Προς το περιεχόμενο

Μεταβολή ήχου preset στο Amplitube (σε συνδυασμό με το SONAR)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το εξής πρόβλημα:

Ανοίγω το Amplitube ως stand-alone εφαρμογή και βρίσκω με κάποιο preset που μου αρέσει, πχ έναν ήχο με overdrive.

Αν ανοιξω το Amplitube μέσω του SONAR (ως FX insert σε ένα audio κανάλι), ο ήχος του preset που άκουγα πριν δεν είναι ο ίδιος.

Το overdrive πχ που έφτιαξα πιο πριν έχει λιγότερο gain. Μου δίνει την εντύπωση σαν να να μην παίρνει το 100% σήμα του effect, αλλά κάποιο ποσοστό του.

 

Κάνω κάτι λάθος στη συνδεσμολογία;

Το έχει παρατηρήσει κι άλλος αυτό το φαινόμενο;  :-\

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο πρόβλημα!

Δεν μου έχει τύχει ποτέ αλλά μπορείς να δοκιμάσεις τα παρακάτω για να εντοπίσεις αν λύνεται:

 

*)Τι sample rate χρησιμοποιείς; Υπάρχει διαφορά στη συμπεριφορά του Amplitube αν <<κατέβεις>> στο standard 44.1, 16bit?

 

**)Το amplitube το εφαρμόζεις εξαρχής στο line της κιθάρας σου, ή ηχογραφείς το dry σήμα αρχικά, και μετά εφαρμόζεις το vst? Δοκίμασε και τα 2, για να συγκρίνεις.

 

***)Εφόσον κάνεις το δεύτερο, μήπως παρατηρείς διαφορά αν εφαρμόσεις το Amplitube σε stereo από ότι σε mono σήμα;

 

Τέλος, τσέκαρε τις ρυθμίσεις εντός και εκτός DAW, ώστε να είναι ακριβώς οι ίδιες.

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με Cubase σε συνδιασμό με Guitar Rig και Amplitube.

Στους καθαρούς ήχους είναι μικρό το πρόβλημα, αλλά με Distorted ήχους χάνεται ο όγκος και γενικά δεν είναι ο ήχος που ακούγεται όταν ανοίγουν οι εφαρμογές μόνες τους.

Έχει βρει κανείς άκρη με αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου