Προς το περιεχόμενο

Τελικα μ' αρεσει να παιζω την Tele μου... με το χερι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εσεις πως ...την παιζετε?  ;D  ;D  ;D

 

 

ΟΚ, με την πενα εχεις αλλη αισθηση, αλλα τα δαχτυλα δινουν ενα μοναδικο "παχος" στη νοτα, εξισορροπωντας τα πριμα της Tele.

 

btw, οι Fralin ειναι πολυ super μαγνητες και εκει που τους καραγουσταρω ειναι οταν αρχιζει και "τσιμπαει" λιγο.

Δηλαδη με λιγο breakup/drive. Ειτε με την πενα, ειτε με τα δαχτυλα η Tele τραγουδαει!

 

Την εχω καταβρει και με το Tone, πραγμα που δεν εκανα παλια με τις Strat (αν και τωρα το κανω πλεον).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ παίζω κατά 90% με την πένα.

 

Σε κάποιες φράσεις όμως, συνδυάζω πένα & δάκτυλα για να κάνω τσιμπήματα (μίνι-slaps) στα καντίνια, για να βγει ένας πιο ...spanky ήχος.

 

Στο video με την 335, το κάνω αυτό σε κάποια σημεία (στο blues jam στην αρχή) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ηλεκτρικη, πλεον, παιζω με μιο κοκκαλινη πενα, και την χρησιμοποιω γυρω στο 50-60% του παιξιματος μου, στο υπολοιπο ποσοστο "διπλωνω" τον δεικτη με την πενα μεσα, και παιζω με τα υπολοιπα 4 δακτυλα.

Ακουστικη, δακτυλα for the win!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω την...παιζω παντα με πενα... :)

 

Γενικα υστερα απο πειραματισμους....δεκαετιων :P εχω καταληξει οτι τον πιο twangy ηχο τον βγαζω με steel saddles,low action, medium πενες και οχι πολυ βαριες χορδες (οι πιο twangy ειναι οι 010-038 που χρησιμοποιουσε ο μακαριτης ο Hendrix αλλα επειδη δυσκολα τις βρισκω χρησιμοποιω 010-046 ή τα καντινια απο το 10αρι σετ και τις τυλιχτες απο το 9αρι σετ )

 

Οσο ανεβαζουμε string gauge,action & βαρος πενας τοσο το twang παει περιπατο & η τελε μας ..μπλουζιζει επικινδυνα...

 

επισης για να αποφευγετε τα υπερβολικα πριμα (αν και προσωπικα οσο πιο πολλα πριμα εχει μια τελε τοσο πιο πολυ μου αρεσει) να την...παιζετε :P μαλακά.. ;D ;D & στη μεσαια θεση (την οποια προσωπικα χρησιμοποιω κατα 99%)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για τις 10ρες το εχει πει και ο Setzer.. Πηγα να το δοκιμασω και εγω. Ο ηχος ειναι πιο bright και ισως και πιο twangy, αλλα εννιωθα πως επεζα με κλωστες (στην ακουστικη μου εχω 12, στη resonator 15, στη Gretsch 12-13, στη gibson 11 και στην τελε 11-12).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 90% των παιξιμάτων το κάνω με πένα...Και το ευχαριστιέμαι! :)

Εκείνο το 10% με τα δάκτυλα το παραευχαριστιέμαι όμως. :D..Για μπλουζ και jazzοπαιξίματα γουστάρω ανελέητα με τα δάκτυλα... 8)...Δεν τα αμελώ ποτέ, καθώς έτσι άρχισα να παίζω κιθάρα...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,ολα τα συνηθιζεις και εγω επαιζα για πολλα χρονια με 11αρες,12αρες αλλα ο Twangy ηχος που επιζητω τα τελευταια χρονια με εκανε να κατεβασω και gauge και βαρος πενας.

 

αυτο που εχει σημασια φυσικα στο Twangy παιξιμο ειναι οι ΤΥΛΙΧΤΕΣ χορδες οποτε αν θες πειραματισου με βαρια καντινια και ελαφριες τυλιχτες για να εχεις best of both worlds ;)

 

δυστυχως οι περισσοτερες string companies "ασχολουνται" με την ροκομεταλλαδικη κοινοτητα και προσφερουν δεκαδες σετ χορδων με ακριβως το αντιθετο (ελαφρια καντινια,βαριες τυλιχτες) αλλα ουτε ενα σετ με το ζητουμενο.

(μονο η FENDER (φυσικα) ,η Dean Markley & η GHS εχουν 010-038 set στον καταλογο τους & ας ηταν το std set της δεκαετιας 60 & 70.. ::))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Frusciante φαση δλδ..:D

Παντως μου κανει εντυπωση ο dick dale πως την παλευε με 12-13ρες που επαιζε...και επισης επαιζε με τις χορδες αναποδα (καντινια πανω/τυλιχτες κατω). Πολυ αβολος παικτης! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο ανεβαζουμε string gauge,action & βαρος πενας τοσο το twang παει περιπατο & η τελε μας ..μπλουζιζει επικινδυνα...

 

επειδη αυτος ειναι ο σκοπος (μου) ειμαι εκει. (11αρες και extra heavy Fender tortoise πενα)

 

αλλα ειπαμε. την γουσταρα πολυ με το ...χερι

 

επισης, επειδη παντα κουρδιζω ενα ημιτονιο κατω ολες μου τις κιθαρες, πηγα κι εκανα το ιδιο στην τελε.

 

Δεν μ'αρεσε. (δεν εβρισκα Intonation, ψιλομαπα ηχος, γενικως η κιθαρα δεν "δουλευε" καλα)

 

Την γυρισα σε standard tuning και ...voila!  πεταει το οργανο! 

 

Στις strats και 335 δεν ειχα ποτε σχετικο προβλημα.

 

επισης για να αποφευγετε τα υπερβολικα πριμα να την...παιζετε :P μαλακά.. ;D ;D & στη μεσαια θεση (την οποια προσωπικα χρησιμοποιω κατα 99%)

 

εχω βαλει 4-pos διακοπτη και η "in series" θεση (4) ειναι πολυ ωραια. παχια και ζουμερη, χωρις μπουκωμα και αλλες παρενεργειες. (α ρε Fralin....)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου