Προς το περιεχόμενο

Επιτελους! Αλλοι 18 μηνες ΣΚΛΑΒΙΑΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα και ο νομοθετης (και αυτοι που κυβερναν τη χωρα που ζεις) απο ΕΣΕΝΑ ΔΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ αρα σε εκπροσωπουν ;) αρα ΕΣΥ εισαι ο νομος (δηλ.η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ δυστυχως καλυτερο συστημα δεν εχει βρεθει μια και οποιαδηποτε παρεκληση απο αυτο οδηγει δυστυχως σε αυταρχισμο...)

 

αρα ΤΙΠΟΤΑ δεν "επεσε απο τον ουρανο" απλα ΜΕΤΑΞΥ μας "κανονισαμε" με τη λογικη της πλειοψηφιας και τη βοηθεια της επιστημης που απεδειξε οτι το τσιγαρο σκοτωνει,να το περιορισουμε οσο μπορουμε...δεν ειδα κανα Μωυση να κυνηγαει με το χατζαρι τον ...καμποΪ της Marlboro... :) :)

 

η συνεισφορα μου στη δημιουργια του νομου ειναι απειροελαχιστη δυστυχως. Στην παρεα μου π.χ. δεν ψηφιζουμε τον εναν απο ολους για να μας πει τι θα κανουμε με το τσιγαρο, που θα βγουμε κλπ. Κουβεντιαζουμε ολοι μαζι και συναποφασιζουμε κοκ. Για μεγαλυτερα παραδειγματα δες το link που εδωσα παραπανω οταν θα εχεις χρονο για λιγο διαβασμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ναι μονο που δεν ΖΕΙΣ μονο στην παρεα σου αλλα στην ΚΟΙΝΩΝΙΑ και ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να "κανεις διαλογο" με 10 εκατομμυρια ανθρωπους ωστε να αποφασισετε απο κοινου φτιαχνοντας ...custom shop νομους που να βολευουν τον καθενα σας 100%.

 

μη κανουμε τωρα αναλυση στις ΒΑΣΙΚΕΣ αρχες της δημοκρατιας... ;)  (η οποια απο καταβολη της εχει χοντρα χοντρα μια αρχη: "καποιοι (η πλειοψηφια) τον τρωνε και γλυκαινονται και καποιοι (η μειοψηφια) τον τρωνε και...πικραινονται" ;D,αν βρεις καποιο καλυτερο συστημα μας το λες..)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως το ξερω οτι δεν ζω μεσα στην παρεα μου, απλα το χρησιμοποιησα για να καταλαβαινόμαστε!!  :) το αφηνουμε για αλλη φορα γιατι το παρατραβηξαμε το θεμα!!  ;D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε SF σε εκτιμω ιδιαιτερα, εδω μου τα χαλασες λιγο, η εκτιμηση μου ομως παραμενει αλωβητη.

Εναλαμβανεις στα ποστς σου την λεξη νομος, θα προτιμουσα να επαναλαμβανεις την λεξη Παιδεια.

Κανενας νομος στο ελλαδισταν δεν εφαρμοζεται. Γιατι; επειδη υπαρχει σοβαρο ελλειμα Παιδειας. Η ελλειψη παιδειας εχει ως αποτελεσμα τον μηδενικο ατομισμο με αμεση συνεπει α την εξαπλωση της διαφθορας. Ο καθενας για την παρτη του.

Εχουμε, ως πολιτες, ενα πολυ καλο Συνταγμα, διαβαστε το. Θα διαπιστωσετε οτι εκατονταδες νομοι δεν εκπορευονται απο αυτο.

Τι να λεμε τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω αλλα δυστυχως και ανθρωποι με παιδεια στην Ελλαδα (τωρα βεβαια θα μου πεις ΤΙ ακριβως ειναι παιδεια...?και δεν θα εχεις και αδικο) συμπεριφερονται ως καφροι....

 

Επειδη εχω ζησει καιρο εξω μπορω να σου πω πως κατα την ταπεινη μου γνωμη η ΕΠΙΒΟΛΗ  των νομων (και το "συστημα") ειναι αυτα που κανουν τις "προηγμενες" χωρες να λειτουργουν (και η "παιδεια" η οποια ομως και αυτη εχει σαν στοχο της τον σεβασμο των νομων) και οχι η "καλοσυνη" των κατοικων τους,απλα εχουν περασει τοσα πολλα χρονια απο την ΑΡΧΙΚΗ επιβολη των νομων που η "υποταγη" στο γραμμα τους θεωρειται πια "φυσιολογικη" & εκ των ουκ ανευ ;)

 

Π..Χ φυσικα και οι Ελληνες οδηγουν σαν καφροι αφου η μαζικη χρηση του αυτοκινητου ξεκινησε στην Ελλαδα το 70 και οχι το 20 οπως στον υπολοιπο δυτικο κοσμο,αρα το νομικο πλαισιο "χρησης" του αυτοκινητου ειναι στην Ελλαδα πολυ "νεο" για να γινει συνειδηση ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να 'χουμε καλό ρώτημα, ποιος θα φροντίσει τον νόμο? Ποιος δηλαδή θα σε μαγκώνει και θα σου λέει "excuse me, αλλά διαπράξατε παράβαση, χρωστάτε στο ελληνικό κράτος 300 ευρώ". Οι αστυνομικοί?

από περιέργεια ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αστυνομικοί?

 

 

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

 

 

ΠΟΙΟΙ??

 

 

:) :) :) :) :) :) :)

 

 

Στην Ελλαδα μεγαλυτερη πιθανοτητα υπαρχει να σε σωσει απο τους καθε λογης παρανομους ο ΒATMAN παρα η αστυνομια!! :) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και για να 'χουμε καλό ρώτημα, ποιος θα φροντίσει τον νόμο? Ποιος δηλαδή θα σε μαγκώνει και θα σου λέει "excuse me, αλλά διαπράξατε παράβαση, χρωστάτε στο ελληνικό κράτος 300 ευρώ". Οι αστυνομικοί?

από περιέργεια ρωτάω.

 

Οοοοοχι οι αστυνομικοί. Οι gatekeepers του noiz θα το κάνουν.

 

Θα γίνει και μια επιτροπή με 11 άτομα τα οποία θα σε μυρίζουν και θα ψηφίζουν με ανοιχτές διαδικασίες. Αν αποφανθούν ότι κάπνιζες θα πληρώνεις 300 ευρώ και θα παίρνεις -1 κάρμα.

 

Παιδιά.... τις τελευταίες 2 σελίδες η επιχειρηματολογία και η φιλολογία έχει πιάσει πάτο.

 

Μου θυμίζει πριστατικό προ 20ετίας.... Στο ισόγειο του πανεπιστημίου όπου ήμουν φοιτητής είχαν γίνει διαδοχικές διαρρήξεις από κάποιους που εσπαγαν τα παράθυρα.  Έτσι η τότε ηγεσία του Πανεπιστημίοιυ αποφάσισε να εγκαταστήσει κάγκελα στα παράθυρα του ισογείου, για  να μειωθούν τα κρούσματα. Τότε -θυμάμαι- έναν γραφικό  που έλεγε ότι "μας βάζουν κάγκελα για να συνηθίζει το μάτι μας". ;D

 

Μη γελιέστε. Γελοία φάση είναι το τσιγάρο. Και όπου ισχύουν οι απαγορεύσεις, μειώθηκε σημαντικά και η κατανάλωση καπνού και το ποσοστό των καπνιστών .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία , τότε τίνι τρόπω θα εφαρμοστεί το μέτρο? είμαι, ας πούμε σε ένα κλαμπάκι και το σκάω. πλακώνουν οι σεκιουριτάδες του μαγαζιού δηλαδή ? σόρυ αλλά νομίζω είναι λίγο ανεφάρμοστο. Εκτός και αν γυρίζει καμιά ομάδα από δω και από κει και δειγματοληπτικά μοιράζει 300άρες.  :)Τότε ισως κάτι γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

σόρυ αλλά νομίζω είναι λίγο ανεφάρμοστο.

...

σορυ (sic) αλλά δεν έχει σημασία τι πιστεύεις επ΄ αυτού.

Αν σκέφτονταν όλοι έτσι, δεν θα υπήρχε κανένας νόμος. Να μην σου πω ότι δεν θα είχε ανακαλυφθεί το αυτοκίνητο γιατί κάποιοοι θα πίστευαν ότι είναι "ανεφάρμοστο" να υπάρχουν παντού δρόμοι και βενζινάδικα.

 

Αν ο μαγαζάτορας κινδυνεύει να πληρωσει 3000 αν εσύ "το σκάσεις", θα βρει τρόπο και να έχει τα μάτια του ανοιχτά και να σε πετάξει έξω έγκαιρα.  Μην ξεχάς ότι θα έχει το νόμο με το μέρος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου