Προς το περιεχόμενο

RS Les Paul Wiring Kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tα Κits του Roy ειναι μια χαρα και κανουν ...θαυματα μερικες φορες.

 

Για εξηγήστε και σε μας τους αδαείς ρε παιδιά τι το τόσο φοβερό έχουν RS wiring

 

αμα π.χ εχεις καμια κορεατικη κιθαρα και βαλεις επανω ενα καλο kit, θα δεις το φως σου.

 

Αλλα και ως upgrade σε ηδη υπαρχοντα ηλεκτρικα με CTS που ειναι "μακρια" απο τις ονομαστικες τιμες, μια διαφορα θα την ακουσεις.

 

Ειπαμε. Αν ειχαμε τη δυνατοτητα να εχουμε προσβαση σε ενα κιβωτιο με CTS ποτενσιομετρα και καθομασταν με το πολυμετρο να βρουμε τα "καλα", δεν θα υπηρχε αναγκη για RS κλπ...

 

Γενικως, οσοι πουλανε CTS και εχουν και Option να παραγγειλεις συγκεκριμενη τιμη ειναι ΟΚ. Δεν ειναι αναγκη να παρεις απο τον RS.

 

Μια απαραίτητη διόρθωση: τα RS kits δεν έχουν μόνο προσεγμένα CTS pots αλλά ακόμη πιο προσεγμένα caps που φτιάχνονται κατόπιν παραγγελίας ειδικά για την RS (από την Jensen για το vintage kit ή από την Haveland για το modern - η τελευταία είναι πληροφορία που η διασταύρωσή της δεν είναι εφικτή αυτή τη στιγμή), και επίσης switches και jacks από την Switchcraft, που αν δεν απατώμαι είναι ίσως τα πιο κορυφαία σε ποιότητα και αντοχή. Όλα αυτά είναι μέσα στο upgrade πακέτο, και βγαίνουν και σε prewired kits έτοιμα για τοποθέτηση.

 

 

 

Υ.Γ. Να αλλάξουμε κύριε Μυγοκτόνε και Βος Λεσπολάκη τον τίτλο του θρεντ από Les Paul Wiring Kit σε RS Les Paul Wiring Kit;  ;)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

....

Υ.Γ. Να αλλάξουμε κύριε Μυγοκτόνε και Βος Λεσπολάκη τον τίτλο του θρεντ από Les Paul Wiring Kit σε RS Les Paul Wiring Kit;  ;)

 

ΟΚ Κυριάκο με τα αίματα και πολυφαζικέ.  :)

 

 

Για να πω την αμαρτία μου: Ναι πιστεύω ότι είναι δραματικές οι αλλαγές στον ήχο που μπορούν να επιφέρουν αλλαγές "στα ηλεκτρικά" αλλά αυτές οι αλλαγές στον ήχο σχετίζονται πρωτίστως με την αλλαγή της τιμής τους (αντιστάσεις-πυκνωτές) και λιγότερο με την ποιότητά τους. Εννοώ βέβαια την πραγματική τιμή όχι την ονομαστική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απαραίτητη διόρθωση: τα RS kits δεν έχουν μόνο προσεγμένα CTS pots αλλά ακόμη πιο προσεγμένα caps που φτιάχνονται κατόπιν παραγγελίας ειδικά για την RS (από την Jensen για το vintage kit ή από την Haveland για το modern - η τελευταία είναι πληροφορία που η διασταύρωσή της δεν είναι εφικτή αυτή τη στιγμή), και επίσης switches και jacks από την Switchcraft, που αν δεν απατώμαι είναι ίσως τα πιο κορυφαία σε ποιότητα και αντοχή. Όλα αυτά είναι μέσα στο upgrade πακέτο, και βγαίνουν και σε prewired kits έτοιμα για τοποθέτηση.

 

Οι παλιοτεροι Rs Caps ηταν σιγουρα της Hovland. Aυτοι οι καινουριοι που ειναι σαν δυναμιτακια δεν ξερω απο που προερχονται. Δεν νομιζω να ειναι Hovland. Αμα ηταν θα το ελεγαν... (βεβαια ποτε δεν ξερεις...)

 

Οι paper in oil τους ειναι οντως Jensen. Αλλωστε η jensen φτιαχνει αυτους τους πυκνωτες και για τους Angela Instruments αλλα και για την Audio Note. (μπορει και για αλλους)

Οπως π.χ για τον Alessandro... Οπως τους ειδα τους PIO του alessandro μου φανηκαν οτι ηταν κι αυτοι Jensen.

Ειναι ολοιδιοι. Και απο ηχητικης πλευρας δεν μπορω να πω οτι "βουρκωσα" κι απο συγκινηση... Γενικα (και πολυ χοντρικα) εχω βρει οτι για τα δικα μου αυτια, οργανα, setup, κλπ οι PIO ενδεχομενως να "παραειναι" smooth για Humbuckerοκιθαρες. Αλλα αυτα ειναι ΠΑΝΤΑ υποκειμενικα. Δεν συνιστω τον ενα τυπο εναντι του αλλου.

 

Τα switchraft ειναι κορυφαια σε ποιοτητα και αντοχη. Trust me...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει τα λεφτά που πληρώνεις μιά τέτοια αναβάθμιση, στο εμπόριο βρίσκεις υλικά πολύ καλύτερης κατασκευής σε εξευτελιστικές τιμές.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου άποψη είναι ότι δεν αξίζει τα λεφτά που πληρώνεις μιά τέτοια αναβάθμιση, στο εμπόριο βρίσκεις υλικά πολύ καλύτερης κατασκευής σε εξευτελιστικές τιμές.

 

such as?...

 

μη μου πεις για τιποτα πλαστικουρες ποτενσιομετρα τυπου Piher... 

 

Αν εχεις ακρη για CTS και ψαξιμο, κι εγω μαζι σου.

 

Τωρα για πυκνωτες, ολα ειναι στο αυτι... Μπορει να βρεις τον "ηχο σου" και με εναν πλαστικο ή εναν κεραμικο των 20cent.

 

Εννοειται οτι μπορει να βρεις ξεχασμενους paper in Oil σε καποιο καταστημα και να ειναι τζαμπα και super ηχητικα. (ιδιως αν γραφουν κατι σε... vitamin Q  ;))

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αμαρτία μου: Ναι πιστεύω ότι είναι δραματικές οι αλλαγές στον ήχο που μπορούν να επιφέρουν αλλαγές "στα ηλεκτρικά" αλλά αυτές οι αλλαγές στον ήχο σχετίζονται πρωτίστως με την αλλαγή της τιμής τους (αντιστάσεις-πυκνωτές) και λιγότερο με την ποιότητά τους. Εννοώ βέβαια την πραγματική τιμή όχι την ονομαστική. 

 

Συμφωνω ως προς την επιδραση των πραγματικων τιμων, αλλα η ποιοτητα παιζει τελικα ρολο στην αισθηση, στη συμπεριφορα και στη μακροβιοτητα. Ενα "καλο" Pot εχαι και αντιστοιχα "χρησιμο" taper.

 

Οσον αφορα στον τυπο των διηλεκτρικων στους πυκνωτες, εγω θεωρω οτι παιζει ρολο στον ηχο. Οπως και ο τυπος της "παστας" στα ποτενσιομετρα. Ο ανθρακας ειναι σαφως καλυτερος ηχητικα απο το πλαστικο φιλμ καποιων "φθηνων" ποτενσιομετρων.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά της πλαστικούρας έχει να κάνει μόνο στην ποιότητα κατασκευής και τι αντοχή θα έχει το υλικό.

Ο ήχος θα περάσει από την ίδια πίστα άνθρακα, η τιμή της αντίστασης θα είναι ίδια, ο δρομέας θα έχει χειρότερο υλικό κατασκευής και δεν θα αντέξει πολύ αλλά προκειμένου να δώσω 30 euro για ένα τέτοιο πέρνω 60 από τα άλλα και έχω και καβάτζα άλλα 59* για όταν υπάρχει έστω και υποψία φθοράς. Οι πυκνωτές που παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στον ήχο καλό θα είναι να ψαχτούν όσον αφορά την τιμή τους.

 

*Φυσικά δεν θα κάνω κάτι τέτοιο σε μια πολύ καλή κιθάρα (να την χαντακώσω για ένα ποτενσιόμετρο).

 

Έχω ποτενσιόμετρα 500άρια 3w από λαμπάτο ενισχυτή των 60s και paper in oil, green (καμμιά 30αρια) και με αυτά παίζω...  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαφορά της πλαστικούρας έχει να κάνει μόνο στην ποιότητα κατασκευής και τι αντοχή θα έχει το υλικό.

Ο ήχος θα περάσει από την ίδια πίστα άνθρακα, η τιμή της αντίστασης θα είναι ίδια, ο δρομέας θα έχει χειρότερο υλικό κατασκευής και δεν θα αντέξει πολύ αλλά προκειμένου να δώσω 30 euro για ένα τέτοιο πέρνω 60 από τα άλλα και έχω και καβάτζα άλλα 59* για όταν υπάρχει έστω και υποψία φθοράς. Οι πυκνωτές που παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στον ήχο καλό θα είναι να ψαχτούν όσον αφορά την τιμή τους.

 

οπως βολευεται ο καθενας...  :)

 

Παντως, carbon path δεν εχουν ολα τα ποτενσιομετρα.

 

Αυτα που εχεις εσυ απο τον 60's λαμπατο ειναι σιγουρα μακραν καλυτερα απο τις πλαστικουρες...  ;D

 

Τελος, 30€ δεν κανει ενα ποτενσιομετρο, εκτος αν ειναι Alessandro που κανει 50€!!! :o  :o  :o

(Οκ, με shipping και καναδυο ψιλα τα πιανεις τα 30 απο αμερικα)

 

 

Τι "green" paper in Oil ειναι αυτοι που λες?    καμια φωτο?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκομαι σε θέση να έχω την μεγάλη πείρα του Alderbody στις διαφορετικές χροιές που δίνουν οι capacitors σε κιθάρες, κάτι που φαίνεται και από αυτό το ωραίο θρεντ...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156071.0

 

...αλλά γνωρίζω σίγουρα (α) ότι τα καλά ηλεκτρικά μπορούν να "αναστήσουν" μια μέτρια κιθάρα, (β) ότι τα caps αυτά ΔΕΝ έχουν επίπτωση μόνο στην αντοχή και στην ποιότητα κατασκευής αλλά ότι τουλάχιστον βελτιώνουν την πιστότητα του ήχου μόλις χαμηλώνουμε το tone και το vol (ιδιαίτερα σημαντική βελτίωση για μένα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκομαι σε θέση να έχω την μεγάλη πείρα του Alderbody στις διαφορετικές χροιές που δίνουν οι capacitors σε κιθάρες, κάτι που φαίνεται και από αυτό το ωραίο θρεντ...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=156071.0 

 

:-*  ;) 

 

...αλλά γνωρίζω σίγουρα (α) ότι τα καλά ηλεκτρικά μπορούν να "αναστήσουν" μια μέτρια κιθάρα, (β) ότι τα caps αυτά ΔΕΝ έχουν επίπτωση μόνο στην αντοχή και στην ποιότητα κατασκευής αλλά ότι τουλάχιστον βελτιώνουν την πιστότητα του ήχου μόλις χαμηλώνουμε το tone και το vol (ιδιαίτερα σημαντική βελτίωση για μένα).

 

α) ακριβως! Better signal flow. τελος!  ;D

β) Εκει ειναι που φαινεται η δουλεια! Ενα "καλο" volume pot εχει "χρησιμοποιησιμο" taper. Δηλαδη δεν θα συμβει το γεγονος να κατεβαζεις και να κατεβαζεις και να μην γινεται τιποτα, και ξαφνικα λιγο πριν το τελος της διαδρομης να μειωνεται σχεδον "εκθετικα" η ενταση...

Αντιστοιχα, σε ενα καλο συστημα Tone pot/cap το "σωστο" Tapering και ο "καλος" πυκνωτης συνδυαζονται αρμονικα γλυκαινοντας σταδιακα τον ηχο, χωρις αποτομες αλλαγες και "στεγνες" μουντιλες...

 

 

Τελος, με κινδυνο να θεωρηθω γραφικος, υπερβολικος και εχων την ακοη ...σκυλου, θα ηθελα να καταθεσω κατι που νομιζω οτι ισχυει στην πραξη.

 

Αν κλεισω το tone pot τελειως (οποτε ο πυκνωτης "γεμισει" με σημα, αρα "στρωθουν" με ηλεκτρονια οι οπλισμοι του) και μετα απο λιγο το επαναφερω στο "10", εχω την εντυπωση οτι η κιθαρα ακουγεται λιγο καλυτερα.

Πιο smooth, πιο γλυκια.  :o

Μιλαμε βεβαια για αμελητεοτατοτατοτατοτατοτατοτατες διαφορες. 

Ισως να ειναι και αυθυποβολη. Μην το παιρνετε και πολυ στα σοβαρα αυτο...  ;D

 

Εγω παντως το κανω...  :-\          (καλα, μη βαρατε ρε παιδια.....)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου