Προς το περιεχόμενο

Αποκάλυψη Rockinger...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

για να καταλαβω δηλαδη, αυτο ειναι εξτρα option?

 

θα μας πει κανενας expert στα ηλεκτρονικα, αν η παραπανω θεωρηση ειναι σωστη, και τι θετικα επιφερει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έστειλα πριν λίγο καιρό mail στη Rockinger σχετικά με το επίμαχο θέμα του Radius.

Δυστυχώς δεν έχω το αρχικό mail μου γιατί το έστειλα μέσω της contact form, αλλά τους είχα πει ότι ένας φίλος (Acanthor) είχε μετρήσει σε έναν τεχνικό το radius και το βρήκε 7.25", ενώ εγώ με μια πρόχειρη μέτρηση το βρήκα 9,5 και στην strat και στην tele μου. Η ερώτηση ήταν, τι τελικά ισχύει???

 

Έλαβα προχθές αυτή την απάντηση:

"Hello Elias,

 

we have changed the fretboard radius of some of our kits in the past

so it could be that they are little differences between the series. Actually

we have 9 inches for Tele and 7,25 inches for Strat."

 

Προφανώς δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοούσαν και τους ρώτησα ξανά το εξής:

 

"I tried to calculate the radius of my strat (2-tone sunburst) and I found it close to 9". I am not sure if I calculated it correctly.

Is there any chance that the radius is 9 or it is surely 7.25?

 

On your website you mention 9" both on strats and on teles. Why don't you change it in order to know the correct radius? "

 

Η απάντησή τους ήταν η εξής:

 

"EA> I tried to calculate the radius of my strat (2-tone sunburst) and I found it

EA> close to 9". I am not sure if I calculated it correctly.

EA> Is there any chance that the radius is 9 or it is surely 7.25?

 

Hello,

 

yes that will be right. We changed it about a few weeks ago. You

have a guitar of a previous charge.

 

EA> On your website you mention 9" both on strats and on teles. Why don't you

EA> change it in order to know the correct radius?

 

We will change it with the next update."

 

Τι έχετε να πείτε? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου έχουνε χάσει τη μπάλα τα παληκάρια...

 

Η κιθάρα του Όμηρου' date=' αν δεν κάνω λάθος, είναι αγορασμένη [b']πιο παλιά [/b]από τη δικιά σου.

Αυτό μου κάνει εντύπωση κι εμένα... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως δεν μου κάνουν και πολύ καλή εντύπωση όλα αυτά... :roll:

 

 

-Μετρησα το radius και είναι κάπου ανάμεσα σε 7.25 και 9...

-Σωστά!

 

:roll: :P

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολληστε παιδια.... :roll:

 

Αν σας παρηγορει σε καμμια απο τις παλιες μου Fender το radius δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ 7,25....σε αλλες ειναι 7,5 σε αλλες 8 σε μια μαλιστα ειναι σχεδον 9....

 

Αν το εργαλειο παιζει ποιος νοιαζεται για το radius... :lol:

 

Υπαρχει αλλωστε και η περιπτωση η κιθαρα να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ νωριτερα και να πουληθηκε ΑΡΓΟΤΕΡΑ μια και τα στοκ αλλαζουν...

 

Επισης υπάρχει και η περιπτωση να μην ...καταλαβαινουν & πολυ καλα αγγλικα (που ειναι μαλλον & το πιθανοτερο :lol: μια και μονο στο Βερολίνο μπορεις να εισαι σιγουρος οτι καταλαβαινουν τα αγγλικα σου...και παλι.....)

 

Εν πασει περιπτωση αν το radius σας..χαλαει 8O μου τις ΧΑΡΙΖΕΤΕ & ησυχαζετε... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολληστε παιδια.... :roll:

 

Αν σας παρηγορει σε καμμια απο τις παλιες μου Fender το radius δεν ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ 7' date='25....σε αλλες ειναι 7,5 σε αλλες 8 σε μια μαλιστα ειναι σχεδον 9....

 

Αν το εργαλειο παιζει ποιος νοιαζεται για το radius... :lol:

 

Υπαρχει αλλωστε και η περιπτωση η κιθαρα να ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ νωριτερα και να πουληθηκε ΑΡΓΟΤΕΡΑ μια και τα στοκ αλλαζουν...

 

Επισης υπάρχει και η περιπτωση να μην ...καταλαβαινουν & πολυ καλα αγγλικα (που ειναι μαλλον & το πιθανοτερο :lol: μια και μονο στο Βερολίνο μπορεις να εισαι σιγουρος οτι καταλαβαινουν τα αγγλικα σου...και παλι.....)

 

Εν πασει περιπτωση αν το radius σας..χαλαει 8O μου τις ΧΑΡΙΖΕΤΕ & ησυχαζετε... :lol:[/quote']

 

Καταρχάς δεν νομίζω ότι είναι κανείς κολλημένος... αλλά δεν είναι αυτό το θέμα.

 

Επίσης δεν μιλάμε για vintage Fender (που έχουν υποστεί πόσα refrets?) αλλά για όργανα που κατασκευάζονται σήμερα, με ελάχιστες κατασκευαστικές ανοχές.

 

Το θέμα είναι ότι η Rockinger άλλα διαφημίζει και άλλα πουλάει.

 

Πιστεύω ότι δεν το κάνουν επίτηδες, αλλά ότι έχουν χάσει τη μπάλλα :lol: , όπως έγραψα και πιο πάνω. 8)

 

Αν τέτοιες ιστορίες τις έκανε η Fender θα γινόταν χαμός. Σ'αυτό έρχομαι στα λόγια του Fenteriarh που το είχε γράψει παλιότερα.

 

Νίκο μην κάνεις σαν να σου προσβάλαμε τη γκόμενα :P :P :D Ό,τι και να πεις το 'άδικο' (ή η βλακεία) είναι στην πλευρά της Rockinger σ'αυτή την περίπτωση. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο μην κάνεις σαν να σου προσβάλαμε τη γκόμενα :P :P :D Ό' date='τι και να πεις το 'άδικο' (ή η βλακεία) είναι στην πλευρά της Rockinger σ'αυτή την περίπτωση. :wink:[/quote']

 

Αν και φανατικός Rockinger-άκιας, θα συμφωνήσω με τον Abraxas εδώ... :roll: :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αναφερομαι στην σαφεστατη ασχετιλα της Rockinger 8O

 

Aπλα στο κολλημα με το radius αναφερομαι ,δεν ειναι καθολου σημαντικο αυτο θελω να πω :wink:

 

οποιαδηποτε κιθαρα αν σεταριστει καλα παιζει μια χαρα οτι radius και αν εχει.. :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν αναφερομαι στην σαφεστατη ασχετιλα της Rockinger 8O

 

Aπλα στο κολλημα με το radius αναφερομαι ' date='δεν ειναι καθολου σημαντικο αυτο θελω να πω :wink:

 

οποιαδηποτε κιθαρα αν σεταριστει καλα παιζει μια χαρα οτι radius και αν εχει.. :wink:[/quote']

 

Διαφωνώ!

 

Με τα γούστα που έχεις, για παράδειγμα, με μια Ibanez με μπουζουκοταστιέρα, όσο καλά και να είναι σεταρισμένη, δεν θα μπορείς να παίξεις. Έτσι δεν είναι;

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου