Προς το περιεχόμενο

Νοσταλγία και noiz celebs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενταξει, αυτο με αποτελειωσε. Μικρος Σεριφης....

Λοιπον, τα text only ηταν καλοκαιρινο σπορ. Τα επαιρνα απο ενα πρακτορειο Τυπου στο Λουτρακι, τσαλακωμενα, μεταχειρισμενα, τα ειχε σε κασονι. Επισης στην Αγ. Παρασκευη, στο περιπτερο στα παλια Λαινια (Ηπειρου και Μεσογειων) εκανε ανταλλαγες μεταχειρισμενων κομιξ και ειχε χαρτοκουτες. Εδινες 2 και επαιρνες 1.

Τεσπα, ολα αυτα τα αγοραζα και τα επαιρνα μαζι μου στην κατασκηνωση που με στελνανε. Το μεσημερι που ειχε σιωπητηριο (και φυσικα κανεις πιτσιρικας δεν κοιμοταν) επεφτε πολυ διαβασμα. Μονο τα text-only σου εβγαζαν μια κατασκηνωτικη σεζον.

 

Και αν βρω μαλιστα και ατομα που πηγαιναν Kinderland κατασκηνωση και θυμουνται κραυγες (Στου Καλαμου τα δαση, τα δροσερα νερα, της kinderland τα αγορια, περνουνε χαρωπα. Α-ΓΟ-ΡΙΑ)  θα θεωρησω οτι το 80s revival μας πετυχε το στοχο του.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kι αυτό;

 

%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%A1%CE%9F%CE%A3_%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%A3_%CE%9D%CE%BF_1_%281953%29.jpg

 

Όχι, δεν το διάβαζα στα 50s αλλά τα είχα ξεκοκαλίσει στις αρχές των 80s.

 

Ποια Kinderland...;  :P :P :P Golden Horse και ξερό ψωμί! Α, και μια άλλη τελειωμένη κατά Σούνιο μεριά... ακόμη θυμάμαι τα μεγάφωνα να παίζουν το "Ρίτα, Ριτάκι" οχτακόσιες φορές την ημέρα... ήταν στις δόξες του με εκείνο το σούπερ καλτ arpeggiator από το μικρούλι Casio. Φρέσκο χιτ τότε!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kι αυτό;

 

%CE%9C%CE%99%CE%9A%CE%A1%CE%9F%CE%A3_%CE%97%CE%A1%CE%A9%CE%A3_%CE%9D%CE%BF_1_%281953%29.jpg

 

Όχι, δεν το διάβαζα στα 50s αλλά τα είχα ξεκοκαλίσει στις αρχές των 80s.

 

Ποια Kinderland...;  :P :P :P Golden Horse και ξερό ψωμί! Α, και μια άλλη τελειωμένη κατά Σούνιο μεριά... ακόμη θυμάμαι τα μεγάφωνα να παίζουν το "Ρίτα, Ριτάκι" οχτακόσιες φορές την ημέρα...

 

Κοιταξε, αν και εσυ (λογω τραγουδιου) αναφερεσαι σε μεταγενεστερη εποχη και ισως να εχεις καποιο δικιο, στην εποχη μου (sic) ειχα γυρισει πολλες γυρω Λεκανοπεδιο.

 

Εχω κανει διατριβη στο ζητημα :) και εχω βρει και αλλους ομοιοπαθεις. Κατεληξα οτι η kinderland ηταν ο,τι καλυτερο υπηρχε σε κατασκηνωσεις πιτσιρικαδων κλπ ΜΕ ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΑ. Μπορω λοιπον να στο αναλυσω αλλα φοβαμαι μη βγουμε εκτος θεματος και χασω καρμα :D

 

 

Οσο για κατασκηνωτικα τραγουδια μεγαφωνων:

 

- Ανθρωπακος (για δε μ' αφηνετε ησυχο, αστε με ησυχο ολοι, θελω να ζησω ελευθερος διχως ταυτοτητα πια)

- Τσαρλι Τσαπλιν (ελα στο ονειρο μας να γελασουμε, Τσαρλι Τσαπλιν, αποψε ο,τι δουμε ο,τι χορτασουμε)

- Μια διασκευη στα ελληνικα τραγουδιου της Ραφαελα Καρα (πεντ-οκτω-πεντ-οκτω-δυο-εξι-επτα ....)

 

Για να ξαναγυρισω στο ζητημα. Ειχα κατι μπισκοτα που μου διναν οι γονεις μου στο επισκεπτηριο. Δεν ετρωγα ΟΥΤΕ ΕΝΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΑ. ΕΒΛΕΠΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΡΑΤΑΓΑ ΕΦΕΔΡΕΙΕΣ. Μετα απο 2-3 μερες ειχαν τελειωσει τα μπισκοτα, γκοφρετες κλπ ολων τους. ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΧΤΥΠΑΓΑ ΣΑ ΚΟΜΠΡΑ. Ανταλλαγες: Τα μπισκοτα μου για τα κομιξ τους. Την Κυριακη στο επισκεπτηριο, ειχα διαβασει τα κομιξ τους και τα εδινα στους γονεις μου να τα γυρισουν σπιτι, να τα φυλαξουν και προμηθευομουν νεα μπισκοτα και φτου και απο την αρχη. Καλες μπαζες!

 

Προσθετω και μερικες εκπομπες (γενικως μεταγενεστερες απο την αρχικη εποχη για την οποια μιλαγαμε -Μαχη, Χαβαη 5-0):

 

- Αγγελοι του Τσαρλι

- Δικηγοροι του Λος Αντζελες

- Το μυστηριο του Χρυσου Πιθηκου

- Μαγκαιβερ

- Ιπποτης της Ασφαλτου

- Ενα με δυο αστυνομικους με μηχανες και μαυρα γυαλια ηλιου, εναν ξανθο και εναν μαυρομαλλη

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Ενα με δυο αστυνομικους με μηχανες και μαυρα γυαλια ηλιου, εναν ξανθο και εναν μαυρομαλλη

 

 

Μαλλον για το Chips θα λες...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, αν και εσυ (λογω τραγουδιου) αναφερεσαι σε μεταγενεστερη εποχη και ισως να εχεις καποιο δικιο, στην εποχη μου (sic) ειχα γυρισει πολλες γυρω Λεκανοπεδιο.

 

Μεταγενέστερη εποχή; Miλάω για καλοκαίρι '82 (ή '83)! Πόσων ετών είσαι;;!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε, αν και εσυ (λογω τραγουδιου) αναφερεσαι σε μεταγενεστερη εποχη και ισως να εχεις καποιο δικιο, στην εποχη μου (sic) ειχα γυρισει πολλες γυρω Λεκανοπεδιο.

Μεταγενέστερη εποχή; Miλάω για καλοκαίρι '82 (ή '83)!

 

Και ακουγες Ριτα Ριτακι το 82 στην κατασκηνωση? Οχι ρε παιδια, δεν μου κολλαει καλα. Ξερει κανεις ποτε κυκλοφορησε το Ριτα Ριτακι? Πιστευω οτι το Ριτα Ριτακι ειναι για την Ραφαελα Καρα, οτι ειναι ο Ιπποτης της Ασφαλτου για την Χαιντι. Θα ελεγα οτι το Ριτα Ριτακι, το Μπανακι-Μανακι, το Αλλαξανε τα Γουστα σου κλπ ειναι τελη 1980-1990 και σαφως οχι τελη 1970-80...

 

Κανας σπουδαγμενος Ιστορια της Μουσικης (!!!) για το Μπανακι Μανακι, Ριτα-Ριτακι, Ευλαμπια, Ραφαελα Καρα να μας τα τοποθετησει χρονικα;

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανας σπουδαγμενος Ιστορια της Μουσικης (!!!) για το Μπανακι Μανακι, Ριτα-Ριτακι, Ευλαμπια, Ραφαελα Καρα να μας τα τοποθετησει χρονικα;

 

 

 

Ραφαελα καρα την τοποθετω στα ψιλοlate 70's    (...silverface...  ;D   ;D  ;D)

 

για τα αλλα, αν και δεν ημουν ποτε φιλος, τα τοποθετω στα 80's.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανας σπουδαγμενος Ιστορια της Μουσικης (!!!) για το Μπανακι Μανακι, Ριτα-Ριτακι, Ευλαμπια, Ραφαελα Καρα να μας τα τοποθετησει χρονικα;

 

 

 

Ραφαελα καρα την τοποθετω στα ψιλοlate 70's    (...silvreface...  ;D  ;D  ;D)

 

για τα αλλα, αν και δεν ημουν ποτε φιλος, τα τοποθετω στα 80's.

 

 

Πεστα ρε. Αφου τα κοριτσια στο Δημοτικο μου τραγουδαγανε Ραφαελα Καρα πως θα μπορουσε να ειναι συγχρονη των Κατσιμιχαιων? Αντε να την βαλω μαζι με το Σκα Σου Σου και πριν τα Παπακια.

 

H Ραφαελα Καρα ηταν η Βιση και η Μαντονα της Ιταλιας. Highlander.

 

Τους δε Κατσιμιχαιους τους βαζω ιδια εποχη με το Maria Magdalena και το  Lost In the Night (συγχρονοι η λιιιγο πιο μετεπειτα απο Sandra, Μισελ Κρετου, Κωστας Χαριτοδιπλωμενος)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την βρήκα!!!

 

930a81968cd2129f09a231a4a1357a6c_TEENGIRL_med.jpg

 

Ηλία. Σε παρακαλώ. Στείλε μου τη φωτό να φαίνεται κι η μούρη του . Σε παρακαλώ.

 

Σε παρακαλώ πολύ.

 

Ηλία;

 

 

:P :P :P :P :D :D :D :D 8) 8) 8) 8)

 

Στείλε μου με PM το email σου ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου