Προς το περιεχόμενο

ποιον επεξεργαστη για μουσικες παραγωγες;


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες, καλά τα λέτε αλλά τα πάντα έχουν να κάνουν με τις ατομικές μας επιλογές και τα λογικά πλαίσια που θέτουμε στις αγορές μας.

Δεν λέω στον Τάκη να πάρει Core 2 Extreme που κάνει χιλιάρικο ή να περιμένει τους Nehalem που θα βγουν του χρόνου. Κάτι τέτοια είναι τραβηγμένα, το ξέρω. Μη μου πείτε όμως ότι είναι καμιά σοβαρή υπόθεση να περιμένει 15 μέρες και να δώσει 50 ευρώ παραπάνω, άλλωστε είναι σίγουρο ότι τα αξίζει αυτός ο επεξεργαστής.

 

Όσο για τη σύνεση, εξαρτάται από τον καθένα και δεν φταίει κανένας επεξεργαστής και καμία εταιρία για το γεγονός ότι υπάρχουν λεφτάδες ή ψώνια που σκορπάνε φράγκα αβέρτα. Στα πάντα είναι το ίδιο, όταν φτάνεις σε ένα καλό επίπεδο πρέπει να πληρώσεις βαρύ αντίτιμο για να κάνεις μικρά βήματα βελτίωσης.

Ευτυχώς υπάρχουν λύσεις για όλους και για όλα στην αγορά, όποιος παρασύρεται και μπαίνει στο τριπάκι να κυνηγάει την κορυφή ας είναι προετοιμασμένος για τα οικονομικά επακόλουθα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και φυσικά έχεις δίκιο σε αυτά που λές

 

Απο την άλλη όωμς το δικό μου παράπονο είναι ότι υπάρχει αυτή η πόλωση. Που καλά κάνει και υπάρχει γιατί κοινητοποιεί την εξέλιξη. Αλλά με λυπεί το γεγονός ότι δεν ασχολούμστε με την εκμετάλευση του ήδη υπάρχοντος.

 

Πχ πρόσφατα είχε ένα πολύ όμορφο άρθρο το Computer music για αγορά μεταχειρισμένου μακ στα 100 ευρώ και την χρησιμοποίηση του ώς μέσου παραγωγή μουσικής.

 

Τα παίχνιδια πχ στο Playstation 2 αναπτύσονται με τέτοιο τρόπο ώστε να ξεπερνάνε τις φαινομενικά εφίκτες επιδόσει του .

 

Δυστηχώς στην αγορά μουσικής τεχνολογίας δεν γίνεται κάτι τέτοιο. Αλλά ούτε υπάρχουν τα άθρα που να δείχνουν σε ένα αρχάριο ότι η αναβάθμιση δεν είναι παραίτητη και ότι μπορεί να βγάλει πολύ ζουμί απο τον πεθαμένο θεωρητικά υπολογιστή του.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα λεγόμενά σου. Εντούτοις, δεν είναι το κατάλληλο thread για να αναπτυχθεί μια τέτοια κουβέντα νομίζω. Αν έχεις διάθεση να το συζητήσουμε, άνοιξε ένα νέο θέμα και θα το σκίσουμε το πράγμα. ;)

 

Διαφωνώ μόνο εδώ:

Αλλά ούτε υπάρχουν τα άθρα που να δείχνουν σε ένα αρχάριο ότι η αναβάθμιση δεν είναι παραίτητη και ότι μπορεί να βγάλει πολύ ζουμί απο τον πεθαμένο θεωρητικά υπολογιστή του.

Έχω βρει κατά καιρούς πολλά άρθρα για το θέμα, μέχρι και εξειδικευμένα sites (όπως το musicxp.net) που είναι αφιερωμένα στη βελτιστοποίηση των ρυθμίσεων σε έναν υπολογιστή για μουσική χρήση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα σκοπο να εμβαθύνω περισσότερο,ότι είπα το έιπα επείδη λιγότερο έμπειροι (βλ .αρχάριοι) διαβάζουν τέτοια θέματα κάλο είναι να υπάρχει και μία τέτοια άποψη για να μην γίνονται επιπόλεες αγοράς.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω μεινει 7 χρονια με ενα pentium 4 στα 2.53.Δεν παρασερνομαι απο τον συρμο της τεχνολογιας.

Ειναι ομως καιρος να προβω σε μια αναβαθμιση.Το Pc τα εχει φτυσει.

O core 2 duo quad 9450 ειναι ενας επεξεργαστης πολυ δυνατος που σε καμια περιπτωση δεν θα τον αλλαξω οταν βγει ο επομενος αντικαταστατης της ιντελ στα 32nm!Δεν υπαρχει λογος για τις αναγκες μου...

kαι εδω καλα καποια προγραμματα δεν εκμεταλλευονται ακομα τους 4 πυρηνες. Ειναι μια αναβαθμιση που οσο ναναι εχει μεγαλη αντοχη στο χρονο για μενα!

 

ΥΓ.o q6600 δεν υποστηριζει sse4 και o q9450 αρχες ιουνιου θα ερθει Ελλαδα, καθως εχει διορθωθει ενα 'λαθακι' που υπηρχε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... για λύστε μου μια απορία ...  ::)

Είναι προτιμητέος ο τετραπύρηνος  q9450 / q9300 - στα 2.66/2.5Ghz-  από τον διπύρηνο 8500 (3,16 GHz) ?

Έχετε κανένα λινκ σε Audio δοκιμές που να δείχνει τις διαφορές τους ? (από steinberg ή άλλη pro-audio εταιρεία) ?

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... για λύστε μου μια απορία ...  ::)

Είναι προτιμητέος ο τετραπύρηνος  q9450 / q9300 - στα 2.66/2.5Ghz-  από τον διπύρηνο 8500 (3,16 GHz) ?

Έχετε κανένα λινκ σε Audio δοκιμές που να δείχνει τις διαφορές τους ? (από steinberg ή άλλη pro-audio εταιρεία) ?

 

/nEwBiE  8)

 

Αυτο θα εξαρτηθει απο το προγραμμα που χρησιμοποιείς . Δυστηχώς είχα πρόσφατα δει ενα άρθρο που έλεγε ότι πολλά προγράμματα δεν μπορούν να αξιοποιήσουν σωστά τους τετραπύρηνουνς. Αν θυμάμαι καλά ήταν στο soundonsound . Έχει να κάνει με την δημιουργεία threads και το πως τα windows τα διαχειρίζονται.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κανένα λινκ σε Audio δοκιμές που να δείχνει τις διαφορές τους ? (από steinberg ή άλλη pro-audio εταιρεία) ?

 

απο μια προχειρη αναζητηση που εκανα (δεν βρηκα γιαυτους τους επεξεργαστες ακριβως)

 

http://www.moar.net/cubasetest/results.php?order=performance

 

http://www.adkproaudio.com/benchmarks.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια παρατήρηση σχετική με την επεξεργαστική ισχύ:

Την τελευταία φορά που ξέμεινα από cpu ήταν σε ένα μονοπύρηνο pentium 3.6 και αυτό ήταν οριακό.

Θέλω να πω ότι συμφωνώ πως ένας φθηνός τετραπύρηνος όπως ο Q6600 είναι κάτι παραπάνω από υπεραρκετός ειδικά αν "έρχεσαι" από Pc εποχής Τουταγχαμών όπως εσύ Takis. Θα σου φανεί διαστημόπλοιο ειδικά στις audio εφαρμογές που αξιοποιούν κατά γενικές γραμμές και τους 4 πυρήνες. Όλα αυτά απλώς για να μην ξοδευτείς χωρίς λόγο. :-*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου