Προς το περιεχόμενο

Πως θα μάθω κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανε οτι σου λεει ο superfunk.

 

->μαθε τις νοτες στην "πρωτη" θεση - δηλαδη σε ανοιχτες χορδες και στα 4 πρωτα ταστα.- (προφανως θα εχεις κανει και μουσικη θεωρια: ενα ταστο = ενα ημιτονιο.)

 

->μαθε τα βασικα ακκορντα στα πρωτα ταστα και προσπαθησε να αρχισεις να αλλαζεις βασικες συγχορδιες μεταξυ τους.

(Am-E / Am-C / C - G / ... κλπ )

 

->χρησιμοποιησε εναν απλο αλλα σταθερο ρυθμο στην πενα παιζοντας up & down πενιες με "χαλαρο" χερι.

 

υπαρχουν ενα σωρο βιβλια για αρχαριους που ομως εσενα που παιζεις τοσα χρονια πιανο δεν θα σου χρησιμευσουν και πολυ....

 

αρχισε απο τις "ανοιχτες" χορδες της κιθαρας και ο δρομος ολοενα και θα ανοιγεται μπροστα σου.

 

;) ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οσο για το κουρδισμα κιθαρας μπορεις και με τον υπολογιστη αν εχεις ενα καλωδιο να την συνδεσεις με το μικροφωνο η το line in. Χρησημοποιω το digital guitar tuner το οποιο εχει και παρα πολλα εναλλακτικα κουρδισματα αφου το κουρδιστηρι μου ταχει παιξει  :P

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω παιδιά δεν παίζει να την κουρδίσω...

Θα την πάω αύριο στον Νακα να μου την κάνει αυτός.

Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλές σας.Πάντως να ξανα περιμένετε ποστ μου σε αυτό το τοπικ για κάποια άλλη βοήθεια :P ;D

 

Να στε καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, για κούρδισμα, τί πιο απλό από το.. πιάνο?

Χτυπάς την έκτη χορδή (την πιο χοντρή),χωρίς να πατάς κάποιο τάστο με το αριστερό σου χέρι, και στο πιάνο πατάς ΜΙ. Κουρδίζεις μέχρι οι 2 νότες να ταυτιστούν..

Κάνεις το ίδιο και για τις άλλες χορδές, με αυτήν τη σειρά..(από χοντρές σε λεπτές χορδές): ΛΑ-ΡΕ-ΣΟΛ-ΣΙ-ΜΙ.

Και καταλήγεις στην πιο λεπτή χορδή όπου θα πρέπει να είναι και πάλι μι, αλλά δύο οκτάβες ψηλότερα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για τις συχγορδίες δεν χρειάζεσαι οδηγό αν ξέρεις απο ποιές νότες αποτελούνται. Και εγώ έπιασα κιθάρα ξέροντας πιάνο και έκανα το εξής:

 

Έλεγα: μι μινορε = μι - σολ - σι

 

οι χορδές είναι απο τις χοντρές στις ψιλές: ΜΙ - ΛΑ - ΡΕ - ΣΟΛ - ΣΙ - ΜΙ

 

Ξεκοινώντας απο πάνω:

 

ΜΙ - Ανήκει στην μι μινόρε, την αφήνουμε ως έχει.

ΛΑ - Δεν ανήκει. Την πατάμε στο 2ο τάστο να γίνει ΣΙ που υπάρχει.

ΡΕ - Δεν ανήκει την πατάμε στο 2ο τάστο να γίνει ΜΙ που υπάρχει

ΣΟΛ ΑΝΗΚΕΙ

ΣΙ - ΑΝΗΚΕΙ

ΜΙ - ΑΝΗΚΕΙ

 

με 2 πατήματα έπιασες μι μινόρε τόσο απλά.

 

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις έτσι, παρα να κάθεσαι και να ξεπατικώνεις ταμπλατουρέ σχήματα και να τα πατάς χωρίς να ξέρεις τί πατάς. Θα σε βοηθήσει αργότερα να ξέρεις με κλειστά μάτια να ξέρεις πού είναι οι νότες. Βάλε σημάδια στο μυαλό σου τις τελίτσες αν νομίζεις ότι χάνεσαι.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα την πάω αύριο στον Νακα να μου την κάνει αυτός.

 

και μετα απο 2 ωρες που θα ξεκουρδιστει παλι ,θα την ξαναπας στο...Νακα...

 

παρε κανα δανειο λοιπον... ::)

 

αγορασε ανθρωπε μου ενα κουρδιστηρακι οπως ολος ο κοσμος...

 

Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να ξεκινήσεις έτσι, παρα να κάθεσαι και να ξεπατικώνεις ταμπλατουρέ σχήματα και να τα πατάς χωρίς να ξέρεις τί πατάς. Θα σε βοηθήσει αργότερα να ξέρεις με κλειστά μάτια να ξέρεις πού είναι οι νότες. Βάλε σημάδια στο μυαλό σου τις τελίτσες αν νομίζεις ότι χάνεσαι.

 

κακη ιδεα,πολυ κακη,θα απογοητευτει γρηγορα και θα τα παρατησει ενω θα χασει φυσικα και την βασικη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ της κιθαρας (η οποια ειναι καθαρα "γεωμετρικο" οργανο.

 

μαθε τα ακκορντα in box form ,θα υπαρχει καποιος λογος που ολοι οι κιθαριστες ετσι τα μαθαινουν...(αλλοιως θα καταντησεις σαν τους αποφοιτους πιανου των ελληνικων ωδειου που δεν ξερουν τι ειναι το λα μινορε.... :) :) :)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κακη ιδεα,πολυ κακη,θα απογοητευτει γρηγορα και θα τα παρατησει ενω θα χασει φυσικα και την βασικη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ της κιθαρας (η οποια ειναι καθαρα "γεωμετρικο" οργανο.

 

Ναι αν θες να παίζεις το "Να μ΄αγαπάς" σε γκομενάκια με φωτιά στην παραλία είναι όντως κακή ιδέα γιατί δεν χρειάζεται να ξέρεις τί πατάς.

 

Αμα θέλει να γίνει άλλος ένας γρατσουνιστής ακόρντων - που δεν χρειάζεται καν να ξέρεις μουσική για κάτι τέτοιο - και να παίζει γούτσου ντραγουδάτσια είναι μια χαρά η σχηματική απομνημόνευση και η ταμπλατούρα.

 

Το παιδί όμως ζήτησε να μαθει ΚΙΘΑΡΑ και όχι να αυνανίζεται.

 

quote author=Superfunk link=topic=158038.msg216132#msg216132 date=1210876674]

βασικη ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ της κιθαρας (η οποια ειναι καθαρα "γεωμετρικο" οργανο.

 

Μπορεις να μου το εξηγήσεις αυτό? Εσύ όταν παίζεις σκέφτεσαι τρίγωνα και τετράγωνα και όχι νότες ή συγχορδίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.Παίζω 10χχρόνια πλήκτρα και πιάνο, και θέλω να μάθω απο μόνος μοθ και κιθάρα.

Μπορεί κάποιος να μοθ δώσει κανενα καλό site που να με βοηθήσει.Να μαθω τις συγχορδίες δηλαδή κτλ στην κιθάρα. και ότι άλλο

 

 

 

συγγνώμη σε όλους προκαταβολικά γι' αυτό που θα πω:

χωρίς να έχω δαβάσει τα γραφόμενα των άλλων παιδιών (εδώ πάει το συγγνώμη) φίλε μου σε ρωτάω το εξής:

πιάνο και πλήκτρα έμαθες μόνος σου;;;;;;; αν όχι, τότε έτσι ακριβώς πρέπει να μάθεις και κιθάρα. αν ναι χαιρέτα μας τον πλάτανο.

 

αν δεν  το εξέφρασα καλά η απάντηση είναι: ΔΑΣΚΑΛΟΣ. τα μόνος μου ΠΕΘΑΝΑΝ. από την κηδεία τους έρχομαι.

φιλάκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου