Προς το περιεχόμενο

Επιτελους! Αλλοι 18 μηνες ΣΚΛΑΒΙΑΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου κάνει εντύπωση που λένε μερικοί:

"το τσιγάρο μας μάρανε, δε βλέπουν τα καυσαέρια", "μακάρι να ήταν μόνο αυτό" και άλλες τέτοιες εκφράσεις.

Είναι ποτέ δυνατόν να εφαρμοστούν όλα τα μέτρα για καθαρότερο περιβάλλον ή για οτιδήποτε άλλο ταυτόχρονα? Είναι δυνατόν παράλληλα με ένα μέτρο για την παιδεία πχ να ληφθεί και ένα μέτρο για την Υγεία? ένα-ένα θα γίνουν. Τώρα το πότε είναι άλλο θέμα.

Μακάρι όπως και να'χει να εφαρμοστεί και εδώ το μέτρο. Ευκαιρία να κόψουν κάποιοι το τσιγάρο. Όλοι μπορούν πιστεύω.

Θα συμφωνήσω επίσης με το παλικάρι που είπε ότι το μέτρο συμφέρει το κράτος κατά πολύ. Αλλιώς δε θα το συζητούσαν καν.

 

Δεν μπορώ να φαναταστώ τον εαυτό μου πάντως να επιστρέφω από βραδυνή έξοδο και να μη βρωμάω τσιγαρίλα!

Άπειρες φορές σε λάηβ πάνω στη σκηνή έχουν κοκκινήσει τα μάτια μου και έχουν δακρύσει από την κάπνα...

 

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

(Απο την αλλη ειναι μια θαυμασια ευκαιρια να το κοψω, οποτε δεν πολυεπιμενω... οχι ομως οτι δεν ειναι ετσι και αλλιως καπως ... υπερβολικο ...).

 

Καθόλου υπερβολικό δεν είναι....

Θες να καπνίσεις, κάντο μόνος σου...ή παρέα με κάποιους που μοιράζονται την ίδια πάθηση...

 

 

Σκεψου και τι θα γινοταν αν ΔΕΝ συμφωνουσα κιολας, που να διαφωνουσαμε δηλαδη :)

Τεσπα, το οτι το θεωρω υπερβολικο εχει να κανει με την γενικοτερη "επιθετικοτητα" των αντικαπνιστων...(με πολλα εισαγωγικα στην λεξη, για να μην παρεξηγηθω...)

 

 

Και τα αυτοκινητα δημιουργουν παθητικο προβλημα σε μενα τον πεζοπορο με τη μολυνση τους. Και δινουν την ψευδαισθηση της ευεξιας στον κατοχο τους (χωρις να ιδρωσει, γρηγορα γρηγορα κανει την δουλιτσα του) ενω πραγματικα του κανει κακο στην υγεια (τον κανει μαλθακο, αγυμναστο, πλαδαρο κλπ).  Ευαισθητοποιουμε τον οδηγο να χρησιμοποιει τα μεσα μαζικης μεταφορας, δεν τον βαζουμε ξερω γω φυλακη αν επιλεξει να παει με το αυτοκινητο αντι με το ποδηλατο του γιατι μας κανει κακο (πολυ μεγαλυτερο οσον αφορα την μολυνση, περιβαντολογικα, καρκινογονους ρυπους).

 

Και τα αρωματα το ιδιο. Βαζεις χημικα στο σωμα σου που προκαλουν και οσμες στις οποιες πολλοι ειναι αλεργικοι, ασθματικοι κλπ για να "μυριζεις" ωραια (που προφανως καμια σχεση δεν εχει αυτο με την ατομικη σου καθαριοτητα και υγειινη, το αντιθετο μαλιστα, αν εισαι δροσερος και φρεσκοπλυμενος ισως να μην εχεις καν αναγκη για ρεξονα στις μασχαλες σου, λακ στα μαλλια, αντιβρωμοταδε στις πατουσες, κλπ)... Δεν πας φυλακη αν εβαλες Κριστιαν Ντιορ στο γραφειο ακομα και αν ο διπλανος σου ειναι ασθματικος. Μπορει να χαρακτηριστεις αναισθητος αλλα δεν εισαι παρανομος!

 

 

Και οι συφιλιδικοι αποτελουν εν δυναμει "απειλη" σε τριτους, και οι AIDS-ικοι και αυτοι που εχουν μαγουλαδες η ιλαρα και οι ψειρες.... αλλα με νομο ΔΕΝ τους απαγορευεται να φερουν το AIDS τους σε κλειστους χωρους. Απλα τους ενημερωνουμε για το τι πρεπει να κανουν (μην εχετε σεξουαλικες επαφες χωρις προφυλακτικο, ενημερωνετε τον παρτενερ σας, αν εχετε ψειρες καλο ειναι να βαλετε το ταδε φαρμακο και να μην εισαστε πολυ κοντα στον αλλο, μπλα μπλα....). Δεν τρωει προστιμο και αυτοφορο ενας με ιλαρα αν μπει σε ενα λεωφορειο (νομιζω) η ενας με ψειρες αν παει σε μπαρ...

 

 

Δεν βαζουμε i mean ολους τους φορεις AIDS μονους τους η με την παρεα τους (οπως προτεινεις)... Η Σπιναλογγα ειναι (για λιγο καιρο ακομα)  εκτος μοδας...

 

Και αυτο το "παθηση", η ευκολια με την οποια το χρησιμοποιουμε δειχνει κατι το εχθρικο. Το AIDS πχ που ειναι μια αληθινη παθηση, αποφευγεται να λεγεται. Δεν πας στον αλλο που "πασχει" απο AIDS να του πεις "ρε ειτζιαρη να βρισκεσαι μονο με τους δικους σου που μοιραζεστε την ιδια παθηση", ενω με το τσιγαρο ειναι πολυ ευκολο να χρησιμοποιηθουν καταφατσα στον αλλο αυτοι οι χαρακτηρισμοι "αρρωστε", "παθηση", "υποβαθμιση". Δεν ξερω ποσοι απο σας βρισκετε εναν αλκοολικο και του λετε στα ισια "μπεκρουλιακα", "τελειωμενε", "τραβα ρε να τα πινεις με τους αλλους που εχετε την ιδια παθηση", "στην Ιρλανδια που σας απαγορεψανε να κυκλοφορειτε βρηκαμε την υγεια μας", "κατι Γερμανοι μαγκες λιμενεργατες που ειχαν ψειρες τους καναμε αρνακια και τωρα ειναι σουζα", "δεν ειναι καθολου Ευρωπαικο να εισαι κρασοκανατας ρε τριτοκοσμικε" κλπ

 

 

Και ξαναλεω, ανεξαρτητα αν μου φαινεται ιδιαιτερως "επικεντρωμενο" και υπερβολικο το μετρο, ειναι μια καλη αφορμη για να ευαισθητοποιηθω προσωπικα μπας και το κοψω...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις καλα οτι εισαι λιγο...υπερβολικος συγκρινοντας τα παραπανω ,τα οποια ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να γινουν δεδομενου της καταστασης της χωρας και της νοοτροπιας των κατοικων της αλλα και γιατι δεν εχουν τοσο σοβαρες επιπτωσεις οσο το καπνισμα (αν ηταν να πεθαιναμε επειδη βαζαμε ..αποσμητικο ολοι μας θα ημασταν νεκροι.. :)),με κατι τοσο ΑΠΛΟ οσο το να μη καπνιζουμε σε κλειστους χωρους και ενοχλουμε/δηλητηριαζουμε τους συμπολιτες μας.. ;)

 

Το AIDS & η συφιλη ΔΕΝ μεταδιδονται με τον συχρωτισμο σε κλειστους χωρους (με αλλου ειδους συγχρωτισμο μεταδιδονται...),ο καρκινος του τσιγαρου ομως μεταδιδεται.. ;)

 

Ελα τωρα,μπορεις και καλυτερα ειμαι σιγουρος.. ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις καλα οτι εισαι λιγο...υπερβολικος συγκρινοντας τα παραπανω ,τα οποια ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να γινουν δεδομενου της καταστασης της χωρας και της νοοτροπιας των κατοικων της,με κατι τοσο ΑΠΛΟ οσο το να μη καπνιζουμε σε κλειστους χωρους και ενοχλουμε/δηλητηριαζουμε τους συμπολιτες μας.. ;)

 

Ελα τωρα,μπορεις και καλυτερα ειμαι σιγουρος.. ;) 

Μα φυσικα ειμαι υπερβολικος, γιατι αυτο ακριβως προσπαθω να δειξω. Οτι η ιδια αντιμετωπιση προς τους ποτες, φορεις AIDS, αυτους που βαζουν αρωματα κλπ θα σας φαινοταν και εσας παραλογη, οπως μου φαινεται και εμενα. Μονο που εγω συμπεριλαμβανω και την αντιμετωπιση των καπνιστων, ενω εσεις για καποιο λογο αυτην την κατηγορια δεχεστε να την εξαιρειτε απο το σαβουαρ-βιβρ σας...

 

Και επειδη βλεπω οτι εβαλες και αυτο με τον καρκινο, ναι αλλα που εγραψα μεταδιδονται (ψειρες, ιλαρα, μολυνση απο την εξατμιση) αλλα οχι. Δεν ειναι εκει το ζητημα μου. Το ζητημα ειναι αν ζητας να απομακρυνθει απο το μπαρ η "η τριτοκοσμικη η ψειριαρα μη μας κολλησει", "η βρωμιαρα με τα πατσουλια γιατι ειμαι ασθματικος και μου προκαλει ασφυξια" και ο "αλκοολικος μπεκρας να παει καπου μονος του η με τους ομοιους του γιατι δακρυζουν τα ματια μου απο τις αναθυμιασεις του αλκοολ που εκπεμπει και βρωμαει ο τοπος ουισκιλες".

 

Τεσπα, over and out. Ξαναλεω δεν διαφωνω με το οτι κανει κακο σε ολους και προσωπικα αναζητω αφορμες να το κοψω, ισως να ειναι μια τετοια...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι σε αυτο δεν εχεις δικιο μια και ΚΑΝΕΝΑΣ ποτης δεν θα σου ΕΠΙΒΑΛΕΙ να πιεις (και κανεις φορεας του AIDS δεν θα σε....βιασει) ενω ΟΛΟΙ οι καπνιστες μεσα σε εναν κλειστο χωρο σε ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ να καπνισεις... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτο το "παθηση", η ευκολια με την οποια το χρησιμοποιουμε δειχνει κατι το εχθρικο. Το AIDS πχ που ειναι μια αληθινη παθηση, αποφευγεται να λεγεται. Δεν πας στον αλλο που "πασχει" απο AIDS να του πεις "ρε ειτζιαρη να βρισκεσαι μονο με τους δικους σου που μοιραζεστε την ιδια παθηση", ενω με το τσιγαρο ειναι πολυ ευκολο να χρησιμοποιηθουν καταφατσα στον αλλο αυτοι οι χαρακτηρισμοι "αρρωστε", "παθηση", "υποβαθμιση". Δεν ξερω ποσοι απο σας βρισκετε εναν αλκοολικο και του λετε στα ισια "μπεκρουλιακα", "τελειωμενε", "τραβα ρε να τα πινεις με τους αλλους που εχετε την ιδια παθηση", "στην Ιρλανδια που σας απαγορεψανε να κυκλοφορειτε βρηκαμε την υγεια μας" κλπ

+1. Γι' αυτό ακριβώς σιχαίνομαι τέτοια threads, επειδή δίνουν την ευκαιρία να αποκαλυφθούν κάποιες ακραίες απόψεις/συμπεριφορές. Πράγμα ιδιαίτερα δυσάρεστο. Προτιμώ "maple ή rosewood" στο οποίο απαντώ "ebony".

 

Η Σπιναλογγα ειναι (για λιγο καιρο ακομα)  εκτος μοδας...

Κρύβε λόγια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία, μα καμία εταιρία δεν έχει ψυχούλα που πονάει για τον κοσμάκη. Το αρνητικό αντίκτυπο που έχει τη σήμερον ημέρα ο συσχετισμός με τις καπνοβιομηχανίες επιφέρει πολύ μεγαλύτερη ζημιά στο public image τους (μεταφρασμένη σε απώλεια εσόδων), και να είσαι απολύτως σίγουρος ότι αυτό το έχουν λάβει υπόψη τους σε μελέτες και συμβούλια πολύ πριν αποφασιστεί η απόρριψη μιας τέτοιας συμφωνίας.

 

Αυτό δεν το έκανε η φεραρι για χάρη του κόσμου, αλλά η μαλμπορο στην φεραρι (παρά τις αντιδρασεις του εργοσταίου από το Μαρανέλο), καθώς είδε ότι με τις αυστηρές νομοθεσίες κατέληξε να πληρώνει υπέρογκα ποσά και αυτό για να εμφανιστεί σε ούτε από τις μισές πίστες, άρα που η προβολή; Οπότε το ακριβώς αντίθετο από αυτό που λες έγινε (σιγά μην η φεράρι έχει ανάγκη από το πως βγαίνει προς τα όξω το αλογάκι. Η θέση της είναι δεδομένη). Το θέμα είναι ότι παρά τις πιέσεις (όχι μόνο σε αυτό, αλλά και από διαφημιστικές πίτες, επιρροές των κολοσών κτλ κτλ), όλα αυτά τα κράτη συνέχισαν απτόητα και με αποτελέσματα.

 

 

Αnyone in particular?

Ναι. Όλους όσους κάθονται και κάνουν λόγο για ρατσισμούς, διακιώματα και τέτοια άλλα ηλίθια επί του συγκεκριμένου θέματος, αντί να σκεφτούν ότι υπερασπίζονται τη μεγαλύτερη και πιο ύπουλη πρέζα που έχει κυκλοφορήσει ever.  ;)

 

Και τέλος η αναγωγή με τα ποτά 1 μόνο μου φέρνει. Αντί να ξεκινήσει σιγά σιγά εκστρατεία για το κακό των ποτών και να ακολουθήθεί παρόμοια πορεία με αυτή του καπνίσματος, καθόμαστε και λέμε: Έλα μωρέ αφού υπάρχουν άλλα χειρότερα, γιατί να ξεκινήσουμε από κάπου... Έλεος!

 

 

Και συμφωνώ με αυτό το τελευταίο του sf. Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ των υπολοίπων καταχρήσεων και του καπνίσματος. Θες δε θες, για 2-3 μερακλήδες θα υποστείς τις συνέπειες....  ::)

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθω ότι θίγομαι όταν μου λέει κάποιος ότι τα επιχειρήματα που έχω είναι "ηλίθια". Δεν νομίζω ότι το καταλαβαίνεις, και προς αποφυγή προστριβών λέω να μη συνεχίσω στο παρόν θρεντ.

 

Παρεπιπτόντως, με όλα όσα είπε ο SF εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=158125.msg217485#msg217485 συμφωνώ, αλλά κι ένα από αυτά που έγραψα πέρασε εντελώς στο ντούκου: http://www.noiz.gr/index.php?topic=158125.msg217390#msg217390

Tυχαίο;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο;

 

και αυτό μπορεί να αναχθεί σε αυτό

Αντί να ξεκινήσει σιγά σιγά εκστρατεία για το κακό των ποτών και να ακολουθήθεί παρόμοια πορεία με αυτή του καπνίσματος, καθόμαστε και λέμε: Έλα μωρέ αφού υπάρχουν άλλα χειρότερα, γιατί να ξεκινήσουμε από κάπου...

 

Απλά το κάπνισμα είναι η μάστιγα και όχι τα παϊδάκια, οπότε και από κει θα ξεκινήσει. Χώρια που τα καρβουνιασμένα κόβωνται ενώ το τσιγάρο θέλει τόλμη.

 

Αποποινικωποίηση της κοκας λέω γω. Αφού όλοι την τραβάνε μέσα μέσα, γιατί όχι;

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Όλους όσους κάθονται και κάνουν λόγο για ρατσισμούς, διακιώματα και τέτοια άλλα ηλίθια επί του συγκεκριμένου θέματος, αντί να σκεφτούν ότι υπερασπίζονται τη μεγαλύτερη και πιο ύπουλη πρέζα που έχει κυκλοφορήσει ever.  ;)

 

Ναι αλλα μην συγχεεις την πρεζα με το "πρεζακι", το ποτο με τον "ποτη", το τσιγαρο με τον "καπνιστη", το "AIDS" με τον "φορεα", και γενικως την "παθηση" με τον "αρρωστο".

 

Κανεις δεν διαφωνει οτι το τσιγαρο η τα ναρκωτικα η τα ποτα η τα αυτοκινητα η τα αρωματα η η τσικνα απο τα κοκορετσια κανουν κακο σε μας και σε καποιους συμπολιτες μας.

 

Ας απαγορευτουν να εισαγονται, να πωλουνται να διατιθενται στα περιπτερα αν ετσι κρινουν οπως εχει γινει με πολλες ουσιες/φαρμακα/φαγητα που αποσυρθηκαν. No prob...

 

 

Το να μεταθετεις και να βλεπεις εχθρο σου τον καπνιστη, τον ποτη, τον ασθενη, τον φορεα ομως ειναι ΑΛΛΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ. Αλλο: "το τσιγαρο βλαπτει", "το AIDS σκοτωνει", "οι ψειρες τρωνε", αλλο "ο υποβαθμισμενος βρωμυλος να κανει παρεα με τους ομοιους του ομοιοπαθεις να καθαρισουν τα ρουχα μας επιτελους απο την βρωμοτσιγαριλα του"... τζιζας δηλαδη για οποιον δεν καταλαβαινει την διαφορα ... υπαρχει αλμα λογικης εδω... επικινδυνο ...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου