Προς το περιεχόμενο

Πως θα μάθω κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πάλι κινδυνεύουμε να χάσουμε τη μπάλα.  :)

Και ο λόγος είναι ότι μιλάμε για 2 διαφορετικά πράγματα.

Αυτό που κάποιος λέει

...παίζω τα χιλιοπαιγμένα τρισάθλια πεντατονικά licks που ξεσήκωσα από κανά δίσκο ..

μπορεί να είναι αρκετό για να προδώσει ευχαρίστηση σε κάποιον άλλο, αλλά και σ' αυτούς που τον ακούνε.

Μπορεί απλά γωρίζοντας λίγες συγχορδίες να επιτελέσεις το ρόλο "της κιθαρας" σε πάμπολα είδη μουσικής. (Σαφώς θέλει και "χέρι" αλλά αυτό δεν θα στο δείξει κανένας δάσκαλος.... μόνος σου προσπαθώντας και παίζοντας με άλλους το αποκτάς.)

 

 

Η γνώμη μου ειναι η εξής:

Είσαι ευτυχισμένος παίζοντας βασικά ακκόρντα και χιλιπαιγμένα (τρισάθλια (sic)  :) ) licks? Σε αυτό που έχεις στο μυαλό σου σαν "κιθάρα", περιλαμβάνεται -κυρίως- αυτός ο "συνοδευτικός" (δευτερεύων αλλά σημαντικός) ρόλος?

Παίξε να ευχαριστηθείς και άσε τα μαθήματα.

 

Θέλεις επάρκεια, ευρύτητα, ευελιξία και γρήγορη εξέλιξη? Θέλεις η κιθάρα να είναι το βασικό "πλαίσιο" για τις συνθέσεις σου? Θέλεις να "περάσεις" γρήγορα τον εαυτό σου σαν παίχτη "επαγελματικού" επιπέδου?

Κάνε μαθήματα.

 

Αφού όμως ασχολείσαι για τη δική σου ευχαρίστηση, αποφάσισε μόνος σου αν θα κάνεις μαθήματα με βάση τους στόχους σου. Μην το κάνεις επειδή στο είπε κάποιος άλλος ή επειδή "έτσι είναι το σωστό". 

 

 

Προς τους υποστηρίζοντες την επιλογή "δάσκαλος": Κύριοι, δεν έχουμε όλοι το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας όταν λέμε "παίζω κιθάρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις επάρκεια, ευρύτητα, ευελιξία και γρήγορη εξέλιξη? Θέλεις η κιθάρα να είναι το βασικό "πλαίσιο" για τις συνθέσεις σου? Θέλεις να "περάσεις" γρήγορα τον εαυτό σου σαν παίχτη "επαγελματικού" επιπέδου?

ΙΕΚ Harilatron. Εγγύηση, σοβαρότητα, συνέπεια, αποτελέσματα. Παίξτε το "Σμοκ Ον Δι Γουότερ" από το πρώτο κιόλας μάθημα! Άμεση επαγγελματική αποκατάσταση.

 

happy0007.gif ;D  ;D ;D ;D happy0008.gif :-*

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους υποστηρίζοντες την επιλογή "δάσκαλος": Κύριοι, δεν έχουμε όλοι το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας όταν λέμε "παίζω κιθάρα".

Συμφωνώ. Αλλά στην αρχή, όταν δεν ξέρεις τι σου γίνεται, ο δάσκαλος παραμένει η καλύτερη επιλογή. Αν στην πορεία προκύψει ότι είσαι ο νέος Townshend, παρατάς το δάσκαλο και αρχίζεις να γράφεις τη δική σου ιστορία στη μουσική. Αν προκύψει ότι σου αρκούν τα ακόρντα της ανοιχτής θέσης, παρατάς το δάσκαλο και περιμένεις τις διακοπές για να παίξεις στην παραλία. Αν προκύψει ότι θέλεις να γίνεις τζαζίστας, αφήνεις μουστάκι και μένεις με το δάσκαλο μέχρι να τον ξεπεράσεις  :P. Και πάει λέγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ΘΕΛΕΙΣ εχεμύθεια, καθαριότητα, αιθησιακό περιβάλλον και ευγενικές παρουσίες?

STUDIO BLOODY SUNDAY*

Τηλεφώνησε τώρα, και κλείσε ραντεβού για την ηχογράφηση των ονείρων σου.

τηλ: 090-BLOODY-STUDIOS**

 

 

 

*Κυριακές κλειστά, σφουγγαρίζουμε τα αίματα.

**1 λαμονιρε/min +19%ΦΠΑ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους υποστηρίζοντες την επιλογή "δάσκαλος": Κύριοι, δεν έχουμε όλοι το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας όταν λέμε "παίζω κιθάρα".

 

ακριβως,πηγαινε στον Keith Richards & πες του οτι ΔΕΝ παιζει κιθαρα ...δες τι  επαθε (και δικαιως) ο τελευταιος που τολμησε να του το πει..

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά μου αρεσει πολύ να τη βρίσκω μόνος μου. Να ψάχνω τον πιο άνετο δαχτυλισμό. Είναι μια πρόκληση και πρέπει να σου δίνει ικανοποίηση.

 

 

 

+1000 ;D

 

 

εννοειται οτι η παραθεση ειναι παραφρασμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις καταφερες να γεμισω με καφε ολο μου το πληκτρολογιο.... :) :) :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μέχρι τότε δεν μπορώ να περιμένω...ας ξέρω και τίποτα μέχρι τότεο Grin

 

δε γινονται αυτα τα πραγματα φιλε μου...αν δεν ξερεις φουγκα, αρμονια και δεν εχεις κανει τουλαχιστον 23.000 ωρες μαθημα ,κιθαρα ΔΕΝ επιτρεπεται  καν να αγγιξεις....αλλωστε το ροκ σε αυτη τη...λογικη βασιστηκε....ξερεις ποσες ωρες "κιθαρα"   "εκανε" (πως λεμε "κανω αγγλικα" ;D) ο Joe Strummer πριν φτιαξει τους Clash??? ;D ;D ;D

 

χθες τα λεγαμε με τον Edge & μου εξομολογηθηκε οτι τους U2 τους εφτιαξε αφου ειχε τελειωσει με τα μεταπτυχιακα του στο Berklee  & αφου καθισε διπλα στον Σεγκοβια μια δεκαετια...

 

αντε γιναμε ολοι κιθαριστες τωρα.. ;D ;D ;D ;D

 

 

ΝΑΙ ΝΑΙ συμφωνώ απολύτως. χαχαχα το λένε άλλωστε και οι πολυπληθείς δίσκοι όσων σήμερα πιστεύουν αυτά τα πράγματα.ααα και η διεθνής καριέρα. κάπου εδώ πρέπει να σκεφτούμε αν γελάσουμε ή αν κλάψουμε. εγώ γελάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου