Προς το περιεχόμενο

RS Les Paul Wiring Kit


Προτεινόμενες αναρτήσεις

80b5_1.JPG

 

Για τέτοιους μιλάω.....

 

Και αυτοί είναι πολύ καλοί....

;)

 

0933_1.JPG

 

σλουρπ!...  ωραιοτατοι!

 

sangamo εχουν πεσει και στα δικα μου χερια. 

Οι αλλοι δεν φαινονται τι μαρκα ειναι.

 

Αν ειναι hermetically sealed ειναι αθανατοι.

 

ευγε!  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω εχω δυο κιθαρες που θελω να πειραξω αλλα και στις δυο περιπτωσεις δε μπορω να αγορασω ετοιμο wiring kit αφου δεν θα αλλαχθουν ολα.

 

1) Gibson SG: Εχω ηδη αλλαξει τα ποντεσιομετρα στον bridge μαγνητη με δυο 500αρια push-pull για parallel & out of phase. Αυτα θα μεινουν, θελω να αλλαξω τα δυο ποντεσιομετρα του neck (ο οποιος ειναι αρκετα μουντος και μαλλον εχει 300αρια) πυκνωτες και αντιστασεις.

 

2) Warmoth Thinline: Tele bridge - P90 neck. Eχω ΤΒΧ (1 Meg-.022uf) το οποιο δουλευει αρκετα καλα και 500αρι volume (.022uf). Το προβλημα ειναι οτι το volume δεν ειναι καθολου ευαισθητο, απο το 9 ηδη κατεβαζει την ενταση παρα πολυ ενω απο το 7 και κατω η διαφορα ειναι ελαχιστη. Θελω να αλλαξω το volume σιγουρα και ισως πυκνωτες και αντιστασεις.

 

Τι προτεινετε για την καθε κιθαρα; Επισης, ποιες οι διαφορες Audio Taper & Linear Taper ποντεσιομετρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω δυο κιθαρες που θελω να πειραξω αλλα και στις δυο περιπτωσεις δε μπορω να αγορασω ετοιμο wiring kit αφου δεν θα αλλαχθουν ολα.

 

1) Gibson SG: Εχω ηδη αλλαξει τα ποντεσιομετρα στον bridge μαγνητη με δυο 500αρια push-pull για parallel & out of phase. Αυτα θα μεινουν, θελω να αλλαξω τα δυο ποντεσιομετρα του neck (ο οποιος ειναι αρκετα μουντος και μαλλον εχει 300αρια) πυκνωτες και αντιστασεις.

 

2) Warmoth Thinline: Tele bridge - P90 neck. Eχω ΤΒΧ (1 Meg-.022uf) το οποιο δουλευει αρκετα καλα και 500αρι volume (.022uf). Το προβλημα ειναι οτι το volume δεν ειναι καθολου ευαισθητο, απο το 9 ηδη κατεβαζει την ενταση παρα πολυ ενω απο το 7 και κατω η διαφορα ειναι ελαχιστη. Θελω να αλλαξω το volume σιγουρα και ισως πυκνωτες και αντιστασεις.

 

Τι προτεινετε για την καθε κιθαρα; Επισης, ποιες οι διαφορες Audio Taper & Linear Taper ποντεσιομετρων;

 

1) παρε δυο 500αρια απο τον RS, η ενα Super pot για Volume κι ενα απλο για Tone.

 

2) O .022μF με το Volume τι σχεση εχει? Ειναι ...λιγο μεγαλος για treble bleeder. Αμα σε βολευει το TBX κρατα το. Τωρα το Volume μαλλον γραμμικο ειναι και κανει τετοια κολπα. Παρε ενα audio 500αρι.

 

Στο Linear η σχεση ανοιγματος και μεταβολης της τιμης ειναι γραμμικη (οσο ανοιγεις, τοσο μεγαλωνει)

Στο audio η σχεση αυτη ειναι λογαριθμικη, δηλαδη ανοιγει λιγο για μεγαλη διαδρομη του δρομεα και μετα ανεβαινει αποτομα.  EDIT: μαλλον το αντιστροφο ισχυει. Αυτο που περιεγραψα ειναι το reverse audio...

 

Σε εφαρμογες ηχου ως επι το πλειστον μπαινουν audio γιατι το αυτι μας "πιανει" λογαριθμικα τις μεταβολες στην ενταση... (πολυ χοντρικα).

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα ξαναανοιγω το θεμα γιατι θελω τη βοηθεια σας σε κατι .Εχω μια epiphone les paul και θελω να τις αναβαθμισω τα ηλεκτρικα και εχω δει και εγω το συγκεκριμενο upgrate kit.Απλά δεν καταλαβαινω γιατι υπαρχει σε 2 εκδοσεις μια με Long Shaft και μια με  short shaft,υπαρχει καποια διαφορα που γινετε αυτο?Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καποιες κιθαρες, λογικα νεοτερης κατασκευης, το ξυλο δεν ειναι πολυ "σκαμμενο" στο control cavity και ετσι χρειαζεσαι long shaft για να ...φτανουν απο την αλλη μερια (εξω).

 

Αλλα και short να χρειαζεσαι, μπορεις και με τα long αρκει να εχουν δυο παξιμαδια για να τα ρεγουλαρεις στο σωστο υψος.

Βεβαια προτιμουνται τα short σε αυτη την περιπτωση.

 

Προφανως το αντιθετο δεν γινεται...

 

Χοντρικα (αλλα με μια επιφυλαξη), οι modern θελουν long και οι vintage θελουν short.

 

Εννοειται οτι μετρας, ή απλα βγαζεις ενα απο τα ηδη υπαρχοντα και παραγγελνεις αναλογως. ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ είμαι κάτοχος του RS kit. Χρησιμοποιώ όμως μόνο τα pots. Για πυκνωτές έχω καταλήξει στο σετ της Luxe (bumblebee repros) γιατί είναι το πιο "vocal" (όταν χρησιμοποιείς το tone).

 

Η βελτίωση που θα ακούσεις με το set, κυρίως στην απόκριση του volume έχει να κάνει εν πολλοίς με τους μαγνήτες που φοράει η κιθάρα. Kάποιοι μαγνήτες ακούνε καλύτερα το volume από κάποιους άλλους (έχω αλλάξει αρκετούς).

 

Εν τέλει είναι μια πολύ καλή βελτίωση, αν έχεις καταλήξει ότι έχεις πρόβλημα με το wiring. Eπίσης αν έχεις βάλει σε καμιά καλή κιθάρα τους υπερboutique μαγνήτες κι έχεις ξοδέψει ήδη μια μικρή περιουσία, σίγουρα δεν χάνεις τίποτα να δώσεις άλλα 100 ευρώ για να δείς αν υπάρχει ή όχι διαφορά για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου