Προς το περιεχόμενο

Επιτελους! Αλλοι 18 μηνες ΣΚΛΑΒΙΑΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι εχθρός με κανέναν, αλλά αντί να παραδεχεί το πρόβλημα κάθεται και το παίζει μεγαλοχαρμάνης και νταής, τότε έχω πρόβλημα και μάλιστα χοντρό. Δδεν αναφέρομαι για εδώ, αλλά για πολλές περιπτώσεις που βγαίνεις ζητάς ευγενικά να σβήσουν το τσιγάρο και απλά σε γράφουν όπου μπορεί κανείς να φανταστεί, τότε αυτός έχει πρόβλημα και όχι εγώ.

 

Και δλδ evris εσύ κάθεσαι και βλέπεις την αντικαπνιστική εκστρατεία ως κάτι που περιθωριοποιεί τους καπνιστές και όχι ως κάτι που δρα υπέρ ακόμη και των ιδίων;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι εχθρός με κανέναν, αλλά αντί να παραδεχεί το πρόβλημα κάθεται και το παίζει μεγαλοχαρμάνης και νταής, τότε έχω πρόβλημα και μάλιστα χοντρό. Δδεν αναφέρομαι για εδώ, αλλά για πολλές περιπτώσεις που βγαίνεις ζητάς ευγενικά να σβήσουν το τσιγάρο και απλά σε γράφουν όπου μπορεί κανείς να φανταστεί, τότε αυτός έχει πρόβλημα και όχι εγώ.

 

Και δλδ evris εσύ κάθεσαι και βλέπεις την αντικαπνιστική εκστρατεία ως κάτι που περιθωριοποιεί τους καπνιστές και όχι ως κάτι που δρα υπέρ ακόμη και των ιδίων;

 

Μια χαρα ειναι η αντικαπνιστικη εξτρατεια οπως και οποιαδηποτε εξτρατεια κατα καποιου αποδεδειγμενου κακου πραγματος. Μερικοι "απλοι στρατιωτες" της εξτρατειας (εσυ, εγω, ο διπλανος) ομως οταν εχουν κερδισει την μαχη με το "κακο κρατος" δεν μπορουν να κρατηθουν και εμφανιζουν αυτην την ρατσιστικη συμπεριφορα: ριχνουν και ενα γρηγορο σε μερικους "κακους κατοικους", σε τιποτα ηττημενους βρωμυλους αιχμαλωτους, σε γυναικες σε χωρια για να μαθουν τι εστι βερυκοκο κλπ τωρα που ειναι οι δυνατοι...

 

Νομιζω ειμαστε σε αυτο το σταδιο. Εχω δει αντικαπνιστες  να πανυγηριζουν και να κοκορευονται με γηπεδικο τροπο προς εναν αλλο που ειναι καπνιστης με στυλ "τωρα θα σας μπιπ", "λαμακες, να σας δουμε τωρα που αλλαξε ο καιρος", "στο κρυο θα τραβατε κλπ".

 

Αν αντι του καπνιστη λοιπον βαλεις τον φορεα AIDS η τον ποτη κλπ "λαμακες ειτζιαρηδες, πρεζονια, μεθυστακες τωρα που γυρισε ο τροχος να σας δουμε ολους στην απομονωση που θα σας μπουζουριαζουν" κλπ θα καταλαβεις τι με ενοχλει και σιγουρα θα συμφωνησεις (αν το εχεις παρατηρησει ως συμπεριφορα)...

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι άλλο πράμα και το έχω παρατηρήσει και ναι έχεις δίκιο. Αλλά έλα από την άλλη σκοπιά του μη καπνιστή, που τόσα χρόνια τα ανέχεται και με το που παρθεί μια πρωτοβουλία ακούει από το απέναντι στρατόπεδο άλλα και άλλα, δικαιολογίες για κάτι που κανονικά θα έπρεπε να είχε καταργηθεί από τους ίδιους τους ανθρώπους, δίχως να χρειαστεί να χρειαστεί να επέμβει το "κακό κράτος" όπως λες.

Και μη μου πεις ότι όσο υστερικές και να χαρακτηρίζεις τις υπερβολικές αντιδράσεις των αντικαπνιστών, άλλο τόσο δεν βρίσκεις ένα τεράστιο κενό στο συλλογισμό των καπνιστών

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι άλλο πράμα και το έχω παρατηρήσει και ναι έχεις δίκιο. Αλλά έλα από την άλλη σκοπιά του μη καπνιστή, που τόσα χρόνια τα ανέχεται και με το που παρθεί μια πρωτοβουλία ακούει από το απέναντι στρατόπεδο άλλα και άλλα, δικαιολογίες για κάτι που κανονικά θα έπρεπε να είχε καταργηθεί από τους ίδιους τους ανθρώπους, δίχως να χρειαστεί να χρειαστεί να επέμβει το "κακό κράτος" όπως λες.

Και μη μου πεις ότι όσο υστερικές και να χαρακτηρίζεις τις υπερβολικές αντιδράσεις των αντικαπνιστών, άλλο τόσο δεν βρίσκεις ένα τεράστιο κενό στο συλλογισμό των καπνιστών

 

Δεν διαφωνω σε αυτο. Οι μη καπνιστες τραβανε μεγαλα ζορια καθημερινα. Και οσο παλιοτερα τοσο χειροτερα. Δεν νομιζω οτι μια γενια πριν υπηρχε καν η σκεψη να πει ο μπαμπας στον παπου να μην καπνιζει στο σπιτι στο χωριο γιατι μυριζει τσιγαριλα και γιατι του κανει κακο...  Ομοιως και μιση γενια πριν στους επιβατες του τρενου, του ΚΤΕΛ, του ηλεκτρικου η στον Δασκαλο του Δημοτικου. Ομοιως και μερικα χρονια πριν στις πτησεις εξωτερικου κλπ κλπ..

 

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι εμεις τα τρισεγγονα τους πρεπει να παρουμε εκδικηση απο οπου και οποιον μπορουμε επειδη καταφεραμε και απαρνηθηκαμε τις ανθυγιεινες ανατολιτικες εμμονες μας προς Δυτικοτερους και υγιεινοτερους τροπους ζωης και αυτος ακομα οχι ...

 

UPDATE: Ειπα Δυτικοτερος τροπος ζωης και θυμηθηκα... Καποτε η "Δυση" δεν μας ειχε απαγορευσει το ΚΟΚΟΡΕΤΣΙ? Να το κατασκευαζουμε, ψηνουμε, διαθετουμε, δινουμε στα παιδια μας ως επιβλαβες? Τι απεγινε αυτη η ευρωπαικη ντιρεκτιβα, ξερει κανεις? (το μονο που βρηκα ειναι αυτο)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αυτο το "παθηση", η ευκολια με την οποια το χρησιμοποιουμε δειχνει κατι το εχθρικο.

 

Κάθε εξάρτηση είναι μιά μορφή πάθησης...δεν νομίζω ότι υπάρχει όμως κάτι το εχθρικό στην χρησιμοποίηση αυτής της λέξης...

Είναι απλά μιά πραγματικότητα την οποία αποδέχονται και πολλοί καπνιστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και αυτο το "παθηση", η ευκολια με την οποια το χρησιμοποιουμε δειχνει κατι το εχθρικο.

 

Κάθε εξάρτηση είναι μιά μορφή πάθησης...δεν νομίζω ότι υπάρχει όμως κάτι το εχθρικό στην χρησιμοποίηση αυτής της λέξης...

Είναι απλά μιά πραγματικότητα την οποία αποδέχονται και πολλοί καπνιστές...

 

 

Χμ... στην παρεα σου, η οπουδηποτε αλλου παιζει μια τετοια συζητηση περι καπνιστων δεν εχει τυχει να παρατηρησεις μια συμπεριφορα/χαρακτηρισμους που ΔΕΝ θα συνηθιζες να εχεις και προς αλλες "παθησεις"  (καρκινοπαθεις,  ναρκομανεις, συφιλιδικους, αλκοολικους, φορεις ειτζ, ιλαρας, ψειρων, δακου και μουχριτσας και δεν ξερω γω τι αλλο) ?

 

Για παραδειγμα λετε συχνα

 

"Μωρη εητζιαρα, αλλαξαν οι καιροι, επιτελους τωρα θα σας δειξουμε, σε σας και τους ομοιους σας που μας καταπιεζατε τοσο καιρο, εξω στο κρυο θα σας εχουμε με τους ομοιους σας, οπως καναμε και στους Ιρλανδους του συναφιου σου και λουφαξαν, τριτοκοσμικια αρρωστη ..."

 

?

 

(Με μεγαλες δοσεις υπερβολης -ισως σε μερικες παρεες και για μερικους ανθρωπους να μην ειναι καν υπερβολη, ισως και να το "λενε κανουμε κανα καλαμπουρακι στον φιλο μας τον καπνιστη"- , για χαριν παραδειγματος) αλλα you get the idea...

 

Επισης η ιδια η λεξη αντι-καπνιστης καπως σα να μου φερνει σε μια "αντιδραση", "εχθρικοτητα" (πολλα εισαγωγικα και παλι). Σα να λεμε "αντι-κρεατοφαγος", "αντι-αρωματισμενος", "αντι-φορεας του εητζ", "αντι-οδηγος αυτοκινητου".

 

Με τους καπνιστες υπαρχει μια υπερβολη... Θα διορθωθουν και αυτοι, θα παψει και η υπερβολη σιγα-σιγα και απο τις δυο πλευρες φανταζομαι. Ηδη ολοενα και σε λιγοτερα μερη καπνιζουν. Αλλα αυτο δεν βοηθησε μεχρι τωρα στο να πεφτουν οι τονοι ισα ισα που "ανεβηκαν" γηπεδικα (κερδιζουμε, ελα παμε τωρα γερα να τους αποτελειωσουμε που τους εχουμε στα σκοινια)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα λετε συχνα

 

"Μωρη εητζιαρα, αλλαξαν οι καιροι, επιτελους τωρα θα σας δειξουμε, σε σας και τους ομοιους σας που μας καταπιεζατε τοσο καιρο, εξω στο κρυο θα σας εχουμε με τους ομοιους σας, οπως καναμε και στους Ιρλανδους του συναφιου σου και λουφαξαν, τριτοκοσμικια αρρωστη ..."

 

?

 

Συγγνώμη, στις δικές σου παρέες έτσι μιλάνε δηλαδή στους καπνιστές ??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα λετε συχνα

 

"Μωρη εητζιαρα, αλλαξαν οι καιροι, επιτελους τωρα θα σας δειξουμε, σε σας και τους ομοιους σας που μας καταπιεζατε τοσο καιρο, εξω στο κρυο θα σας εχουμε με τους ομοιους σας, οπως καναμε και στους Ιρλανδους του συναφιου σου και λουφαξαν, τριτοκοσμικια αρρωστη ..."

 

?

 

Συγγνώμη, στις δικές σου παρέες έτσι μιλάνε δηλαδή στους καπνιστές ??

 

 

 

Οι φανατικοι αντικαπνιστες (σα να λεμε οι φανατικοι αντι-φορεις εητζ) της παρεας μας ρητα ΝΑΙ, (χωρις τα στοιχεια υπερβολης με τα οποια οπως ειπα αλατισα την υποθετικη συζητηση ομως). Ειδικα οι γυναικες. Σα να ηδονιζονται ενα πραγμα...

 

Αληθεια μπορεις να δεις μεγαλα πηκτα κομματια κακιας και θριαμβου να ξεκολανε απο τα δοντια τους και να πεφτουν στο τραπεζι οταν αναφερονται στο τι θα τους κανει ο νομος και ποσο ασχημα θα την εχουν τωρα που μονο κλεισμενοι στα δωματιακια τους η εξω στο κρυο θα μπορουν να κανουν τζουρες γεματες καρκινου. Αν μπορουσαν θα το βιντεοσκοπουσαν μαλιστα να το βλεπουν μεταξυ τους να χαιρονται για το θριαμβο τους.

 

Σαν εκεινη τη διαφημιση που δειχνει εναν καπνιστη εξω απο μια εταιρια, χαμος στον ανεμο καθως φυσαει να απογειωνεται ... Θα γουσταρα η διαφημιστικη αυτη να το εκανε με νεφροπαθεις, φορεις εητζ, τετραπληγικους,  αλκοολικους, ναρκομανεις η αλλες "παθησεις"  κλπ. Να γελατε με την καρδια σας ε?

 

ΓΙαυτο σου λεω, καλος ο πολεμος κατα του τσιγαρου αλλα οι καπνιστες εχουν στοχοποιηθει...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παραδειγμα λετε συχνα

 

"Μωρη εητζιαρα, αλλαξαν οι καιροι, επιτελους τωρα θα σας δειξουμε, σε σας και τους ομοιους σας που μας καταπιεζατε τοσο καιρο, εξω στο κρυο θα σας εχουμε με τους ομοιους σας, οπως καναμε και στους Ιρλανδους του συναφιου σου και λουφαξαν, τριτοκοσμικια αρρωστη ..."

 

?

 

Συγγνώμη, στις δικές σου παρέες έτσι μιλάνε δηλαδή στους καπνιστές ??

 

 

 

Οι φανατικοι αντικαπνιστες (σα να λεμε οι φανατικοι αντι-φορεις εητζ) της παρεας μας ρητα ΝΑΙ, (χωρις τα στοιχεια υπερβολης με τα οποια οπως ειπα αλατισα την υποθετικη συζητηση ομως). Ειδικα οι γυναικες. Σα να ηδονιζονται ενα πραγμα...

 

Αληθεια μπορεις να δεις μεγαλα πηκτα κομματια κακιας και θριαμβου να ξεκολανε απο τα δοντια τους και να πεφτουν στο τραπεζι οταν αναφερονται στο τι θα τους κανει ο νομος και ποσο ασχημα θα την εχουν τωρα που μονο κλεισμενοι στα δωματιακια τους η εξω στο κρυο θα μπορουν να κανουν τζουρες γεματες καρκινου. Αν μπορουσαν θα το βιντεοσκοπουσαν μαλιστα να το βλεπουν μεταξυ τους να χαιρονται για το θριαμβο τους.

 

Σαν εκεινη τη διαφημιση που δειχνει εναν καπνιστη εξω απο μια εταιρια, χαμος στον ανεμο καθως φυσαει να απογειωνεται ... Θα γουσταρα η διαφημιστικη αυτη να το εκανε με νεφροπαθεις, φορεις εητζ, τετραπληγικους,  αλκοολικους, ναρκομανεις η αλλες "παθησεις"  κλπ. Να γελατε με την καρδια σας ε?

 

ΓΙαυτο σου λεω, καλος ο πολεμος κατα του τσιγαρου αλλα οι καπνιστες εχουν στοχοποιηθει...

 

Είδες λοιπόν?!..

Εγώ δεν μπορώ να νιώσω ποτέ έτσι χαιρέκακα για όσους καπνίζουν...

Ίσως γιατί υπήρξα κι εγώ σ'αυτήν τη θέση απο τα 14 μου έως τα 35 μου...

 

Γι'αυτό και το χαρακτηρίζω πάθηση....

Πάθηση απ'την οποία δραπέτευσα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό και το χαρακτηρίζω πάθηση....

Πάθηση απ'την οποία δραπέτευσα...

Καλο σε βρισκω! (Συνηθως οι πρωην καπνιστες ειναι οι πιο νιντζα μαχιμοι αντικαπνιστες, επειδη ξερουν ακριβως το ποσο ασχημο ηταν απο πρωτο χερι)

 

Ολο λεω να δραπετευσω και εγω, αλλα εχω χασει πολλα επεισοδια στο prison brake :)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου