Προς το περιεχόμενο

Αποκάλυψη Rockinger...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόσοι από σας, ευτυχισμένοι κάτοχοι Rockinger έχετε "μετρήσει" το radius της ταστιέρας σας???

 

Αφού αποφάσισα να την πάω (Rockinger Strat kit) για ένα τυπικό έλεγχο σε έναν τεχνικό, μετρήσαμε με τα ειδικά "μπισκότα" του StewMac το radius της ταστιέρας για να γίνει πιο σωστά το setup και διαπιστώσαμε ότι το radius είναι 7,25"!!!

 

Ναι, δεν είχα εμπειρία με τέτοιο radius ποτέ αφού οι άλλες κιθάρες μου έχουν 12", και απλά μου είχε κάνει εντύπωση, πιστεύοντας ότι έχει radius 9" όπως αναφέρει στο site της η Rockinger! :evil: :evil: :evil:

 

Δε μετράτε κι εσείς το radius να δούμε τί γίνεται?Θα έχει ενδιαφέρον....Εκτός κι αν έτυχε η συγκεκριμένη παρτίδα...

 

Κρίμα, γιατί υποτίθεται ότι παίρνεις κιθάρα με vintage look με μοντέρνα όμως specs.... :( :( :(

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

E, ένα ακόμα στοιχείο που φέρνει τα Rockinger kit πιο κοντά στη λογική '60s Strat replica' :wink: :D

 

Σοβαρά τώρα, όταν έγραφα για 'προκατάληψη' ενάντια στο παραδοσιακό radius, κάτι τέτοιο εννοούσα... εσύ Όμηρε είχες ποτέ πρόβλημα με fret-outs στην κιθάρα σου;; Από τη στιγμή που και τα τάστα είναι medium jumbo, και το προφίλ του μπράτσου στηρίζει καλά το χέρι...

 

Δεν λέω, μπορεί να χαρακτηριστεί μέχρι και παραπλανητική διαφήμιση... και σίγουρα πρέπει να ερωτηθεί η Rockinger σχετικά. Αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να απαλλαγούμε λίγο από την λογική των 'προδιαγραφών του μοντέρνου οργάνου'. Αν πιάνει ποντίκια η γάτα δηλαδή... δε πα νάναι άσπρη, μαύρη ή πορτοκαλί; :P :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E' date=' ένα ακόμα στοιχείο που φέρνει τα Rockinger kit πιο κοντά στη λογική '60s Strat replica' :wink: :D

 

Σοβαρά τώρα, όταν έγραφα για 'προκατάληψη' ενάντια στο παραδοσιακό radius, κάτι τέτοιο εννοούσα... εσύ Όμηρε είχες ποτέ πρόβλημα με fret-outs στην κιθάρα σου;; Από τη στιγμή που και τα τάστα είναι medium jumbo, και το προφίλ του μπράτσου στηρίζει καλά το χέρι...

 

Δεν λέω, μπορεί να χαρακτηριστεί μέχρι και παραπλανητική διαφήμιση... και σίγουρα πρέπει να ερωτηθεί η Rockinger σχετικά. Αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να απαλλαγούμε λίγο από την λογική των 'προδιαγραφών του μοντέρνου οργάνου'. Αν πιάνει ποντίκια η γάτα δηλαδή... δε πα νάναι άσπρη, μαύρη ή πορτοκαλί; :P :lol: :wink:[/quote']

 

Φυσικά και με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο Βασίλη, δεν πρόκειται για προκατάληψη, άλλωστε περίπου 3-4 μήνες έχω την κιθάρα (έχω παίξει μ'αυτή 5-6 live), τώρα με ενόχλησε?

 

Έτσι κι αλλιώς από την αρχή το action της έπρεπε να το έχω ψηλά γιατί έβρισκε πάντα η Μι σε σήκωμα από το 12ο τάστο και μετά, ακόμα και σήκωμα 1 τόνου. Φυσικά το συνήθισα αν και ποτέ δεν ήταν, σε σόλο παίξιμο και η πιο άνετη λόγω και μόνο action.

 

Όπως προανέφερα δεν είχα εμπειρία από τέτοια radius και δεν ήξερα τί να περιμένω. Από την άλλη το σημαντικότερο πάνω στο θέμα αυτό ξέρεις ποιο είναι?

 

Ό,τι αν η Rockinger ανέφερε το σωστό radius ΔΕΝ θα την έπαιρνα την κιθάρα. Και αυτό είναι το θέμα του thread βασικά.

 

Η κιθάρα όπως και να χει είναι πολύ αξιόλογη χωρίς αμφισβήτηση και ο λαιμός αυτός (αχ αυτός ο λαιμός) σε συνδυασμό με τα medium jumbo τάστο είναι πολύ καλά...

 

Απλά μετατρέπεται (πριν ακόμα μάθω το πραγματικό radius :wink: ) σε funk-pop όργανο αφού αποφάσισα προς το παρών να βγάζω τα live με 2 κιθάρες για να έχω καλύτερο ήχο σε συγκεκριμένα είδη...

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ντε ρε!!!! Έπαθα πλάκα τώρα...!!!

 

Δε ξέρω τι είναι η δική μου, νομίζω ότι είναι 9.5 πάντως...(όπως έχω ξαναπεί η Sonic Blue που έχω δοκιμάσει διαφέρει στο μπράτσο από την Sunburst μου).

Θα δοκιμάσω να το τσεκάρω με αυτόν τον μετρητή radius που δίνει σε ηλεκτρονική μορφή ο Kinman στο site του.

 

Όντως είναι λαλακία αυτή η ανακρίβεια από τη Rockinger και πρέπει οπωσδήποτε να διευκρινιστεί.

 

Πάντως, αν και η δική μου είναι 7.25", και παρόλα αυτά έχει τέτοιο playability, αυτό σημαίνει ότι τελικά το θέμα radius (όπως είπε και o Abraxas), ίσως αποτελεί και ένα κιθαριστικό ταμπού... :roll:

 

Όπως και να έχει όμως, η ανακρίβεια παραμένει ανακρίβεια... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶ντε ρε!!!! Έπαθα πλάκα τώρα...!!!

 

Δε ξέρω τι είναι η δική μου' date=' νομίζω ότι είναι 9.5 πάντως...(όπως έχω ξαναπεί η Sonic Blue που έχω δοκιμάσει διαφέρει στο μπράτσο από την Sunburst μου).

Θα δοκιμάσω να το τσεκάρω με αυτόν τον μετρητή radius που δίνει σε ηλεκτρονική μορφή ο Kinman στο site του.

 

Όντως είναι λαλακία αυτή η ανακρίβεια από τη Rockinger και πρέπει οπωσδήποτε να διευκρινιστεί.

 

Πάντως, αν και η δική μου είναι 7.25", και παρόλα αυτά έχει τέτοιο playability, αυτό σημαίνει ότι τελικά το θέμα radius (όπως είπε και o Abraxas), ίσως αποτελεί και ένα κιθαριστικό ταμπού... :roll:

 

Όπως και να έχει όμως, η ανακρίβεια παραμένει ανακρίβεια... :roll:

 

Σωστό αυτό με τον Κίνμαν, δυστυχώς δεν έχω εκτυπωτή σπίτι, οπότε θα το κάνω τη Δευτέρα από το γραφείο

 

Ηλία, ανάλογα με τα ευρήματά σου, νομίζω ότι ένα mail (ή και δύο, τρία... δέκα!) στη Rockinger θα αποσαφήνιζε την κατάσταση.

 

Το συνομωτικό μου ένστικτο απλώς βρίσκει περίεργο να μην υπάρχουν διαθέσιμα 9άρια μπράτσα σαν ανταλλακτικά... αυτό που έχει η Rockinger είναι 7.25 και, αν αποδειχτεί ότι όλα τα κιτ έχουν αυτό το radius, τότε αυτό είναι που βάζει και στα κιτ της.

 

Όμηρε, όταν λες υψηλό action τι εννοείς; Έχω παίξει όπως έχω πει με αρκετές κιθάρες 7.25 και το action μπορούσε να είναι πολύ 'λειτουργικό' να το πω έτσι, χωρίς fret outs. Από την άλλη δεν μπορούμε να έχουμε την απαίτηση από μια Strat να έχει το απόλυτα χαμηλό action, κατά τη γνώμη μου μόνο fixed bridge κιθάρα μπορεί να κατέβει τόσο πολύ χαμηλά (ένας λόγος που έψαχνα Axis με fixed bridge).

 

Επίσης, αν δεν κάνουν fret out όλα τα τάστα, τότε μπορεί να είναι πρόβλημα τάστων ή ακόμα και nut. Όπως μου λέει συχνά γνωστός τεχνικός, ελάχιστες κιθάρες έρχονται με τέλεια τάστα από το εργοστάσιο (PRS, ακριβές Fender, μπουτικ μοντέλα, κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό με το Κινμαν είναι ότι πρέπει να βγάλεις τις χορδές για να το κάνεις γιατί αλλιώς μετράς το radius των χορδών κάτι που δεν είναι πραγματικό από τη στιγμή που έχουν διαφορετικό μέγεθος μεταξύ τους....

 

Ο τεχνικός που πάω την κιθάρα έχει χαρακάκι που μετράει τις αποστάσεις των χορδών από την ταστιέρα και έχει ενδείξεις πάνω για το ποια είναι η high ή η low απόσταση. Οι δικές μου χορδές ήταν στην ένδειξη high (δεν ξέρω ακριβή απόσταση να σου πω... :oops: )

¶λλωστε δεν είμαι και κανένας σκληροπυρηνικός (με την καλή έννοια) με το ύψος των χορδών ώστε να τις θέλω να σέρνονται. Κι όπως είπες εσύ μιλάμε για στρατ...

 

Γενικά, χθες έγινε έλεγχος στα τάστα και στο nut κλπ και δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα γενικά, αλλά θα το ξανακοιτάξω πιο προσεκτικά και κυρίως στο σημείο που μπουκώνει, γιατί αυτό που λες έχει βάση...!

 

Γενικά όταν λες fret outs εννοείς να μπουκώνει ο νότα σε ένα σήκωμα, ή κατάλαβα λάθος?

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό αυτό με τον Κίνμαν' date=' δυστυχώς δεν έχω εκτυπωτή σπίτι, οπότε θα το κάνω τη Δευτέρα από το γραφείο[/quote']

Κι εγώ το ίδιο...

 

Ηλία' date=' ανάλογα με τα ευρήματά σου, νομίζω ότι ένα mail (ή και δύο, τρία... δέκα!) στη Rockinger θα αποσαφήνιζε την κατάσταση.[/quote']

Θα τους στείλω γιατί κι εμένα με ΤΡΩΕΙ η περιέργεια...

 

Το συνομωτικό μου ένστικτο απλώς βρίσκει περίεργο να μην υπάρχουν διαθέσιμα 9άρια μπράτσα σαν ανταλλακτικά... αυτό που έχει η Rockinger είναι 7.25 και' date=' αν αποδειχτεί ότι όλα τα κιτ έχουν αυτό το radius, τότε αυτό είναι που βάζει και στα κιτ της.[/quote']

Πάντως ξαναλέω, ότι έχοντας παίξει με μια Sonic Blue (σαν του Ομήρου) και με τη δική μου Sunburst, έχω να πω ότι τα μπράτσα τους διαφέρουν, αν και νομίζω κυρίως ως προς το πάχος τους, με τη Sonic Blue να έχει λίγο πιο παχύ μπράτσο.

Δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία από 7.25" radius (η τουλάχιστον...νομίζω ότι δεν έχω :lol:), αλλά ξέρω σίγουρα ότι η MIM Fender που πούλησα πρόσφατα, είχε ΣΙΓΟΥΡΑ 9.5" και με το που έπιασα τη Rockinger strat μου δεν ένιωθα το μπράτσο της ...ξένο!

 

Το περίεργο βέβαια, είναι ότι η Goeldo στο site όπου περιγράφει τις DIEGO, δεν αναφέρει επακριβώς το radius, αλλά λέει:

...finest copies of these old Strats, Rosewood fingerboard, more flat radius, jumbo frets, vintage tremolo with steel block, Alnico pickups (middle reverse), 5-way switch, KLUSON tuners, pickguard vintage mint

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TEΛΕΙΑ!!!

 

Και 7αρι ραντιους & τζαμπο ταστα!!

 

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ δυνατος συνδιασμος!! (παιζεις πολυ πιο ευκολα ακκορντα λογω της κουρμπας & τα τζαμπο ταστα επιτρεπουν μπεντινγκ χωρις σβησιματα)

 

Ολες οι κιθαρες μου εχουν αυτο το συνδιασμο και ΠΟΛΥ χαμηλο ακτιον ΧΩΡΙΣ φρετ αουτς :wink:

 

Αν θες ΤΡΟΜΕΡΑ χαμηλο ακτιον γυρνα το στο μπουζουκι!! :lol: :lol:

 

Κανε ενα καλυτερο σετ-απ και θα εχεις και χαμηλο ακτιον:wink:

 

Παντως καλο ειναι να τους στειλεις ε-μεϊλ για να ξεκαθαρισεις την κατασταση :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ΤΡΟΜΕΡΑ χαμηλο ακτιον γυρνα το στο μπουζουκι!! :lol: :lol:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Μα δε θέλω ΤΡΟΜΕΡΑ χαμηλό action!!!Απλά το ανέφερα ώστε να διευκρυνίσουμε την κατάσταση!Δεν το είπα ως πρόβλημα ουσιαστικά.

Πάντως θα τσεκάρω καλύτερα τάστα + nut οπωσδήποτε ώστε να δω τί με παίρνει να κάνω...

 

Και βέβαια, δεν ξέρω αν χαρακτηρίζονται jumbo τα συγκεκριμένα τάστα, αλλά σίγουρα medium jumbo!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ρε παιδια να πω και το σχετο μου... τελικα ΔΕΝ μπορω το maple... rosewood για παντα... μολις επαιξα με μια αμερικαν στανταρ με τριανταφυλλια, και γλυστραγαν τα δακτυλα μου στην ταστιερα, ενω με 3-4 μεηπλ που εχω παιξει κολλουσαν πανω στην ταστιερα, ανεξαρτητα με την καμπυλοτητα της ταστιερας/μεγεθος ταστων.

 

Οποτε σε αυτην την περιπτωση... η Ροκινγκερ.. με τριανταφυλλια και τζαμπο ταστα νομιζω οτι ειναι ιδανικη, εστω και με 7.25 καμπυλοτητα.

 

Ειμαι εγω ο παραξενος με το ροουζγουντ?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου