Προς το περιεχόμενο

ESP ltd ec-2005


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως αυτην την νοοτροπια οτι με φτηνες κιθαρες' date='ριχνοντας καλους μαγνητες,διακοπτες κλειδια κτλ...την εχουμε μονο εμεις οι ελληνες αντε και καποιοι αλλοι λιγοι ακομα.ΣΙΓΟΥΡΑ παντως οχι οι αμερικανοι,οι αγγλοι κτλ...

λετε να ειμαστε τοσο πονηροι και να εχουμε βρει το μυστικο,και να μην εχουν παρει χαμπαρι τιποτα ολοι αυτοι στο εξωτερικο(αγγλια,αμερικη κτλ..)που την ψαχνουν συνεχως με τον ηχο;;; :roll:[/quote']

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Σίγουρα δεν ήμαστε οι μόνοι που "την ψάχνουν", αν ανατρέξεις σε ξένα fora θα δεις ότι ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο υπάρχουν μουσικοί που κοιτάζουν πιο φτηνά όργανα, συνήθως σαν "δεύτερο", "project" κλπ και φυσικά από εκεί είναι το περισσότερο feedback που έχουμε για αυτά τα μοντέλα και όχι από την μικροσκοπική ελληνική αγορά.

 

"Μυστικό" δεν νομίζω ότι υπάρχει: οι διαφορές στις τιμές εξηγούνται κατά το 50% λόγω όντως ακριβότερων και καλύτερων υλικών (και δεν εννοώ φυσικά ξύλων μόνο) και κατά 50% από το όνομα.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ μετέχω σε 4 ξενα φορουμ & σχεδόν το μονο πράγμα για το οποίο μιλάμε είναι οι βελτιώσεις μεξικάνικων,κορεάτικων & γιαπωνέζικων μοντέλλων.

 

Οσο για τα ξύλα μή μασάτε & πολύ δεν χρησιμοποιουν & τίποτα τεφαρίκια οι Fender (το βάρος τους & μόνο αρκεί για να καταλάβει κάποιος :cry: ) & οι Gibson (έχετε δει ποτέ ταστιέρα σε νέα Les Paul ?rosewood της σειράς ποιό ξερό & απο τη Σαχάρα :lol: ,οσο για τα σκάφη τους ίδιους καπλαμάδες χρησιμοποιούν με την Epiphone...)

 

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΤΑ 99% ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ (για αυτό άλλωστε ασιατικές κιθάρες με κορυφαίο hardware & μαγνήτες κοστίζουν φθηνά),ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ :wink:

 

και εγω μετεχω σε ξενα forum και το μονο που δεν συζηταμε ειναι αυτα,τα οποια θεωρουνται δεδομενα..και οπως πολυ καλα ειπες φιλε superfunk μιλατε για προσπαθειες βελτιωσεις...που ομως οσο και να προσπαθειτε :lol: ,δεν θα φτασετε τις ...αλλες :cry: (οσο τα ξυλα ειναι μετρια προς τα κακο,τα μανικια εχουν τοσο χαλια feel τις πιο πολλες φορες..αλλα και αλλα πολλα οπως μαγνητες και γενκα hardware που στο τελος πληρωνοντας ολα αυτα για να την...φτιαξεις καλυτερα θα ειναι να παρεις μια κορυφαια,ετοιμη, που ξερεις οτι θα εισαι καλυμενος απο ολες τις αποψεις :wink: )

 

παντως εγω δεν ειπα οτι στις fender χρησιμοποιειται και οτι καλυτερο απο αποψη ποιοτητας ξυλων...ακομα και στο custom shop της :wink:

 

διαφωνω 100% με την αποψη οτι η διαφορα στις τιμες οφειλεται στα χαμηλα ημερομισθια κτλ...και οτι ολα τα αλλα ειναι εικασιες..

 

η διαφορα οφειλεται στην ποιοτητα κατασκευης γενικα(για να μην τα λεμε παλι,απο hardware μεχρι ξυλα κτλ..και το πιο σημαντικο το feel του μανικιου,που πολλοι λιγοι εχουν την μαγκια,πειρα,γνωσεις κτλ για να το καταφερουν... :wink: )[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα τό έλεγα,καθημερινα παράγονται χιλιάδες αμερικάνικες,μαξικάνικες & γιαπωνέζικες Fender με εξαιρετικά μανίκια (μη μπερδεύεις την ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ κιθάρα με την καλή απο κατασκευαστικής απόψης κιθάρα :wink: )

ΟΛΕΣ οι κιθάρες μπορούν να έχουν τέλεια μπράτσα φτάνει να σεταριστούν καλά ΣΥΜΦΩΝΩ όμως οτι για κάποιο περίεργο λόγο οι κορεάτικες/κινεζικες bolt on κιθάρες εχουν περίεργα μπράτσα που δεν είναι και ότι καλύτερο πράγμα περίεργο γιατι οι set neck κιθάρες τους (που ειναι και πολύ δυσκολότερες στην κατασκευή) έχουν φανταστικά μανίκια...

 

Ξέρω βέβαια ότι δεν θα σε πείσω αφού έχεις φάει κόλλημα με τη SHUR :lol: οπότε START SAVING SOME SERIOUS DOUGH :lol: :!: (& όταν την πάρεις με το καλό έλα να την "κοντράρουμε" :lol: με τις Warmoth μου να δούμε πιά θα νικήσει! :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω βέβαια ότι δεν θα σε πείσω αφού έχεις φάει κόλλημα με τη SHUR :lol: οπότε START SAVING SOME SERIOUS DOUGH :lol: :!: (& όταν την πάρεις με το καλό έλα να την "κοντράρουμε" :lol: με τις Warmoth μου να δούμε πιά θα νικήσει! :lol: :lol: )

μεσα ιουλιου :wink: θα ειμαι ετοιμος για την μεγαλη μονομαχια.ηδη ακονιζω τα ...δαχτυλα μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α!και κατι αλλο...βεβηλε superfunk :lol: δεν γραφεται SHUR αλλα SUHR :lol: αλλη φορα να μην μπερδευσαι ειδικα οταν πιανεις στο στομα σου τετοια...εργαλεια :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε καλόπαιχτη!!

Εδω θα'μαι & θα περιμένω (κάτσε να τριψω κανα ταστο μη γίνω και ρόμπα ....:lol: :lol: )

 

και βεβαια γράφεται Suhr λάθος μου :cry:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου