Προς το περιεχόμενο

Πως θα μάθω κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά μου άρεσε πολύ να βρίσκω τις συχγορδίες μόνος μου. Να ψάχνω τις νότες και μετά τον πιο άνετο δαχτυλισμό. Είναι μια πρόκληση και πρέπει να σου δίνει ικανοποίηση.

Εμένα αυτή η διαδικασία μου έφαγε πολύ και άσκοπο χρόνο. Παρατηρώντας κολλητούς να παίζουν και παράλληλα αποτυπώνοντας στη μνήμη μου τις θέσεις των χεριών τους όταν έπαιζαν ακκόρντα, έμαθα πολλά περισσότερα και πολύ γρηγορότερα απ' ότι με σπαζοκεφαλιές τύπου "τάδε νότα, τάδε τρίτη, που στο διάολο πάνε τα γ@μωδάχτυλα στα τάστα".

 

Tα οποία είναι "μάθετε μουσική για να μπορείτε να παίζετε κιθάρα γύρω απο φωτιές σε γκομενάκια για να πουν: "αχ τι γλυκός" και να τα μπιφτεκώσετε?"

Οι γκόμενες δεν πέφτουν με τέτοιες αηδίες πλέον. Ξεπέρασέ το, ζούμε στο 2008.

 

Όπως μας έλεγε ο λυκειάρχης μας: "Με πορδές δεν βάφονται αυγα"

Φιλοσοφημένο, δεν λέω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Πάντως υπάρχει και τσαμπέ κουρδιστήρι απο το σπίτι.

 

http://www.guitar.sk/guitar/guitar_software.htm

 

Ένα μικροφωνάκι ή ένα line in υπάρχει σε κάθε ελληνική οικογένεια.

 

 

Φαντάζομαι σκηνικό να παίζεις σε πρόβα ( ή έστω σε κάποιο σπίτι ενός φίλου που τυχαία ασχολείται με την μουσική και να τον ρωτάς αν έχει υπολογιστή για να μπορείς να κουρδίσεις την κιθάρα σου  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα οποία είναι "μάθετε μουσική για να μπορείτε να παίζετε κιθάρα γύρω απο φωτιές σε γκομενάκια για να πουν: "αχ τι γλυκός" και να τα μπιφτεκώσετε?"

Οι γκόμενες δεν πέφτουν με τέτοιες αηδίες πλέον. Ξεπέρασέ το, ζούμε στο 2008.

 

Πέφτουν οι λετσοτρέντισες με all starάκι παπουτσι Λαζοπουλέικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω παιδιά δεν παίζει να την κουρδίσω...

Θα την πάω αύριο στον Νακα να μου την κάνει αυτός.

Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σας.Πάντως να ξανα περιμένετε ποστ μου σε αυτό το τοπικ για κάποια άλλη βοήθεια :P ;D

 

Να στε καλα

 

pliktras τι κιθάρα έχεις;

 

 

 

 

aback και Λάμπρο χαλαρώστε.

 

Τέλος

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk την πάτησες. Αφού πιστεύεις ότι ο γίνεσαι καλός κιθαρίστας χωρίς μουσική γιατί ΣΠΟΥΔΑΣΕΣ (με κεφαλαία μάλιστα) μουσική? Νομίζω ότι σε κοροιδέψανε και σε πιάσανε κότσο. Έφαγες το χρόνο σου με την μουσική ενώ θα μπορούσες να τον αξιοποιήσεις για να γίνεις καλύτερος κιθαρίστας.

 

Γιατι γουσταρα να ασχοληθω με το κλασσικο πιανο και την κλασσικη μουσικη οταν ημουν μικρος..

 

δεν ειμαι κιθαριστας,ουτε πιανιστας ,ουτε μπασιστας,ουτε ντραμμερ (παιζω και τα...ΠΕΝΤΕ οργανα.. ;D) ειμαι....ΜΟΥΣΙΚΟΣ ;D ;D ;D  (πλακα σου κανω μουσικουλα απλα παιζω και γουσταρω & γραφω και κανα τραγουδακι να περναει η ωρα....)

 

το εχεις παρει υπερβολικα σοβαρα το αθλημα και δεν σε βλεπω να τη βγαζεις καθαρη μεχρι να.... ενηλικιωθεις....  ;D ;D

 

χωρις πλακα τωρα κατσε ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ και σκεψου αυτο:

 

Ο σκοπος σου στη ...ζωη ειναι να μαθεις απο εξω και ανακατωτα την... μυξολιδικη κλιμακα και ολες τις μουσικες ΘΕΩΡΙΕΣ η απλα ΝΑ ΠΑΙΞΕΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ??

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...την... μυξολιδικη κλιμακα...

Θα την γράψει κανείς ποτέ σωστά αυτή την κλίμακα; 

 

Hint: η ονομασία του εν λόγω mode ΔΕΝ προέρχεται από τη ...μύξα, ούτε από το ...Λιδάκη. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...την... μυξολιδικη κλιμακα...

Θα την γράψει κανείς ποτέ σωστά αυτή την κλίμακα; 

 

Hint: η ονομασία του εν λόγω mode ΔΕΝ προέρχεται από τη ...μύξα, ούτε από το ...Λιδάκη. :P

 

 

 

Όπως και η smichtofrydian  ;) :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την γράψει κανείς ποτέ σωστά αυτή την κλίμακα;

 

Για αυτο εβαλα τα "...." αρχηγε μου... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου