Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμός περισσότερης προενίσχυσης για εγγραφή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και Καλή Χρονιά σε όλους.

Έχω τα παρακάτω απο εξοπλισμό

 

Κάρτα: EMU Tracker Pre

Μικρόφωνο: AKG perception 220

 

1ον: Τι χρειάζομαι ακριβώς για να ενισχύσω περισσότερο το σήμα;, διότι η προενίσχυση της κάρτας διαπιστώνω ότι δεν επαρκεί. Αναγκάζομαι να αυξάνω το volume της εισόδου για να ακουστεί καλά μέσα απο το cubase. Κάποιος μου είπε ότι πριν την κάρτα εάν συνδέσω μια κονσολίτσα (πχ. BEHRINGER Xenyx 1002) απο μόνη της αυτή έχει προενίσχυση και μαζί με την κάρτα μου θα την αυξήσουν και θα είναι καλύτερα. Ισχύει κάτι τέτοιο;

2ον: Θέλω να αγοράσω ένα midi usb keyboard έχετε να προτείνεται κάτι οικονομικό;

 

Σας ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρειάζομαι ακριβώς για να ενισχύσω περισσότερο το σήμα;, 

 

να μαθεις να χρησιμοποιεις σωστα την καρτα σου και το DAW σου,οι προενισχυτες της καρτας σου δινουν μεχρι και 60db gain υπεραρκετο για ολες τις χρησεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μαθεις να χρησιμοποιεις σωστα την καρτα σου και το DAW σου,οι προενισχυτες της καρτας σου δινουν μεχρι και 60db gain υπεραρκετο για ολες τις χρησεις.

ΟΚ δεν είμαι και ο master στις ηχογραφήσεις (και ούτε θέλω να γίνω), αλλά εάν γίνεις λίγο ποιό κατανοητός ισώς αρχίσω και εγώ να καταλαβαίνω τι κάνω λάθος, εξάλλου κανένας μας δεν γεννήθηκε με γνώσεις, στο δρόμο μάθαμε όλοι.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το phantom power το έχεις ανοιχτό;

Ναι το έχω ανοιχτό, διαφορετικά δεν θα έπαιζε. Τώρα το μικρόφωνο έχει επάνω 2 διακόπτες ο ένας ειναι για το θόρυβο ο άλλος δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει, αλλά έκανα κάποιες δοκιμές και δεν κατάλαβα διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το έχω ανοιχτό, διαφορετικά δεν θα έπαιζε. Τώρα το μικρόφωνο έχει επάνω 2 διακόπτες ο ένας ειναι για το θόρυβο ο άλλος δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει, αλλά έκανα κάποιες δοκιμές και δεν κατάλαβα διαφορά.

 

Ο ένας διακόπτης είναι ένα υψηπερατό (high-pass) φίλτρο (κόβει τις χαμηλές κάτω από 250Hz περίπου).

Ο άλλος διακόπτης (αυτός που δεν καταλαβαίνεις τι κάνει) είναι ο σημαντικός στην περίπτωσή σου: κόβει τη στάθμη κατά 20db. Έχει δύο θέσεις, 0 και -20dB, και τις αναγράφει ξεκάθαρα. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, δεν καταλάβαινα ακριβώς τι κάνει ο πρώτος διακόπτης, σε ευχαριστώ.

Για να γίνω λίγο ποιό συγκεκριμένος το gain της εισοδου μου απο την κάρτα για το μικρόφωνο αναγκάζομαι και το αυξάνω αρκετά (3 γραμμές πριν το τέρμα περίπου) δηλάδη κοντά στα 46-50 db για να είμαι εντάξει μέσα στο cubase.

Αυτό ρώταγα εάν με τον παραπάνω εξοπλισμό που διαθέτω είναι λογική η ρύθμιση του DAW μου.

Για τις αποστάσεις του οργάνου μου απο το μικρόφωνο είναι εντάξει (από ότι έχω διαβάσει κάποια άρθρα για τις ηχοληψίες των έγχορδων), βέβαια σημαντικό ρόλο παίζει και χώρος που βρίσκομαι, αλλά γίνεται σε δωμάτιο μη διαμορφωμένο για εγγραφές (προς ενημέρωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι υπάρχουν πολλοί παραγοντες...Και να συμπληρώσω οτι εκτός απο τον χώρο,παίζει ρόλο το υλικό που είναι φτιαγμένο το έγχορδο,ο παίχτης(χωρίς εννοοείτα να θέλω να πω κάτι),άλλοι 100 παράγοντες,ακομα (έστω και πολύ πολύ λίγο)η θερμοκρασια!Η προενίσχυση πάντως είναι αρκετοί,γιατί τυγχαίνει να έχω το συγκεκριμένο μικρόφωνο και είχα γράψει κάσα,απο drumset,με αρκετά καλό αποτέλεσμα(να σημειώσω οτι γράφω με logic).Στην τελική αν σιγουρευτείς οτι παίζει θέμα με την προενίσχυση,αγόρασε μια οικονομική για να κάνεις την δουλειά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chrisvek σε ευχαριστώ για την άποψή σου δεν νομίζω ότι θα προβώ στην αγορά προενίσχυσης (επαγγελματίας δεν είμαι) το χόμπυ μου κάνω, απλά προσπαθώ να καταλάβω εάν η προενίσχυση της κάρτας δεν επαρκεί. Δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαι ικανοποιημένος απο τις εγγραφές, απεναντίας.

Μιας όμως και το έχεις αναφέρει τι υπάρχει σε οικονομική επιλογή για προενίσχυση (πληροφοριακά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά προσπαθώ να καταλάβω εάν η προενίσχυση της κάρτας δεν επαρκεί.

 

 

οι προενισχυτες της καρτας σου δινουν μεχρι και 60db gain υπεραρκετο για ολες τις χρησεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου