Προς το περιεχόμενο

ESP ltd ec-2005


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύεις δηλαδή ότι οι Gibson έχουν τα κορυφαία ξύλα και οι Epiphone έχουν τον κατιμά?

 

Πόση διαφορά "στα ξύλα" ή αλλού μπορεί να έχει μια American Strat από μια Μεξικάνα ή και από μια Squier για να κοστίζει από 2 έως... 32 φορές περισσότερο??

Η άποψή μου είναι ότι μια "φτηνή" έκδοση κάποιας "επώνυμης" κιθάρας' date=' δεν είναι 10 φορές χειρότερη επειδή είναι 10 φορές φτηνότερη. Πολλές φορές μάλιστα είναι και στο 70-80% της "επώνυμης" και ίσως και καλύτερη αν ρίξεις μερικά παραπάνω λεφτά (μαγνήτες, διακόπτες, κλειδιά).[/quote']

 

πρωτον τα ξυλα της gibson ειναι πολυ καλυτερα τουλαχιστον σε σχεση με της epihone(αυτο δεν σημαινει οτι ειναι και οτι καλυτερο απο ποιοτητα γενικα...)

 

μετα υπαρχουν διαφορες στην ποιοτητα μεταξυ αμερικανικων και μεξικανικων strat αλλα συμφωνω οτι οι τιμες ξεφευγουν.αλλα γενικα τα ξυλα που χρησιμοποιει η fender και γενικα και η ποιοτητα κατασκευης δεν ειναι και οτι καλυτερο.για squier αν εξαιρεσεις καποιες κορυφαιες που βγηκαν στην δεκαετια του 80 δεν χρειαζεται να μιλησω...

παντως συμφωνω οτι γενικα οι τιμες δεν ειναι αναλογες με τις διαφορες, σε ηχο.αλλα αν θελεις κορυφαιο ηχο και ξερεις τι ψαχνεις και απο ποιο custom shop να αγορασεις δυστυχως ή ευτυχως θα τα σκασεις.

αλλιως βολευεσαι και με τον ωραιο ηχο που θα εχεις οπως ειχα και εγω με μια fender usa,που της ειχα βαλει πανω μαγνητες απο 150ευρω ο ενας (seymour dunkan texas hot antiquity),και ειχε καλο ηχο.αλλα οταν ακουσα κατι αλλο...καταλαβα τι παιζει :wink:

παντως αυτην την νοοτροπια οτι με φτηνες κιθαρες,ριχνοντας καλους μαγνητες,διακοπτες κλειδια κτλ...την εχουμε μονο εμεις οι ελληνες αντε και καποιοι αλλοι λιγοι ακομα.ΣΙΓΟΥΡΑ παντως οχι οι αμερικανοι,οι αγγλοι κτλ...

λετε να ειμαστε τοσο πονηροι και να εχουμε βρει το μυστικο,και να μην εχουν παρει χαμπαρι τιποτα ολοι αυτοι στο εξωτερικο(αγγλια,αμερικη κτλ..)που την ψαχνουν συνεχως με τον ηχο;;; :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω απλός να σου πω ότι οι LTD είναι Κορεάτικες κιθάρες...

 

ΑΛΛΑ:

Οι Κορεάτικες κιθάρες έχουν βελτιωθεί ΠΟΛΥ τα τελευταία χρόνια.

 

Αν λοιπόν δεν σκοπεύεις να σκάσεις πολλά λεφτά για μια Αμερικάνικη η Ιαπωνική η LTD είναι μια καλή επιλογή μιας και η ESP έχει εστιάσει σχεδόν αποκλειστικά στα Κορεάτικα μοντέλα της. Οι LTD δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις Epiphon μιας και πλέον είναι τα βασικά μοντέλα της ESP. Γενικός να ξέρεις οτι αυτή η σειρά της ESP είναι ιδανική για Rock (και πιο σκληρά είδη) αλλά για Jazz πχ απόφυγέ την.

 

Οι μαγνήτες είναι 100% και το μαόνι είναι πολύ καλή επιλογή ξύλου (μπάσος γεμάτος ήχος) + ο Έβενος που έχει η ταστιέρα είναι ένα ξύλο που συνήθως χρησιμοποιείτε σε πολύ ακριβές κιθάρες.

 

Κατα τη γνώμη μου πολύ καλή επιλογή. Εύγε!!! (αν και είμαι IBANEZ fan :twisted: )

λα μια ιδέα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτην την νοοτροπια οτι με φτηνες κιθαρες' date='ριχνοντας καλους μαγνητες,διακοπτες κλειδια κτλ...την εχουμε μονο εμεις οι ελληνες αντε και καποιοι αλλοι λιγοι ακομα.ΣΙΓΟΥΡΑ παντως οχι οι αμερικανοι,οι αγγλοι κτλ...

λετε να ειμαστε τοσο πονηροι και να εχουμε βρει το μυστικο,και να μην εχουν παρει χαμπαρι τιποτα ολοι αυτοι στο εξωτερικο(αγγλια,αμερικη κτλ..)που την ψαχνουν συνεχως με τον ηχο;;; :roll:[/quote']

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Σίγουρα δεν ήμαστε οι μόνοι που "την ψάχνουν", αν ανατρέξεις σε ξένα fora θα δεις ότι ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο υπάρχουν μουσικοί που κοιτάζουν πιο φτηνά όργανα, συνήθως σαν "δεύτερο", "project" κλπ και φυσικά από εκεί είναι το περισσότερο feedback που έχουμε για αυτά τα μοντέλα και όχι από την μικροσκοπική ελληνική αγορά.

 

"Μυστικό" δεν νομίζω ότι υπάρχει: οι διαφορές στις τιμές εξηγούνται κατά το 50% λόγω όντως ακριβότερων και καλύτερων υλικών (και δεν εννοώ φυσικά ξύλων μόνο) και κατά 50% από το όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειτε εδω.μια συγκριση των δυο με διαφορα 700 ¤.πραγμτικα φαινεται να ιν αξιζουν .η διαφορα δεν ειναι και τοσο δραματικη ,σχεδον μηδαμινη στην ποιοτητα κατασκευης.καμια σχεση με τη συγκριση gibson-epiphone οπου ειναι καταφανως υποδεεστερες οι epiphone.

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως αυτην την νοοτροπια οτι με φτηνες κιθαρες' date='ριχνοντας καλους μαγνητες,διακοπτες κλειδια κτλ...την εχουμε μονο εμεις οι ελληνες αντε και καποιοι αλλοι λιγοι ακομα.ΣΙΓΟΥΡΑ παντως οχι οι αμερικανοι,οι αγγλοι κτλ...

λετε να ειμαστε τοσο πονηροι και να εχουμε βρει το μυστικο,και να μην εχουν παρει χαμπαρι τιποτα ολοι αυτοι στο εξωτερικο(αγγλια,αμερικη κτλ..)που την ψαχνουν συνεχως με τον ηχο;;; :roll:[/quote']

 

Δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Σίγουρα δεν ήμαστε οι μόνοι που "την ψάχνουν", αν ανατρέξεις σε ξένα fora θα δεις ότι ΠΑΝΤΟΥ στον κόσμο υπάρχουν μουσικοί που κοιτάζουν πιο φτηνά όργανα, συνήθως σαν "δεύτερο", "project" κλπ και φυσικά από εκεί είναι το περισσότερο feedback που έχουμε για αυτά τα μοντέλα και όχι από την μικροσκοπική ελληνική αγορά.

 

"Μυστικό" δεν νομίζω ότι υπάρχει: οι διαφορές στις τιμές εξηγούνται κατά το 50% λόγω όντως ακριβότερων και καλύτερων υλικών (και δεν εννοώ φυσικά ξύλων μόνο) και κατά 50% από το όνομα.

 

ΑΚΡΙΒΩΣ μετέχω σε 4 ξενα φορουμ & σχεδόν το μονο πράγμα για το οποίο μιλάμε είναι οι βελτιώσεις μεξικάνικων,κορεάτικων & γιαπωνέζικων μοντέλλων.

 

Οσο για τα ξύλα μή μασάτε & πολύ δεν χρησιμοποιουν & τίποτα τεφαρίκια οι Fender (το βάρος τους & μόνο αρκεί για να καταλάβει κάποιος :cry: ) & οι Gibson (έχετε δει ποτέ ταστιέρα σε νέα Les Paul ?rosewood της σειράς ποιό ξερό & απο τη Σαχάρα :lol: ,οσο για τα σκάφη τους ίδιους καπλαμάδες χρησιμοποιούν με την Epiphone...)

 

Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΚΑΤΑ 99% ΣΤΑ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΑ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΩΝ ΑΣΙΑΤΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ (για αυτό άλλωστε ασιατικές κιθάρες με κορυφαίο hardware & μαγνήτες κοστίζουν φθηνά),ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΚΑΣΙΕΣ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LTD δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις Epiphon μιας και πλέον είναι τα βασικά μοντέλα της ESP.

Οι μαγνήτες είναι 100% και το μαόνι είναι πολύ καλή επιλογή ξύλου (μπάσος γεμάτος ήχος) + ο Έβενος που έχει η ταστιέρα είναι ένα ξύλο που συνήθως χρησιμοποιείτε σε πολύ ακριβές κιθάρες.

 

Κατα τη γνώμη μου πολύ καλή επιλογή. Εύγε!!! (αν και είμαι IBANEZ fan :twisted: )

 

Οπως πάντα συμφωνώ με το πατριωΤάκη, πως ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ.

Όσον αφορά στην Κορέα, μην ψαρώνετε παληκάρια, δυο εργοστάσια κάνουν όλη τη δουλειά εκεί κάτω, και οι πιό πολλοί το ξέρετε ήδη.

 

Superfunk, δεν κάνει σχεδόν νιόπαντρος άνθρωπος, να μιλάς πάλι για καπλαμάδες στις Gibson !! :wink: Γιατί την έβγαλες στο σφυρί την Jorgenson ??? :)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοούσα ότι στα περισσότερα σκάφη & η Gibson & η Epiphone χρησιμοποιούν laminates (και καλά κάνουν αλλα μη τρελλαθούμε δεν μπορώ να πιστέψω ότι η Gibson χρησιμοποιεί "ποιοτικά" laminates & η Epiphone οχι :lol: )

 

Τη Jorgenson την έχω πουλήσει εδω και καιρό (ήταν εκπληκτική κιθάρα αλλα πολύ βαριά για εναν νιόπαντρο γερο σαν και εμένα :lol: )

 

Την κούκλα αυτή έχω βγάλει στο σφυρί (τελικά μάλλον μόνο με tele μπορώ να παίζω,το iq μου φαίνεται δεν μου επιτρεπει τη χρήση πολύπλοκων κιθαρών σαν τις strat :lol: )

 

Surf_1.sized.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς κάτι άλλο,χειροποίητο πραμα :!:

 

ALL PARTS 100% NITRO "relic" surf green finished LIGHT alder body

ROCKINGER nitro finished CBS (μεγάλο headstock) maple/rosewood neck,modern D profile,21 jumbo frets,9 1/2" radius

Fender 57/62 vintage μαγνήτες με μεταλλικό base plate στον bridge για όγκο

GOTOH full vintage relic hardware,TUSK NUT

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου