Προς το περιεχόμενο

Πως θα μάθω κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα που δεν πήγα την κιθάρα στον Νακα σήμερα.Θα κάτσω να την κουρδίσω μόνος μου με αυτα που μου είπατε και αν δεν μπορέσω θα την βάλω με mic στο pc να την κουρδίσω απο εκεί...

Πραγματικα αυτα που μου είπατε έχυν πλύ ενδιαφέρον και σας ευχαριστώ παρα πολύ.

 

Η κιθάρα μου (για κάπιον που με ρώτησε) είναι κιθάρα μ'έκαψες.Μου την έδωσε ο παππούς μου και τώρα έφαγα κόλλημα να μάθω κιθάρα.Μια κλασική είναι πάντως.Το καλοκαίρι (ας τελειώσουν με το καλό οι εξετάσεις και ας μην κοπω στα μαθηματικά;p)θα πάρω και δάσκαλό, αλλα ως τότε δεν μπορώ να περιμένω.Άλλωστε και θεωρία ξέρω (έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή;p) και άλλο όργναο (πιάνο-πλήκτρα).

 

 

Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις απαντήσεις σας.(σύντομα θα ξανα ποστάρω για κάποια απορ΄ια) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κιθάρα μου (για κάπιον που με ρώτησε) είναι κιθάρα μ'έκαψες.Μου την έδωσε ο παππούς μου και τώρα έφαγα κόλλημα να μάθω κιθάρα.Μια κλασική είναι πάντως.Το καλοκαίρι (ας τελειώσουν με το καλό οι εξετάσεις και ας μην κοπω στα μαθηματικά;p)θα πάρω και δάσκαλό, αλλα ως τότε δεν μπορώ να περιμένω.Άλλωστε και θεωρία ξέρω (έτσι θέλω να πιστεύω δηλαδή;p) και άλλο όργναο (πιάνο-πλήκτρα).

 

Εγώ ρώτησα. Απλά αν η κιθάρα σου έχει floating vibrato (aka τρέμολο) τότε στο κούρδισμα καμιά φορά θες 3-4 περάσματα απ'όλες τις χορδές να κουρδίσει καλά σε ισορροπία και ίσως αυτό σε δυσκολεύει.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αμα θέλει να γίνει άλλος ένας γρατσουνιστής ακόρντων - που δεν χρειάζεται καν να ξέρεις μουσική για κάτι τέτοιο - και να παίζει γούτσου ντραγουδάτσια είναι μια χαρά η σχηματική απομνημόνευση και η ταμπλατούρα.

 

Εύχομαι μεγαλώνοντας να καταλάβεις κάποια ΒΑΣΙΚΑ πράγματα γύρω απο τη μουσική...

 

 

Tα οποία είναι "μάθετε μουσική για να μπορείτε να παίζετε κιθάρα γύρω απο φωτιές σε γκομενάκια για να πουν: "αχ τι γλυκός" και να τα μπιφτεκώσετε?"

 

 

Όπως μας έλεγε ο λυκειάρχης μας: "Με πορδές δεν βάφονται αυγα"

 

Καλά, μάθε πρώτα να παίζεις in time και μετά τα υπόλοιπα τα ξανασυζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.expertvillage.com/information_779_guitar.htm

Ψάξε λίγο το site..έχει αρκετά βίντεο με lesson που δείχνουν σχεδόν όλες τις τεχνικες..

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πληκτρά παράτα τα site, βρες ένα καλό δάσκαλο και ξεκίνα. Θα γλιτώσεις παρα μα πάρα πολύ χρόνο και κόπο. Αφού λάβεις την αρχική ενέργεια (κανα δυο χρονάκια τουλάχιστον) και αρχίσεις σιγά σιγά να μπαίνεις στο νόημα, τότε ξεκίνα να την ψάχνεις μόνος σου (κάτι το οποίο φυσικά θα κάνεις και όσο κάνεις μαθήματα).  Περιοδικά (σου συστήνω το Guitar Techniques) και καλά βιβλία (σου συστήνω όλα τα βιβλία που εκδίδει το Musicians Institute) βοηθούν, αλλά πάντα συμπληρωματικά με το δάσκαλο. Έχε όμως υπ'όψη σου ότι υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά πράγματα που μπορούν να αποσπάσουν την προσοχή σου από τη διαδικασία της μάθησης και δη της εξέλιξης (ατελείωτες αναζητήσεις gear, απόκτηση ολοένα και περισσότερου υλικού παρατώντας μισοδιαβασμένο το παλιό,  ανυπομονησία, αλλά κυρίως η παρέα με ημιμαθείς.) Οι τελευταίοι είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι, να τους προσέχεις! Με έχουν κουράσει όσοι νομίζουν πως η ηλεκτρική κιθάρα είναι 10 ακκόρντα και πολύ feeling και άπειρο gear που βγάζει ήχους αλλά όχι μουσική. Και φυσικά χρειάζεται και ο μiξολύδιος όπως και όλα τα άλλα. Όπως σχεδόν κανείς δεν ξεκίνησε να μάθει μόνος του βιολι, πιάνο, τσέλλο, κλπ, γιατί νομίζει ότι θα ΜΑΘΕΙ εύκολα μόνος του κιθάρα είναι απορίας άξιο. Εκτός αν το ξέρω κιθάρα ορίζεται ως παιζω μια Am7 με delay και είμαι πρώτος μάγκας ή παίζω τα χιλιοπαιγμένα τρισάθλια πεντατονικά licks που ξεσήκωσα από κανά δίσκο (πάντα αργά και εκτός χρόνου γιατί τα άλλα θέλουν μελέτη!) με το ολοκαίνουργιο μαματο μου distortion!

 

Εν ολίγοις, αν δε θέλεις σε πέντε χρόνια από τώρα να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια αλλά να βιώσεις την απόλαυση της πραγματικής γνώσης, αποφάσισε να επενδύσεις το χρόνο που θα αφιερώσεις για να μάθεις κιθάρα σε σοβαρούς ανθρώπους και καταστάσεις και όχι σε μ@λ@κίες και τυχαιότητες.

 

Φιλικά, Μπάμπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πληκτρά παράτα τα site, βρες ένα καλό δάσκαλο και ξεκίνα. Θα γλιτώσεις παρα μα πάρα πολύ χρόνο και κόπο. Αφού λάβεις την αρχική ενέργεια (κανα δυο χρονάκια τουλάχιστον) και αρχίσεις σιγά σιγά να μπαίνεις στο νόημα, τότε ξεκίνα να την ψάχνεις μόνος σου (κάτι το οποίο φυσικά θα κάνεις και όσο κάνεις μαθήματα).  Περιοδικά (σου συστήνω το Guitar Techniques) και καλά βιβλία (σου συστήνω όλα τα βιβλία που εκδίδει το Musicians Institute) βοηθούν, αλλά πάντα συμπληρωματικά με το δάσκαλο. Έχε όμως υπ'όψη σου ότι υπάρχουν ΠΑΡΑ πολλά πράγματα που μπορούν να αποσπάσουν την προσοχή σου από τη διαδικασία της μάθησης και δη της εξέλιξης (ατελείωτες αναζητήσεις gear, απόκτηση ολοένα και περισσότερου υλικού παρατώντας μισοδιαβασμένο το παλιό,  ανυπομονησία, αλλά κυρίως η παρέα με ημιμαθείς.) Οι τελευταίοι είναι εξαιρετικά επικίνδυνοι, να τους προσέχεις! Με έχουν κουράσει όσοι νομίζουν πως η ηλεκτρική κιθάρα είναι 10 ακκόρντα και πολύ feeling και άπειρο gear που βγάζει ήχους αλλά όχι μουσική. Και φυσικά χρειάζεται και ο μiξολύδιος όπως και όλα τα άλλα. Όπως σχεδόν κανείς δεν ξεκίνησε να μάθει μόνος του βιολι, πιάνο, τσέλλο, κλπ, γιατί νομίζει ότι θα ΜΑΘΕΙ εύκολα μόνος του κιθάρα είναι απορίας άξιο. Εκτός αν το ξέρω κιθάρα ορίζεται ως παιζω μια Am7 με delay και είμαι πρώτος μάγκας ή παίζω τα χιλιοπαιγμένα τρισάθλια πεντατονικά licks που ξεσήκωσα από κανά δίσκο (πάντα αργά και εκτός χρόνου γιατί τα άλλα θέλουν μελέτη!) με το ολοκαίνουργιο μαματο μου distortion!

 

Εν ολίγοις, αν δε θέλεις σε πέντε χρόνια από τώρα να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια αλλά να βιώσεις την απόλαυση της πραγματικής γνώσης, αποφάσισε να επενδύσεις το χρόνο που θα αφιερώσεις για να μάθεις κιθάρα σε σοβαρούς ανθρώπους και καταστάσεις και όχι σε μ@λ@κίες και τυχαιότητες.

 

Φιλικά, Μπάμπης.

 

 

+ άπειρο : ΑΠΛΑ, Γ@Μ@ΤΗ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟΨΗ. (τα υπόλοιπα απλώς ΟΔΟΝΤΟΚΡΕΜΕΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εν ολίγοις, αν δε θέλεις σε πέντε χρόνια από τώρα να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια αλλά να βιώσεις την απόλαυση της πραγματικής γνώσης, αποφάσισε να επενδύσεις το χρόνο που θα αφιερώσεις για να μάθεις κιθάρα σε σοβαρούς ανθρώπους και καταστάσεις και όχι σε μ@λ@κίες και τυχαιότητες.

 

Φιλικά, Μπάμπης.

 

Μακράν η καλύτερη συμβουλή που έχει διατυπωθεί εδώ και καιρό. Μπράβο!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας.Όπως είπα φυσικά και θα αρχίσω και με δάσκαλο μαθήματα (να τελειώσουν με το καλο οοι εξετάσεις στο σχολείο)απλα μέχρι τότε δεν μπορώ να περιμένω...ας ξέρω και τίποτα μέχρι τότεο ;D

σας ευχαριστώ και πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μέχρι τότε δεν μπορώ να περιμένω...ας ξέρω και τίποτα μέχρι τότεο Grin

 

δε γινονται αυτα τα πραγματα φιλε μου...αν δεν ξερεις φουγκα, αρμονια και δεν εχεις κανει τουλαχιστον 23.000 ωρες μαθημα ,κιθαρα ΔΕΝ επιτρεπεται  καν να αγγιξεις....αλλωστε το ροκ σε αυτη τη...λογικη βασιστηκε....ξερεις ποσες ωρες "κιθαρα"  "εκανε" (πως λεμε "κανω αγγλικα" ;D) ο Joe Strummer πριν φτιαξει τους Clash??? ;D ;D ;D

 

χθες τα λεγαμε με τον Edge & μου εξομολογηθηκε οτι τους U2 τους εφτιαξε αφου ειχε τελειωσει με τα μεταπτυχιακα του στο Berklee  & αφου καθισε διπλα στον Σεγκοβια μια δεκαετια...

 

αντε γιναμε ολοι κιθαριστες τωρα.. ;D ;D ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και ξέρεις πόσες ώρες κλαίει κάθε πρωί ο Slash που μέχρι σήμερα δεν ξέρει να διαβάζει ούτε νότες; Ο Ace Frehley ξέρεις τι κατάθλιψη νιώθει που δεν πάτησε ποτέ το πόδι του σε ωδείο; Ή ένας... Jimi Hendrix (όπως και κάποιος Pete Townshend) ξέρεις τι σοβαρότατο μειονέκτημα είχε, και πόσο τον εμπόδισε το γεγονός ότι ούτε νότες ήξερε, ούτε σε ωδείο πήγε ποτέ;  ;D ;D ;D ;D

 

 

ΥΓ. Μην αρχίσετε ότι η κιθάρα είναι πιο "τσαπατσούλικο" όργανο - εκτός από το γελοίο μιας τέτοιας άποψης, έχω κι άλλα παραδείγματα μη κιθαριστών... πχ. ο αγαπημένος μου συνθέτης Zbigniew Preisner, o Ηans Zimmer, από κλασσικούς ο Heitor Villa Lobos...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου