Προς το περιεχόμενο

Αποκάλυψη Rockinger...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξερω γιατι αλλα τετοιες κριτικες τις εμπιστευομαι περισσοτερο σε σχεση με υμνους που διαβαζω κατα καιρους για καποιες συγκεκριμενες εταιρειες....εν τελει αν αποφασισω να παρω μια κιθαρα με αυτα τα (πιθανα) ελατωματτα και την παραλαβω ετσι θα ειναι εν γνωσει μου και θα ειμαι και προετοιμασμενος και ευχαριστημενος 100%.....αν ερθει χωρις αυτα θα πεταω στα συννεφα......

Μου κανει εντυπωση δε πως τα ελαττωματα αυτα (γιατι οντως περι τετοιων προκειται) οταν συμβαινουν π.χ σε rockinger ειναι αμελητεα και τα αντιμετωπιζουν οι υμνητες με συμπαθεια ενω τα ιδια ακριβως ελαττωματα οταν συμβαινουν πχ σε fender (και συμφωνω οτι συμβαινουν συχνα δυστυχως οπως εχω διαπιστωσει) επακουλουθουν καταρες' date=' οδυρμοι και απαξιωση.....Λιγη αντικειμενικοτητα και μετριοπαθεια συντροφοι......... :) :) :)[/quote']

 

φιλε fenderiarh,

εν μερει εισαι σωστος, εν μερει υπερβολικος.αναμεσα σε μια μικρη γραμμη παραγωγης, ο arcanthor επεσε σε μια κιθαρα με καποια προβληματα.αυτο ομως δεν σημαινει οτι και οι δικες μας ειναι ετσι και το κρυβουμε :D

 

αν εξαιρεσουμε εμενα που πριν παρω την tele αυτη δεν ειχα ψαχτει και τοσο πολυ, ειμαι σιγουρος οτι αν 1 απο αυτα ειχε συμβει στον elavd(ενας απο τους πιο ψειρες και παρατηρητικους ανθρωπους των Ιωαννινων και κατ επεκταση της Ελλαδας :lol: :lol: :lol: ) η στον Jam η στον fleamail, δεν νομιζω να μην το ανεφεραν :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και βεβαια δεν ειναι "ελατωματα",ρε παιδια για κιθαρες τυπου Φεντερ μιλαμε...τι περιμενετε...επιπλα??

και βεβαια η Φεντερ πουλαει "ετοιμες" κιθαρες ενω η Ροκινγκερ ΑΣΕΤΑΡΙΣΤΑ "κιτ".... (τα οποια βεβαια ειναι ΠΑΝΕΤΟΙΜΕΣ κιθαρες)

Παντως πως δεν εχω δει εγω καμμια ατελεια εδω και 7 χρονια που τις μονταρω/σεταρω (εχω μονταρει πανω απο 20 οταν δεν τις ειχαν ετοιμες αλλα σε κομματια & εχω σεταρει αλλες τοσες απο τα νεα "ετοιμα" κιτ) δεν ξερω...

ΠΟΤΕ δεν χρειαστηκε να τριψω ταστα.... 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει εντυπωση δε πως τα ελαττωματα αυτα (γιατι οντως περι τετοιων προκειται) οταν συμβαινουν π.χ σε rockinger ειναι αμελητεα και τα αντιμετωπιζουν οι υμνητες με συμπαθεια ενω τα ιδια ακριβως ελαττωματα οταν συμβαινουν πχ σε fender (και συμφωνω οτι συμβαινουν συχνα δυστυχως οπως εχω διαπιστωσει) επακουλουθουν καταρες' date=' οδυρμοι και απαξιωση.....Λιγη αντικειμενικοτητα και μετριοπαθεια συντροφοι......... :) :) :)[/quote']

Φίλε φεντεριάρη

1ον) Αυτή η "συμπάθεια" που λες είναι εύλογη, αν αναλογιστεί κανείς το ποσό που δίνει.

Εννοώ ότι αν πχ πάρω μια Behringer κονσόλα και τα sliders έχουν κάποια ατέλεια θα το δώ ΠΟΛΥ πιο χαλαρά από το αν είχα δώσει τα μαλλιά της κεφαλής μου και είχα πάρει μια Mackie... Όπως και να έχει, όταν τα "σκας" έχεις πιο πολλές απαιτήσεις, έτσι δεν είναι ;)

 

2ον) Ξαναδιάβασε την κριτική μου εδώ και πες μου: βλέπεις να κάνω μόνο ΔΙΘΥΡΑΜΒΙΚΕΣ δηλώσεις χωρίς να αναφέρω προβληματάκια ή μήπως όχι ? :wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και βεβαια δεν ειναι "ελατωματα"' date='ρε παιδια για κιθαρες τυπου Φεντερ μιλαμε...τι περιμενετε...επιπλα??

και βεβαια η Φεντερ πουλαει "ετοιμες" κιθαρες ενω η Ροκινγκερ ΑΣΕΤΑΡΙΣΤΑ "κιτ".... (τα οποια βεβαια ειναι ΠΑΝΕΤΟΙΜΕΣ κιθαρες)

Παντως πως δεν εχω δει εγω καμμια ατελεια εδω και 7 χρονια που τις μονταρω/σεταρω (εχω μονταρει πανω απο 20 οταν δεν τις ειχαν ετοιμες αλλα σε κομματια & εχω σεταρει αλλες τοσες απο τα νεα "ετοιμα" κιτ) δεν ξερω...

ΠΟΤΕ δεν χρειαστηκε να τριψω ταστα.... 8O[/quote']

Θα μου σετάρεις και μένα καμμία όταν χρειαστώ?? :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις τωρα εφτιαξα ενα "προβληματακι" της rockinger μου στον bridge μαγνητη. τα λαστιχακια αποστασης (τα οποια ειχα ξεσκισει εν τω μεταξει...) ηταν πολυ μικρα, με αποτελεσμα ο μαγνητης να μηβν μπορει να κατεβει χωρις να κουνιεται. ο αγαπητος sf ειχε διορθωσει το προβλημα, βαζοντας ενα ελατηριο, αλλα εγω επειδη ειμαι και λιγο κολλημενος και ηθελα να κατεβασω και αλλο τον μαγνητη, αντικατεστησα τα υπολοιπα λαστιχα με μεγαλα ελατηρια απο μηχανικο μολυβι και πετυχα την απολυτη σταθεροποιηση αμεσως. αληθεια, αν ειχα παει σε μαστορα, ποσα θα πληρωνα γι αυτο?????

 

επισης παρακατω, μια φωτογραφια που αποκαλυπτει μια απο τις ατελειες της rockinger, στην οποια εχω αναφερθει πολλες φορες....

 

 

 

xtipima.jpg

 

θα παρατηρησετε το χτυπημα, το οποιο μαλιστα ειναι τρυπα και αρκετα βαθεια, μεσα απο την οποια ξεπροβαλλει ενα σιδερακι.τι ειναι αυτο, δεν ξερω, και μαλιστα θα στειλω και την φωτο στην rockinger να δω τι θα μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα παρατηρησετε το χτυπημα, το οποιο μαλιστα ειναι τρυπα και αρκετα βαθεια, μεσα απο την οποια ξεπροβαλλει ενα σιδερακι.τι ειναι αυτο, δεν ξερω, και μαλιστα θα στειλω και την φωτο στην rockinger να δω τι θα μου πουν.

 

ρε ΤΟΥΡΜΠΟ!!! :lol: :lol: ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ για την εξτρα ΓΕΙΩΣΗ της γεφυρας ειναι & ΜΠΡΑΒΟ τους που προσφερουν αυτο το option (το οποιο απαιτει ΕΡΓΑΤΙΚΑ/ΚΟΣΤΟΣ) ,για αυτο λοιπον ειναι ΤΟΣΟ ΑΘΟΡΥΒΕΣ!!!!!!! 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ΤΟΥΡΜΠΟ!!! :lol: :lol: ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ για την εξτρα ΓΕΙΩΣΗ της γεφυρας ειναι & ΜΠΡΑΒΟ τους που προσφερουν αυτο το option (το οποιο απαιτει ΕΡΓΑΤΙΚΑ/ΚΟΣΤΟΣ) ' date='για αυτο λοιπον ειναι ΤΟΣΟ ΑΘΟΡΥΒΕΣ!!!!!!! 8O[/quote']

 

το σκεφτηκα και γω αυτο, αλλα ειναι τοσο κακη η τρυπα που αγχωθηκα λιγακι... :oops: :oops: που καταληγει αυτο το συρματακι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποιο pot φανταζομαι.... :wink:

Παντως κουφαθηκα πολυ δυνατη η Rockinger!!!

 

αντικατεστησα τα υπολοιπα λαστιχα με μεγαλα ελατηρια απο μηχανικο μολυβι

 

ωχ παει ο ηχος!! :lol: να ειχες βαλει τουλαχιστον ελατηρια SUHR!! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ΤΟΥΡΜΠΟ!!! :lol: :lol: ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΑΚΙ για την εξτρα ΓΕΙΩΣΗ της γεφυρας ειναι & ΜΠΡΑΒΟ τους που προσφερουν αυτο το option (το οποιο απαιτει ΕΡΓΑΤΙΚΑ/ΚΟΣΤΟΣ) ' date='για αυτο λοιπον ειναι ΤΟΣΟ ΑΘΟΡΥΒΕΣ!!!!!!! 8O[/quote']

 

Και γιατί φαίνεται σαν χτύπημα και δεν μια καλά τρυπημένη τρύπα?

 

Με τρώει τώρα να δω και τη δική μου, αλλά βαριέμαι τη "φασαρία" να βγάζω τη γέφυρα!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντικατεστησα τα υπολοιπα λαστιχα με μεγαλα ελατηρια απο μηχανικο μολυβι

 

ωχ παει ο ηχος!! :lol: να ειχες βαλει τουλαχιστον ελατηρια SUHR!! :lol:

 

το μολυβι ηταν ειδικη παραγγελεια απο το custom shop της faber castell..

 

οριστε και που καταληγει το συρμα...

 

sirma.jpg

 

βλεπετε 2 ζευγη ασπρομαυρα καλωδια.το τριτο που ειναι μονο του' date=' ερχεται απο μια , υπο κλιση τρυπα, δηλαδη αυτην που φωτογραφησα παραπανω.

 

oριστε και το σχηματικο απο το site της rockinger, για να εχουμε και πληρη εικονα..

[img']http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/mechmg93/ws125.gif[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου