Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση φθηνής Fender Affinity Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λες όχι noiseless ε; Βασικά ακόμα και με τους μαγνήτες που έχει πάνω δε θυμάμαι να με ενόχλησε ποτέ κάποιος θόρυβος...

Αν βέβαια είσαι απο αυτούς που θέλουν οπωσδήποτε η strat τους να είναι τελείως αθόρυβη θα πρέπει να καταφύγεις σε noiseless..

άρα μάλλον δεν είμαι σε αυτούς!  ;D

 

Απλά μετά τα custom σετάκια τι διαφορές έχουν; ('54, '57/'62, '69 κλπ)

 

Α και κάτι άλλο. Ποτενσιόμετρα έχει το σετ ή πρέπει να πάρω χωριστά;; (γιατί σε κάποια δείχνει έτσι και σε άλλα όχι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παραθέτω σελίδα ανακάλυψη γνωστού search master  ;D με συγκριτικά κλιπς... http://www.acmeguitarworks.com/Strat_Pickup_Sound_Clips_W1.cfm

 

Επίσης παραθέτω βιντεάκια γνωστού "χεράτου"* παίχτη ο οποίος συνηθίζει να βάζει  cs '54 σε πάμφθηνες strat style κιθάρες..

 

 

*τα δάκτυλα του παίχτη δεν περιλαμβάνονται στο πακέτο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Ξαναπιάνω θέμα παλαιότατον. Η κιθάρα αυτή με βόλεψε για τον εξής απλό λόγο ότι είναι αρκετά φτηνή και δεν θα ήθελα να ξοδέψω περισσότερα χρήματα για ένα καινούριο όργανο. Επίσης, μου αρέσει πάρα πολύ που έχει λαιμό maple, καθώς αυτό το ξύλο το αισθάνομαι πολύ καλύτερα από π.χ. rosewood. Επίσης, δεν με απασχολεί τρομερά το θέμα ήχος καθώς δεν έχω ενισχυτή και ότι παίζω γίνεται από την προσφάτως αγορασμένη κάρτα ήχου, με το αντίστοιχο πρόγραμμα από εκεί. Και φυσικά, δεν νομίζω να την χρησιμοποιήσω ποτέ σε live.

 

Συνεχίζω αυτό το θέμα για να απενοχοποιήσω τις τόσο χαμηλού κόστους κιθάρες. Εμένα με βόλεψε και την δουλειά της την κάνει (εκμάθηση τραγουδιών, εξάσκηση, και λίγο προεργασία ηχογράφησης). Και για τα λεφτά της είναι μια χαρά..

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τα πάρεις όλα απ'το guitar fetish και να σου βγεί αρκετά χαλαρά η αναβάθμιση. Ακόμα και οι μαγνήτες τους λένε ότι είναι καλοί (αν και οι γνώμες διίστανται)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις κάτι οικονομικό μην ψάχνεις για μαγνήτες εκτός Fender από guitar fetish, κλπ κλπ. όχι φυσικά γιατί είναι άσχημοι προς Θεού ... θα σου πρότεινα μιά τίμια - δοκιμασμένη - αξιόπιστη αναβάθμιση, να βρείς απο αγγελία 3 στόκ μαγνήτες Fender US στάνταρντ, και μία γέφυρα από Fender είτε classic Mexico, είτε Americn strd, είναι η πιό καλή αναβάθμιση που μπορεί να πάρει αυτή η κιθάρα όσο αφρορά το χαρακτήρα του ήχου της, το είχα δοκιμάσει 1-2 φορές στο απότατο παρελθόν και το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό... όλα αυτά δεν θα σου κοστίσουν πάνω από 100 euro, και πραγματικά θα εκπλαγείς...

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου φαίνεται άσκοπο το να αλλάξει μαγνήτες χωρίς να αλλάξεις τα ηλεκτρικά... Δλδ, ποτενσιόμετρα, επιλογέα... κ.λ.π. αν σκέφτεσαι να τα αλλάξεις όλα καλώς... ει΄δαλως κράτα τα μανει να αγοράσεις κάτι καλό αργότερα... φιλικά kotsos_007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύτιμη η βοήθειά σας. Εν ολίγοις, ο κάθε αρχάριος, ποιά αλλαγή θα μπορούσε να κάνει για να βελτιώσει την κατάσταση της κιθάρας του;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ο αρχαριος θα βελτιωθει αυτοματα θα βελτιωθει και η κιθαρα του.

Οταν ο αρχαριος, βελτιωθει Τοοοοσο πολυ, τοτε θα αλλαξει μαγνητες κλπ ή θα αλλσξει κιθαρα. ;) ;D

Υογραφη: Ενας αρχαριος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα να το ψαξεις αναποδα.

Δηλαδη, τι ειναι αυτο που δεν σου αρεσει και θες να το αλλαξεις?

Ο ηχος ειπες δεν σε ενδιαφερει (περιεργο, αλλα τελος παντων).

Μηπως ξεκουρδιζεται ευκολα? Δες το nut και τα βαγονακια (μπορει να θελουν λιγο λειανση).

Τα ποτενσιομετρα κανουν θορυβο? Μηπως εχεις πολυ hum απο τους μαγνητες?

Μηπως το τρεμολο ειναι πολυ φτηνιαρικο?

Κανε μια λιστα αυτων που δεν σου αρεσουν και θα βρεθει λυση  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, δεν με απασχολεί τρομερά το θέμα ήχος καθώς δεν έχω ενισχυτή

 

τοτε ασε την κιθαρα ησυχη,απο τη στιγμη που δεν εχεις ενισχυτη δεν υπαρχει λογος να την πειραξεις. ;) τωρα αν χαλασει κατι (που μαλλον χλωμο το βλεπω) το αλλαζεις.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου