Προς το περιεχόμενο

Επιτελους! Αλλοι 18 μηνες ΣΚΛΑΒΙΑΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Αποφασισαν να μειωσουν τα κονδυλια για την ΥΓΕΙΑ αυτο ειναι το κολπο.

2. Οχι, θελω να καπνιζω και να επιλεξω τον τροπο που θα πεθανω.

3. Το κρατος οφειλει να με περιθαλπει οποιος κι αν ειμαι, ο,τι κι αν κανω.

4. Δεν τους δινω αλλοθι για τους υποπτους σχεδιασμους τους. Ο φορος του καπνου θα πολλαπλασιαστει  οταν θα μειωθουν οι πωλησεις, λογω απαγορευσης (ο,τι γινεται με ολες τις απαγορευσεις) σ' αυτη την περιπτωση ο ΕΜΠΟΡΟΣ ΚΡΑΤΟΣ δεν θα χασει.

 

5. Σε μαγαζια με καλο εξαερισμο, αν ο αλλος δεν φυσαει τον καπνο στα μουτρα σου, δεν καταλαβαινεις αν καπνιζει κανεις. Ας τους υποχρεωσουν να εχουν καλα συστηματα εξαερισμου και κλιματισμου.

6. Ρε παιδια ειμαι σε συγχιση γιατι οι απαγορευσεις ποτε δεν εξυπηρετησαν εμας αλλα καποια συμφεροντα ΕΝΑΝΤΙΟΝ μας. >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

 

1. Αυτό δεν κάνει το μέτρο λάθος.

2. Κάπνιζε στο σπίτι σου μέχρι να πάθεις καρκίνο, αυτό δε σε εξουσιοδωτεί να καπνίζεις πάνω μου.

3. ΟΧΙ!!!! Και τέλος πάντων δεν κατάλαβα, εσένα η λογική σου ποια είναι; Πώς θα είσαι καλά εσύ ή πως θα κάνεις ζημιά στο κράτος; Κάνε αυτό που λέει ο Blue.

4. Αυτό επίσης δεν κάνει το μέτρο λάθος.

5. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!! Έχω πρόβλημα με τον καπνό, όταν μπαίνω σε χώρο όπου καπνίζουν κλείνει ο λαιμός μου, η μύτη μου, έχω πρόβλημα στα μάτια μου.... ΟΣΟ καλό εξαερισμό και να έχει

6. Δεν εξυπηρετούν ΕΣΕΝΑ που καπνίζεις, εξυπηρετούν όμως ΕΜΕΝΑ που μου κάνει πρόβλημα το ΔΙΚΟ ΣΟΥ κάπνισμα!!!!

 

 

Έχω την αίσθηση ότι ορισμένοι άνθρωποι βλέπουν λίγο στενά το "ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΑΣ" ως αποκλειστικά δικό τους συμφέρον!!!!!!!! Σοβαρέψου, και σκέψου και όλους εμάς που έχουμε ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ και μας κάνει ζημιά ο καπνός, και μετά πες μας για το ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΜΑΣ!!!!! Έχουμε πήξει στην εξυπνάδα και την επανάσταση!!!! >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ανυπαρξια εξαερισμου σε πολλα μαγαζια, για να μην πω ολα, δεν σας λεει τιποτα;

Εμεις θα βγαινουμε εξω για να καπνισουμε πιο ΑΚΡΙΒΑ τσιγαρα. Το κρατος θα κερδιζει φορους και τα 'καταστηματα' θα κανουν οικονομια σε υποδομες εξαερισμου-κλιματισμου.

 

Θα φαμε θα πιουμε και νηστικοι θα κοιμηθουμε.

Καραγκιοζης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πουλαω εξυπναδα ουτε επανασταση, εσυ μου τα προσαπτεις Μενελαε.

Θελω να ειμαι και να εισαι ελευθερος στις επιλογες σου.

Καποιοι, που τους πληρωνουμε αδρα, οφειλουν να μας παρεχουν τις καταλληλες υποδομες για να αισθανομαστε ολοι ομορφα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5. ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ!!!! Έχω πρόβλημα με τον καπνό, όταν μπαίνω σε χώρο όπου καπνίζουν κλείνει ο λαιμός μου, η μύτη μου, έχω πρόβλημα στα μάτια μου.... ΟΣΟ καλό εξαερισμό και να έχει

 

 

Kαλά και συ, ακόμα και αέρα να σου φυσάνε τα παθαίνεις αυτά:P

 

Πέραν της πλάκας όμως:

 

3. ΟΧΙ!!!!

Φυσικά και το κράτος είναι υποχρεωμένο να με περιθάλψει σε πρόβλημα υγείας. Απ ότι και αν προέρχεται αυτό. Αυτό λέγεται κράτος πρόνοιας. Και από την στιγμή που το κράτος επέτρεπε μέχρι πριν λίγα χρόνια την διαφήμιση τσιγάρων, τότε δεν έχει κανένα δικαίωμα στην άρνηση της περίθαλψης. Αν το πάμε έτσι, τότε δεν θα πρέπει να περιθάλψει κανέναν που απέκτησε πρόβλημα από κινητό(δεν φταίω εγώ που είναι βλαμμένος ο κόσμος και μιλάει κανα 10λεπτο χαλαρό την φορά και δεν έχει συνειδητοποιήσει τι κακό κάνει στον εαυτό του, δεν φταίω εγώ για τον άλλον που έπαθε δηλητηρίαση επειδή έφαγε απο το τάδε σαντουιτσάδικο που ξέρει ότι δεν είναι καλά τα προιόντα του έτσι κι αλλιώς ενώ μπορούσε να πάρει φαι από το σπίτι του-κλπ κλπ κλπ) και πάει λέγοντας.

 

Όπως και να το κάνεις, είναι λάθος οπτική. Προφανώς και θα πληρώσω τα φάρμακα του ναρκωμανή(δεν έχει σημασία που εγώ δεν κάνω, για τον α ή β λόγο αυτός κάνει). Είναι το ελάχιστο που μπορώ να κάνω ως κοινωνία για να σταθώ δίπλα του σε ένα πολύ σημαντικό πρόβλημα. Μιλάμε για υγεία. Δεν μιλάμε ότι ο άλλος ήταν ζωον και έπαιξε όλα του τα χρήματα στο χρηματιστήριο.   

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και το κράτος είναι υποχρεωμένο να με περιθάλψει σε πρόβλημα υγείας. Απ ότι και αν προέρχεται αυτό. Αυτό λέγεται κράτος πρόνοιας. Και από την στιγμή που το κράτος επέτρεπε μέχρι πριν λίγα χρόνια την διαφήμιση τσιγάρων, τότε δεν έχει κανένα δικαίωμα στην άρνηση της περίθαλψης.

 

Ναι, δε διαφωνώ. Δεν το έθεσα σωστά. Απλώς είναι βλακώδες να το χρησιμοποιήσει κανείς αυτό ως επιχείρημα για να στηρίξει το "ΘΑ ΚΑΝΩ Ο,ΤΙ ΘΕΛΩ". Το να λέω εγώ "θα πληρώσουμε όλοι μαζί τα έξοδα για το πρόβλημα υγείας του κάθε συμπολίτη μας" είναι πολύ βασικό και όμορφο μέρος της κοινωνίας όπου ζούμε, το να βγαίνει όμως κάποιος και να μου λέει "ΕΜΕΝΑ ΣΤΑ @@ ΜΟΥ ΟΣΑ ΛΕΤΕ, ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΠΝΙΖΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΣΑΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΤΕ ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ" είναι φαιδρό. Άλλο το να συμπαραστεκόμαστε και να βοηθάμε έναν άνθρωπο που έστω και από δικό του λάθος βρίσκεται σε μια άσχημη κατάσταση, και άλλο κάποιος να ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΙΝ σε αυτό για να κάνει υποστηρίξει ό,τι θέλει να κάνει. ΑΥΤΟ για μένα είναι γαϊδουριά.

 

 

ΥΓ. ....και δεν εννοώ ότι είναι γαϊδουριά το να καπνίζεις. Εννοώ ότι είναι γαϊδουριά το επιχείρημα "εγώ θα καπνίζω, γιατί ό,τι και να πάθω όλοι μαζί θα με πληρώνετε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Newmind, μου φαίνεται ότι σε απασχολεί περισσότερο η βόλεψή σου παρά ο διπλανός σου!

 

Σε πολλές περιπτώσεις, δεν μπορεί να κάνει τίποτα ο εξαερισμός (πριν λίγες μέρες πήγα για καφέ σε ΑΝΟΙΧΤΟ χώρο και έφαγα τρελή κάπνα, δεν υπερβάλλω).

Το θέμα είναι ότι ο άλλος ενοχλείται από τον καπνό σου ακόμα και στα καλύτερα αεριζόμενα μέρη, άρα το σωστό είναι να μην καπνίσεις καν! Ακόμα κι αν δεν υπάρχουν οι σωστές υποδομές εξαερισμού, δεν βλέπω κανέναν να καπνίζει λιγότερο σκεπτόμενος τους υπόλοιπους, όλοι φουμάρουν και χεστήκανε!

Όπως είπε κι ο Μενέλαος, κάπνισε στο σπίτι σου μέχρι να σου σαπίσουν τα πνευμόνια αλλά τα δικά μου άστα ήσυχα!

 

Όσο για την εξωφρενική λογική "καπνίζω-αρρωσταίνω-πληρώστε" τα είπε όλα ο Μενέλαος, +100000.

 

Τέλος, το κράτος μπορεί να οφελείται από τα μέτρα αλλά κυρίως...

...ΟΦΕΛΕΙΤΑΙ Η ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ Γ@ΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ!!! >:(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εαν κάποιος αρρωστήσει, και εννοώ να ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ, απο το τσιγάρο και το γεγονός οτι για αυτό θα τον πληρώνουν όλοι οι άλλοι τον παρηγορεί, τότε χαλάλι του η πληρωμή... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπαμαι παιδια, παρεξηγηθηκα και φταιω εγω.

Εξηγουμαι.

Δεν φυσηξα ποτε τον καπνο μου στο προσωπο κανενος. Παντα ρωταω, σε δημοσιους χωρους, τους διπλανους μου να μπορω να καπνισω, αν οχι αλλαζω θεση. Ακομη και στο σπιτι μου προσεχω πολυ αν καποιος εχει αληθινο προβλημα.

Ειμαι εναντιον ολων των απαγορευσεων, πρωτον ειναι θεμα αρχης και δευτερον τις θεωρω υποπτες (παντα κατι αλλο θελουν να εξυπηρετησουν, σιγα μην κοπτονται για την υγεια μας).

Επιμενω οτι θα ηθελα στο ιδιο μαγαζι να ειμαι κι εγω κι ο φιλος που εχει ασθμα, εγω στη μια γωνια και ο φιλος στην αλλη.

Απο τον νομο επιβαλεται, νομιζω, στα μαγαζια χωρος για μη καπνιστες. Φυσικα κατι τετοιο δεν τηρειται οπως και αλλα πολλα. Οποτε η καμπανα πεφτει στους καπνιστες και υσηχαζουμε κανοντας σκοντο για αλλη μια φορα στην ελευθερια της επιλογης μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου