Προς το περιεχόμενο

Επιτελους! Αλλοι 18 μηνες ΣΚΛΑΒΙΑΣ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς η Δημοκρατία, σε συνδυασμό με την έλλειψη Παιδείας, οδηγεί μαθηματικά στον δημόσιο εξοστομισμό μαλακιων. ΑΑΑνερυθρίαστα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαρακτηριστικά γραφική ήταν και η απαντηση του Μαχαιρίτσα, σε μια συνεντευξη που ετυχε να ακουσω, η οποία έλεγε με λίγα λόγια ότι η απαγόρευση αυτή ειναι το πρώτο μετρο για την επιβολή χούντας....Τι μ@λ@κίες σκέφτονται μερικοί μερικοί....

 

Καλά, βρήκες τώρα κ εσύ άτομο να ασχοληθείς..... ::) ::) ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. εδω στην ελλαδα γιατι καποιος να μου στερησει το να κατσω στη πλατεια πχ και να κανω ενα τσιγαρο

2. Σε πρωτη φαση αυτο που αντιλαμβανομαι απο αυτο το μετρο ειναι η προθεση να «κλεισουν» σπιτια τους ενα μεγαλο μερος του πληθυσμου (δλδ τους καπνιστες), ετσι κ αλλιως το συστημα παντα το βολευε η απομονωση...

3. Τωρα για τα μαγαζια, εχετε ολοι εσεις οι υπερμαχοι του «απελευθερωτικου» αυτου μετρου αναλογιστει τι κοστος θα εχει στην οικονομια;;;

4. Μηπως θα επρεπε να δειξετε το ιδιο μενος κ φανατισμο σε πιο σοβαρα θεματα οπως ακριβεια,πληθωρισμο,μολυνση κ τοσα αλλα;

5. Κινητα εχετε;;;; φανταζομαι πως σχεδον ολοι.. κανατε την ιδια ερευνα για το ποσες βλαβες προκαλουν στον ιδιο το χρηστη κ στους κοντινους του κατα τη συνομιλια;;;

6. Ποσοι απο εσας εχετε πιει coca cola;;; φανταζομαι πως ολοι.. το οτι το συγκεκριμενο προιον εχει μυστικη συνταγη κ ενας θεος ξερει τι σκατα εχει μεσα σας απασχολησε ποτε;;;

7. Σκεφτειτε με ποσους φιλους ή γνωστους θα απομακρυνθειτε απαξ κ ισχυσει αυτο το μετρο, αν κ απ οτι βλεπω λιγο θα σας νοιαξει μιας κ φαινεται οτι ηδη θεωρητε τους καπνιστες σαν κατωτερα οντα κ το μετρο αυτο λειτουργει σαν μια αυτοεπιβεβαιωση.

8. Θα παραδεχομουν αυτο το μετρο μονο αν ηταν ουσιαστικο κ οχι επιβολη, δλδ να απαγορευταν η πωληση του τσιγαρου παντου κ κατ επεκταση να κρινονταν παρανομες ΟΛΕΣ οι καπνοβιομηχανιες, αλλα εκει κανουν τις κοτες.

9. Αντε κ σε 10 χρονια ας μας πουν οτι απαγορευετε κ το πηδημα διοτι εξουθενωνει τον οργανισμο κ μπορει να παθεις κ κραμπα..

 

1. Κανείς δεν το λέει αυτό, μιλάμε για κλειστους χώρους. Όταν θες να έχεις γνώμη για κάτι επιβάλλεται να ξέρεις για τι μιλάς.

2. Το οποίο ΠΟΙΟΝ συμφέρει; Γιατί λέμε ό,τι μας κατέβει στο κεφάλι χωρίς να το σκεφτόμαστε δηλαδή;

3. .......δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι από του χρόνου ο κόσμος θα μένει μέσα για να καπνίζει; Συγνώμη κιόλας αλλά τόσο ΜΑΛΑΚΕΣ τους θεωρείς τους καπνιστές; Δηλαδή δε θα πάει ο άλλος να πιει ένα ποτό, ή να δει μια συναυλία επειδή προτιμάει να κάτσει σπίτι του ΓΙΑ να καπνίσει;;;; ::) ::) ::)

4. Και ποιος ακριβώς σου λέει ότι ΔΕΝ το κάνουμε;

5. Ναι, το κινητό υποτίθεται ότι προκαλεί βλάβες σε λίγα εκατοστά απόσταση, μπορείς απλά να μην κολλήσεις το κεφάλι σου πάνω μου όταν μιλάω. Επιπλέον, σου είπε κάποιος ότι αν αποδειχθεί ότι η χρήση κινητού είναι επιβλαβής θα διαφωνίσουμε με κάποιο αντίστοιχο μέτρο; Τέλος, δυνειδητοποιείς τη διαφορά του αθροιστικού χρόνου που χρησιμοποιείται ένα κινητό κατά μέσο όρο σε μια μέρα από το συνολικό χρόνο που καπνίζει κάποιος σε μια μέρα;

6. Όχι. Άμα εγώ θέλω να πίνω coca cola και να πεθάνω δεν είναι δικός σου λογαριασμός. Δεν προκαλώ πρόβλημα στους γύρω μου.

7. Έλεος. Έχω πιο έξυπνους φίλους απ'όσο φαντάζεσαι. Δε θα χαθούμε επειδή καπνίζουν ενώ εγώ όχι. ΕΣΥ θεωρείς τους καπνιστές κατώτερα όντα αν πράγματι πιστεύεις ότι θα αλλάξουν παρέες, τρόπο ζωής και θα κλειστούν στα σπίτια τους για να καπνίζουν. Έλεος δηλαδή........!

8. Σωστά. Το να σου πούνε "αν θέλεις κάπνιζε, αλλά όχι κάνοντας κακό στον διπλανό σου" είναι λάθος (και μάλιστα απαράδεκτο). Το να σου πούνε "σου απαγορεύουμε να καπνίζεις ακόμα και μέσα στο σπίτι σου, ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ, επειδή έτσι γουστάρουμε ενώ δεν κάνεις κακό σε κανέναν παρα μόνο στον εαυτό σου" είναι λογικό ::) ::) ::)

9. Να και ένας πολύ λογικός παραλληλισμός. Συγχαρητήρια.

 

1. Το αντιστιχο μετρο στις ευρωπαικες χωρες που εχει εφαρμοστει απαγορευει το καπνισμα ακομα κ στον δρομο!!! Κατ εξαιρεση υπαρχουν σημεια ανα περιπου 2 οικοδομικα τετραγωνα οπου εχει οριοθετηθει με μπογια στο δρομο (σαν μεγαλο παρκομετρο) ο χωρος για τους καπνιστες. Εγω μ αυτη τη προεκταση του μετρου εχω προβλημα. Ευχαριστω για τη συμβουλη!!! στην ανταποδιδω μαλιστα.

 

2. Συμφερει απο τον δημαρχο της περιοχης που μενεις διοτι δεν θα χρειαζεται να λειτουργησει εξωραιστικα στους εξωτερικους χωρους μιας κ λιγοι θα ενδιαφερονται γιαυτους, απαξ κ θα τους΄ τους εχει στερησει ηδη αυτο το μετρο της περιθωριοποιησης κ της απομονωσης, μεχρι κ αυτους που προτιμανε τη νεολαια κ οχι μονο, στιβαγμενη σε εμπορικα κεντρα και καταστηματα μαζικης καταναλωσης, βλεπεις οσοι τα σνομπαρουν αυτα ειναι ελλειμα πελατειακης βασης.

 

3. Φυσικα καποιος που καπνιζει συνηδητα κ χωρις τυψεις θα αναγκαστει να τα πινει σπιτι του με τους συμπασχοντες οπως ανεφερε κ καποιος αλλος εξισου εριστικος με εσενα παραπανω, μιας κ ποσο να αντεξει σε ενα μπαρ χωρις τσιγαρο;;; θα παει για να χαλαρωσει ή για να του σπασουν τα νευρα;;; Οι συναυλιες ειναι ατυχες παραδειγμα μιας κ δεν συνειδητοποιεις τη διαφορα συχνοτητας του να βγαινεις απλα εξω με το να πηγαινεις σε αυτες..

 

4. Ελπιζω με το ιδιο μενος...

 

5. Οταν εισαι στο λεωφορειο κ σε ολοκληρη τη διαδρομη εχεις στο διπλανο καθισμα καποιο κοριτσακι ή αγορακι που δε το ξεκολαει απ το αυτι του εσυ συνειδητοποιεις τη διαφορα;;; εκτος κ αν εχεις τπτ χρονια να μπεις σε λεωφορειο κ δεν εχεις συναντησει το συνηθες αυτο φαινομενο... (φαντασου να καπνιζανε κιολας μεσα)

 

 

6. το ιδιο με εσενα λενε κ οι πρεζακηδες. Συγχαρητηρια.

 

7. Κ ομως το μετρο αυτο ασυνειδητα θα διαχωρησει τους μη καπνιστες με τους καπνιστες,οσο κ αν δεν θελουν να το παραδεχτουν κ οι 2.... θα ειναι πλεον θεμα χωρο-ταξικο.

 

 

 

8. Αν ηθελε να προστατεψει τους πολιτες αυτο θα εκανε εστω κ αν ειναι σκληρο, αν θελει να τα απλα αρπαξει με προστιμα εφαρμοζει το μετρο που υποστηριζεις.

 

 

9. Ανεφερα ενα υπερβολικο παραδειγμα για να καταλαβεις κ συ...

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιστιχο μετρο στις ευρωπαικες χωρες που εχει εφαρμοστει απαγορευει το καπνισμα ακομα κ στον δρομο!!!

 

αυτο δεν ισχυει πουθενα,δοξα τω θεω τριγυρναω συνεχως στην Ευρωπη και φετος δεν το ειδα ΠΟΥΘΕΝΑ.  (στο Βερολινο και στο Λονδινο ο μονος "εξωτερικος" χωρος που απαγορευεται ειναι κατω απο τα σκεπαστρα των σταθμων των τραινων που αν το καλοσκεφτεις δεν ειναι 100% εξωτερικος χωρος ;)

 

6. το ιδιο με εσενα λενε κ οι πρεζακηδες. Συγχαρητηρια.

 

εντελως ΑΣΤΕΙΟ επιχειρημα,ετσι κι αλλοιως κανεις πρεζακιας δεν θα ερθει να...καρφωσει το...βελονι(ε) :) στο μπρατσο σου,ενω εσυ με την ...τσιγαρα σου με κανεις... καπνιστο θελω δεν θελω...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

6. το ιδιο με εσενα λενε κ οι πρεζακηδες. Συγχαρητηρια.

 

εντελως ΑΣΤΕΙΟ επιχειρημα,ετσι κι αλλοιως κανεις πρεζακιας δεν θα ερθει να...καρφωσει το...βελονι(ε) :) στο μπρατσο σου,ενω εσυ με την ...τσιγαρα σου με κανεις... καπνιστο θελω δεν θελω...

 

οποτε ας κυνηγαμε τους καπνιστες κ ας αφησουμε τους πρεζακηδες που δεν ενοχλουν ποτε τους....

Εσυ λες πιο καλα ΑΣΤΕΙΑ.....

ειδες ο παροξυσμος που ελεγα σε τι σε οδηγει να λες;;;;;;; Ουτε μπαρουτοκαπνιστος δεν θα το λεγες αυτο....

 

Κ στην ευρωπη εφαρμοζεται ετσι οπως ακριβως λεω οχι παντου βεβαια.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Το αντιστιχο μετρο στις ευρωπαικες χωρες που εχει εφαρμοστει απαγορευει το καπνισμα ακομα κ στον δρομο!!! Κατ εξαιρεση υπαρχουν σημεια ανα περιπου 2 οικοδομικα τετραγωνα οπου εχει οριοθετηθει με μπογια στο δρομο (σαν μεγαλο παρκομετρο) ο χωρος για τους καπνιστες. Εγω μ αυτη τη προεκταση του μετρου εχω προβλημα. Ευχαριστω για τη συμβουλη!!! στην ανταποδιδω μαλιστα.

 

2. Συμφερει απο τον δημαρχο της περιοχης που μενεις διοτι δεν θα χρειαζεται να λειτουργησει εξωραιστικα στους εξωτερικους χωρους μιας κ λιγοι θα ενδιαφερονται γιαυτους, απαξ κ θα τους΄ τους εχει στερησει ηδη αυτο το μετρο της περιθωριοποιησης κ της απομονωσης, μεχρι κ αυτους που προτιμανε τη νεολαια κ οχι μονο, στιβαγμενη σε εμπορικα κεντρα και καταστηματα μαζικης καταναλωσης, βλεπεις οσοι τα σνομπαρουν αυτα ειναι ελλειμα πελατειακης βασης.

 

3. Φυσικα καποιος που καπνιζει συνηδητα κ χωρις τυψεις θα αναγκαστει να τα πινει σπιτι του με τους συμπασχοντες οπως ανεφερε κ καποιος αλλος εξισου εριστικος με εσενα παραπανω, μιας κ ποσο να αντεξει σε ενα μπαρ χωρις τσιγαρο;;; θα παει για να χαλαρωσει ή για να του σπασουν τα νευρα;;; Οι συναυλιες ειναι ατυχες παραδειγμα μιας κ δεν συνειδητοποιεις τη διαφορα συχνοτητας του να βγαινεις απλα εξω με το να πηγαινεις σε αυτες..

 

4. Ελπιζω με το ιδιο μενος...

 

5. Οταν εισαι στο λεωφορειο κ σε ολοκληρη τη διαδρομη εχεις στο διπλανο καθισμα καποιο κοριτσακι ή αγορακι που δε το ξεκολαει απ το αυτι του εσυ συνειδητοποιεις τη διαφορα;;; εκτος κ αν εχεις τπτ χρονια να μπεις σε λεωφορειο κ δεν εχεις συναντησει το συνηθες αυτο φαινομενο... (φαντασου να καπνιζανε κιολας μεσα)

 

 

6. το ιδιο με εσενα λενε κ οι πρεζακηδες. Συγχαρητηρια.

 

7. Κ ομως το μετρο αυτο ασυνειδητα θα διαχωρησει τους μη καπνιστες με τους καπνιστες,οσο κ αν δεν θελουν να το παραδεχτουν κ οι 2.... θα ειναι πλεον θεμα χωρο-ταξικο.

 

 

 

8. Αν ηθελε να προστατεψει τους πολιτες αυτο θα εκανε εστω κ αν ειναι σκληρο, αν θελει να τα απλα αρπαξει με προστιμα εφαρμοζει το μετρο που υποστηριζεις.

 

 

9. Ανεφερα ενα απλο παραδειγμα για να καταλαβεις κ συ...

 

1. Καλά κάνεις και μου "γυρίζεις πίσω". Κι εγώ επιβάλεται να ξέρω για τι μιλάω. Και ξέρω ότι ΔΕΝ υπάρχει θέμα στους ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ χώρους, άρα αυτό που μας λες είναι άσχετο, και σου λέω υπεύθυνα ότι αν απαγορευθεί το να κάνεις ένα τσιγάρο στην πλατεία θα διαμαρτυρηθώ και εγώ μαζί σου για να μη σου το απαγορεύσουν ;)

2. Ε τώρα.... δηλαδή πάνε να απαγορεύσουν το κάπνισμα, ώστε ο κόσμος να κλείνεται σπίτι του και να μην πληρώνουν λεφτά για συντριβάνια και για δημόσιες συγκοινωνίες....; ::) ::) ;D

3. Καλέ μου άνθρωπε! Κι εμένα μου αρέσει να κυκλοφορώ χωρίς μπλούζα όταν κάνει ζέστη. Δε με εμπόδισε ποτέ αυτό να βάλω μια μπλούζα και να πάω να πιω ένα ποτό. ΕΛΕΟΣ. Απλά θα πας σε ένα μπαρ, θα πιεις ένα ποτό και θα κάνεις το τσιγάρο σου πριν μπεις μέσα, ή θα βγεις έξω δυο λεπτάκια. Σιγά πια! Επίσης τραγουδάω: όταν βγαίνω ο λαιμός μου γίνεται σκατά γιατί αναγκάζομαι να φωνάζω λόγω της δυνατής μουσικής. Φροντίζω να βρίσκω μέρες να βγω όμως, και την άλλη μέρα κάνω ψιλοαφωνία για να διορθώσω την κατάσταση. Λύσεις υπάρχουν. Αν πλέον είσαι ΤΟΣΟ φανατικός καπνιστής που προτιμάς να μη βγαίνεις ποτέ προκειμένου να κάνεις τσιγάρα ΟΛΗ την ώρα, ε τι να πω....

4. Ναι

5. Ναι, δίκιο έχεις σε αυτό. Αλλά επαναλαμβάνω δεν έχει αποδειχθεί τίποτα σχετικό ;)

6. Ναι, και γιατί αυτό είναι πρόβλημα; Επιπλέον, κάθεσαι και κόπτεσαι για τον κοινωνικό ρατσισμό εναντίον των καπνιστών (που δεν είπα ούτε εγώ ούτε ο sf τίποτα εναντίον τους, είπαμε απλά να μην καπνίζουν πάνω μας και μας κάνουν και εμάς κακό) και μετά αναφέρεσαι απαξιωτικά στους "πρεζάκηδες", και αναφέρεις ως επιχείρημα εναντίον μου ότι αυτό που είπα το λένε κι αυτοί.... Ποιος ακριβώς είναι ο ρατσιστής τώρα;

7. Συγνώμη αλλά οι φίλοι μου δεν έχουν πρόβλημα να βγούμε ένα βράδυ και να θυσιάσουν το τσιγάρο τους, και ούτε κι εγώ έχω πρόβλημα να βγω πέντε λεπτά έξω μαζί τους για να κάνουν ένα τσιγάρο ;)

8. Μα βρε άνθρωπέ μου, εσύ αν θέλεις να καπνίσεις γνωρίζοντας ότι κάνει κακό είναι δικαίωμά σου. Άλλο αυτό κι άλλο να κάνεις κακό ΚΑΙ στον διπλανό σου. Δε μπορούν να σου απαγορεύσουν να πηδήξεις από το μπαλκόνι σου, μπορούν όμως να σου απαγορεύσουν να τραβήξεις κι εμένα μαζί σου. Τι δεν καταλαβαίνεις;

9. Ναι, αλλά ο παραλληλισμός σου ήταν τραγικός. Άσχετο το ένα με το άλλο. Το να κάνει κάποιος/κάποια σεξ με κάποιον/κάποια δεν κάνει κακό σε κανέναν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δεν καταλαβαίνεις;

 

ελα ντε...... ;D

 

 

και μετά αναφέρεσαι απαξιωτικά στους "πρεζάκηδες", και αναφέρεις ως επιχείρημα εναντίον μου ότι αυτό που είπα το λένε κι αυτοί.... Ποιος ακριβώς είναι ο ρατσιστής τώρα;

 

δεν ειναι ...ΡΑΤΣΙστης ...ΚΑΠΝΙστης ειναι... ;D

 

. δηλαδή πάνε να απαγορεύσουν το κάπνισμα, ώστε ο κόσμος να κλείνεται σπίτι του και να μην πληρώνουν λεφτά για συντριβάνια και για δημόσιες συγκοινωνίες....;

 

ναι ρε δεν το ξερεις αυτο?ειναι ενα απο τα πολλα οργανωμενα "φασιστικα" (που λεει και ο Μαχαιριτσας ;D) σχεδια της "εξουσιας" ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι που αφορα την εφαρμογη του μετρου?? Ειμαστε σε μια συναυλια 2000 ατομων εστω και οι μισοι καπνιζουν! Πως θα εφαρμοστει το μετρο εκεί?? Θα μπει καποιος αστυνομικος να δίνει προστιμα, οποτε και θα φευγει σηκωτός εξω ή θα πρεπει να το αναλάβει ο μαγαζατορας το θεμα αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου