Προς το περιεχόμενο

πειραματικη ηλεκτρονικη απο ελληνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άλλο πειραματισμός και άλλο δημιουργικότητα.

 

Η ηλεκτρονική μουσική προυπήρχε πολύ πριν τα techno, trance, house που είναι απλά χορευτικές μουσικές της τελευταίας εικοσαετίας.

Ισως εσείς αυτά τα γνωρίσατε σαν ιδιαίτερη μουσική όμως δεν είναι παρά χορευτική ποπ και συνέπεια των συνθεσάιζερ που προέκυψαν από το 80 και μετά με την έκρηξη του home recording.

 

Ακούστε και διαβάστε τι έκανε ο Iannis Xenakis, ο Steve Reich, ο Karl Stockhausen, και όλοι αυτοί που αναφέρονται στα λινκ που δίνω παραπάνω.

 

Οι Floyd έπαιξαν εμπνευσμένο ροκ.

 

Στο πρώτο θα συμφωνήσω. Επίσης θα συμφωνήσω ότι δεν είναι "πειραματική" μουσική, είναι απλά ένα sub-genre της electro μουσικης (είτε αυτό λέγεται idm, eite trance, eite techno, eite ambient κλπ κλπ κλπ).

 

Θα διαφωνήσω όμως στα περί χορευτική ποπ. Δεν έχει καμία σχέση με ποπ. Δεν ξέρω αν κάποτε είχε, το μόνο σίγουρα είναι ότι πλέον δεν έχει καμία μα καμία σχέση. Eντελώς διαφορετικές μουσικές, εντελώς διαφορετικα ηχοτοπια. Το ότι έχουν και οι 2 συνθ δεν έχει να πει απολυτως τιποτα(μου θυμίζει την επαγωγη οργανο--->μπουζουκι--->μπατσος).

 

Επίσης θα διαφωνίσω στον ότι οι Pink floyd δεν ήταν πειραματικό rock. Το ότι ήταν εμπνευσμένο, μάλλον εννοείται, αλλά να προχωρήσουν σε ένα στυλ στο οποίο κανείς άλλος δεν το χε κάνει με την ίδια επιτυχία, μόνο πειραματισμός μπορεί να χαρακτηριστει(ασχετα αν ποτε δεν με τρελαιναν).

 

Aπό την άλλη για τον Ξενάκη(αυτός ο ανθρωπος είναι διαχρονικός στο νοιζ) που λες, σε άλλους ακούγεται σαν πειραματική μουσική, σε άλλους όμως, σκέτο πειραματική. Κοινώς πλέον μπαίνουν και τα υποκειμενικά κριτήρια, γιατί ναι μεν μπορεί αναμφισβήτητα ο ανθρωπος να πειραματίστηκε και να έκανε την "μουσική" επιστήμη, αλλά δεν εκτιμούν όλοι το αποτελεσμά του ως *μουσική*.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θεωρούμαστε 'πειραματικοί' ή όχι,αλλά παλεύουμε

κι εμείς ένα project στο www.myspace.com/musicaeternal .

cheers

 

χα πειραματικοτατοι....εχουμε μιλησει απο space. ο inside the structure ειμαι ;)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Θα διαφωνήσω όμως στα περί χορευτική ποπ. Δεν έχει καμία σχέση με ποπ. Δεν ξέρω αν κάποτε είχε, το μόνο σίγουρα είναι ότι πλέον δεν έχει καμία μα καμία σχέση. Eντελώς διαφορετικές μουσικές, εντελώς διαφορετικα ηχοτοπια. Το ότι έχουν και οι 2 συνθ δεν έχει να πει απολυτως τιποτα(μου θυμίζει την επαγωγη οργανο--->μπουζουκι--->μπατσος).

 

 

pop=popular .. ;)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θεωρούμαστε 'πειραματικοί' ή όχι,αλλά παλεύουμε

κι εμείς ένα project στο www.myspace.com/musicaeternal .

cheers

 

χα πειραματικοτατοι....εχουμε μιλησει απο space. ο inside the structure ειμαι ;)

 

Καλά οτι γουστάρω πολύ τη σελίδα και τη μουσική σου στο χω πει!  :D

Μικρός ο κόσμος,μικρός και ο διαδικτυακός κόσμος.

peace

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θεωρούμαστε 'πειραματικοί' ή όχι,αλλά παλεύουμε

κι εμείς ένα project στο www.myspace.com/musicaeternal .

cheers

 

χα πειραματικοτατοι....εχουμε μιλησει απο space. ο inside the structure ειμαι ;)

 

Καλά οτι γουστάρω πολύ τη σελίδα και τη μουσική σου στο χω πει!  :D

Μικρ΄ς ο κόσμος,μικρός και ο διαδικτυακός κόσμος.

peace

 

ευχαριστω μαν

 

και εσεις εχετε πολυ τυπο και αποψη.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yameth, δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω όσον αφορά τους συνθέτες που αναφέρεις. Οι άνθρωποι ήταν αλλού, με την καλή έννοια και πράγματι μεγάλοι πειραματιστές.

 

Όσον αφορά όμως τα 4/4 κλπ....η μουσική δεν είναι μόνο ρυθμός, αλλά και ήχος. (αλλιώς δεν είναι μουσική) οπότε κάποιος μπορεί να πειραματίζεται στον ρυθμό, κάποιος άλλος στον ήχο (συχνότητες) και κάποιος άλλος και στα δύο. Δεν βλέπω τον λόγο του να μην μπορεί να υπάρξει πειραματική ''χορευτική'' μουσική; Ένα απλό παράδειγμα, το να αναμιγνύεις-παντρεύεις dub me D'n'B και να γεννάς το dubstep, μόνο ως αποτέλεσμα πειράματος μπορεί να αποκαλεστεί. (κάτι σαν πείραμα γενετικής) ο γενετιστής δλδ δεν κάνει πείραμα; απλά είναι δημιουργικός; (αστειεύομαι έτσι; δεν ειρωνεύομαι) 

 

Να σου αναφέρω και έναν σύγχρονο των τελών τις δεκαετίας του 80. τον Richard D James (Aphex Twin κλπ). Εάν αυτός δεν πειραματίστηκε, τότε τι να πω. Όταν έβαζε κάτω από τις βελόνες των πικάπ γυαλόχαρτα στα πρώτα του live και μίξαρε αυτόν τον θόρυβο με τα άγνωστα ''τότε'' ''breaks'' (άντε να σου περάσει τότε από το μυαλό να πάρεις μια jazz λούπα, να την ανεβάσεις 80bpm πάνω, να την κάνεις 4 μπάρες και να την παίζεις πάνω από ΤΒ303 που η roland το είχε βγάλει για συνοδευτικό στους κιθαρίστες, το ίδιο και το ΤR606) 80..κάτι αυτό. Αυτό δεν είναι πειραματισμός;

 

Δημιούργησε πολλά είδη ακραίας ηλεκτρονικής μουσικής που τότε δεν υπήρχαν, αλλά πλέων θεωρούνται δεδομένα. Μέχρι και τον όρο ''experimental'' τον έκαναν είδος ηλεκτρονικής μουσικής στο όνομά του. Βέβαια αυτό είναι άκυρο από μόνο του, διότι πως ονομάζεις πειραματικό ένα μουσικό είδος από την στιγμή που έχει συγκεκριμένες φόρμες; 

 

 

Τι θεωρείς εσύ πειραματισμό στην μουσική;  μόνο την ακαδημαϊκή προσέγγιση και τις μαθηματικές φόρμουλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πειραματισμός και άλλο δημιουργικότητα.

 

Η ηλεκτρονική μουσική προυπήρχε πολύ πριν τα techno, trance, house που είναι απλά χορευτικές μουσικές της τελευταίας εικοσαετίας.

Ισως εσείς αυτά τα γνωρίσατε σαν ιδιαίτερη μουσική όμως δεν είναι παρά χορευτική ποπ και συνέπεια των συνθεσάιζερ που προέκυψαν από το 80 και μετά με την έκρηξη του home recording.

 

Ακούστε και διαβάστε τι έκανε ο Iannis Xenakis, ο Steve Reich, ο Karl Stockhausen, και όλοι αυτοί που αναφέρονται στα λινκ που δίνω παραπάνω.

 

Οι Floyd έπαιξαν εμπνευσμένο ροκ.

 

Στο πρώτο θα συμφωνήσω. Επίσης θα συμφωνήσω ότι δεν είναι "πειραματική" μουσική, είναι απλά ένα sub-genre της electro μουσικης (είτε αυτό λέγεται idm, eite trance, eite techno, eite ambient κλπ κλπ κλπ).

 

Θα διαφωνήσω όμως στα περί χορευτική ποπ. Δεν έχει καμία σχέση με ποπ. Δεν ξέρω αν κάποτε είχε, το μόνο σίγουρα είναι ότι πλέον δεν έχει καμία μα καμία σχέση. Eντελώς διαφορετικές μουσικές, εντελώς διαφορετικα ηχοτοπια. Το ότι έχουν και οι 2 συνθ δεν έχει να πει απολυτως τιποτα(μου θυμίζει την επαγωγη οργανο--->μπουζουκι--->μπατσος).

 

Επίσης θα διαφωνίσω στον ότι οι Pink floyd δεν ήταν πειραματικό rock. Το ότι ήταν εμπνευσμένο, μάλλον εννοείται, αλλά να προχωρήσουν σε ένα στυλ στο οποίο κανείς άλλος δεν το χε κάνει με την ίδια επιτυχία, μόνο πειραματισμός μπορεί να χαρακτηριστει(ασχετα αν ποτε δεν με τρελαιναν).

 

Aπό την άλλη για τον Ξενάκη(αυτός ο ανθρωπος είναι διαχρονικός στο νοιζ) που λες, σε άλλους ακούγεται σαν πειραματική μουσική, σε άλλους όμως, σκέτο πειραματική. Κοινώς πλέον μπαίνουν και τα υποκειμενικά κριτήρια, γιατί ναι μεν μπορεί αναμφισβήτητα ο ανθρωπος να πειραματίστηκε και να έκανε την "μουσική" επιστήμη, αλλά δεν εκτιμούν όλοι το αποτελεσμά του ως *μουσική*.

OFF TOPIC

Nα κάνω μια φιλική διόρθωση :), το ELECTRO, δεν έχει τέτεια sub-genres, όπως επίσης το ELECTRO δεν έχει καμία σχέση με electro-goth.....electro-pop.....electro-industrial.....electro-house.....electro-tech κλπ

το electro είναι ένα και είναι αυτό.....  http://en.wikipedia.org/wiki/Electro_music ;) ;) ;)

 

Όχι τίποτε άλλο αλλά έχουμε φάει τα μούτρα μας με την electro και μας πονάει να ακούμε να αποκαλούν οποιοδήποτε άλλο είδος μουσικής electro, εκτός του πραγματικού electro. (που ελάχιστοι γνωρίζουν πως υπάρχει σκηνή και δεν έχει πεθάνει το είδος)

(όπως είπε και ένας παραγωγός της σκηνής...''ο κόσμος δεν γουστάρει το electro γιατί απλά αγνοεί την ύπαρξή του'')

φιλικά έτσι;  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, ηλεκτρονική σκέτο.

 

Pastelius, ναι pop=popular, αλλά δεν βλέπω και τόσο Popular κάποια παρακλάδια της ηλεκτρονικής.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου