Προς το περιεχόμενο

MIDI προβλημα στο cubase


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καταρχην θα ηθελα να ρωτησω αν εχει καποιος διαθεσιμα ποιοτικα ελληνικα midi για baking track , στο προβλημα τωρα γιατι οταν ανοιγω ενα midi αρχειο  μου βγαζει ολα τα οργανα σε ενα καναλι?  ::)

Ευχαριστω.

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
γιατι οταν ανοιγω ενα midi αρχειο μου βγαζει ολα τα οργανα σε ενα

καναλι?

Διότι το format του midi file που ανοίγεις είναι SMF0 (format 0), που σημαίνει ότι όλα τα midi κανάλια βρίσκονται σε ένα track. Εάν ήταν SMF1 (format 1) θα έβλεπες όλα τα κανάλια ξεχωριστά.

 

Ο λόγος που υπάρχει το SMF0 είναι καθαρά λόγος συμβατότητας κυρίως για hardware midi file players.

 

Όμως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Μπορείς να τα κάνεις extract σε ξεχωριστά κανάλια μέσα από το πρόγραμμα. Δεν θυμάμαι πως ονομάζει ακριβώς αυτή τη λειτουργία το cubase. Έχω να το δουλέψω κάτι χρόνια.

 

Εάν πρόκειται μετά από editing αυτά τα midi files να παίξουν σε hardware midi file player (για live) καλό είναι να τα ξανακάνεις SMF0.

Εάν πρόκειται να δουλέψεις (live) από δισκέτα, υπ'όψι ότι: το SMF0 είναι λιγάκι μεγαλύτερο απ'ότι το SMF1.

 

Υπάρχουν κάποια ανεξάρτητα πολύ μικρά προγράμματα που μετατρέπουν SMF0 σε SMF1 και αντίστροφα.

 

Υπ'όψι ότι: το SMF0 είναι λιγάκι μεγαλύτερο απ'ότι το SMF1.

 

Σηματιντικό: Γενικότερα, τα αρχεία σου να τα σώνεις πάντα ως SMF1. Θα σου χρειαστεί στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου