Προς το περιεχόμενο

Αποκάλυψη Rockinger...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπως καθεται στον καθενα..........και εμενα παντως η am std που εχω με rosewood μου "καθεται" καλυτερα στο χερι σε σχεση με την maple.........δεν ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα παντως η δευτερη ειναι καπως πιο sticky καμμια σχεση ομως με αυτες που ειναι finished με νιτρο........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οπως καθεται στον καθενα..........και εμενα παντως η am std που εχω με rosewood μου "καθεται" καλυτερα στο χερι σε σχεση με την maple.........δεν ειναι μεγαλη η διαφορα αλλα παντως η δευτερη ειναι καπως πιο sticky καμμια σχεση ομως με αυτες που ειναι finished με νιτρο........

 

Δυσκολη η αποφαση.

 

1. Ανταλλασω τον Λανευ + μια Σκουιερ + διαφορα χρηματων για μια Τζιμι Βον στρατ με μεηπλ... ή παω για ροκινγκερ

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θεση σου θα επαιρνα τη JV και αν δεν το παλευα με τιποτα θα το αλλαζα με rosewood.....μανικι απο JV φευγει αμεσως στο ebay.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στη θεση σου θα επαιρνα τη JV και αν δεν το παλευα με τιποτα θα το αλλαζα με rosewood.....μανικι απο JV φευγει αμεσως στο ebay.....

 

εχεις παιξει με JV? Ρωταω γιατι δεν εχω παιξει και απλα ειμαι επηρρεασμενος απο τους Αμερικανους σε φορουμ που λενε τα καλυτερα (λενε καλυτερη απο αμερικανικα μοντελα κτλ.), συν του οτι βγαινει σε ολυμπικ ασπρο και καντυ απλ ρεντ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι και τη βρηκα πολυ καλη ....προσεγμενο μανικι (μια αμερικανα που ειχα παρει ειχε finish πανω στα ταστα κατι που επ ουδενι δεν συνεβαινε στη JV) ενω εχει και αξιοπρεπεις μαγνητες .......δεν εχω δοκιμασει ομως rockinger ωστε να μπορω να κανω συγκριση....εξου και η επιφυλαξη.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη JV δεν έχω παίξει, την έχω απλώς περιεργαστεί από κοντά.

 

Σε ποιότητα κατασκευής δεν ξεφεύγει από το γνωστό μεξικάνικο πρότυπο ('αν πέσεις στη μία την καλή΄κλπ).

 

Θα πρέπει να κάτσουμε λίγο να σκεφτούμε πόσο κοστίζει ένα σώμα από 2 κομμάτια alder και πόσο ένα από 5-7, με έναν καπλαμά από πάνω, κατά πόσον το hardware είναι της προκοπής, κλπ κλπ. Αυτά περί τιμολόγησης και κοστους, που λέγαμε και στο άλλο thread.

 

Αν θέλεις το λογότυπο πάντως είναι μονόδρομος σ'αυτή την κατηγορία.

 

Εκτός αν πάρεις με 300 ευρώ από το ebay μια Squier Japan, της βάλεις τους μαγνήτες που θέλεις, και έχεις μια μάλλον καλύτερη κιθάρα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα δεν νομιζω η Τζ.Βον να ειναι 5-7 κοματια + καπλαμα. Η Ντελουξ μεξικαν ηταν 3 κοματια χωρις καπλαμα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι για τον Όμηρο, γιατί το παρέλλειψα προηγουμένως: δεν μετριέται με χαρακάκι το radius, παρά μόνο κατά προσέγγιση. Ο μόνος αξιόπιστος τρόπος είναι με το 'κουρμπόμετρο' :lol: :lol: :lol: σαν αυτό που δίνει ο Kinman.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα δεν νομιζω η Τζ.Βον να ειναι 5-7 κοματια + καπλαμα. Η Ντελουξ μεξικαν ηταν 3 κοματια χωρις καπλαμα.

 

Υπήρχε ένας πίνακας στο fender.co.uk ο οποίος τα ανέφερε αυτά, αλλά δεν τον βρίσκω τώρα.

 

3 κομμάτια (και πάνω) είναι οι American Standard πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο αλλα δεν νομιζω η Τζ.Βον να ειναι 5-7 κοματια + καπλαμα. Η Ντελουξ μεξικαν ηταν 3 κοματια χωρις καπλαμα.

 

Υπήρχε ένας πίνακας στο fender.co.uk ο οποίος τα ανέφερε αυτά' date=' αλλά δεν τον βρίσκω τώρα.

 

3 κομμάτια (και πάνω) είναι οι American Standard πάντως[/quote']

 

επαιξα χτες με αμερικαν στανταρ στρατ και ειχε 2 κομματια σωμα. Επισης με αμερικαν στανταρ τελε (κελεμπεκι- ασσ) και ηταν επισης 2 κομματια σωμα.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου