Προς το περιεχόμενο

Επιτελους! Αλλοι 18 μηνες ΣΚΛΑΒΙΑΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aπό τη μια διαρρηγνύουμε τα ιμάτιά μας για το παθητικό κάπνισμα, από την άλλη όμως τσακίζουμε ανελέητα διάφορα φαγητά κάθε είδους που έχουν στρογγυλοκαθήσει πάνω σε ψησταριά με κάρβουνα για ώρες ατελείωτες. Αν είχατε την παραμικρή ιδέα του πόσο αντιστοιχεί σε ώρες παθητικού καπνίσματος, δεν νομίζω να ήσασταν τόσο ένθερμοι οπαδοί της επιτόπου εκτέλεσης των καπνιστών.

 

 

Παρεπιπτόντως, αυτά μας τα είχε πει ένας φανατικός αντικαπνιστής - καθηγητής κι επιτηρητής της πτυχιακής μου όταν έκανα το master μου στο Εδιμβούργο κάτι χρόνια πριν, και ίσως η μεγαλύτερη "κεφαλή" στον κόσμο σε ζητήματα θαλάσσιας μόλυνσης πετρελαίου και παρεμφερών ουσιών. Απλά δεν του άρεσε, όπως και μένα, να σκεπτόμαστε με δυο μέτρα και δυο σταθμά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bloody, το παθητικό κάπνισμα δεν είναι μόνο θέμα υγείας αλλά και ενόχλησης...

Ο μη καπνιστής ενοχλείται και υποφέρει όταν εισπνέει καπνό...δεν το αντέχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα δεν είπα εγώ το αντίθετο, ίσα ίσα που το καταλαβαίνω απόλυτα. Λέω όμως να γνωρίζουμε τι βάζουμε μέσα μας και να μην καταφεύγουμε σε κυνήγι μαγισσών. Σε δημόσιες υπηρεσίες δεν το συζητώ καν - αν και καπνιστής, κι εγώ θα τον εκτελούσα επιτόπου τον κιαρατά που θα έβλεπα να καπνίζει, πόσο μάλλον αν δούλευα δίπλα του. Αλλά σε μπαρ και εστιατόρια είμαι υπέρ της αρμονικής συνύπαρξης των μεν και των δε με χώρους με κατάλληλο εξαερισμό για την κάθε ομάδα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως είναι πολύ εύκολο να κοπεί το κάπνισμα σε πόλεις που απαγορεύεται. Αυτό ίσως φανεί κουφό σε πολλούς αλλά επιβεβαιώνω ότι ισχύει... http://www.noiz.gr/index.php?topic=152444.msg165675#msg165675 (βεβαίως στο Δουβλίνο απαγορεύεται και σε μπαρ+εστιατόρια).

 

δε ξερω τι γινεται στο δουβλινο , παντως στο βελγιο στο μονο μερος που μπορεις να καπνισεις ειναι σε .... irish pub  ;D

 

 

ειμαι καπνιστης ,

αλλα ο νομος με βρισκει συμφωνο οσο και αν ζοριστω ,

και θα τον εφαρμοσω , για χαρη της μαμας μου

που την ενοχλει το τσιγαρο αυτων που δεν την σεβονται και δε τους το λεει γιατι ειναι ευγενικη ,

για χαρη της κοπελας μου που στην δουλεια καπνιζουν χωρις να την ρωτησουν και μολις ανοιγει το παραθυρο το κλεινουν επειδη κρυωνουν...(καπνιζει και ο διευθυντης ,  ειναι ακριβως αυτο στο οποιο αναφερθηκε o Wow! μπολικα ποστ πριν) και για ολους αυτους που ενοχλησα τοσα χρονια που καπνιζω και δε βρηκαν το θαρρος να μου το πουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να δώσω και ένα παραπάνω επιχείρημα; Προσωπικά (και ξέρω και άλλα άτομα με το ίδιο πρόβλημα) έχω αλλεργικό άσθμα, και μόλις μπω σε χώρο με καπνό κλίνει ο λαιμός μου, η μύτη μου και αρχίζω να βήχω σα γαϊδούρι (παρεμπιπτόντως αυτό σημαίνει ότι η φωνή μου την υπόλοιπη και την επόμενη μέρα είναι χάλια). Φυσικά υπάρχουν και άνθρωποι αλλεργικοί στη γύρη, αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να απαγορεύσουμε τα λουλούδια ( ;D ;D ;D) αλλά εφ'όσον πρόκειται για μια ΕΠΙΛΟΓΗ του διπλανού μου που και κακό μου κάνει και προκαλεί αλλεργικές αντιδράσεις σε ένα αρκετά υπολογίσιμο ποσοστό των συμπολιτών του, νομίζω είναι λογικό να απαγορεύεται σε δημόσιο χώρο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σε όλους αυτούς που λένε για το αν η απαγόρευση έφερε αποτελέσματα κάπου στον κόσμο, πρόσφατα σε μια ημερίδα για το κάπνισμα, μίλησαν και διάφοροι περίεργοι, (ξέρετε διάφοροι άχετοι, που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα προερχόμενοι από τας Ευρώπας, που τι να μας πουν δλδ εμάς) και ανέφεραν με στοιχεία, ότι από τότες που ξεκίνησε η τρομερή αντικαπνιστική εκστρατεία στην Ε.Ε. το κάπνισμα ελλατώθηκε τραγικά και συνεχίζει να ελλατώνεται. Βέβαια μιλάμε για χώρες που τα βάλανε με τραγικά συμφέροντα (παράδειγμα η ακύρωση της συμφωνίας Ferrari-Malboro πόσων δις προς μια με πολύ μικρότερες απολαβές, απαγόρευση διαφημίσεων έστω και σε περιοδικά και φυσικά φόροι στο θεό, κάνοντας τα τσιγάρα ισάξια των μπουκαλιών ποτών)

Βέβαια αυτά σιγά μην περάσουν στους θεριακλήδες, που κατάφεραν να είναι η 1η χώρα παγκοσμίως σε καπνιστές και να περηφανεύονται και από πάνω....

 

Και ναι καλύτερα να έχουν το αίσθημα του πολίτη β κατηγορίας, παρά να ενοχλούν τους πάντες με τις πρέζες τους (γιατί είναι η χειρότερη πρέζα και η μάστιγα του 21ου αιώνα, που σε αυτήν οφείλονται πάνω από τους μισούς θανάτους).

Σαν πρώην καπνιστής βλέποντας το τότε με το τώρα, απλά αηδία μου προκαλλούν τα όσα κάθονται και λένε διάφοροι, υπερασπίζοντας το κάπνισμα φέροντας επιχειρήματα που δεν χρησιμοποιήθηκαν ούτε στο Αμέρικα κατά την κουβέντα για την απαγόρευση των όπλων.

Και μιλάνε και για φασισμούς και άλλα τέτοια!

Α ρε Ελληνα.......

 

 

Και αυτό το ότι αφού σοβαρό ποσοστό καπνίζει, άντε να πα στα κομμάτια, τότες δλδ αν τρυπιόντουσαν οι περισσότεροι, ας επιτρέπαμε και την νομιμοποίηση και να πέζαμε βελάκια!  :o

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν πρώην καπνιστής βλέποντας το τότε με το τώρα, απλά αηδία μου προκαλλούν τα όσα κάθονται και λένε διάφοροι, υπερασπίζοντας το κάπνισμα φέροντας επιχειρήματα που δεν χρησιμοποιήθηκαν ούτε στο Αμέρικα κατά την κουβέντα για την απαγόρευση των όπλων.

Και μιλάνε και για φασισμούς και άλλα τέτοια!

Α ρε Ελληνα.......

 

 

+1

 

Έχω επισκεφθεί πόλεις που έχουν παρόμοιο μέτρο πριν και μετά την απαγόρευση (Λονδίνο, Βερολίνο) και μπορώ να πω οτι είναι παράδεισος να είσαι σε ένα μαγαζί γεμάτο, ο ένας πάνω στον άλλον και να μην υπάρχει ίχνος καπνού! Άλλη φάση! :)

 

Πάντως με μουσικούς που έχω μιλήσει στην Αγγλία όλοι λένε ότι η απαγόρευση σε αυτό το θέμα τους έχει κάνει κακό γιατί η μπάντα παίζει στην pub και όλοι είναι έξω στο δρόμο για να κάνουν τσιγάρο κι έτσι το μαγαζί φαίνεται άδειο ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα να υπάρχουν μαγαζιά όπου επιτρέπεται και μαγαζιά οπου δεν επιτρέπεται.τι πιο δικαιο?

 

αυτο ειναι πρακτικα αδυνατο να γινει μια και θα επρεπε ΟΛΟΙ οι υπαλληλοι ενος "καπνιστου" μαγαζιου να ειναι καπνιστες (φανταζεσαι ας πουμε ποσο θα υπεφερε ενας μη καπνιστης μπαρμαν ή dj σε ενα τετοιο μαγαζι?)

 

καλο θα μας κανει,ΜΟΝΟ καλο.Και περισσοτερα χρονια θα ζησουμε και περισσοτερες ΚΙΘΑΡΕΣ θα αγορασουμε (καλα σε συνδιασμο με τη ΜΗ χρηση του ΙΧ μας αγοραζουμε στεγνα μια Custom Shop το χρονο) και δεν θα βρωμοκοπαμε σαν τετζερεδες που τους ξεχασαν πανω στο ματι...   

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως από τότε που και το τσιγάρο έκοψα και έγινα τακτικός των ΜΜΜ έχοντας το αυτοκίνητο μόνο για κανά ταξιδάκι, ή για τη σχολή (που όντως εκεί δεν βολεύουν τα ΜΜΜ) αν βερεθώ να πάω με τα πόδια, έχω πάρει τόσα και τόσα (άχρηστες πολλές φορές πράματα) που αν τα μάζευα θα είχα πόσες black beauty....

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου