Προς το περιεχόμενο

πειραματικη ηλεκτρονικη απο ελληνες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@ Blue

 

αυτο που λες εγω νομιζω θα το ξεχωριζα σε εμπνευσμενη πειραματικη μουσικη και μη.

 

τα αρχικα κομματια τα χαρακτηρισα πειραματικα επειδη αναζητουν νεες μουσικες φορμες (αλλιως θα ελεγα ακουστε κατι γαμ@τα house-ακια  :P)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Τις περισσότερες φορές, σε αυτό που τα περισσότερα πανεπιστημιακά βιβλία ορίζουν ως πειραματική ηλεκτρονική μουσική δεν υπάρχει η αισθητική παρέμβαση του ανθρώπου που διεξάγει το πείραμα. Στο πείραμα που έκανε ο Alvin Lucier π.χ. όσον αφορά στα a-waves του εγκεφάλου δεν υπάρχει αισθητικό monitoring του ιδίου για το αν και κατά πόσο το αποτέλεσμα είναι αισθητικά αρεστό είτε από τον ίδιο είτε από κάποιο κοινό.

 

Το οποίο, συνειρμικά μου θυμίζει την ρήση του John Cage όσον αφορά στην αποδοχή όλων των ήχων, μηδενός εξαιρουμένου, απλά και μόνο επειδή είναι ήχοι.

 

Σε πολλά μετέπειτα κράματα *πειραματικής* ηλεκτρονικής μουσικής, υπεισέρχεται το αισθητικό κριτήριο και σιγά - σιγά το αποτέλεσμα μεταφέρεται από την έννοια επιστήμη στην έννοια τέχνη.

 

Shadowalker, διάβασε τα παραπάνω σε παρακαλώ και με αυτή την αφετηρία εξήγησε μας.

 

Διότι έτσι όπως τα λες, είναι σαν να επιμένεις να μας λες τι ονομάζεις εσύ με τα δικά σου υποκειμενικά κριτήρια πειραματική μουσική.

 

Προφανώς ακολουθείς κάποια δεδομένα που θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να διαβάσουμε.

 

'Η απλά κάνεις την παρανόηση να αποκαλείς μια μουσική φόρμα πειραματική, όπως θα ονόμαζες κάτι άλλο death metal, deep house, κλπ. Κάτι που απλά ειναι παραπλανητικό...

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες φορές, σε αυτό που τα περισσότερα πανεπιστημιακά βιβλία ορίζουν ως πειραματική ηλεκτρονική μουσική δεν υπάρχει η αισθητική παρέμβαση του ανθρώπου που διεξάγει το πείραμα. Στο πείραμα που έκανε ο Alvin Lucier π.χ. όσον αφορά στα a-waves του εγκεφάλου δεν υπάρχει αισθητικό monitoring του ιδίου για το αν και κατά πόσο το αποτέλεσμα είναι αισθητικά αρεστό είτε από τον ίδιο είτε από κάποιο κοινό.

 

Το οποίο, συνειρμικά μου θυμίζει την ρήση του John Cage όσον αφορά στην αποδοχή όλων των ήχων, μηδενός εξαιρουμένου, απλά και μόνο επειδή είναι ήχοι.

 

Σε πολλά μετέπειτα κράματα *πειραματικής* ηλεκτρονικής μουσικής, υπεισέρχεται το αισθητικό κριτήριο και σιγά - σιγά το αποτέλεσμα μεταφέρεται από την έννοια επιστήμη στην έννοια τέχνη.

 

οπως βλεπεις δεν υπαρχει κατι υποκειμενικο και απολυτο στο αν μια μουσικη θα χαρακτηριστει πειραματικη.

 

ασχολιομουν για καμια 3ετια πριν την electronica με psy-trance. μουσικη που με εφτασε σε τελμα. ενω ακομα θα γουσταρω να την ακουσω σε κανα παρτυ πλεον η διαδικασια δημιουργιας της δε μου δημιουργει κανενα ενδιαφερον. αντιθετα στην electronica ξεκινας παντα απο το κενο. δεν υπαρχει καποιος κανονας να ακολουθησω. μπορει να μην χρησιμοποιησω καν μπασσογραμη, τα γνωστα tr-drum-samples, τους στανταρ ηλεκτρονικους ηχους (ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω με αυτο)που θα βρεις στα presets οποιουδηποτε hard ή soft synth και γενικοτερα καθε κομματι αντιμετωπιζεται χωρις να υπαρχει μια συγκεκριμενη φορμα.

 

αν παρεις αλλα μουσικα ειδη παντα υπαρχουν στοιχεια να τη χαρακτηρισουν, ας πουμε στη rock περαν των αναμενομενων οργανων υπαρχει και μια αναμενομενη δομη, το ιδιο και στη jazz, στη metal, στο Hiphop Κλπ.

στην electronica τα περισσοτερα κομματια διαφερουν πολυ μεταξυ τους οσων αφορα τη δομη τους.

 

edited και να συμπληρωσω οτι τα 3 κομματια που ποσταρα αρχικα ενω ανηκουν στο ειδος electronica δεν εχουν ομοιοτητες στη δομη τους.

 

 

'Η απλά κάνεις την παρανόηση να αποκαλείς μια μουσική φόρμα πειραματική, όπως θα ονόμαζες κάτι άλλο death metal, deep house, κλπ. Κάτι που απλά ειναι παραπλανητικό...

 

 

οπως ειδες ομως δεν κανω μονο εγω την ιδια παρανοηση

 

 

 

ακολουθοντας τα λινκς σου επεσα σε αυτο

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_music απο οπου αντιγραφω αυτα:

 

"Contemporary electronic music expresses both art music forms including electronic art music, experimental music, musique concrète, and others; and popular music forms including multiple styles of dance music such as techno, house, trance, electro, breakbeat, drum and bass, synth pop, etc."

 

και λιγο πιο σαφες πιο κατω:

"styles that are primarily intended for dance such as italo disco, techno, house, trance, electro, breakbeat, drum and bass (aka jungle), electronic jazz (aka Nujazz) and styles that are intended more as experimental styles or for home listening such as electronica, glitch, Breakcore and trip hop"

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά όλες οι απόψεις που διάβασα είναι πολύ σωστές και τεκμηριωμένες ;D!Yameth σε πιάνω απόλυτα,όπως και τους άλλους...αλλά πρέπει να γίνει ο διαχωρισμός της λόγιας μουσικής μεγάλων συνθετών του 20ού αιώνα με αυτήν της λαικής μουσικής(progressive rock,electronica...) γιατι ναι μεν επηρρεάστηκε ο ένας από τον άλλο,αλλά τόσο σε επίπεδο γνώσεων και κυρίως προσανατολισμού(και background) βρίσκονται σε αντιδιαμετρικά σημεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ μπορεί κανείς να βρει όση παλιά πειραματική μουσική θέλει από γνωστούς+άγνωστους (έχει κ 1-2 ελληνικά ονόματα οπότε ελπίζω να είμαι ον-τόπικ  ;D )

 

http://www.avantgardeproject.org/archive.htm

 

η συλλογή υποτίθεται ότι είναι νόμιμη (μόνο out-of-print παλιά έργα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θεωρώ πως η "πειραματική μουσική", ως έννοια, υπάρχει πέραν αυτού που εκλαμβάνεται ως "μουσική" από την τρέχουσα αισθητική.

 

Από τη στιγμή που ο παραγόμενος ήχος αναγνωρίζεται ως μουσική, εγώ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δεν θεωρώ ότι πρόκειται για "πειραματική μουσική".

 

Και εδώ τραβάω μια γραμμή μεταξύ των όρων "πειραματισμός" και "πειραματική μουσική". Πειραματισμός για μένα ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ (και πάλι) είναι να βάλεις π.χ. snare σε ένα upbeat στο κομμάτι. "Πειραματική μουσική" είναι κάτι εντελώωωωως διαφορετικό...

 

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ!

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις περισσότερες φορές, σε αυτό που τα περισσότερα πανεπιστημιακά βιβλία ορίζουν ως πειραματική ηλεκτρονική μουσική δεν υπάρχει η αισθητική παρέμβαση του ανθρώπου που διεξάγει το πείραμα. Στο πείραμα που έκανε ο Alvin Lucier π.χ. όσον αφορά στα a-waves του εγκεφάλου δεν υπάρχει αισθητικό monitoring του ιδίου για το αν και κατά πόσο το αποτέλεσμα είναι αισθητικά αρεστό είτε από τον ίδιο είτε από κάποιο κοινό.

 

Το οποίο, συνειρμικά μου θυμίζει την ρήση του John Cage όσον αφορά στην αποδοχή όλων των ήχων, μηδενός εξαιρουμένου, απλά και μόνο επειδή είναι ήχοι.

 

Σε πολλά μετέπειτα κράματα *πειραματικής* ηλεκτρονικής μουσικής, υπεισέρχεται το αισθητικό κριτήριο και σιγά - σιγά το αποτέλεσμα μεταφέρεται από την έννοια επιστήμη στην έννοια τέχνη.

 

οπως βλεπεις δεν υπαρχει κατι υποκειμενικο edited αντικειμενικο ηθελα να πω και απολυτο στο αν μια μουσικη θα χαρακτηριστει πειραματικη.

 

ασχολιομουν για καμια 3ετια πριν την electronica με psy-trance. μουσικη που με εφτασε σε τελμα. ενω ακομα θα γουσταρω να την ακουσω σε κανα παρτυ πλεον η διαδικασια δημιουργιας της δε μου δημιουργει κανενα ενδιαφερον. αντιθετα στην electronica ξεκινας παντα απο το κενο. δεν υπαρχει καποιος κανονας να ακολουθησω. μπορει να μην χρησιμοποιησω καν μπασσογραμη, τα γνωστα tr-drum-samples, τους στανταρ ηλεκτρονικους ηχους (ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω με αυτο)που θα βρεις στα presets οποιουδηποτε hard ή soft synth και γενικοτερα καθε κομματι αντιμετωπιζεται χωρις να υπαρχει μια συγκεκριμενη φορμα.

 

αν παρεις αλλα μουσικα ειδη παντα υπαρχουν στοιχεια να τη χαρακτηρισουν, ας πουμε στη rock περαν των αναμενομενων οργανων υπαρχει και μια αναμενομενη δομη, το ιδιο και στη jazz, στη metal, στο Hiphop Κλπ.

στην electronica τα περισσοτερα κομματια διαφερουν πολυ μεταξυ τους οσων αφορα τη δομη τους.

 

edited και να συμπληρωσω οτι τα 3 κομματια που ποσταρα αρχικα ενω ανηκουν στο ειδος electronica δεν εχουν ομοιοτητες στη δομη τους.

 

 

'Η απλά κάνεις την παρανόηση να αποκαλείς μια μουσική φόρμα πειραματική, όπως θα ονόμαζες κάτι άλλο death metal, deep house, κλπ. Κάτι που απλά ειναι παραπλανητικό...

 

 

οπως ειδες ομως δεν κανω μονο εγω την ιδια παρανοηση

 

 

 

ακολουθοντας τα λινκς σου επεσα σε αυτο

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_music απο οπου αντιγραφω αυτα:

 

"Contemporary electronic music expresses both art music forms including electronic art music, experimental music, musique concrète, and others; and popular music forms including multiple styles of dance music such as techno, house, trance, electro, breakbeat, drum and bass, synth pop, etc."

 

και λιγο πιο σαφες πιο κατω:

"styles that are primarily intended for dance such as italo disco, techno, house, trance, electro, breakbeat, drum and bass (aka jungle), electronic jazz (aka Nujazz) and styles that are intended more as experimental styles or for home listening such as electronica, glitch, Breakcore and trip hop"

 

 

 

μια μικρη διωρθωση μια που επεσα πανω σε λαθος ;)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να χαρακτηρίσω κάτι ως πειραματικό θα πρέπει να είναι φάση αφηρημένης ηλεκτρονικής (abstract electronica ίσως το λένε, αλλά δεν ορκίζομαι), power noise, ξενάκη κτλ κτλ, όπου πολύ απλά δεν υπάρχει κανένας κανόνας, ούτε στη μέθοδο ηχοσύνθεσης, ούτε και στο γενικότερο arrangement ούτε κάπου αλλού.Παρέχεται δλδ μια πλήρης ελευθερία στο τι θα κάνεις, πως, που και πότε.

Τώρα αν αυτό που προκύψει είναι κάτι καλό, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπλό παράδειγμα: το ότι οι pitchshifter στηρίζονται μεν σε βαριές κιθάρες, αλλά έχουν και στοιχεία από d'n'b/ηλεκτρονική, δεν σημαίνει ότι έχουν πειραματιστεί?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να χαρακτηρίσω κάτι ως πειραματικό θα πρέπει να είναι φάση αφηρημένης ηλεκτρονικής (abstract electronica ίσως το λένε, αλλά δεν ορκίζομαι), power noise, ξενάκη κτλ κτλ, όπου πολύ απλά δεν υπάρχει κανένας κανόνας, ούτε στη μέθοδο ηχοσύνθεσης, ούτε και στο γενικότερο arrangement ούτε κάπου αλλού.Παρέχεται δλδ μια πλήρης ελευθερία στο τι θα κάνεις, πως, που και πότε.

Τώρα αν αυτό που προκύψει είναι κάτι καλό, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

 

Έχοντας ως έναυσμα τα λόγια του boukas έρχομαι να ρώτησω:

 

Πειραματισμός (σαν ορισμός) δεν σημαίνει "δοκιμάζω" κάτι να δω αν θα πετύχει?

 

Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι κ γι'αυτό κάθε μουσικό πείραμα δεν θα πρέπε γνωρίζει όρια κ νόμους. Με άλλα λόγια μπορεί κάποιος να πειραματιστεί με τα 4/4 ή με τα 13/667. Το να βγάζουμε κάποιους ρυθμούς ή μελωδίες ή μουσικές φόρμες έξω από τα παιχνίδι του πειραματισμού είναι κάτι περιοριστικό κ έρχεται σε αντίθεση με την ουσία την έννοιας "πειραματισμός".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου