Προς το περιεχόμενο

Βελτίωση φθηνής Fender Affinity Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πήρα απόφαση. Μια χαρά ακούγεται, μην την χαλάσω τελικά.. Και μέσα από την toneport, με καλύπτει μια χαρά. Απλά είμαι και εγώ ελαφρώς χαμένος στα εξοπλιστικά (σαν το Υπουργείο Αμύνης ένα πράγμα..). Ευχαριστώ πάντως για τη βοήθειά σας!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν, το φτυαράκι ανά χείρας  :D και κάμνω ερώτησιν:

 

Η Squierίτσα μου είναι αυτή του πρώτου ποστ ολόιδια. Πριν από 1 χρόνο μπήκαν οι νέοι μαγνήτες (CS '54, βλ. προηγούμενα ποστ) και καινούρια όλα τα ηλεκτρικά + 3ply pickguard της προκοπής. Η κιθάρα αναβαθμίστηκε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ηχητικά και με κάνει και ασχολούμαι πολύ μαζί της  ;D, τόσο που θέλω να πειραματιστώ και με άλλες αναβαθμίσεις (ουσιαστικά partscaster θα γίνει με το σώμα της να είναι το μόνο που μένει).

 

Έχω κιαλάρει τα παρακάτω προϊόντα, και θεωρώ ότι το σύνολο έχει μάλλον καλό value for money:

 

Μπράτσο

 

http://cgi.ebay.com/STRATOCASTER-GUITAR-NECK-MAPLE-NEW_W0QQitemZ120418128771QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item1c097ad383&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=65%3A12|66%3A2|39%3A1|72%3A1240|240%3A1318|301%3A1|293%3A1|294%3A50

 

Κλειδιά

http://store.guitarfetish.com/wiezvisttufo.html

 

Γέφυρα-τρεμολο

http://store.guitarfetish.com/usast2pohast.html

 

Έχω κάποιες ερωτήσεις (καθότι δεν έχω ιδέα από partscasters) σχετικά με το αν αυτά είναι "συμβατά" μεταξύ τους.

 

1) Δε θα υπάρχει θέμα με το εξτρα ταστο ε; Απ' ότι καταλαβαίνω απλά θα μπει πάνω από το pickguard χωρις να χρειάζεται άλλη επέμβαση, έτσι είναι;  (Afto HNE??)

 

2) Μπορώ να αντικαταστήσω το 6-point trem με αυτό του λινκ;

 

3) Όταν ακούω locking κλειδιά σκέφτομαι τα υπέροχα κλειδιά της PRS μου

main2.jpg

 

 

και αυτός είναι ο λόγος που θέλω να τα αναβαθμίσω (ευχρηστία-σταθερότητα). Νομίζω πως αυτά που διάλεξα είναι στη σωστη κατευθυνση αλλά μπορεί να μου το επιβεβαιώσει κάποιος;  ;D

 

4) Οποιαδηποτε άλλη προταση/επισήμανση καλοδεχούμενη!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειδια και τρεμολο (ειδικα για το συγκεκριμενο που ποσταρες) δεν θα αλλαζα, τζαμπα χρηματα.

Τωρα για το neck αν θελεις να δοκιμασεις Adler δεν ειναι ασχημη ιδεα... βεβαια δεν ξερω αν το συγκεκριμενο neck αξιζει. Ισως καποιος που το εχει δοκιμασει να δωσει μια καλυτερη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλειδια και τρεμολο (ειδικα για το συγκεκριμενο που ποσταρες) δεν θα αλλαζα, τζαμπα χρηματα.

Τωρα για το neck αν θελεις να δοκιμασεις Adler δεν ειναι ασχημη ιδεα... βεβαια δεν ξερω αν το συγκεκριμενο neck αξιζει. Ισως καποιος που το εχει δοκιμασει να δωσει μια καλυτερη απαντηση.

 

Maple είναι το μπρατσο (να δουμε αν θα σφυριζΗ). Κοιτα, δε προσπαθω να συναγωνιστω original fender made in USA. Απλά πειραματίζομαι με μια κιθάρα που την αγορασα 200 ευρω και θελω να δω ποσο καλη μπορω να την κανω (ήδη έχει φάει αλλα 200 στα ηλεκτρικα + μαγνητες).Πειραματίζομαι και θέλω να δω τι μπορω να κάνω με σχετικα φτηνα υλικά σε ένα επίσης φτηνο σώμα που έχει όμως αξία για μένα γιατι είναι η πρωτη μου κιθάρα, και χαίρομαι παρα πολύ με τον ήχο που μπορει να βγαλει με αυτη την αναβαθμιση, και γι αυτό λέω να κάνω και μια τελευταια μικρη "επενδυση" (150 ευρω) σε εξαρτήματα που σκεφτομαι οτι θα βελτιώσουν το playability της. Ξαναθετω λοιπον τα στοιχεια:

 

1) Θέλω νέο μπρατσο. Γιατί; Απο περιεργεια κυριως. Επισης γιατι θελω το 22ο ταστο και γιατι εμένα προσωπικα μου αρέσει παρα πολυ η αισθηση ενος λουστραρισμενου μπρατσου (το θελω το συγκεκριμενο οπωσδηποτε με λουστρο, νιτρο η πολυουραιθανη δεν ξέρω, λουστρο θέλω  :P :P), ενω του "γυμνού" όχι, είναι βίτσιο! Επίσης θελω κανονικά medium jumbo frets (όπως τα ξερω στην PRS μου), της Squierίτσας πάντα ήταν "ρηχά" (παλια αυτό με βόλευε, τώρα πια όχι, θέλω να παταω και λιγο τη χορδη, όχι όλο το δαχτυλο πανω στο ξυλο! :D)

 

2) Αφου θα παρω μπρατσο που δεν εχει κλειδια, γιατι να ξηλωσω τα παλια και να μην του παρω δικα του; (δεν είναι και τόσο ακριβά). Επίσης αφού με βολευουν τόσο τα locking της PRS (αλλάγη χορδών σε 3', ξεκούρδισμα μόνο με συνεχόμενα βίαια divebombs!) γιατι να μην προσπαθήσω να βρω αντιστοιχα;

 

3)Θα κάνω που θα κάνω αγορές, γιατί να κρατήσω το μανίσιο τρεμολο, που το μεταλλικό στοιχειο που βρίσκεται στην πίσω cavity (και συγκρατεί καρφωμένο στο σώμα με μια βίδα τα ελατήρια στο σταθερο τους σημειο) συντονίζει σε Σι (περιπου) και ακουγεται σα ντενεκες;;; Γιατι να μη δοκιμασω ενα που φαινεται καλυτερο; (γι αυτό άλλωστε ρωταω και τις απόψεις σας, είναι καλύτερο; ο φίλος Myster_Maze λέει όχι, δεκτόν αλλά θα ήθελα μια δικαιολόγηση, στο κάτω κάτω για το κόστος που έχει πόσο κακό μπορεί να είναι; :) ) Ξαναζηταω λοιπον να ενημερωθω (γιατι απο αναζητησεις που εκανα δε βρηκα κατι) τι πρεπει να προσεξω στην αλλαγη της γεφυρας (αυτη που έχω είναι 6 point και λίγο της συμφορας...)

 

Ευχαριστω και πάλι!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το neck που προτείνεις δε γνωρίζω αν έχει κάτι το ιδιαίτερο για να μπεις σε έξοδα και κόπο για να το φερεις από Αμερική. Υπάρχουν πολύ ωραία necks και στην Ευρώπη, και θα πρότεινα να κοιτάξεις στο ebay.uk (χωρίς τελωνεία κλπ). Κατά τ' άλλα, το ξύλο της ταστιέρας επηρεάζει τον ήχο π.χ. το maple είναι πιο bright αλλά βασικότερη είναι η αίσθηση στο χέρι σου.

Καλύτερα κλειδιά ίσως δε χρειάζεται αν δεν έχουν κάποιο μηχανικό πρόβλημα αλλά αν θέλεις lock, θα δεις κάποια διαφορά στη σταθερότητα, καλά κλειδιά σε οκ τιμές είναι τα wilkinson και ακόμη καλύτερα, grover. Συνηθως ξεκουρδίζει η όλη κιθάρα λόγω γέφυρας/τρεμολο(με καλό σετάπ φτιάχνεται), nut και χορδών(καλής ποιότητας). Σχετικά με το 2point τρέμολο, έχω δει να αλλάζουν από 6βιδο σε 2βιδο αλλά χωρίς πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. Θέλει και διαφορετική στήριξη στο σώμα και μάλλον θα είναι "φασαρία" χωρίς πολλή βελτίωση.

 

Ωραία βελτίωση θα ήταν (κατ'εμένα) ένα μπράτσο της DR.Parts (κατασκευάζονται από την SX guitars) που κοστίζει 60ευρώ στο Μοναστηράκι(Σαμουελιάν) και είναι λεπτά στο nut και σχετικά ευκολόπαικτα(το ξέρω γιατί έχω χρησιμοποιήσει τέτοια). Επίσης, ένα καλό nut για το μπράτσο κι ένα καλό τρέμολο 6point λυνει αρκετά θέματα. Τσέκαρε και την εταιρία Wilkinson για τρέμολο/κλειδιά κλπ

 

http://www.teamintlco.com/Dr.Parts/products.asp?ProductType_ID=6&ProductSubType_ID=72&ProductSub2Type_ID=105

 

http://www.teamintlco.com/Dr.Parts/

 

http://www.fleamarket-monastiraki.gr/view_cat.php?cat_id=37&language=English (Σαμουελιάν)

 

http://www.jhs.co.uk/wilkinson.html

 

Καλά projects!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την συγκεκριμένη κιθάρα 2.5 χρόνια, είναι η πρώτη μου κιθάρα και δεν της έχω πειράξει τίποτα μα τίποτα. Όλα της μαμάς της! Δεν είναι η καλύτερη κιθάρα, αλλά όταν μάθεις τις αδυναμίες της( βγάζει άπειρα μα άπειρα πριμα η *!&^#!) και αρχίσεις και ψάχνεις/ασχολιθείς με τον ήχο, ρυθμίσεις σε ενισχυτη/πετάλια πιστεύω ότι θα είσαι παραπάνω απο ευχαριστημένος!

Θα προτείνω και γω ν'αρχίσεις απλά να πέζεις :)

Ooooh yeeeah

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι "κουρδισμένη" για πρίμα, πως μπορούμε να της προσδώσουμε.. μπασίλα;;

Έχει κουμπί Tone? Eαν ναι, γυρνώντας το

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι "κουρδισμένη" για πρίμα, πως μπορούμε να της προσδώσουμε.. μπασίλα;;

 

Έχει κουμπί Tone? Eαν ναι, γυρνώντας το

 

ή απλα βαζοντας εναν λιγο μεγαλυτερης χωρητικοτητας πυκνωτη στο Tone.

 

Πιθανοτατα να εχει 0.022μF

Αν βαλεις εναν 0.047μF θα δεις μια αλλαγη ακομα και με το Tone στo 10.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την συγκεκριμένη κιθάρα 2.5 χρόνια, είναι η πρώτη μου κιθάρα και δεν της έχω πειράξει τίποτα μα τίποτα. Όλα της μαμάς της! Δεν είναι η καλύτερη κιθάρα, αλλά όταν μάθεις τις αδυναμίες της( βγάζει άπειρα μα άπειρα πριμα η *!&^#!) και αρχίσεις και ψάχνεις/ασχολιθείς με τον ήχο, ρυθμίσεις σε ενισχυτη/πετάλια πιστεύω ότι θα είσαι παραπάνω απο ευχαριστημένος!

Θα προτείνω και γω ν'αρχίσεις απλά να πέζεις :)

 

Εγώ την έχω 5 χρόνια!  :P :P

 

Το ξέρω ότι δεν είναι κακή κιθάρα, αλλά απλά είχε χαλάσει το volume και δεν εβγαζε ήχο! ;D

 

Τα ηλεκτρικά ήταν τεραστια αναβαθμιση και είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον ήχο (είμαι τυχερός που διαθέτω έναν ενισχυτή που οι ακριβοί μαγνητες δεν πάνε χαμένοι  ;)) Και πίστεψέ με, αυτή την περίοδο παιζω (γιατι δυστυχώς μεσολαβησε ένας χρόνος που το είχα ψιλοπαρατήσει το σπορ  :'( :'( ) και μοιραζεται το χρόνο παιξίματος equally με την πολύ ακριβότερή της PRS... ακριβώς γιατί μου αρέσει πάρα πολύ ο χαρακτηριστικός αυθεντικός στρατ ήχος που βγαίνει και σε πολλά παιξίματα ταιριάζει τέλεια. Δεν έχω πρόβλημα με τον ήχο μου, είμαι σε καλό δρόμο  :). Οπότε τα mods (Sotto ευχαριστω για την κατατοπιστική απάντηση) τα κάνω από περιέργεια και για να βελτιώσω (ελπίζω) το playability και την αίσθησή της στα δικα μου χερια. Είπα π.χ.:

 

Επίσης θελω κανονικά medium jumbo frets (όπως τα ξερω στην PRS μου), της Squierίτσας πάντα ήταν "ρηχά" (παλια αυτό με βόλευε, τώρα πια όχι, θέλω να παταω και λιγο τη χορδη, όχι όλο το δαχτυλο πανω στο ξυλο! Cheesy)

 

Καταλαβαίνεις ότι δεν αξίζει σε αυτό το όργανο να δώσω  200+ για refret έτσι;

 

Επίσης θέλω την άνεση του λοκ κλειδιού γιατί βαριέμαι να κάθομαι να περνάω χορδές στα παραδοσιακά κλειδιά... βίτσιο και αυτό!

----------------------------------------------------------------------

 

Για τα πριμα: αν δε θες να πειραξεις το tone (όπως εγώ γιατί μειώνει κατι απο την καθαρότητα το ήχου στα αυτιά μου) πολύ απλά το φτιάχνεις με το EQ (κόβοντας treble & presence). Μπασσαριστό ήχο τύπου humbucker εννοείται πως δε μπορείς να περιμένεις. Προσωπικά παίζω μόνο με ένα BB Preamp μπροστά από τον Lonestar Special και συδυάζοντας τα EQ αυτών των 2 μπορώ να δώσω πολύ πιο μπασαριστό και γεμάτο ήχο, μου αρέσει όμως απλά να τον γεμιζω λίγο, χωρίς να ακυρώνω τελειως τη στρατοπριμαδούρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου