Προς το περιεχόμενο

Πως θα μάθω κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν  το εξέφρασα καλά η απάντηση είναι: ΔΑΣΚΑΛΟΣ. τα μόνος μου ΠΕΘΑΝΑΝ. από την κηδεία τους έρχομαι.

φιλάκια

 

Αν ξέρεις ένα όργανο και αρκετή θεωρία της μουσικής μπορείς να μάθεις μόνος σου κιθάρα και οτιδήποτε άλλο.

 

Το μόνος μου συνεπάγεται βιβλία, βίντεο, guitar pro, παρτιτούρες, ταμπλατούρες. Τι παραπάνω θα σου δείξει ο δάσκαλος? Πως να κρατάς την πένα? Υπάρχει σε βίντεο. Πώς να κάνεις πενιές? Υπάρχει σε βίντεο. Δαχτυλισμος και κλίμακες? Υπάρχουν σε βίντεο παρτιτούρες ταμπλατουρες και guitar pro.

 

Αν πάλι βαριέσαι να ψαχτείς και να σκαλίζεις τότε ο δάσκαλος είναι μονόδρομος. Για κάποιον όμως που έχει όρεξη και θέλει πραγματικά να μάθει να παίζει το "μονος σου" δεν είναι πρόβλημα.

Ούτε ο πρώτος θα είναι ούτε ο τελευταίος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μπορεις να μου το εξηγήσεις αυτό? Εσύ όταν παίζεις σκέφτεσαι τρίγωνα και τετράγωνα και όχι νότες ή συγχορδίες?

 

απο εδω φαινεται οτι δεν εχεις παρει μυρωδια γυρω απο το οργανο ;)

 

μαθαινοντας τα boxes και τα ακκορντα θα μπορει να τα μεταφερει οπουδηποτε στην ταστιερα και βεβαια θα τον βοηθησουν απιστευτα μετα και στη μαθηση των ξεχωριστων νοτων.

 

 

οσο δε μαθαινει πιο "πολυπλοκα" ακκορντα τοσο περισσοτερο θα κατανοει τη γεωγραφια της ταστιερας ;)

 

αν δεν εχεις ενα instant gratification απο ενα οργανο 9 στις 10 φορες το ΠΑΡΑΤΑΣ,αρα η εκμαθηση των απλων ακκορντων και των ταμπλατουρων σε βοηθαει να ΠΑΙΞΕΙΣ αμεσα..εστω και τη Φραγκοσυριανη...μετα εχεις ολο τον χρονο να γινεις...Benson...(εκτος αν εσυ την πρωτη εβδομαδα που επιασες κιθαρα επαιζες τον τριτο δισκο του Satriani με κλειστα τα ματια :)) 

 

 

Αμα θέλει να γίνει άλλος ένας γρατσουνιστής ακόρντων - που δεν χρειάζεται καν να ξέρεις μουσική για κάτι τέτοιο - και να παίζει γούτσου ντραγουδάτσια είναι μια χαρά η σχηματική απομνημόνευση και η ταμπλατούρα.

 

αν θεωρεις τη ρυθμικη κιθαρα αυνανισμο τοτε sorry αλλα εισαι μακρια νυχτωμενος ;)

 

αληθεια τι ακριβως εννοεις με τα να "ξερεις μουσικη" :o γιατι υπαρχουν ασυληπτοι κιθαριστες που δεν ξερουν καθολου "μουσικη" (εκτος κι αν θεωρεις οποιον δεν εχει πτυχιο αρμονιας και φουγκας "μη μουσικο"  :))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις ένα όργανο και αρκετή θεωρία της μουσικής μπορείς να μάθεις μόνος σου κιθάρα και οτιδήποτε άλλο.

 

Το μόνος μου συνεπάγεται βιβλία, βίντεο, guitar pro, παρτιτούρες, ταμπλατούρες. Τι παραπάνω θα σου δείξει ο δάσκαλος? Πως να κρατάς την πένα? Υπάρχει σε βίντεο. Πώς να κάνεις πενιές? Υπάρχει σε βίντεο. Δαχτυλισμος και κλίμακες? Υπάρχουν σε βίντεο παρτιτούρες ταμπλατουρες και guitar pro.

 

Αν πάλι βαριέσαι να ψαχτείς και να σκαλίζεις τότε ο δάσκαλος είναι μονόδρομος. Για κάποιον όμως που έχει όρεξη και θέλει πραγματικά να μάθει να παίζει το "μονος σου" δεν είναι πρόβλημα.

Ούτε ο πρώτος θα είναι ούτε ο τελευταίος.

 

συμφωνώ απόλυτα (+ το ταλέντο)

 

(αλλά να μην μπορεί κάποιος που παίζει πλήκτρα να κουρδίσει μια κιθάρα; ???

εδώ λίπη ή το ταλέντο ή η όρεξη/θέληση  :-\ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα θέλει να γίνει άλλος ένας γρατσουνιστής ακόρντων - που δεν χρειάζεται καν να ξέρεις μουσική για κάτι τέτοιο - και να παίζει γούτσου ντραγουδάτσια είναι μια χαρά η σχηματική απομνημόνευση και η ταμπλατούρα.

 

Κλείνω τα μάτια μου και κάνω πως δεν το είδα....Μετά τ'ανοίγω και είναι ακόμα εκεί!! 

 

Εύχομαι μεγαλώνοντας να καταλάβεις κάποια ΒΑΣΙΚΑ πράγματα γύρω απο τη μουσική...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή φίλε Superfunk πιανο π.χ. πιστεύεις ότι μπορείς να μάθεις ...το μάτι? ένα σετάκι απο 12 ασπρομαυρα πλήκτρα 2 ειδών που επεναλαμβάνονται 7 φορές είναι.

Τί σχήματισμούς να κάνεις σε αυτό? Ακούς και παίζεις. Εφόσον υπάρχει κόσμος που μπορεί να το κάνει αυτό (και προφανώς ο φίλος μας αφου παίζει πλήκτρα) καλύτερα να ξεκινήσει έτσι.

 

Δεν θεωρώ την ρυθμική κιθάρα αυνανισμό αν γίνεται σωστά και με υπόβαθρο μουσικές γνώσεις και όχι "πατάω 2ο τάστο στι λα και 2ο τάστο στη ρε" για να παίξω μι μινόρε επειδή το λέει η ταμπλατούρα και δεν ξέρω ούτε τί νότες είναι.

 

Το ότι κάποιοι μεγάλοι κιθαρίστες δεν ξέρουν μουσική δεν είναι άλλοθι για τους υπόλοιπους. Δεν θα γίνεις καλος κιθαρίστας/μουσικός αν δεν ξέρεις μουσική. Έλεος πια με την πιπίλα "ο Hendrix δεν ήξερε μουσική" Γίνε Hendrix χωρίς μουσικές γνώσεις ΕΣΥ κ όποιος άλλος το πιστεύει αυτό, και μετά να το λες και να το διατυμπανίζεις.

 

Και δεν είπα να έχεις πτυχία φούγγας. Μερικά βασικά πράγματα. Πώς να σχηματίσεις μια συγχορδία/κλίμακα, ποιές συγχορδίες ταιριάζουν στην κάθε κλιμακα και γιατί κλπ.

 

 

αν δεν εχεις ενα instant gratification απο ενα οργανο 9 στις 10 φορες το ΠΑΡΑΤΑΣ,

 

Προσωπικά μου άρεσε πολύ να βρίσκω τις συχγορδίες μόνος μου. Να ψάχνω τις νότες και μετά τον πιο άνετο δαχτυλισμό. Είναι μια πρόκληση και πρέπει να σου δίνει ικανοποίηση.

 

 

Αμα θέλει να γίνει άλλος ένας γρατσουνιστής ακόρντων - που δεν χρειάζεται καν να ξέρεις μουσική για κάτι τέτοιο - και να παίζει γούτσου ντραγουδάτσια είναι μια χαρά η σχηματική απομνημόνευση και η ταμπλατούρα.

 

Εύχομαι μεγαλώνοντας να καταλάβεις κάποια ΒΑΣΙΚΑ πράγματα γύρω απο τη μουσική...

 

 

Tα οποία είναι "μάθετε μουσική για να μπορείτε να παίζετε κιθάρα γύρω απο φωτιές σε γκομενάκια για να πουν: "αχ τι γλυκός" και να τα μπιφτεκώσετε?"

 

 

Όπως μας έλεγε ο λυκειάρχης μας: "Με πορδές δεν βάφονται αυγα"

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ότι κάποιοι μεγάλοι κιθαρίστες δεν ξέρουν μουσική δεν είναι άλλοθι για τους υπόλοιπους. Δεν θα γίνεις καλος κιθαρίστας/μουσικός αν δεν ξέρεις μουσική. Έλεος πια με την πιπίλα "ο Hendrix δεν ήξερε μουσική" Γίνε Hendrix χωρίς μουσικές γνώσεις ΕΣΥ κ όποιος άλλος το πιστεύει αυτό, και μετά να το λες και να το διατυμπανίζεις.

 

Και δεν είπα να έχεις πτυχία φούγγας. Μερικά βασικά πράγματα. Πώς να σχηματίσεις μια συγχορδία/κλίμακα, ποιές συγχορδίες ταιριάζουν στην κάθε κλιμακα και γιατί κλπ.

 

ΤΖΙ ΤΖΙ ΛΑΜΠΡΟ + 100. τώρα μιλάς σωστά!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γράψω κ εγώ την άποψή μου:

 

Πρώτον να πω ότι συμφωνώ 100% με αυτό:

κανε οτι σου λεει ο superfunk.

 

->μαθε τις νοτες στην "πρωτη" θεση - δηλαδη σε ανοιχτες χορδες και στα 4 πρωτα ταστα.- (προφανως θα εχεις κανει και μουσικη θεωρια: ενα ταστο = ενα ημιτονιο.)

 

->μαθε τα βασικα ακκορντα στα πρωτα ταστα και προσπαθησε να αρχισεις να αλλαζεις βασικες συγχορδιες μεταξυ τους.

(Am-E / Am-C / C - G / ... κλπ )

 

->χρησιμοποιησε εναν απλο αλλα σταθερο ρυθμο στην πενα παιζοντας up & down πενιες με "χαλαρο" χερι.

 

υπαρχουν ενα σωρο βιβλια για αρχαριους που ομως εσενα που παιζεις τοσα χρονια πιανο δεν θα σου χρησιμευσουν και πολυ....

 

αρχισε απο τις "ανοιχτες" χορδες της κιθαρας και ο δρομος ολοενα και θα ανοιγεται μπροστα σου.

 

Όμως κάποια 100% βασικά πράγματα πρέπει να τα κάνεις μόνος σου.

Όπως να... κουρδίζεις  ::) και να αλλαζεις χορδές μόνος σου και στην πορεία να μπορείς να κάνεις ένα.. υποτυπώδες set up. Υπ'οψιν οτι αυτά θα τα έκανες ακόμα και δάσκαλο να είχες, καθώς δεν φαντάζομαι κάθε φορά που θα ήθελες να εξασκηθείς να παίρνεις τηλέφωνο τον δάσκαλο να σου κουρδίσει την κιθάρα  ???

Και φυσικά δεν θεωρώ λύση ούτε να κουρδίζεις με το πιάνο, ούτε τίποτα τέτοιο. Η μόνη πραγματική και απλή λύση είναι να αγοράσεις ένα κουρδιστήρι. Δεν γίνεται αλλιώς. Ετσι απλά και όμορφα θα κουρδίζεις όποτε γουστάρεις την κιθάρα σου  :) . για τα άλλα δύο (χορδές- set up ) ψάξε στα άρθρα του noiz να δεις πως θα τα κάνεις.

 

 

Τώρα που τα ξεκαθαρίσαμε αυτά: η κιθάρα (εκτός της κλασσικής που είναι άλλη ιστορία) είναι ως επί το πλείστον ρυθμικό όργανο. Το όποιο solo, τουλάχιστον στο δικό μου μυαλό υπάρχει όταν υπάρχει για να λειτουργεί συμπληρωματικά και να προσθετει κατι στο κομμάτι. Σε κάθε περίπτωση όμως, όπως και σε κάθε πράγμα που ξεκινάς να μάθεις, ξεκινάς απο τα βασικά και εύκολα. οπότε προφανώς θα μάθεις πρώτα να παίζεις ενα open G και μετά θα δοκιμάσεις να παίξεις το solo του hotel california..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lambrosgg

 

sm3birds.jpg

 

Με αλλα λογια προφανως δεν καταλαβες ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΛΕΞΗ απο αυτα που εγραψα,δεν πειραζει ξαναγυρνα στους φιλους σου τους "μουσικους"....

 

ΕΓΩ δεν μπορω να γινω...Hendrix γιατι δυστυχως εχω ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ μουσικη.. (αλλα ευτυχως το ΜΑΛΑΚΙΣΜΕΝΟ attitude που θελανε να με κολλησουνε το ξεπερασα γρηγορα... ::))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk την πάτησες. Αφού πιστεύεις ότι ο γίνεσαι καλός κιθαρίστας χωρίς μουσική γιατί ΣΠΟΥΔΑΣΕΣ (με κεφαλαία μάλιστα) μουσική? Νομίζω ότι σε κοροιδέψανε και σε πιάσανε κότσο. Έφαγες το χρόνο σου με την μουσική ενώ θα μπορούσες να τον αξιοποιήσεις για να γίνεις καλύτερος κιθαρίστας.  ::) ::) ::) ::)

 

Πάντως υπάρχει και τσαμπέ κουρδιστήρι απο το σπίτι.

 

http://www.guitar.sk/guitar/guitar_software.htm

 

Ένα μικροφωνάκι ή ένα line in υπάρχει σε κάθε ελληνική οικογένεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου