Προς το περιεχόμενο

Πως θα μάθω κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως καλό θα ήταν αυτοί που φέρουν για παράδειγμα αυτοδίδακτους, οι οποίοι έτσι κι αλλιώς αποτελούν πολύ μικρή μειοψηφία, να ερευνούσαν το περιβάλλον και κυρίως τους ανθρώπους που συναναστρέφονταν πριν βγάλουν συμπεράσματα. Π.χ. για τον Hans Zimmer που ανέφερε κάποιος. Εκανε πιάνο από έξι  και είχε πατέρα πρώτο βιολί στη συμφωνική του Γιοχάνεσμπουργκ, μητέρα πιανίστα κονσέρτων, αδελφό πολύ καλό βιολιστή και αδελφή πιανίστα και χορευτρια. Στα 11 πήρε και μια κιθάρα και άρχισε να την ψάχνει. Εσείς τι λέτε, δεν είχε ανθρώπους στο περιβάλλον του να του δείξουν 5 πράγματα; Και παραθέτω παρακάτω κομμάτι από συνεντευξή του. Δυστυχώς στα αγγλικά.

 

After 14 years with “Yes” , I decided I wanted a change. I had studied orchestration, arrangement with professor Walter Mony in South Africa years before and missed working with orchestra. I decided I would pursue film scoring.

 

Από μόνο του, δεν........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1. Και όταν οι εν λόγω αυτοδίδακτοι ονομάζονται Hendrix, BB King, SRV, EVH κλπ, καλό είναι να σκεφτεί κανείς τα ιδιαίτερα προσόντα τους, που δεν είναι προφανές ότι έχει κάποιος που ποστάρει σε ένα forum ζητώντας βοήθεια. Επίσης, απ' όσο ξέρω, οι δάσκαλοι δεν διδάσκουν μόνο μυξωλείδιες ;D, αλλά και ρυθμική αγωγή, riffs, συγχορδίες και πολλά άλλα χρήσιμα.  ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως καλό θα ήταν αυτοί που φέρουν για παράδειγμα αυτοδίδακτους ....

 

Κανείς δεν είπε ότι επειδή ο Α ή ο Β ήταν αυτοδίδακτος ΔΕΝ χρειάζεται να πάει σε δάσκαλο κάποιος που θέλει να μάθει κιθάρα.

Και το αναφέρω αυτό γιατί και ο lambrosgg παραπάνω και ο geopapas και ο quitntiplet και ο spy επεσήμαναν (εμμέσως ή ευθέως) ότι αυτή είναι μια βλακώδης καραμέλα.

Πράγματι είναι.

Κανείς -νομίζω- δεν ισχυρίστηκε ότι στέκει σαν άποψη και δεν καταλαβαίνω γιατί το επισημαίνετε.

 

Ο pliktras λέει:

Γειά σας.Παίζω 10χχρόνια πλήκτρα και πιάνο, και θέλω να μάθω απο μόνος μοθ και κιθάρα.

Μπορεί κάποιος να μοθ δώσει κανενα καλό site που να με βοηθήσει.Να μαθω τις συγχορδίες δηλαδή κτλ στην κιθάρα. και ότι άλλο

...

 

Προσωπικά, από αυτό καταλαβαίνω ότι ξέρει ήδη αρκετά πράγματα στη μουσική.

 

Η φυσιολογική σκέψη/συμβουλή (που θα έλεγα π.χ. στο παιδί μου) είναι: "Κοπάνα" την κιθάρα λίγο, ψάξτην και λίγο μόνος σου (αφού είπαμε... ξέρεις μουσική γενικώς) και αν δεις ότι σου αρέσει και θέλεις να προχωρήσεις γρήγορα και στα σοβαρά, πήγαινε να κάνεις και μαθήματα για να ξέρεις που πατάς. Γενικά, δες πως βλέπεις τη σχέση σου με το όργανο και πως φαντάζεσαι τον εαυτό σου σαν κιθαρίστα και αποφάσισε.

 

 

Νομίζω ότι η επισήμανση του Μπάμπη

Φίλε πληκτρά παράτα τα site, βρες ένα καλό δάσκαλο και ξεκίνα. Θα γλιτώσεις παρα μα πάρα πολύ χρόνο και κόπο. Αφού λάβεις την αρχική ενέργεια (κανα δυο χρονάκια τουλάχιστον) και αρχίσεις σιγά σιγά να μπαίνεις στο νόημα, ....

είναι υπερβολική, σαν άμεση προτροπή προς κάποιον ο οποίος δεν έχει καμμία επαφή με το όργανο (και επομένως δεν είναι 100% σίγουρο ότι θα "τον κερδίσει"). Σιγά το χρόνο και τον κόπο που θα χάσει. Τι? Βιάζεται να δώσει ρεσιτάλ πουθενά και δεν μας το' πε?  :)

 

Επίσης, -λίγο off topic αυτό- σε όλα τα πράγματα που μαθαίνουμε, η προσωπική προσπάθεια είναι κεφαλαιώδους σημασίας και κανένας δάσκαλος σε κανένα αντικείμενο δεν μπορεί να την αναπληρώσει/κινητοποιήσει αν δεν υπάρχει. Αυτό, (την προσωπική προσπάθεια σε βαθμό εμμονής) τη βλέπω σιγά σιγά να φθίνει. Και βλέπω όλο και περισσότερα παιδιά να περιμένουν να τα πάρει κάποιος από το χέρι και να τους υποδείξει το κάθε τους βήμα. Σε λίγο θα στέλνουμε τα παιδιά μας σε φροντιστήριο/δάσκαλο για να τους μάθει πως ...να κατουράνε. :) Για να μην πω τίποτα πιο χοντρό.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν είπε ότι επειδή ο Α ή ο Β ήταν αυτοδίδακτος ΔΕΝ χρειάζεται να πάει σε δάσκαλο κάποιος που θέλει να μάθει κιθάρα.

Και το αναφέρω αυτό γιατί και ο lambrosgg παραπάνω και ο geopapas και ο quitntiplet και ο spy επεσήμαναν (εμμέσως ή ευθέως) ότι αυτή είναι μια βλακώδης καραμέλα.

Πράγματι είναι.

Κανείς -νομίζω- δεν ισχυρίστηκε ότι στέκει σαν άποψη και δεν καταλαβαίνω γιατί το επισημαίνετε.

Η παρεξήγηση προκύπτει κυρίως λόγω των "copy-paste" ποστς γνωστού και μη εξαιρετέου, ο οποίος έχει το ταλέντο να παρουσιάζει το αυτονόητο με τόση έμφαση και τέτοια μονομέρεια, ώστε να φαίνεται τελικά σαν λάθος άποψη και να γεννά συζητήσεις. :) :)

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ με όλα εκτός απ' αυτό:

Σιγά το χρόνο και τον κόπο που θα χάσει. Τι? Βιάζεται να δώσει ρεσιτάλ πουθενά και δεν μας το' πε?  :)

Ο χρόνος/κόπος κάποιου έχει αξία και καλό είναι να μην πηγαίνει χαμένος σε άσκοπες αναζητήσεις από μηδενική βάση (ως προς το όργανο, όχι τη μουσική), ανεξάρτητα αν το έκαναν άλλοι και τους "βγήκε". Το είπα και σε προηγούμενο ποστ: ας του δείξει ένας δάσκαλος τα βασικά και μετά ας γίνει Strummer (με μικρό ή μεγάλο s), ας γίνει βιρτουόζος, ας τα παρατήσει, ας κάνει ότι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

7 σελίδες για τα αυτονόητα...βγαίνουν όμως αρκετά συμπεράσματα παραπλεύρως του θέματος.  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ήταν αυτό το θέμα στην αρή του psot έχει αρχίσει ενδιαφέρουσα κουβέντα. Η διαδικασία της εκμάθησης έχει τον ιδιό σκοπό αλλά μπορεί να γίνει με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Δεν δέχομαι το γεγονός πως κάποιος δεν θέλει να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερος σε ένα όργανό. Όλοι το θέλουμε αλλα δεν το επιδικώκουμε όλοι με την ίδια επιμονή άρα δεν επενδυούμε τον ίδιο χρόνο. Το ροκ, νομίζω πως για αυτό το είδος μουσικής μιλάμε έχει συνδεθει με δυο τρόπους διδασκαλίας. Υπάρχουν πολλοί που είναι αυτοδίδακτοι, δεν νομίζω πως είναι μειοψηφία, και υπάρχουν πολλοί που καταφευγούν σε δάσκαλό. Αλλιώς το National Guitar Workshop δεν θα υπήρχε. Το τι θα διαλέξει ο καθένας εξαρτάται απο πολλούς και διαφορετικούς παράγοντες.

1) Ζήτημα χαρακτήρα

2) Τι ειδος ροκ θέλει να παιζει. Δεν ειναι το ιδιο πράγμα ο Zappa και οι Whitesnake. Και μου αρέσουν και οι δυο εξίσου.

3) Ζήτημα περιβάλλοντος. (Οικογενειακό, Φιλικό, κ.τ.λ.) 

Κάποιος είπε πως οι άνθρωποι δεν ξεκινάνε να μάθουν μόνοι τους Τσέλο, Βιολί, κ.τ.λ. Θα πρέπει να διευκρινίσεις για τι μουσική αναφέρεσαι. Για κλασσική μουσική θες δάσκαλό, για να μάθεις καντρυ βιολί κάνε 1 χρόνο διακοπες στο τενεσή.

Ππάντως συμφωνω με την συμβουλή του Jassmaster. (Δεν ξέρω αν το γράφω σωστά.)

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν ήταν αυτό το θέμα στην αρή του psot έχει αρχίσει ενδιαφέρουσα κουβέντα. Η διαδικασία της εκμάθησης έχει τον ιδιό σκοπό αλλά μπορεί να γίνει με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους. Δεν δέχομαι το γεγονός πως κάποιος δεν θέλει να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερος σε ένα όργανό. Όλοι το θέλουμε αλλα δεν το επιδικώκουμε όλοι με την ίδια επιμονή άρα δεν επενδυούμε τον ίδιο χρόνο. Το ροκ, νομίζω πως για αυτό το είδος μουσικής μιλάμε έχει συνδεθει με δυο τρόπους διδασκαλίας. Υπάρχουν πολλοί που είναι αυτοδίδακτοι, δεν νομίζω πως είναι μειοψηφία, και υπάρχουν πολλοί που καταφευγούν σε δάσκαλό. Αλλιώς το National Guitar Workshop δεν θα υπήρχε. Το τι θα διαλέξει ο καθένας εξαρτάται απο πολλούς και διαφορετικούς παράγοντες.

1) Ζήτημα χαρακτήρα

2) Τι ειδος ροκ θέλει να παιζει. Δεν ειναι το ιδιο πράγμα ο Zappa και οι Whitesnake. Και μου αρέσουν και οι δυο εξίσου.

3) Ζήτημα περιβάλλοντος. (Οικογενειακό, Φιλικό, κ.τ.λ.) 

Κάποιος είπε πως οι άνθρωποι δεν ξεκινάνε να μάθουν μόνοι τους Τσέλο, Βιολί, κ.τ.λ. Θα πρέπει να διευκρινίσεις για τι μουσική αναφέρεσαι. Για κλασσική μουσική θες δάσκαλό, για να μάθεις καντρυ βιολί κάνε 1 χρόνο διακοπες στο τενεσή.

Ππάντως συμφωνω με την συμβουλή του Jassmaster. (Δεν ξέρω αν το γράφω σωστά.)

 

Καταδικος

καταδικός

Κκαταδικοςςς βζζζ μπαζζ παφ πουφ μπινγκι μπονγκο!!!!!!!  ;) (ξέρεις εσυ πολάκι μ)

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου