δικιά μου εμπειρία. Με την UPS τραβιέμαι ακόμη από τον Ιούλιο του 2006 που είχα ένα περιστατικό με αποζημίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ένα δεν μπορώ να καταλάβω με τις ιδιωτικές courier. πως γίνεται η fedex/ups/dhl κτλ κτλ να χρεώνει την υπηρεσία εκτελωνισμού 70-170 ευρώ και παράλληλα να χρειάζεται 30 εξουσιοδοτήσεις, φωτοαντίγραφα ταυτότητας κτλ ενώ τα ΕΛΤΑ με 5.5 ευρώ σου κάνουν την ίδια δουλειά αυτόματα και χωρίς κανένα χαρτί! ::)

 

ειναι πολυ απλο,οι Ταχυμεταφορες (ως ΔΗΜΟΣΙΟ)  απλα δεν εχουν το αγχος των ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ που πρεπει να παρουσιασει η UPS στην "μαμα" αμερικανικη εταιρεια γιατι αν ΔΕΝ τα παρουσιασει θα ...τριξουνε καρεκλες...

 

 

με αλλα λογια το φαινομενο λεγεται ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ... ;)

 

Σε καποια πραγματα το δημοσιο συμφερει.. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου